Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Skoda Kamiq

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Mda, nu folosesc si nu ma gandisem sa spun dar am prieteni care zic ca fara el nu se poate :))).
Oricum este bun si cred ca o sa mai apara chestii.

#146
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,300
  • Înscris: 02.02.2006
Pe parte de muzică, protocoalele Bluetooth acoperă probabil majoritatea funcțiilor folosite în mașină. AVRCP 1.6 suportă inclusiv playlisturi și foldere, căutare simplă și chiar transfer de imagini (cover art).

Mașinile suportă (a mea chiar AVRCP 1.6), dar n-am găsit nicio aplicație pe telefon care să fi implementat așa ceva, deși probabil ar fi fost mult mai simplu, consum mai mic de resurse/baterie, cu 0 restricții și cu mai puține probleme decât Android Auto. Dar, marketing...

Edited by alexcrist, 19 September 2021 - 22:03.


#147
Bazilus

Bazilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2021
Salutare.
Cine știe sigur dacă la Skoda Kamiq funcționează Apple car fără fir?
Din păcate Android Auto funcționează doar cu fir, și as trece pe iPhone, doar sa știu sigur ca funcționează. Pt ca din păcate posesorii de telefoane android nu se vor putea bucura de android auto decât conectați cu fir. Mc

#148
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 Bazilus, on 13 decembrie 2021 - 11:59, said:

Salutare.
Cine știe sigur dacă la Skoda Kamiq funcționează Apple car fără fir?
Din păcate Android Auto funcționează doar cu fir, și as trece pe iPhone, doar sa știu sigur ca funcționează. Pt ca din păcate posesorii de telefoane android nu se vor putea bucura de android auto decât conectați cu fir. Mc
Este opțiune care se numește wireless smartlink. Dacă este bifată merg amândouă, dacă nu, niciuna.

#149
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Confirm că funcționează Android Auto cu opțiunea wireless smartlink. Mașină din mai 2021. Se pare că doar începând cu 2021 e valabilă opțiunea wireless smartlink pe Kamiq.

#150
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Va salut posesori de kamiq și nu numai,intenționez sa cumpăr o Skoda kamiq,preponderent oraș va fi folosita,dar și ieșiri în exterior și ușoare drumuri neasfaltate la cca 1- 2 luni,pe weekend.
Oscilez intre motorul de 1.0,110 cp și cel de 1.5.
Suntem doar 2 adulți.
Ce îmi puteți spune legat de consumuri în oraș,mixt și exterior?
Sau alte chestii utile...
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Edited by d0d00, 22 January 2023 - 11:13.


#151
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Eu sunt din Craiova și am înțeles ca Autec nu ar face cine știe ce reduceri,asa ca nu m ar deranja sa cumpăr și de la dealeri din alte orase/ județe apropiate care oferă reduceri.

#152
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 26.05.2022
Ia fără probleme 1.0. Consumurile sunt in functie de cum mergi, dar orientativ undeva 7-8 oras, 5 extraurban, 6mixt.

#153
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007
Eu sunt proaspăt posesor de Kamiq 1.0 tsi 110 cp, Style.
Eu sunt multumit de motor, mi se pare că trage suficient de bine.
Sub 2k rpm nu prea trage. Se simte că nu trage când iei o curbă la dreapta prin oraș sa zicem, sau ieși din giratoriu, in treapta a 2-a și ai 10km/h, sub 2k rpm, trage greuț, dar nu mi se pare așa rău, doar că nu poți să te duci tare imediat, durează gen o secunda să crească puțin turatia la 2k rpm și apoi se duce foarte bine.
Dar același lucru cred că îl pățești și la 1.5 tsi la turații scazute până să intre turbina bine.
Cu siguranță 1.5 tsi e mai bun dar mi s-a părut prea mult 2500 euro în plus față de 1.0 tsi. Daca știi să schimbi treptele corespunzător se duce chiar decent 1.0 tsi, mie îmi ajunge.
Am doar 200 km momentan, nu știu ce să zic de consum prea multe, am văzut pe instant cam așa la mers constant pe cruise control:
- 60-80 km/h cam 4%
- 100 km/h cam 5%
- 140 km/h cam 7-7,5%
Asta cu cauciucuri de iarnă, pe asfalt ud.
In oraș e e foarte relativ consumul de trafic.

Edited by thefreshmaker, 22 January 2023 - 23:27.


#154
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Mulțumesc,din ce înțeleg,ai transmisie manuala.
La automata va fi mai ok.
De la ce dealer ai luat-o? Cat a durat livrarea?
Care a fost prețul și ai putut negocia ceva în avantajul tău fata de oferta inițială?

Edited by d0d00, 22 January 2023 - 23:41.


#155
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007

 d0d00, on 22 ianuarie 2023 - 23:39, said:

Mulțumesc,din ce înțeleg,ai transmisie manuala.
La automata va fi mai ok.

Da, transmisie manuală am. La automată trebuie sa o treci pe sport ca să nu ai problema asta, din ce am mai citit, pentru că altfel o tine la turații foarte joase, schimba repede in treapta superioară.
Pentru oraș cu siguranță e potrivită transmisia DSG. Eu circul mai mult în afara și într-un oraș cu trafic lejer și atunci am luat manuală, e și cu 1500 euro mai ieftină.

#156
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Dupa ce conduci DSG nu o sa mai vrei sa te intorci la manuala....iar motorul de 1.5tsi merita diferenta de bani.Acum fiecare stie ce face cu banii lui.Pe parcurs mai poti face retrofituri-oglinzi pliabile, AID,...- dar motorul sau cutia cu ele ramai....

#157
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007

 d0d00, on 22 ianuarie 2023 - 23:39, said:

Mulțumesc,din ce înțeleg,ai transmisie manuala.
La automata va fi mai ok.
De la ce dealer ai luat-o? Cat a durat livrarea?
Care a fost prețul și ai putut negocia ceva în avantajul tău fata de oferta inițială?

De obicei se oferă 3% reducere la comenzi, eu așa am primit, adică vreo 650 euro reducere. Daca iei mașina din stoc nu îți mai face nici o reducere pentru că sunt puține. Eu am comandat-o in iulie și am primit-o in ianuarie, 6 luni a durat.
A fost 20k euro după reducere, după care am mai scazut 2 rable și am platit in final cam 18k euro.
Nu am luat 1.5 tsi și dsg pentru că îmi depășeau bugetul, iar pentru necesitățile mele îmi e suficient 1.0 tsi 110 manual.

#158
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 26.05.2022

 d0d00, on 22 ianuarie 2023 - 23:39, said:

Mulțumesc,din ce înțeleg,ai transmisie manuala.
La automata va fi mai ok.
De la ce dealer ai luat-o? Cat a durat livrarea?
Care a fost prețul și ai putut negocia ceva în avantajul tău fata de oferta inițială?
Am facut drivetest cand a iesit modelul. Mi se pare ca dsg-ul o tine extrem de jos in ture si cam tremura. Nu-i rau, probabil ca nu oricine observa si nu deranjeaza pe toata lumea.

#159
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007

 NikoroB, on 23 ianuarie 2023 - 13:19, said:


Am facut drivetest cand a iesit modelul. Mi se pare ca dsg-ul o tine extrem de jos in ture si cam tremura. Nu-i rau, probabil ca nu oricine observa si nu deranjeaza pe toata lumea.

Trebuie trecuta pe Sport cutia și atunci merge bine, mult mai dinamic. Pe D schimba foarte jos, nici mie nu mi-a plăcut la test drive, dar pe S e bine.

#160
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 26.05.2022
Da, dar parca pe S era un pic cam prea sus. Oricum, e chestie de obișnuită.

#161
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Eu la acest model m am oprit datorita mărcii.
Aveți și alte sugestii în bugetul de 23000 €?
Tot ceva compact cu garda mare.

#162
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007

 d0d00, on 23 ianuarie 2023 - 14:37, said:

Eu la acest model m am oprit datorita mărcii.
Aveți și alte sugestii în bugetul de 23000 €?
Tot ceva compact cu garda mare.


Captur, Puma, Kona, S-Cross, 2008. Eu pe astea le mai luasem in calcul. Eu am avut buget mai mic, așa că la 20k euro din care am scăzut rablele nu am găsit altă variantă mai bună care sa îmi placă per total.
Tine și de preferințele fiecaruia, diverse opțiuni.
Puma e cumva mai mic la interior. Mie personal îmi place Skoda. Renault îmi place mai puțin. Și S-Cross ăla cred că e o varianta bună dar e Suzuki, iei mai puțin la revânzare, se zice că e tabla mai slabă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate