Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1297
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu se rezuma. S-ar rezuma daca am fi niste cutii simple cu intrare, iesire si atât. Dar avem hormoni care sunt mai importante decât cat mancam si cat ardem.

#1298
andrei024

andrei024

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 01.05.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 12:04, said:

Nu se rezuma. S-ar rezuma daca am fi niste cutii simple cu intrare, iesire si atât. Dar avem hormoni care sunt mai importante decât cat mancam si cat ardem.
asta s-o crezi tu, ia stai nemancat vreo 2 zile si vezi ce zic hormonii aia, crezi ca o sa te mentina in continuare la aceeasi greutate?

#1299
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015
terminati mai cu hormonii si alte bazaconii. daca ai intr-adevar o predispozitie genetica, atunci vorbim de hormoni. altfel, nu mai induceti oamenii pe directii gresite.
nimeni nu se ingrasa daca mananca sanatos si face miscare.

ce fac hormonii? mananca in locul tau??

#1300
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu, hormonii stabilesc ce se întâmplă în organism.
Mănânci carbohidrați, crește insulina (hormon). Ea blocheaza grăsimea în celulele adipoase și bagă surplusul de zahăr tot acolo.
Crește insulina, hormonul de creștere se bate cu ea pe aceiași receptori, iar dacă mănânci de 3-4 ori pe zi carbohidrați și ai multă insulină în sânge, hormonul de creștere nu mai ajunge cum trebuie în celulă. 100g de glucoză duc la oprirea HGH-ului, scrie pe site-ul oricărui laborator de analize.
Mănânci proteine, crește puțin insulina, dar apare glucagonul, care o temperează. Mai e leptina, testosteronul și mulți alții. Toți afectează felul în care sunt depuse/arse caloriile.
Dar poate că trăiești și tu într-un univers paralel unde hormonii nu contează, în cazul ăsta mea culpa, trebuia să ne anunți din timp, așa cum a făcut @EXIT.

View Postandrei024, on 04 mai 2015 - 12:10, said:

asta s-o crezi tu, ia stai nemancat vreo 2 zile si vezi ce zic hormonii aia, crezi ca o sa te mentina in continuare la aceeasi greutate?
Ești aiuritor de confuz. Am zis că hormonii sunt esențiali, nu că ei te mențin dacă nu mănânci.

#1301
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 12:32, said:

Nu, hormonii stabilesc ce se întâmplă în organism.
Mănânci carbohidrați, crește insulina (hormon). Ea blocheaza grăsimea în celulele adipoase și bagă surplusul de zahăr tot acolo.
Crește insulina, hormonul de creștere se bate cu ea pe aceiași receptori, iar dacă mănânci de 3-4 ori pe zi carbohidrați și ai multă insulină în sânge, hormonul de creștere nu mai ajunge cum trebuie în celulă. 100g de glucoză duc la oprirea HGH-ului, scrie pe site-ul oricărui laborator de analize.
Mănânci proteine, crește puțin insulina, dar apare glucagonul, care o temperează. Mai e leptina, testosteronul și mulți alții. Toți afectează felul în care sunt depuse/arse caloriile.
Dar poate că trăiești și tu într-un univers paralel unde hormonii nu contează, în cazul ăsta mea culpa, trebuia să ne anunți din timp, așa cum a făcut @EXIT.


Ești aiuritor de confuz. Am zis că hormonii sunt esențiali, nu că ei te mențin dacă nu mănânci.

inteleg perfect ceea ce spui si este adevarata explicatia, ficatul si pancreasul secreta hormonii care stau la baza metabolismului digestiv.
dar sa nu facem aruncam cu vorbe ca hormonii sunt cei responsabili pentru starea noastra de sanatate. nu ei ne baga in gura mancarea. ei doar lucreaza cu ceea ce ii dam. daca facem greseli majore in alimentatie, atunci ei lucreaza in consecinta.
am auzit povesti cu eu mananc sanatos dar am probleme cu hormonii:)) nu exista asa ceva la nivel general. intr-adevar, daca pe termen lung ai avut dezechilibre alimentare, atunci ai probleme cu secretia hormonilor. dar altfel, un om sanatos nu trebuie sa se gandeasca atat de profund.

#1302
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu vorbeam de sănătate, ci de slăbit. Hormonii sunt responsabili de depunere/ardere șamd. Ei dictează ce se întâmplă. Deci răspunsul hormonal dat de ceea ce mâncăm. De asta contează mai mult ce mâncăm, nu cât mâncăm.

#1303
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:11, said:

Nu vorbeam de sănătate, ci de slăbit. Hormonii sunt responsabili de depunere/ardere șamd. Ei dictează ce se întâmplă. Deci răspunsul hormonal dat de ceea ce mâncăm. De asta contează mai mult ce mâncăm, nu cât mâncăm.

poti sa faci diferenta intre cauza si efect?

#1304
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Adică așa ceva ?
Mâncăm X -> corpul răspunde hormonal cu Y -> grăsimea din celulele adipoase nu e accesibilă, avem nevoie de zahăr, foame, mâncat mai mult.
Contează mai mult ce mâncăm, nu cât.

Edited by proxtu, 04 May 2015 - 13:19.


#1305
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
conteaza mai mult echilibrul hormonal, decat ce bagi in tine Posted Image

#1306
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Păi echilibrul hormonal e dat de ce bagi îi tine și de ce faci.

#1307
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:15, said:

Adică așa ceva ?
Mâncăm X -> corpul răspunde hormonal cu Y -> grăsimea din celulele adipoase nu e accesibilă, avem nevoie de zahăr, foame, mâncat mai mult.
Contează mai mușt ce mâncăm, nu cât.

poti manca legume si fructe cele mai calitative posibile, dar daca mananci cantitativ mai mult decat consumi atunci nu slabesti!
poti manca doar inghetata cantitativ controlat (proportional cu efortul) si slabesti.
cauza este ceea ce bagam in gura....efectul este reprezentat de procesele metabolice din organism, adica in cazul de fata, functiile ficatului si pancreasului.

Edited by mihaelamocanu, 04 May 2015 - 13:24.


#1308
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:22, said:

Păi echilibrul hormonal e dat de ce bagi îi tine și de ce faci.

sau il poti controla cu chimicale....

#1309
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postmihaelamocanu, on 04 mai 2015 - 13:23, said:

poti manca legume si fructe cele mai calitative posibile, dar daca mananci cantitativ mai mult decat consumi atunci nu slabesti!
poti manca doar inghetata cantitativ controlat (proportional cu efortul) si slabesti.
cauza este ceea ce bagam in gura....efectul este reprezentat de procesele metabolice din organism, adica in cazul de fata, functiile ficatului si pancreasului.
Nu-i chiar așa, dar te văd hotărâtă, iar lucrurile astea s-au discutat și răs-discutat pe aici în ultimii ani. Deci da.

#1310
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
"Scaderea in greutate, se rezuma la bilantul energetic: aportul de energie (din alimente) vs consumul de energie. Daca bilantul este in favoarea consumului (adica consumam mai multa energie decat ingeram) apare scaderea in greutate."

Total FALS!
Asta am crezut si eu acum cativa ani cand eram in clasele primare din pdv al studiului.
Corpul nostru este o masinarie uimitoare si daca-l lasam sa-si faca treaba asa cum a fost el conceput si construit nu am avea probleme.
Daca tu mananci mai putine calorii atunci corpul isi va da seama si va intra in "avarie" adica se va multumi cu mai putin si tot va stoca ceva pt zile negre. Toata cheia sta in insulina, a explicat Proxtu foarte bine.

#1311
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Insulina e o parte importantă, mai e glucagonul (care lucrează în tandem cu insulina), leptina șamd.

#1312
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:25, said:

Nu-i chiar așa, dar te văd hotărâtă, iar lucrurile astea s-au discutat și răs-discutat pe aici în ultimii ani. Deci da.

este chiar asa daca vorbim efectiv de slabit. daca vorbim de slabit sanatos atunci este mai mult de discutat.
cert este ca nu hormonii sunt cei vinovati de nr de kilograme pe care il avem. ei lucreaza cu ceea ce le dam. deci nu invatati oamenii ca hormonii sunt cei responsabili.
cine stie ce aberatii se dezvolta de la aceasta afirmatie (fondata de altfel, dar multi citesc putini inteleg) si ma trezesc citind ca eu mananc echilibrat, cantitativ si calitativ, dar hormonii sunt cei care ma ingrasa.

#1313
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Cum spuneam, fie cum zici tu.

#1314
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostKelCooper, on 04 mai 2015 - 13:29, said:

Daca tu mananci mai putine calorii atunci corpul isi va da seama si va intra in "avarie" adica se va multumi cu mai putin si tot va stoca ceva pt zile negre. Toata cheia sta in insulina, a explicat Proxtu foarte bine.
Si totusi eu am inceput sa mananc din ce in ce mai putine calorii (din motive de fiere zapacita) si am inceput sa slabesc - intr-un an am slabit vreo 6-7 kg. Mananc destul de multi carbohidrati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate