Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR
 AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 

Website cu transparenta bugetara. Proiecte afisate si termene de finalizare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ce spuneti daca s ar crea un site unde romanii sa vada si sa poata da idei pentru toate proiectele din zonele lor sa vina cu idei sa propuna etc si totodata un buget transparent pus pe site votat de romani adica nu creat de parlament ci de poporul roman prin votare.online...parlamentul sa aiba 50 la suta si poporul inca 50 la.suta.....spun asta deoarece romanii au fost in ultimii 20.de ani circa 50 la.suta la vot.nereprezentativ pt.Romania
Fiecare partid sa puna proiectele la zi si cand le termina...etc asa avem dovezile muncii lor.

#2
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Nu cred ca va functiona, asa zisa elita impune o anumita directie, de multe ori in defavoarea populatiei.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Excelenta idee.
Dar la ce ar ajuta, care ar fi finalitatea ???
Sa faca cine lucarrile alea, cu ce bani ?
Iti dai seama ca se vor aproba sute de jdemii de proiecte, de unde si cine scoate banii aia ???

#4
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,154
  • Înscris: 30.11.2017
Ar fi bun sa vezi acolo ca primarul cu 4 clase are 6000 euro salar si cumpara calculatoare office cu 6000 ron bucata de la firma lu fiusu si plateste din bugetu local pret de autostrada la turnat asfalt pe poteci cu firma lui unchiu-su..

#5
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,743
  • Înscris: 06.08.2004
A facut Ciolos cand a fost la guvernare. Singurul guvern la care puteai urmari asa ceva.
O idee buna.

govithub: http://ithub.gov.ro/proiecte/

Edited by Cris007, 23 November 2019 - 19:52.


#6
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,154
  • Înscris: 30.11.2017
Pun pariu pe 50 doge ca cu asa site ar urma si o criza de alesi locali, nu va mai vrea nimeni sa fie primar, nu se vor mai inscrie in cursa, asemeni crizei de medici si profesori.

A facut pe naiba Ciolos, nu a existat asa site. iti dai seama ca erau sia cum pastrate capturi de ecran cu cat se fura si ce suprapreturi se baga comisioanele si altele.

#7
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,743
  • Înscris: 06.08.2004
Mai informeaza-te:
https://www.startupc...ogie-guvern.htm

#8
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 claudiu2012, on 23 noiembrie 2019 - 19:36, said:

Ce spuneti daca s ar crea un site unde romanii sa vada si sa poata da idei pentru toate proiectele din zonele lor sa vina cu idei sa propuna etc si totodata un buget transparent pus pe site votat de romani adica nu creat de parlament ci de poporul roman prin votare.online...parlamentul sa aiba 50 la suta si poporul inca 50 la.suta.....spun asta deoarece romanii au fost in ultimii 20.de ani circa 50 la.suta la vot.nereprezentativ pt.Romania
Fiecare partid sa puna proiectele la zi si cand le termina...etc asa avem dovezile muncii lor.
Nu suntem in stare sa ne intelegem la sedinta de asociatie la bloc si tu vrei sa bagi milioane de romani sa-si dea cu parerea cu privire la cheltuieli.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,962
  • Înscris: 07.02.2003

 claudiu2012, on 23 noiembrie 2019 - 19:36, said:

Fiecare partid sa puna proiectele la zi si cand le termina...etc asa avem dovezile muncii lor.
Ciolos deja a gandit si facut treaba asta Posted Image Civic tech.
Te surprinde ? :)

Edited by andreic, 23 November 2019 - 20:45.


#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
E o idee frumoasa, insa imho, in acest sistem politico-economic, ramane o utopie.

#11
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Eu vorbesc de toate proiectele pe toate ministerele tot PIB ul Romaniei tot tot tot ...se incaseaza atatia bani de.la.impozit auto banii merg la infrastructura drumuri mai departe la proiectele cutare cutare si le.urmarim licitatii adjudecari si finalizare etc da Inclusiv votul asupra firmei ce.urmeaza sa faca lucrarea lasand la.o.parte legile...parlamentul propune in urma legislatiei si putere de decizie 50 la.suta populatia prin vot.online orice lege orice ordonanta stiti de ce spun asta ca noi votam.un om.si un partid fara sa am.nici un beneficiu nici un progres in tara asta...suntem inapoiati eu votez o data si ei 4 ani 5.ani fac ce vor nu e normal

Edited by claudiu2012, 23 November 2019 - 21:05.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai tu ce crezi că o sa băgăm datele reale acolo?
O sa fac contractul pe 20 de milioane și o sa trec în sist 20.000
Daca verifica cineva e eroare materială, am pus virgula greșit domle

Cu declarațiile de avere e la fel, am uitat de ceas, teren, etc
Unii le scriu de mana și le scanează sa nu intre la ocr și la search


#13
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 claudiu2012, on 23 noiembrie 2019 - 21:00, said:

Eu vorbesc de toate proiectele pe toate ministerele tot PIB ul Romaniei tot tot tot ...se incaseaza atatia bani de.la.impozit auto banii merg la infrastructura drumuri mai departe la proiectele cutare cutare si le.urmarim licitatii adjudecari si finalizare etc da Inclusiv votul asupra firmei ce.urmeaza sa faca lucrarea lasand la.o.parte legile...parlamentul propune in urma legislatiei si putere de decizie 50 la.suta populatia prin vot.online orice lege orice ordonanta stiti de ce spun asta ca noi votam.un om.si un partid fara sa am.nici un beneficiu nici un progres in tara asta...suntem inapoiati eu votez o data si ei 4 ani 5.ani fac ce vor nu e normal

Nu stiai deja ca partidele vechi fura?

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,154
  • Înscris: 30.11.2017
Tocmai ceasu sa-l pui la declaratii de avere?

Parca arfi un ceas care mineaza bitcoin.

Demnitarii nu pun in declaratii portofelele cu crypto, conturile din strainantate, actiunile, firmele de la toate rudele si prietenii.

Dupaia dupa mult timp se aode, ca are un judet cumparat cu banii din meditatii sau cu alocatia copchilului.

Edited by cipri2bau, 24 November 2019 - 11:43.


#15
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
E vorba de ceasul vioricai dancila de ~86k euro, nu ce bantui matale.

#16
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,154
  • Înscris: 30.11.2017
Dar ce drecu are ceasu ala bai? cum sa coste atat? vindeca cancerul, face mancare??

Nu poate costa atat un ceasornic, mai ales ca acum toata lumea are telefon si ceasul e afisat acolo.


Cand ii auzi pe unii ca se lauda cu ce ceas are pe mana si ca cat costa, dar cand intrebi ora se uita la telefon. Cum naiba. Manelism.

Păi eu nu-ti dau nimic pe ceasu ala omule, ce sa fac cu el, am si eu d-ala de 2 lei chinezesc electronic, face aceeasi treaba foarte bine.

Nu poate costa ataa un ceasornic, cine da atatia bani pe un ceasornic, nici macar nu e smartwatch, nu are nici conexiune la satelit, nu face teleportari, .nu mineaza bitcoin, nu schimba vremea, nu asigura viata buna.

Ptr mine ceasu e obiect fara valoare, ca si casele lui Palton. Macar casele alea mai pun unii botul ca se pot inchiria sa steie careva acolo la iegrasie si sa se imbolnaveasca de plamani si reumatism, sau sa depoziteze marfa. Dar va zic nici casele nici ceasul n-au valoare reala.

Edited by cipri2bau, 24 November 2019 - 12:49.


#17
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
https://www.digi24.r...un-ceas-1216466

Ceasul lu dancila e 18k euro.

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,154
  • Înscris: 30.11.2017
Daca ar fi ajutat-o sa devina un geniu poate ca costa si 100k euro. In rest arata ora ca si ala al meu de 2 lei electronic cu LCD si baterie din punga de bufuleti.

De fapt un produs costa atat cat iti ofera un potential cumparator.

Dai tu 80k euro? daca nu atunci nu costa atat. Cerere si oferta.

Dacă  dă caareva bani pe cocioabele mucegaite ale lui Johannis din prapaditul orasel de provincie rromulanizat?? Bineinteles ca nu. valorile sunt altele. Dar romanii-s manelari.  


Cele mai scumpe imobile sunt pe Magheru nu la mini oraselul facut de Ceasca minicipiu.

Sa detii unbloc in Dubai care-ti aduce venit pasiv enorm.
Sa detii bani cash in banci de mare stabilitate la elvetia sau in sua. Sa detii masini de colectie rolls roice bugatti ferrari dodge charger, editii limitate. Terenuri in zone pitoresti fara rromulani si poluare. Alea-s valori reale. Nu un ceas si 6 case. Defileaza manelarii rromanesti cu ce pot si ei. Ar trebui sa vedem daca un american din clasa d emijloc ofera ceva pe asa ceva. Cred c anici nu vrea sa auda. Ca si mine de fapt

Edited by cipri2bau, 24 November 2019 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate