Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Uriașii - mit sau realitate preistorică?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
645 replies to this topic

#433
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 10:05, said:

Da, mai pun si eu 2 poze:

da boss, iar eu ti-am pus si verseturi din Biblie:
pamantul se schimba, muntii aluneca in mare [..] pamantul se topeste - psalm 46
pamantul se topeste - psalm 75
muntii se topesc ca ceara - psalm 97
suprafata pamantului e strambata [..] pamantul e rupt in doua, pamantul e despicat, pamantul e zguduit violent, pamantul se clatina inainte si inapoi ca un betiv - Isaia 24
pamantul se topeste - Amos 9
muntii se topesc si vaile se despica, ca ceara in fata focului, ca apa curgand intr-un loc adanc - Micah 1
rastoarna marea si o seaca [..] muntii se cutremura si dealurile se dizolva, pamantul e impins in sus. - Nahum 1

Deci acum e randul tau sa dai exemple de munti prabusiti in mare, munti topiti, pamant despicat, mari rasturnate si secate, pamant impins in sus, in China 1931

Edited by criztu, 07 November 2019 - 10:35.


#434
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 noiembrie 2019 - 10:22, said:

da boss, iar eu ti-am pus si verseturi din Biblie:
pamantul se schimba, muntii aluneca in mare [..] pamantul se topeste - psalm 46
pamantul se topeste - psalm 75
muntii se topesc ca ceara - psalm 97
suprafata pamantului e strambata [..] pamantul e rupt in doua, pamantul e despicat, pamantul e zguduit violent, pamantul se clatina inainte si inapoi ca un betiv - Isaia 24
pamantul se topeste - Amos 9
muntii se topesc si vaile se despica, ca ceara in fata focului, ca apa varsata intr-un loc abrupt - Micah 1
rastoarna marea si o seaca [..] muntii se cutremura si dealurile se dizolva, pamantul e impins in sus. - Nahum 1

Deci acum e randul tau sa dai exemple de munti prabusiti in mare, munti topiti, pamant despicat, mari rasturnate si secate, pamant impins in sus, in China 1931

In niciunul din versetele de mai sus NU ESTE VORBA de potop.

Luam unul din exemple:

1. Prorocie despre Ninive. Cartea prorociei lui Naum din Elcos.

2. Domnul este un Dumnezeu gelos si razbunator; Domnul Se razbuna si este plin de manie; Domnul Se razbuna pe potrivnicii Lui si tine manie pe vrajmasii Lui.

3. Domnul este indelung rabdator, dar de o mare tarie; si nu lasa nepedepsit pe cel rau. Domnul umbla in furtuna si in vartej, si norii sunt praful picioarelor Lui.

4. El mustra marea si o usuca, face sa sece toate raurile; Basanul si Carmelul tanjesc, si floarea Libanului se vestejeste.

5. Se clatina muntii inaintea Lui, si dealurile se topesc; se cutremura pamantul inaintea Lui, lumea si toti locuitorii ei.

6. Cine poate sta inaintea urgiei Lui? Si cine poate tine piept maniei Lui aprinse? Urgia Lui se varsa ca focul, si se prabusesc stancile inaintea Lui.

7. Domnul este bun; El este un loc de scapare in ziua necazului; si cunoaste pe cei ce se incred in El.

8. Dar cu niste valuri ce se varsa peste mal va nimici cetatea Ninive si va urmari pe vrajmasii Lui pana in intuneric.


Stii tu cumva in istorie ca la nimicirea orasului Ninive au inceput muntii sa se clatine, dealurile sa se topeasca, si alte chestii asemanatoare?

Un munte vulcanic se clatina la un cutremur sau cand da pe afara. Si dealurile se "topesc" daca ajung lava pe ele, sau cade vrun meteorit din cer. Nu pot sa pricep cum intelegi atat de alambicat niste expresii din Scriptura care doar cauta sa sublinieze gravitatea unui eveniment, nu realitatea din teren. Cum nici pamantul nu s-a rupt in doua pana acuma, desi asa scrie (desi, in momentul cand iti pui capul la contributie, intelegi ca autorul vorbeste de cutremur de pamant, nu de ruperea globului pamantesc in doua bucati).

1. Iona s-a rugat Domnului Dumnezeului sau din pantecele pestelui

2. si a zis: "In stramtorarea mea am chemat pe Domnul, si m-a ascultat; din mijlocul Locuintei mortilor am strigat, si mi-ai auzit glasul.

3. Si totusi ma aruncasesi in adanc, in inima marii, si raurile de apa ma inconjurasera; toate valurile si toate talazurile Tale au trecut peste mine.

...

6. M-am coborat pana la temeliile muntilor, zavoarele pamantului ma incuiau pe vecie; dar Tu m-ai scos viu din groapa, Doamne Dumnezeul meu!


Ei... oare chiar TOATE valurile si talazurile au trecut peste Iona? Ca tu asa citesti, literal, ca altfel e greu pentru tine sa pricepi ideea pe care vrea sa o transmita autorul.

Cine stie, o fi fost plimbat Iona prin toate marile de pe planeta...

Edited by Silika, 07 November 2019 - 10:43.


#435
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 10:41, said:

In niciunul din versetele de mai sus NU ESTE VORBA de potop.

Toate aceste versuri evoca potopul. Adica fac referinta la potop, in alte contexte. Despre versetele cu Iona, e alta discutie, care necesita sa ai intelegere spirituala intai.
Tu ai nevoie sa mai urci trepte. Sa mai citesti prin Biblie. Sa vezi ca versetele se repeta ca un ecou prin toata Biblia, si ele se inteleg in ansamblu, iar nu separat, cum faci tu.
Tocmai asta va arunca in derizoriu, pe tine si pe logic1. Voi in loc sa vedeti ansamblul -fratzica, munti care se scufunda in mare!!! - voi va chiombiti la firu ierbii -domle, a plouat ca in China 1931..
pai dupa rationamentu tau, Satana nu e Diavolul si nu e Balaurul din Vechime si nu e Tzar si nu e Helel ben Shahar si nu e Apollyon, caci iata, sunt sase nume diferite. cum poate avea acelasi gigel, 6 nume diferite? si e scris de ei in capitole diferite, si n-are cum sa fie Satana si la Ninive, si la Babilon, si in Lebanon, ca nu existau pe vremea aia trenuri de mare viteza sa se poata transporta dintr-un loc intr-altu asa repede... Si n-are cum sa traiasca cineva asa de mult, sa fie si pe timpu lu Adam, si pe timpu lu Cristos... e absurd..

Tu nu iti pui intrebarile care conteaza -fratzica, cum adica Iona incuiat de zavoarele pamantului? Tu observi doar ca cuvantul "toate valurile" nu pot fi chiar toate valurile, e absurd...
E absurd pt tine, pt ca tu ai o intelegere limitata la experienta ta imediata in aceasta lume. Tu n-ai vazut in viata ta un munte scufundandu-se in mare, sau o mare rasturnata si secata. Tu ai vazut doar filmari pe discovery cu vulcani, si deci automat tot ce scrie in Biblie, tu te strofoci sa potrivesti cu ce-ai vazut tu la televizor, vulcanu kinaloa din hawaii din 1986

Edited by criztu, 07 November 2019 - 11:25.


#436
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 noiembrie 2019 - 11:11, said:

Toate aceste versuri evoca potopul.

Asta este strict intelegerea ta, conform cu atractia ta pentru misticism si supranatural.

Eu doar ti-am dat si alte exemple din Scriptura unde se subintelege foarte usor ce inseamna "tot pamantul" (eretz), "toti oamenii", "toate valurile si talazurile" etc

Si lasa-ma cu "mai intai trebe sa ai intelegerea spirituala". Asta vad ca spui la toti care te contrazic doctrinar... nu au domne' intelegerea spirituala. Ultimul colac de salvare, in lipsa de argumente.

#437
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 11:24, said:

Si lasa-ma cu "mai intai trebe sa ai intelegerea spirituala".

Pai doar n-o sa ma apuc sa discut cu tine absurdul notiunii lu Iona inghitit de un peste.. normal ca Iona nu poate fi discutat decat ca metafora spirituala. Efortul tau e sofism profan. Tu in loc sa vezi ca Dumnezeu distruge oamenii, tragi din greu sa demonstrezi ca "toti oamenii" = "ce vedea Noe cu ochii"

Tu ar trebui sa apreciezi ca eu iti explic piatra in care te poticnesti, cum esti ratacit in profan, si dar poate mai bine sa te lase omu sa te dumiresti singur, in ritmul tau.

#438
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 noiembrie 2019 - 11:34, said:

tragi din greu sa demonstrezi ca "toti oamenii" = "ce vedea Noe cu ochii"

Nu am adus asta in discutie, ci aia era doar un exemplu care lamurea ca "toti oamenii" = evreii, ca sa poti intelege limbajul biblic, cum a fost folosit si in alte circumstante.

Eu pun in discutie doar potopul in sine, ca magnitudine.

Edited by Silika, 07 November 2019 - 12:06.


#439
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 11:52, said:

"toti oamenii" = evreii

Evreii sunt la Abram, mult dupa Noe. Si vezi cum te sucesti? Pana adineauri imi explicai ca "toate valurile" si "tot pamantul" si "tot cerul" e ce vedea Noe la el in sat. Acum imi zici ca "toti oamenii" nu e ce vedea Noe la el in sat, ci "evreii". Care evrei nici nu erau inca.
Deci ai de parcurs mult drum, ai de pus multe in ordine, si nu e o rusine, ca nici io nu le am toate in ordine, inca sunt pe drum, deci tu baga mare, numa nu te mai tine strans de ce-ai vazut tu la discovery imagini cu vulcani din hawaii, acele imagini special sunt facute, sa te faca prizonier intr-o lume rea si mica.

In Biblie e descris un cataclism in care continentul Americilor e rupt de Africa-Europa. Daca citesti la biologie si arheologie, afli ca ecosistemul din Brazilia - geologie si biologie - e continuu cu cel din Africa centrala. Practic, jungla din Brazilia e un continuu cu jungla din Congo. N-ai cum sa ai asa ceva daca separarea intre America si Africa s-a produs acum milioane de ani.
Tu nu vezi cu ochiu liber, pe harta, cum se pupa conturu Americii cu conturu Africii? milioane de ani de bla bla, ar fi schimbat total contururile acestor continente.

Dar ce e mai grav e ca ai povesti despre potop in China, i America de Sud, in America de Nord, in Australia, in Africa de sud. Pai tu iti dai seama ce rationament caraghios faceti voi? S-a dus povestea lu Ghilgamesh pana in China si Australia si America de Sud, si aia repeta ca papagalii o poveste ordinara cu o ploicica in Mesopotamia. Ca ce chestie?
Cum pajtele si criztojii ajunge o poveste din Irak in Peru? Cu ce barca? Au jucat telefonu fara fir din Irak in Iran in Afganistan in China in Mongolia in Kamceatka si de-acolo peste stramtoarea Bering in Alaska si de acolo in Canada apoi in California apoi prin tot Mexicu s-a scurs pana in Peru.
Ca nu poti tu sa incapi in minte, ca a fost un cataclism planetar.. ca te dezechilibreaza aceasta intelegere, ca trebuie sa rearanjezi toata intelegerea lumii pe care ti-au construit-o nijte baetzi cu migala de-a lungu a multi ani de conditionare si indoctrinare.

Uite inca o data poza cu masa continentala a Terrei cum se inscrie intr-o singura emisfera. Explicatia pt cum de masa uscatului se inscrie intr-o singur emisfera, e fix in Biblie. "Discul pamantului" e inconjurat de ape. Dupa care "pamantul e rupt in doua". Si nu se refera la crapaturi de la cutremure banale, ca Turcia-Iran au enjpe mii de cutremure pe an, si deci nu impresioneaza pe nimeni un cutremur sau o inundatie, inundatiile sunt chiar o chestie buna in Egipt-Mesopotamia, ca se revarsa Nilul si Eufratul si depun namol fertil.
Deci cand se despica pamantul si se rastoarna marea si se seaca si pamantul se inalta si muntii sunt topiti, e vorba de mega-cutremur, mega-inundatie.
Ia si citeste despre colapsul Micenian. In Europa, dispare civilizatia, nu mai construieste nimeni nimic, nu mai pune piatra pe piatra. Toti se urca in barci, si se bulucesc inspre sud, se lupta cu Egiptu. Popoarele marii.
Deci istoriografia moderna iti zice ca a fost un mega-cutremur, care a obliterat civilizatia numita "miceniana". Si tu o tii gaia matzu cu "potop local domle, o ploaie, s-a topit zapada intr-o vara"

[sharedmedia=core:attachments:2251603]

Edited by criztu, 07 November 2019 - 12:20.


#440
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 noiembrie 2019 - 12:11, said:

Evreii sunt la Abram, mult dupa Noe. Si vezi cum te sucesti? Pana adineauri imi explicai ca "toate valurile" si "tot pamantul" si "tot cerul" e ce vedea Noe la el in sat. Acum imi zici ca "toti oamenii" nu e ce vedea Noe la el in sat, ci "evreii". Care evrei nici nu erau inca.

Tu nici macar nu te-ai uitat peste exemplele pe care le-am dat.

Eu vorbeam de Luca 2:1, unde trebuia sa vezi ca, in context, "toata lumea" = evreii si nu toata lumea de pe pamant. Era un exemplu.

#441
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 12:15, said:

Eu vorbeam de Luca 2:1, unde trebuia sa vezi ca, in context, "toata lumea" = evreii si nu toata lumea de pe pamant. Era un exemplu.

Tu pune ochiu pe Velikovsky - Worlds in Collision ca o iei gratis pe net, si afla, ca potopul din China da peste cap calendarul, adica intreaba-te cum draq povestea despre o ploaie in Irak, ii face pe chineji sa schimbe calendaru. Ia lista povestilor cu potopu de pe wikipedia, e cataclism planetar Silika boss. nu mai gandi mic. nu mai sta ciucit in ce ti-au aratat aia pe discovey la televizor.  https://en.wikipedia..._of_flood_myths

#442
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ui de pe wikipedia
"It was during the reign of Emperor Yao that the Great Flood began, a flood so vast that no part of Yao's territory was spared, and both the Yellow River and the Yangtze valleys flooded. The alleged nature of the flood is shown in the following quote:
“ Like endless boiling water, the flood is pouring forth destruction. Boundless and overwhelming, it overtops hills and mountains. Rising and ever rising, it threatens the very heavens. How the people must be groaning and suffering! ”
— Emperor Yao, as quoted in the Book of History, describing the flood

According to some Chinese classic documents such as Yao Dian (Document of Yao) in Shang Shu (Book of Ancient Time), and Wudibenji (Records for the Five Kings) in the Shiji (Historic Records), the King Yao assigned astronomic officers to observe celestial phenomena such as the sunrise, sunset, and the rising of the evening stars. This was done in order to make a solar and lunar calendar with 366 days for a year, also providing for the leap month.



Deci chinejii la 2200bc se-apuca sa faca un calendar nou, ca ala vechi ce-avea. Deci de la 360 de zile la 365.25 iese o eroare de 21 zile la 4 ani, 63 de zile in 12 ani, 126 de zile in 24 de ani, 252 de zile in 48 de ani.
Dar nu asta e problema. Problema e ca primavara ai de pus orzu, si afara e de fapt miezu verii, si tu pui orzu ca esti chitit ca esti in luna martie, si in luna martie se pune orzu, ca asa ai invatat din batrani.
Si daca zici ca a ca nu-i problema critzule, ca nu ai nevoie de calendar sa vezi cand se face primavara afara. Pai atunci la ce-a mai reformat calendaru prostu ala de emperor Yao? Nu puteau s-o tina tot asa pana la sfarsitu timpurilor?
Si dar crezi ca numai Emperor Yao a reformat calendarul? In Europa ai Numa Pompiliu, care si el reformeaza calendarul, ca luna 12-a se numeste Decembrie - adica "A 10a". Ce idioti, ce cretini, nu asa? O civilizatie sa-si numeasca lunile "A Opta" - octombrie, cand ea e de fapt a 10a luna, "A Noua" - noiembrie, cand ea de fapt e a 11a luna, si "A Zecea" - cand ea de fapt e a 12a luna. Ce stramosi batuti in cap am avut noi, si ce destepti si cat de multe cunoastem noi, suntem...

Chinese Astronomical History by Zhi Dao - https://books.google...alendar&f=false
The ancient calendar is 10 months a year, 36 days a month, for a total of 360 days a year.

Edited by criztu, 07 November 2019 - 14:19.


#443
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Imparatul Yao a trait 1000 de ani mai tarziu de potop, conform "calendarului biblic".

Si cand a apucat el sa scrie marturia asta? Inainte sa moara in respectivul potop?

Mai baga o fisa.

#444
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
In loc sa observi ca in China ai consemnarea unui potop si a modificarii calendarului, si sa iti pui intrebari cum e posibil un calendar de 360 de zile.
Tu invoci o cronologie inexistenta in Biblie, din care iti iese tie ca potopul din China nu e acelasi cu potopul din Irak.
Care si in Irak ai un calendar de 360 de zile, care a fost reformat - The Babylonian calendar was also of 360 days - https://books.google...alendar&f=false

Deci in loc sa vezi ca modificarea calendarului de la 360 de zile la 365 de zile inseamna modificarea orbitei Terrei, tu iti pui intrebari cand a scris ala, in ce an, in ce zi mai precis, exact exact.

Edited by criztu, 07 November 2019 - 14:50.


#445
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Discutia pe marginea calendarul NU este o dovada ca apa a urcat pan' la cer, hatz, mai sus de Himalaya.

Nu e o dovada nici ca au aparut munti kilometrici peste noapte.

Nici ca continentul s-a rupt in nspe bucati, in 40 de zile sau cateva luni.

Nici ca arca a zburat prin spatiu, fara oxigen si fara caldura.

Si nici ca regnul animal s-a refacut la loc din 2 vaci si 2 boi.

Dar daca tie iti plac genul asta de "dovezi"... treaba ta.



#446
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostJJackFLASH, on 07 noiembrie 2019 - 07:06, said:

Asta ai zis bine, fiindca nimeni nu a facut asta si nu o va face. Arca nu a existat niciodata. Istoria cu potopul este plina de gauri.

La un asemenea raționament, ce poți să mai zici?! :)

#447
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 15:00, said:

Discutia pe marginea calendarul NU este o dovada ca apa a urcat pan' la cer, hatz, mai sus de Himalaya.

Tu nu ai nici o dovada ca Himalaya acu 4000 de ani avea aceeasi inaltime ca azi.
Tu nu ai nici o dovada de cum era atmosfera Terrei acum 4000 de ani.
Tu nu ai nici o dovada de cum erau continentele acum 4000 de ani.

Tu propui ca ce vezi azi, a fost si acum 4000 de ani, si ca ti-au zis unii intr-o carte la scoala - Geografie - cum "usor usor cu trecerea timpului, acum sute de milioane de ani".
Pai Silika, pai eroziunea vantului si apei, aplatizeaza, uniformizeaza un relief, nu inalta munti.
Tu cum crezi ca apar vulcanii? usor usor cu trecerea timpului, in sute de milioane de ani? Nu. Intr-o noapte magma impinge scoarta, si se inalta sau se prabuseste un munte.

Dar bine, sa nu te mai chinui, nu te mai insist cu astea. Cred ca mai multe sanse sunt sa integrezi informatia pe care ti-am zis-o, daca te las in pace, decat sa te fortzez sa o asimilezi.

#448
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSilika, on 07 noiembrie 2019 - 08:06, said:

Daca textul ebraic spune "muntii Araratului" si nu "muntii Ararat", atunci vorbim de altceva.

Nu degeaba circula mai multe variante cu privire la zona in care ar fi ajuns arca.

Plus de asta, muntii Ararat fiind vulcanici (cu ultima eruptie la 1840), nu pot fi luati ca reper cu privire la inaltimea lor. Ce am mai citit de ei este ca sub straturile de roca vulcanica nu s-au gasit sedimente care sa indice un potop de apa. In zona din jurul lor s-au gasit, dar pe munte efectiv nu.



Ti-am dat mai multe exemple din Scriptura unde, chiar daca scrie "tot pamantul" sau "toti oamenii", nu e vorba de "tot uscatul de pe globul pamantesc" si "toti oamenii de pe glob". Contextul indica clar ca e vorba doar de o zona anume sau doar de o categorie anume de oameni, desi scrie ca e vorba de toti. Acolo de ce nu te bagi sa comentezi ca nu se respecta Scriptura?

Iti spun eu de ce: pentru ca accepti obiectia logica.

Deci trebuie identificat daca nu cumva si in cazul acesta al potopului unde scrie "tot pamantul, "toti muntii", "toate zagarile", nu este vorba cumva doar de zona in care Noe traia.

Si sunt o gramada de obiectii logice care pot fi facute, inclusiv pe textul biblic. Altfel, trebuie sa inghitim galusca cu arca care a plutit prin spatiu. Sau sa inventam noi acuma ca cei mai mari munti inainte de potop avea trei sute de metrii si ca nu exista decat un singur continent, si toate s-au aranjat frumos acum unde sunt astazi in mai putin de 1 an, acum vro 5300 de ani. Fara nici un fel de dovada care sa se gaseasca in natura.

Si nu in ultimul rand, galusca cu refacerea unui intreg regn animal, peste noapte, pornind de la doua vaci si doi boi.



Pei uite inca o dovada logica ca nu pe muntii Ararat a aterizat arca lui Noe. Posted Image

Daca tu zici ca de pe muntii Ararat nu se mai pot vedea alti munti, inseamna ca Noe a "acostat" in alta parte unde a vazut alti munti (ca scrie ca i-a vazut).

Tocmai, faptul că în jurul Araratului s-au găsit urme de sedimente, iar pe Ararat nu, pentru că este un munte vulcanic, este un argument în favoarea potopului global! Adică după potop a avut loc o erupție care a șters urmele pe munte, dar nu prin împrejurimi!

Domnule n-o mai lungi atâta cu 'erets se referea la o bucată de pământ, când din context se poate deduce clar că acolo era vorba despre un cataclism planetar! Nu mai încurca borcanele aiurea!

Eu personal, înclin să cred că universul și pământul are o vârstă de aproximativ 49000 de ani, mileniul fiind al 50000 an, adică jubileul! Deci lasă-mă cu 5300 de ani ai tăi... :)

#449
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 noiembrie 2019 - 15:06, said:



Tu nu ai nici o dovada ca Himalaya acu 4000 de ani avea aceeasi inaltime ca azi.
Tu nu ai nici o dovada de cum era atmosfera Terrei acum 4000 de ani.
Tu nu ai nici o dovada de cum erau continentele acum 4000 de ani.

Pei si tu ce dovezi ai ca erau complet diferite acu' 4-5 mii de ani?

View Postheart_of_ice, on 07 noiembrie 2019 - 15:12, said:



Tocmai, faptul că în jurul Araratului s-au găsit urme de sedimente, iar pe Ararat nu, pentru că este un munte vulcanic, este un argument în favoarea potopului global! Adică după potop a avut loc o erupție care a șters urmele pe munte, dar nu prin împrejurimi!

Daca s-a excavat in adancime, trebuia sa se gaseasca acel strat sunt restul straturilor de roca vulcanica.

Dar se pare ca nu s-a gasit.

View Postheart_of_ice, on 07 noiembrie 2019 - 15:12, said:


Domnule n-o mai lungi atâta cu 'erets se referea la o bucată de pământ, când din context se poate deduce clar că acolo era vorba despre un cataclism planetar! Nu mai încurca borcanele aiurea!

Din context se poate deduce si o zona locala, LA FEL cum se poate deduce si in alte parti ale Scripturii un proces local, desi este prezentat global.

Este exact acelasi principiu pe care il folosim de ex in Luca 2:1, unde nu te vad sa comentezi.

View Postheart_of_ice, on 07 noiembrie 2019 - 15:12, said:


Eu personal, înclin să cred că universul și pământul are o vârstă de aproximativ 49000 de ani, mileniul fiind al 50000 an, adică jubileul! Deci lasă-mă cu 5300 de ani ai tăi... :)

Pei de ce sa te las?

Ce dovezi ai tu ca pamantul are 49000 de mii de ani?

Ca asa doar ca ti se pare tie... vaz albina.

Edited by Silika, 07 November 2019 - 15:23.


#450
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postandreic, on 26 octombrie 2019 - 10:26, said:

Totusi sa retinem ca leaganul omenirii in Africa (Etiopia) este. Cei care au emigrat de acolo si s-au stabilit in alte parti evident au evoluat pentru noile conditii.

Zbirci!
https://science.hotn...a-nu-africa.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate