Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1315
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
mie cea mai buna metoda de slabit mi se pare fastingul, de ce?
pentru ca pierzi foarte putina masa musculara si dai rapid grasimea jos, deorece hormonul cresteri, creste cu 2000% dupa 24 de h de fasting, el pastreaza masa musculara si arde grasimea

#1316
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View PostKelCooper, on 04 mai 2015 - 13:29, said:

"Scaderea in greutate, se rezuma la bilantul energetic: aportul de energie (din alimente) vs consumul de energie. Daca bilantul este in favoarea consumului (adica consumam mai multa energie decat ingeram) apare scaderea in greutate."

Total FALS!
Asta am crezut si eu acum cativa ani cand eram in clasele primare din pdv al studiului.
Corpul nostru este o masinarie uimitoare si daca-l lasam sa-si faca treaba asa cum a fost el conceput si construit nu am avea probleme.
Daca tu mananci mai putine calorii atunci corpul isi va da seama si va intra in "avarie" adica se va multumi cu mai putin si tot va stoca ceva pt zile negre. Toata cheia sta in insulina, a explicat Proxtu foarte bine.

alo? a spus cineva ca trebuie sa ii dai putine calorii? am spus ca aportul energetic trebuie sa fie proportional cu consumul de energie. Ce este fals aici?
avarie intra cand ii dai sub metabolismul bazal.

#1317
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostClarra, on 04 mai 2015 - 13:35, said:

Si totusi eu am inceput sa mananc din ce in ce mai putine calorii (din motive de fiere zapacita) si am inceput sa slabesc - intr-un an am slabit vreo 6-7 kg. Mananc destul de multi carbohidrati.
Păi nu zice nimeni că mai puține calorii nu pot duce la slăbit. Ci că e mai important răspunsul hormonal la ceea ce mâncăm. Ce înseamnă "destul de mulți" ?
Nu știu de ce ți se pare mare lucru 6-7 kg/an. Eu dau 4 kg/lună dacă am puțin grijă (de obicei după orgiile culinare de Paști/Crăciun/vacanțe).

#1318
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmihaelamocanu, on 04 mai 2015 - 13:32, said:


este chiar asa daca vorbim efectiv de slabit. daca vorbim de slabit sanatos atunci este mai mult de discutat.
cert este ca nu hormonii sunt cei vinovati de nr de kilograme pe care il avem. ei lucreaza cu ceea ce le dam. deci nu invatati oamenii ca hormonii sunt cei responsabili.
cine stie ce aberatii se dezvolta de la aceasta afirmatie (fondata de altfel, dar multi citesc putini inteleg) si ma trezesc citind ca eu mananc echilibrat, cantitativ si calitativ, dar hormonii sunt cei care ma ingrasa.

Asta e o prostie. Insulina e singura responsabila pentru ingrasat. Si asta e un hormon. Daca tie nu iti genereaza corpul multa insulina, n-o sa te ingrasi.  Si insulina nu iti e generata daca nu mananci alimente cu indice glicemic. Cum ar fi grasimile, care au indicele glicemic 0. Sau proteinele, intr-o anumita masura.
Daca bagi in tine faina, orez, amidoane, zahar, atunci corpul genereaza insulina si asta zice: "stai, avem o gramada de zahar in sange, nu ardem nimic din ce e depozitat (grasimea) si incercam sa scapam de zaharu asta. Ca idee, 3 felii de paine iti ridica glicemia mai mult decat un Snickers.

Deci biologic vorbind, hormonii -insulina- sunt cei care regleaza depunerile sau arderile.

#1319
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostKlrdx, on 04 mai 2015 - 13:36, said:

mie cea mai buna metoda de slabit mi se pare fastingul, de ce?
pentru ca pierzi foarte putina masa musculara si dai rapid grasimea jos, deorece hormonul cresteri, creste cu 2000% dupa 24 de h de fasting, el pastreaza masa musculara si arde grasimea
Da, e bună și sănătoasă, dar pentru fasting trebuie să mănânci corect, altfel simți mereu foamea și te cam chinui.

#1320
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View PostKlrdx, on 04 mai 2015 - 13:36, said:

mie cea mai buna metoda de slabit mi se pare fastingul, de ce?
pentru ca pierzi foarte putina masa musculara si dai rapid grasimea jos, deorece hormonul cresteri, creste cu 2000% dupa 24 de h de fasting, el pastreaza masa musculara si arde grasimea

cand face omul fastting, ce se intampla de fapt, dincolo de explicatia ta (adevarata)? creste consumul de energie!!!
hormonul isi accelereaza activitatea, dar daca omul ingera mai mult, atunci nu slabeste. se mentine eventual.

#1321
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:40, said:

Da, e bună și sănătoasă, dar pentru fasting trebuie să mănânci corect, altfel simți mereu foamea și te cam chinui.

da, grasimea si proteinele sunt perfecte pentru asta

daca ar fi sa tin, as tine waterfasting, dar in vacanta sau intr-o perioada a anului in care nu as avea nevoie de enerige
eu cred ca e mai eficient sa supui corpul la un stres crescut pe o perioda  scurta, decat la unul mediu pe o perioada lunga

#1322
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:39, said:

Păi nu zice nimeni că mai puține calorii nu pot duce la slăbit. Ci că e mai important răspunsul hormonal la ceea ce mâncăm. Ce înseamnă "destul de mulți" ?
Nu știu de ce ți se pare mare lucru 6-7 kg/an. Eu dau 4 kg/lună dacă am puțin grijă (de obicei după orgiile culinare de Paști/Crăciun/vacanțe).

Pai mie mi se pare mult, tinand cont ca de 10 ani incoace oscilam intre 52-53 kg, iar acum am ajuns la 47 kg (am 1.67 m). Mananc preponderent vegan, cu cat mai putine grasimi, vreo 30% carbohidrati.

#1323
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostKlrdx, on 04 mai 2015 - 13:43, said:

da, grasimea si proteinele sunt perfecte pentru asta
daca ar fi sa tin, as tine waterfasting, dar in vacanta sau intr-o perioada a anului in care nu as avea nevoie de enerige
eu cred ca e mai eficient sa supui corpul la un stres crescut pe o perioda  scurta, decat la unul mediu pe o perioada lunga
Da, adică LCHF. Atunci cam dispare foamea. Fastingul înseamnă să nu mănânci, apa și ceaiurile chioare sunt OK că n-au calorii.
Da, mai bine scurt și intens, decât lejer și cronic. Dar cu LCHF, fastingul de câteva zile nu e un stres, e relaxare.

View PostClarra, on 04 mai 2015 - 13:46, said:

Pai mie mi se pare mult, tinand cont ca de 10 ani incoace oscilam intre 52-53 kg, iar acum am ajuns la 47 kg (am 1.67 m). Mananc preponderent vegan, cu cat mai putine grasimi, vreo 30% carbohidrati.
Da, la stilul ăsta de hrană, 6-7 kg/an e mult. Mănâncă și tu sănătos și vei slăbi 6-7 kg în 2 luni lejer și când vrea mușchii tăi :)

Edited by proxtu, 04 May 2015 - 13:47.


#1324
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:49, said:

Da, la stilul ăsta de hrană, 6-7 kg/an e mult. Mănâncă și tu sănătos și vei slăbi 6-7 kg în 2 luni lejer și când vrea mușchii tăi Posted Image
As vrea, daca as putea... macar nu mananc fast-food si tot felul de prostii din supermarket (covrigei, sticksuri, pate vegetal, snitele din soia si alte nebunii). Mananc pe cat de sanatos pot...

#1325
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View PostHolyGigi, on 04 mai 2015 - 13:39, said:


Asta e o prostie. Insulina e singura responsabila pentru ingrasat. Si asta e un hormon. Daca tie nu iti genereaza corpul multa insulina, n-o sa te ingrasi.  Si insulina nu iti e generata daca nu mananci alimente cu indice glicemic. Cum ar fi grasimile, care au indicele glicemic 0. Sau proteinele, intr-o anumita masura.
Daca bagi in tine faina, orez, amidoane, zahar, atunci corpul genereaza insulina si asta zice: "stai, avem o gramada de zahar in sange, nu ardem nimic din ce e depozitat (grasimea) si incercam sa scapam de zaharu asta. Ca idee, 3 felii de paine iti ridica glicemia mai mult decat un Snickers.

Deci biologic vorbind, hormonii -insulina- sunt cei care regleaza depunerile sau arderile.

vad ca ati studiat bine fiziologia. cand va cere un om un sfat despre cum sa slabeasca sa ii explicati despre amilaza, maltaza, tripsina, lipaza, etc. functiile insulinei si alte nebunii.
dupa care ce urmeaza: nu manca faina, orez, zahar, amidoane, nu grasimi, nu, nu, nu. stii, insulina face si desface.
nu discutam despre lectii de fiziologie, explicatiile legate de rolul insulinei sunt adevarate, dar omul nu slabeste din cauza hormonilor. incercati sa faceti diferenta intre cauza si efect.
omul are voie si orez si amidoane si grasimi. conteaza insa cantitatea pe care o baga in gura cu mana lui. cantitatea din x,y, z aliment genereaza aportul de energie.

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 13:49, said:

Da, adică LCHF. Atunci cam dispare foamea. Fastingul înseamnă să nu mănânci, apa și ceaiurile chioare sunt OK că n-au calorii.
Da, mai bine scurt și intens, decât lejer și cronic. Dar cu LCHF, fastingul de câteva zile nu e un stres, e relaxare.


Da, la stilul ăsta de hrană, 6-7 kg/an e mult. Mănâncă și tu sănătos și vei slăbi 6-7 kg în 2 luni lejer și când vrea mușchii tăi Posted Image


daca omul mananca sanatos de 5 ani, si vrea totusi sa slabeasca. nu face miscare. ce il sfatuiesti sa faca?

#1326
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Dacă mănâncă sănătos de 5 ani și nu slăbește înseamnă că nu mănâncă chiar sănătos sau că mănâncă cam mult peste necesar. IF-ul ar trebui să repare asta.

#1327
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
care credeti ca este bodyfat-ul ideal???
eu cred ca pentru barbati 10-12 si pt femei 15-17

#1328
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View Postproxtu, on 04 mai 2015 - 14:07, said:

Dacă mănâncă sănătos de 5 ani și nu slăbește înseamnă că nu mănâncă chiar sănătos sau că mănâncă cam mult peste necesar. IF-ul ar trebui să repare asta.

slava cerului! raspunsul este ca mananca mai mult decat este necesar, mai mult decat consuma. mananca sanatos deci hormonii stau la locul lor, fiecare isi face treaba.
vezi unii adepti ai raw veganismului care povestesc cat de sanatos mananca (verificat prin jurnal alimentar), dar mananca mai mult decat consuma.

#1329
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Păi da, dar trebuie să mănânce destul de mult peste ca să se întâmple asta. Și e greu să mănânci mult peste când mănânci sănătos. Ipotetic, se poate, practic, destul de greu.
Tot ceea ce mănâncă sănătos e mai important (și pentru slăbit, și pentru sănătate).

#1330
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015

View PostKlrdx, on 04 mai 2015 - 14:10, said:

care credeti ca este bodyfat-ul ideal???
eu cred ca pentru barbati 10-12 si pt femei 15-17

normal este 10-20% barbati, 20-35% femei, in cazul persoanelor sanatose, neantrenate. depinde si de obiectiv si varsta.

procentele tale se incadreaza la situatia ideala, persoana antrenata, tanara.

#1331
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Aia cu 35% la femei e wishfull thinking. De la 30% în sus e departe de ideal și se apropie de altceva.

#1332
mihaelamocanu

mihaelamocanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.04.2015
mancatul sanatos este cheia pentru un stil de viata sanatos. nu exista dubii :)
crede-ma ca exista exemple de meniuri sanatoase, dar care nu slabesc, mentin eventual greutatea.

slabirea sanatoasa este alta poveste: proportia macronutrientilor, tipul de miscare, metode de preparate, diversitatea alimentelor, tonus mental.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate