Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Prietena cu Borderline Personality Disorder!? (are o poveste foarte interesanta)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#163
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010
Incearca-l pe asta, tot Lidl. https://images.app.g...K4LVZb1PYSZSvEA
Sau pe asta rosu. E ceva mai scump dar livreaza calitate.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 26 March 2021 - 21:08.


#164
roxy112

roxy112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2014
O sa incerc, multumesc de sugestie :)

#165
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,389
  • Înscris: 28.07.2008

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 20:39, said:

Ce caut eu :un om rabdator, ingrijit, care sa stie sa stranga dupa el, sa nu ma trateze ca pe un obiect de care se descotoroseste cand are chef, sa stie sa tina o surubelnita in mana ca o sa lucram cot la cot la treburi (eu mi-am asamblat singura mobila-dulapuri, paturi, etc, am scule diverse acasa -bormasini si fierastrau pendular, chei si cheie franceza- in curand o sa schimb si prin baie niste chestii). sa fie cu mintea deschisa si sa nu fie blocat pe gender norms gen barbatul face aia si femeia altceva: eu daca vreau sa asamblez mobila pai o fac! (si nu tine de feminism, ci de pasiunea mea pentru asamblat chestii si creat, mostenita de la bunicu) sa aiba macar o umbra de creativitate si sa cunoasca cat de cat popular culture.(nu ma refer la tiktok pe care nu-l inteleg oricum). sa fie deschis in a-si exprima sentimentele si sa poata plange fara rusine.  sa ii placa imbratisarile. sa nu ma judece cand am idei mai ciiudate. sa nu ma puna la pamant cand dau gres. Sunt sigura ca sunt barbati cu atributele astea dar nu cred ca m-ar vrea pe mine. Si bineinteles, neincrederea in sine e neatragatoare. Problema cea mai mare e la mine: am niste probleme de personalitate diagnosticate (trasaturi borderline, ocd, evitanta, etc)  si nu cred ca vreun barbat ar putea face fata apucaturilor mele. D-aia prefer sa ii feresc de mine, ca sa nu sufere si ei. Si acum ma framanta ca am avut niste episoade explozive de furie care nu erau indreptate asupra lui, rare ce-i drept, dar simt ca l-am traumatizat si mi0am cerut iertare, dar eu nu ma iert nici acum. Cred ca mai bine raman singura... Eu si cu paharul de vin...



Imi pare rau ca fosta ta a fost asa.Imi pare rau ca ai fost ranit de o ... ca sa nu o injur. Dar eu nu sunt fosta ta, si nici alte persoane de sex feminin nu sunt asa. Sper ca ai avut parte si de femei mai ok si dca nu, nu-ti pierde speranta. eu am perdut-o deja. Eu nu vreau pe ilie nastase sau tiriac, nu vreau pe bunicu,indiferent  cati bani are.am 30 de ani deci un barbat de 35-40 as zice ca e ok pt mine. Ai putea zice ca am asteptari desprinse din alte lumi. nu vreau sa transform pe nimeni, nu e in interesul nimanui. eu vreau omul asa cum e. Daca e sa ne schimbam impreuna e ok. Pana la urma poti sa ma judeci cum vrei, suntem doar avatare la urma urmei. una e sa vorbim online alta e sa cunosti omul cat de cat in fata . si tu o sa-ti schimbi gusturile cu timpul, si eu. nu e nimic anormal. Sunt atrasa de barbati banali, dar pot recunoaste frumusetea intr-un Adonis fara sa fiu atrasa de el, i-am zis unei prietene ca e o femeie foarte frumoasa si am zis-o cu toata sinceritatea, pentru ca ea chiar e frumoasa, in toate aspectele ei. mereu o vad foarte frumoasa, si nu sunt atrasa de ea, dar sunt minunata de calitatile ei, atat fizice cat si intelectuale.
Corect ce zici, barbatii buni nu se gasesc pe orice drum asa ca avem de ales, ori luam primul taranoi cu caracter prost sa ne tina de urat ori sa fim singure. Pana la urma trebuie sa ne obisnuim cu noi insine si cu singuratatea. Unii oameni au destinul asta, si nu e nimic nasol in asta. Vezi tu, si eu am observat natura barbatilor, si ii cred pe cuvant ca vor sa evite femei "anormale" si nu-i judec. Mie ce mi-ar trebui e un prieten cu beneficii, care sa fie matur emotional si sa fim prieteni pe bune (chiar daca implica sex ocazional). nu mai am pretentii de relatii sau stiu eu ce. scuze daca nu mai are sens ce zic, vinul deja si-a facut efectul si eu ma fac de ras pe aici.
excelent discurs, impecabil construit, din toate punctele de vedere, emotional, literar, profund, mesaj direct la corazon
Nu te cunosc, dar am intalnit persoane care pot emite astfel de mesaje, paradoxal din instinct si fara voia lor, ca pe o stratagema de a construi un nou nivel de complexitate al panzei de paianjen in care isi pot prinde ''victima''
Pt ca atat de puternic e scenariul e borderline-ilor, in sens atat de agresiune cat si de auto-sabotare

#166
roxy112

roxy112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2014
nu stiu daca te-ai referit la mine dar o sa presupun ca da.
nu e chiar perioada de liniste, trec prin niste momente cam nasoale dar vad ca alcoolul ma face sa mai uit (atata vreme cat nu exagerez). N-as zice ca cealalta parte din mine e "ciufuta" ci mai degraba monstru, asa ma vad eu. dar altii zic ca nu sunt asa. cine mai stie... Mai scriu la nervi pe alte platforme, sau ma iau de oameni (Dar justificat)
am incercat sa vad si partea cealallta, si mi-am dat seama cat de infricosatoare pot fi, e nasol, imi venea pur si simplu sa dispar, sa nu mai exist. nu pot controla furia mea, oricat as incerca. sunt ca un burete care absoarbe starile celor din jur si daca cineva zice ceva pe un ton mai dubios, sau sunt intr-un mediu foarte tensionant parca ma prinde un curent in zona lombara care se coboara pe picioare. si sunt constienta cand se intampla dar intensitatea e asa  de mare ca nu mai stiu ce sa fac si sunt coplesita.
am fost la psihiatru sa-mi dea ceva dar nu am primit nimic. o sa incerc la altul in curand. sper sa ma sedeze si sa fiu cat de cat functionala. am incercat tot ce se putea:  ceai, suplimente, mmeditatie, ganduri bune, sport. dar nimic. noroc cu psihologul care ma intelege asa in mare parte si la care gasesc un mediu sigur sa ma exprim.

Edited by roxy112, 26 March 2021 - 21:34.


#167
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010

View PostAtreides7, on 26 martie 2021 - 21:25, said:


excelent discurs, impecabil construit, din toate punctele de vedere, emotional, literar, profund, mesaj direct la corazon
Nu te cunosc, dar am intalnit persoane care pot emite astfel de mesaje, paradoxal din instinct si fara voia lor, ca pe o stratagema de a construi un nou nivel de complexitate al panzei de paianjen in care isi pot prinde ''victima''
Pt ca atat de puternic e scenariul e borderline-ilor, in sens atat de agresiune cat si de auto-sabotare
Come on! Paianjenul roxy112 si-a asternut panza si cu putin sub 10 postari a agatat urmatoarea victima. Come on!

#168
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:33, said:

1. N-as zice ca cealalta parte din mine e "ciufuta" ci mai degraba monstru, asa ma vad eu.
2. am incercat sa vad si partea cealallta, si mi-am dat seama cat de infricosatoare pot fi, e nasol, imi venea pur si simplu sa dispar, sa nu mai exist.
3. sunt ca un burete care absoarbe starile celor din jur......
4. am fost la psihiatru sa-mi dea ceva dar nu am primit nimic....noroc cu psihologul

1. Cum ai ajuns la concluzia asta ?
2. Adica sa inteleg ca ai dubla personalitate ?
3. Cred ca problema este mediul in care te invarti. O deconectare totala e mana cereasca.
4. Cred ca problema este psihologica si nu psihiatrica.

View Postlucianburjuiul, on 26 martie 2021 - 21:36, said:

Come on! Paianjenul roxy112 si-a asternut panza si cu putin sub 10 postari a agatat urmatoarea victima. Come on!

Vezi tu, cred ca totul tine de comunicare. Si da, unele persoane merg pe empatie la greu si reusesc sa te aduca intr-un punct in care ajungi sa te gandesti: ba, nu cumva defapt era o strategie ?

#169
roxy112

roxy112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2014

View Postlucianburjuiul, on 26 martie 2021 - 21:36, said:

Come on! Paianjenul roxy112 si-a asternut panza si cu putin sub 10 postari a agatat urmatoarea victima. Come on!
de ar fi sa agat asa usor :))) am incercat sa agat eu barbati si s-au cam speriat, si m-am purtat cat se poate de normal  :))

View PostAtreides7, on 26 martie 2021 - 21:25, said:

excelent discurs, impecabil construit, din toate punctele de vedere, emotional, literar, profund, mesaj direct la corazon
Nu te cunosc, dar am intalnit persoane care pot emite astfel de mesaje, paradoxal din instinct si fara voia lor, ca pe o stratagema de a construi un nou nivel de complexitate al panzei de paianjen in care isi pot prinde ''victima''
Pt ca atat de puternic e scenariul e borderline-ilor, in sens atat de agresiune cat si de auto-sabotare
dar inteleg de unde vii, ca borderlinerii au ceva sarmant in ei, dar asta e pt ca au si alte perturbari cum ar fi histrionic si narcisism.

#170
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:45, said:

de ar fi sa agat asa usor Posted Image)) am incercat sa agat eu barbati si s-au cam speriat, si m-am purtat cat se poate de normal  Posted Image)
normalul tau posibil sa nu fi fost normalul lor...
cum ai spus si tu, poate ei au observat acel stegulet care le-a ridicat multe semne de intrebare si au renuntat, poate o pasarica le-a soptit trecutul tau...etc.

#171
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,389
  • Înscris: 28.07.2008

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:33, said:

. noroc cu psihologul care ma intelege asa in mare parte si la care gasesc un mediu sigur sa ma exprim.
te intelege saracul. dar are mainile legate, stie ca nu are ever vreo sansa sa te ajute sa realizezi ca ti-ai dori sa schimbi, sa imbunatatesti la tine, in sensul de a avea relatii inter-umane reciproc corecte
Rolul lui e strict de spatiu safe unde sa te descarci ,neingradita si in siguranta, cu toti piticii pe care ii ai
Atât

#172
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,621
  • Înscris: 12.06.2010
@both above (tech + rox)
Eu ies din target asa ca pot fi obiectiv. Dar ar fi interesant ca dupa 10 mesaje sa plece roxy cu "victima" de aici. Ar fi fast and furious!

Edited by lucianburjuiul, 26 March 2021 - 21:50.


#173
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,389
  • Înscris: 28.07.2008

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:45, said:




dar inteleg de unde vii, ca borderlinerii au ceva sarmant in ei, dar asta e pt ca au si alte perturbari cum ar fi histrionic si narcisism.
elementary, my dear Wattson, de unde altundeva sa provina șarmul??

#174
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postlucianburjuiul, on 26 martie 2021 - 21:49, said:

@both above (tech + rox)
Eu ies din target asa ca pot fi obiectiv. Dar ar fi interesant ca dupa 10 mesaje sa plece roxy cu "victima" de aici. Ar fi fast and furious!

Postez mult pe SexyLounge...la cate discutam pe acolo, roxy e mic copil.
Sunt obisnuit cu discutii de genul...nu pleaca nimeni nicaieri si oricum sunt genul care nu fac discutii pe PM, decat asa, strict si la obiect.

#175
roxy112

roxy112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2014
1.  lipsa de incredere in sine si faptul ca nu ma cunosc foarte bine.
2.  n-as zice dubla personalitate, nu sunt bipolara. doar ca am niste idei despre sine: nu ma consider 100% femeie , ci mai degraba am 40% feminin, 40 masculin si restul energie. fiiecare dintre noi avem chestiile astea in cantitati diferite. stiu ca pare ciudat ce am zis, dar asta simt. Adica nu sunt trans, sunt ok cu corpul meu si cu sexul feminin. doar ca de mica am vrut sa implementez niste calitati masculine si le-am neglijat pe cele feminine.
3. as vrea sa ma deconectez total,dar nu am cum, stau cu mama bolnava si parca nu as vrea sa o las la greu mai ales ca ma ocup de pensionarea ei. hai sa zicem ca plec o zi la munte, ma simt bine dar ma intorc la aceeasi situatie ca pana acum. controlez si eu ce pot si aia e. fac ce pot, ascult muzica, ma uit la filme, ma joc, pictez.
4. psihologic clar este, dar am am si anxietate care se manifesta fizic si nimic nu ma mai poate ajuta. e mult de munca si sunt constienta de asta.
stiu ca pare ca ma vaiet, dar de fapt e mai degraba ca un strigat "ma vede cineva?sunt oare invizibila?"  nu m-am gandit neaparat ca la o strategie sa capat mila, doar povestesc viata si sper ca mai e cineva in situatia mea ca poate reusesc sa invat ceva. e cam compulsiva treaba. vreau ca oamenii sa stie cine sutn si cateodata o fac involuntar.stiu ca nu o sa vina nimeni sa ma ajute sau sa-mi zica "vai saraca de tine". nu asta caut, nu vreau mila ieftina. vreau doar sa fiu inteleasa.

View Posttehnics, on 26 martie 2021 - 21:47, said:

normalul tau posibil sa nu fi fost normalul lor...
cum ai spus si tu, poate ei au observat acel stegulet care le-a ridicat multe semne de intrebare si au renuntat, poate o pasarica le-a soptit trecutul tau...etc.
da, orice e posibil. repet, nu ii condamn.

View PostAtreides7, on 26 martie 2021 - 21:48, said:

te intelege saracul. dar are mainile legate, stie ca nu are ever vreo sansa sa te ajute sa realizezi ca ti-ai dori sa schimbi, sa imbunatatesti la tine, in sensul de a avea relatii inter-umane reciproc corecte
Rolul lui e strict de spatiu safe unde sa te descarci ,neingradita si in siguranta, cu toti piticii pe care ii ai
Atât
da, e corect. cateodata e frustrant ca simt ca am nevoie de metode concrete dar nu stiu de unde sa incep. te simti pierdut cateodata.

Edited by roxy112, 26 March 2021 - 22:03.


#176
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Alcoolul ne face pe toti mai linistiti si uituci, d-asta il consumam. :)
Apropo.. noroc! Eu abia am terminat sucul (+ alcool), ma duc sa ma spal si astept 11.30, ca am putina treaba la munca.

#177
roxy112

roxy112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2014
Noroc. vad ca mai sunt pe aici care sunt activi la munca noaptea, cinste tie si celorlalti.

Probabil ar trebui sa revin cand ma mai pun pe picioare, sper curand. E doar o perioada mai coplesitoare. Poate in timp sa pot schimba ceva la mine in bine. Am luat cu asalt threadu; asta si nu era corect. Sper sa ne reauzim cu bine (orice ar fi ala) si va doresc si voua cat mai mult bine. MI-a placut sa discut cu voi. Noapte buna :)

#178
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:58, said:

3. as vrea sa ma deconectez total,dar nu am cum, stau cu mama bolnava si parca nu as vrea sa o las la greu mai ales ca ma ocup de pensionarea ei.
Cred ca punctul asta are un mare impact in comportamentul tau. Aici cred ca e un punct sensibil....

#179
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Roxy,  tu poți să iubești?   Să te îndrăgostești pe termen lung și să poți face sacrificii de dragul lui?

Atreides7 said:

1616786726[/url]' post='27687362']
persoane care pot emite astfel de mesaje, paradoxal din instinct si fara voia lor, ca pe o stratagema de a construi un nou nivel de complexitate al panzei de paianjen in care isi pot prinde ''victima''
Pt ca atat de puternic e scenariul e borderline-ilor, in sens atat de agresiune cat si de auto-sabotare

Care ar fi scopul final?   Ai ideea ce necesități își satisfac prin prinderea  “victimelor”?  
De exemplu,  discursul colegei,  îți pare unul construit astfel încât să atragă miloșii care ar fi dispuși să salveze căprioara rănită de le marginea drumului?   Să presupunem că în pânză se prinde cineva. Care crezi că ar fi continuarea?

Edited by manitu, 26 March 2021 - 23:10.


#180
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,389
  • Înscris: 28.07.2008

View Postroxy112, on 26 martie 2021 - 21:58, said:

roxy, nu mi-o lua in nume de rau, eu cred ca cel mai bun lucru pt tine e sa incerci, chiar daca nu vei reusi, sa te impaci cu ideea ca niciodata, dar niciodata, nu vei rezolva ceva, si realizarea asta e maximumul de ce poti obtine, chiar daca ti se pare infim, e totusi enorm
Nu doresti mila, dar impulsiv esti impinsa sa o obtii, in virtutea altor scenarii unde mila nu are de a face
Nu te consideri bipolara, dar vei actiona ca tare, nefiind bipolara, in virtutea lipsei de mila fata de altii, desi ti-o predici tie insasi
Esti fascinanta, ca o veritabila borderline, din ceea ce scrii m-ai prinde in mreje ca sirenele de care s-a ferit Ulise, si cred ca ai fi capabila sa imi metabolizezi emotionalul, bineinteles dupa ce te prinzi ca as avea fondul comestibil care sa se ridice la inaltimea standardului tau de complexitate
Am face, tu si eu, sex, diabolic de satisfacator, si ne-am amaneta destinele pe cativa ani
Dar pt o prostie, o fantasmagorie, o iluzie demna de Dostoievski si chiar Kafka, eu as risca sa imi curga siroaie lacrimile pe genunchii juliti de la atatea rugaciuni catre Domnul , pentru un exit din problema imposibila, ateu fiind, tu ai descoperi noi forme de a rânji existentei, superioara si neinteleasa. again and again

Edited by Atreides7, 26 March 2021 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate