Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Prietena cu Borderline Personality Disorder!? (are o poveste foarte interesanta)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am stat mai mult de 1 an de relație (16 luni) cu ea.

Dupa doar o f mica perioada ma invita sa locuim impreuna la ea. A fost în general o persoană drăguță, timidă și a făcut multe pentru mine.

Scurtă descriere a ei  (am considerat că este foarte interesant, pe masura ce am descoperit lucruri despre ea!)
- 32 de ani și spune că nu a avut niciodată o relație lungă / stabilă
- foarte timida, stima de sine foarte scăzută, chiar dacă arată bine
- foarte supusa la pat, face totul sexual
- nu a avut mulți iubiți foști, a avut „aventuri”, dar și mai lungi relații de maxim 1an (a dat papucii la o parte din foștii ei iubiți deoadata, după ce s-a supărat pentru lucruri mărunte)
- își schimbă starea de spirit foarte repede, plânge mult, se supără pentru lucruri mărunte și nu vorbește o zi întreagă (unele zile este foarte atașată de mine, unele zile mă ignoră total)
- vorbește foarte puțin cu părinții, fratele ei, nu are mulți prieteni și nu vorbește mult
- a intalnit chiar 3 baieti in acelasi timp pentru relatii nu serioase, nu foarte loiala in relatii, uneori a acceptat sa mearga la unu acasa si dupa 10 min de discutii (nu direct pentru sex de la prima intalnire, ci pentru a deveni treptat mai intimi etc)
- uneori spune că își dorește chiar și copii cu mine, ca sunt pefect pt ea, în altă zi când se enervează spune că nu este făcută pentru a avea o relație, că s-a saturat de mine și preferă să fie singură
- recunoaște că, pentru ea, în general, o relație este bună să aibă doar dacă este foarte intensă, dacă nu este mai bine să fie singură și că poate pleca chiar și după 10 ani de relație, dacă nu este intensă
- mi-a povestit o gramada de lucruri ciudate (ca se simte urmarita de cineva, ca plangea mult in copilarie din senin, ca se ingrijoreaza exagerat pt lucruri mici etc)

(în afară de asta, este și o persoană bună, este drăguță cu aproape toată lumea, are intenții bune, a făcut multe pentru mine, în general este foarte ok cu mine, sexul este super)
Doar că, cred că o relație serioasă îndelungată cu ea este foarte greu de avut, cred că este foarte imprevizibilă.

Pe măsură ce a trecut timpul, „ciclurile” ei de idealizare / devalorizare catre mine au început să se înrăutățească și să se devina mai dese:

- primele luni se supara numai dupa un motiv (dar reactiona exagerat, plangand si nu vorbea o zi intreaga!).
- după 4-6 luni de relație, începea să se supere/sa nu vorbeasca din două în două săptămâni fără un motiv real (în acel moment am văzut ceva nu este în regulă, pentru că uneori era distanta și nu vorbea deloc fara absolut nici un motiv)
- după încă 3 luni a devenit mai frecvent distantă și fara sa vorbeasca/supărata... cam cel puțin 1 zi la 1 săptămână
- și după încă 3 luni (deci ultima perioadă) era în modul ei de a nu vorbi/distanta/suparata o dată la aproape 3 zile (pentru chestii ff mici! gen ca ii zic sa se grabeasca in aeroport nu vb apoi tot zborul), zicând uneori că ar trebui să ne dam papucii, ca s-a saturat de mine etc.

Deci în fiecare săptămână, se supara/nu vorbea cel puțin o dată fara un motiv real.

Dar dacă vedea că intr-adevar ne putem despărți, începea din nou să poarte ff frumos

Si starea ei de spirit in general se schimba și mai des, în fiecare zi când mergeam acasă simteam că găsesc o persoană diferită (fie detașată, fie fericită, fie deprimată, fie normală, fie nervoasă etc.)

Cum am plecat:
Spre final, a început din ce în ce mai des ciclurile ei de a se supăra fără motiv și de a spune că ar trebui să ne dam papucii reciproc, că ar trebui să plec etc (fara motiv real! ca ii zic ca a vb mult la tel cu colega sau ca ii zic ca isi schimba mereu starea)
Și am împachetat și am plecat timp de câteva zile, apoi a început să se poarte foarte frumos, ca mă vrea cu disperare înapoi.
M-am întors, iar în 1-2 săptămâni a început din nou încet să fie distanta fara motiv, să nu vorbeasca etc
Așa că am plecat din nou, de data aceasta pentru totdeauna sper.
Au trecut cateva săptămâni, inca vorbesc cu ea și îmi trimite mesaje tot timpul că vrea să mă întorc, că eu sunt cel mai bun lucru ce i s-a inamplat ei, ea promite că se va schimba etc etc.
Eu vreau doar să rezist, să uit de ea și să-mi continui viața mea, pentru că nu văd niciun viitor cu ea.

De ce îmi este atât de dificil?
"Idealizarea" ei a fost foarte intensă; nu a fost niciodată doar in perioadele ei de "devalorizare", ci a avut cicluri tot timpul; are explicații pentru tot (nu a fost „norocoasă” în trecut cu fostii ei, nu a vrut niciodată să-mi facă rău, ca de fapt nu a vrut niciodată să ne dam papucii reciproc etc), pare că are intenții bune și e o persoană bună în general (daca n-ar avea problemele ei emoționale); acum ma vrea inapoi foarte intens (promite că se va schimba, pare obsedata de mine etc).

Ar fi putut fi mult mai ușor dacă ea ar fi fost într-adevăr doar nervoasa si îndepărtată de mine in ultima perioada, fără ciclurile ei de f atașata / îndepărtata, fără ca ea să încerce totul să mă convingă să vin din nou acum etc (multe zile este si ff ok)

Practic, am văzut toate etapele relației specifice borderline ce am citit pe internet: idealizare intensă la început, devalorizare din ce în ce mai frecventă (nu foarte intensă, dar distanta de mine, nu vorbeste, se supără f usor) pe măsură ce timpul a trecut, după mi-a spus de mai multe ori să ne dam papucii; și când am plecat într-adevăr, a inceput sa faca orice ca sa revin.

Voi ce credeti? Crezi că are borderline? Cum crezi că va evolua relația mea cu ea dacă nu aș pleca sau m-aș întoarce la ea?

#2
aboniment29

aboniment29

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2019
Pe de o parte mi-e mila de ea ca om...

Pe de alta parte, run away!!!. Asa o sa fie tot timpul atata timp cat nu va primi ajutor. Iar ajutorul asta trebuie sa vina odata ce realizeaza ca are nevoie de el si il si accepta.

E trist dar devine o realitate din ce in ce mai mult. Asa sunt bolile psihice, pur si simplu.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
uita de ea si vezi-ti de viata ta. viata langa o astfel de persoana poate deveni un calvar sau un cosmar.
ca are sau nu borderline este irelevant in acest moment, este clar ca are o problema (sau mai multe), nu cred ca iti doresti o viata/relatie pe termen lung alaturi de o astfel de persoana.

Edited by corinadaniela, 11 September 2019 - 09:51.


#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
da-i un sut in fund anormalei
iti mananci nervii degeaba parandu-ti-se interesant

#5
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Te iubește enorm și așa se manifestă ea când ești cu ea, când pleci se simte singură și are nevoie de un sprijin, adică de tine, dacă vrei să te întorci la ea trebuie să o accepți așa cum este și să nu încerci să o schimbi.

Va suferi enorm dacă nu o vei mai căuta, ea suferă și acum mult, trebuia să te desparți de ea în timp și așa înțelegea și ea că nu o să fiți împreună.

Tu se pare că nu prea suferi după ea că o acceptai așa cum este și o înțelegeai și nu căutai să își schimbe felul de a fi.

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
oricum o sa vina sa-ti planga pe la usi ciclic

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
N-am priceput nimic din ciclurile "idealizare/devalorizare"... Daca relatia nu mai merge, pa-pa si la revedere...  Crezi ca poti sa faci psihanaliza intr-o relatie sau ca iti foloseste la ceva incadrarea psihologica.. ?  Nu mai merge, fiecare isi vede de drumul lui...

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
dacă mai avețiși-un copil să vezi cum părăsiți amândoi corabia

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

Quote

- foarte supusa la pat, face totul sexual
Asta e foarte bine, cam ce ai facut cu ea, din curiozitate?

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Care crezi ca sunt sansele ca dupa casatorie sa se schimbe? Daca procentul tinde spre 90-100 atunci te poti lega la cap (sau poti incerca), orice altceva... nu te baga.
Pastreaza relatia asa cum e.

#11
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postallah2, on 11 septembrie 2019 - 09:29, said:

Am stat mai mult de 1 an de relație (16 luni) cu ea. Dupa doar o f mica perioada ma invita sa locuim impreuna la ea. A fost ĂŽn general o persoană drăguță, timidă și a făcut multe pentru mine. Scurtă descriere a ei (am considerat că este foarte interesant, pe masura ce am descoperit lucruri despre ea!) - 32 de ani și spune că nu a avut niciodată o relație lungă / stabilă - foarte timida, stima de sine foarte scăzută, chiar dacă arată bine - foarte supusa la pat, face totul sexual - nu a avut mulți iubiți foști, a avut ‾aventuri”, dar și mai lungi relații de maxim 1an (a dat papucii la o parte din foștii ei iubiți deoadata, după ce s-a supărat pentru lucruri mărunte) - ĂŽși schimbă starea de spirit foarte repede, plânge mult, se supără pentru lucruri mărunte și nu vorbește o zi ĂŽntreagă (unele zile este foarte atașată de mine, unele zile mă ignoră total) - vorbește foarte puțin cu părinții, fratele ei, nu are mulți prieteni și nu vorbește mult - a intalnit chiar 3 baieti in acelasi timp pentru relatii nu serioase, nu foarte loiala in relatii, uneori a acceptat sa mearga la unu acasa si dupa 10 min de discutii (nu direct pentru sex de la prima intalnire, ci pentru a deveni treptat mai intimi etc) - uneori spune că ĂŽși dorește chiar și copii cu mine, ca sunt pefect pt ea, ĂŽn altă zi când se enervează spune că nu este făcută pentru a avea o relație, că s-a saturat de mine și preferă să fie singură - recunoaște că, pentru ea, ĂŽn general, o relație este bună să aibă doar dacă este foarte intensă, dacă nu este mai bine să fie singură și că poate pleca chiar și după 10 ani de relație, dacă nu este intensă - mi-a povestit o gramada de lucruri ciudate (ca se simte urmarita de cineva, ca plangea mult in copilarie din senin, ca se ingrijoreaza exagerat pt lucruri mici etc) (ĂŽn afară de asta, este și o persoană bună, este drăguță cu aproape toată lumea, are intenții bune, a făcut multe pentru mine, ĂŽn general este foarte ok cu mine, sexul este super) Doar că, cred că o relație serioasă ĂŽndelungată cu ea este foarte greu de avut, cred că este foarte imprevizibilă. Pe măsură ce a trecut timpul, ‾ciclurile” ei de idealizare / devalorizare catre mine au ĂŽnceput să se ĂŽnrăutățească și să se devina mai dese: - primele luni se supara numai dupa un motiv (dar reactiona exagerat, plangand si nu vorbea o zi intreaga!). - după 4-6 luni de relație, ĂŽncepea să se supere/sa nu vorbeasca din două ĂŽn două săptămâni fără un motiv real (ĂŽn acel moment am văzut ceva nu este ĂŽn regulă, pentru că uneori era distanta și nu vorbea deloc fara absolut nici un motiv) - după ĂŽncă 3 luni a devenit mai frecvent distantă și fara sa vorbeasca/supărata... cam cel puțin 1 zi la 1 săptămână - și după ĂŽncă 3 luni (deci ultima perioadă) era ĂŽn modul ei de a nu vorbi/distanta/suparata o dată la aproape 3 zile (pentru chestii ff mici! gen ca ii zic sa se grabeasca in aeroport nu vb apoi tot zborul), zicând uneori că ar trebui să ne dam papucii, ca s-a saturat de mine etc. Deci ĂŽn fiecare săptămână, se supara/nu vorbea cel puțin o dată fara un motiv real. Dar dacă vedea că intr-adevar ne putem despărți, ĂŽncepea din nou să poarte ff frumos Si starea ei de spirit in general se schimba și mai des, ĂŽn fiecare zi când mergeam acasă simteam că găsesc o persoană diferită (fie detașată, fie fericită, fie deprimată, fie normală, fie nervoasă etc.) Cum am plecat: Spre final, a ĂŽnceput din ce ĂŽn ce mai des ciclurile ei de a se supăra fără motiv și de a spune că ar trebui să ne dam papucii reciproc, că ar trebui să plec etc (fara motiv real! ca ii zic ca a vb mult la tel cu colega sau ca ii zic ca isi schimba mereu starea) Și am ĂŽmpachetat și am plecat timp de câteva zile, apoi a ĂŽnceput să se poarte foarte frumos, ca mă vrea cu disperare ĂŽnapoi. M-am ĂŽntors, iar ĂŽn 1-2 săptămâni a ĂŽnceput din nou ĂŽncet să fie distanta fara motiv, să nu vorbeasca etc Așa că am plecat din nou, de data aceasta pentru totdeauna sper. Au trecut cateva săptămâni, inca vorbesc cu ea și ĂŽmi trimite mesaje tot timpul că vrea să mă ĂŽntorc, că eu sunt cel mai bun lucru ce i s-a inamplat ei, ea promite că se va schimba etc etc. Eu vreau doar să rezist, să uit de ea și să-mi continui viața mea, pentru că nu văd niciun viitor cu ea. De ce ĂŽmi este atât de dificil? "Idealizarea" ei a fost foarte intensă; nu a fost niciodată doar in perioadele ei de "devalorizare", ci a avut cicluri tot timpul; are explicații pentru tot (nu a fost ‾norocoasă” ĂŽn trecut cu fostii ei, nu a vrut niciodată să-mi facă rău, ca de fapt nu a vrut niciodată să ne dam papucii reciproc etc), pare că are intenții bune și e o persoană bună ĂŽn general (daca n-ar avea problemele ei emoționale); acum ma vrea inapoi foarte intens (promite că se va schimba, pare obsedata de mine etc). Ar fi putut fi mult mai ușor dacă ea ar fi fost ĂŽntr-adevăr doar nervoasa si ĂŽndepărtată de mine in ultima perioada, fără ciclurile ei de f atașata / ĂŽndepărtata, fără ca ea să ĂŽncerce totul să mă convingă să vin din nou acum etc (multe zile este si ff ok) Practic, am văzut toate etapele relației specifice borderline ce am citit pe internet: idealizare intensă la ĂŽnceput, devalorizare din ce ĂŽn ce mai frecventă (nu foarte intensă, dar distanta de mine, nu vorbeste, se supără f usor) pe măsură ce timpul a trecut, după mi-a spus de mai multe ori să ne dam papucii; și când am plecat ĂŽntr-adevăr, a inceput sa faca orice ca sa revin. Voi ce credeti? Crezi că are borderline? Cum crezi că va evolua relația mea cu ea dacă nu aș pleca sau m-aș ĂŽntoarce la ea?

Ciclurile acestea se numesc Idealizare/Devalorizare/Discard si intre ele apare si Hoovering adica dupa ce ti-a dat papucii te trage inapoi. Aceste cicluri sunt caracteristice pt persoanele cu tulburari de personalitate inclusiv narcisiti si psihopati.
Sfatul meu : FUGI MANCAND PAMANTUL !
Nu se va schimba , te va chinui atata timp cat ii dai voie sa se joace cu tine. Nu te iubeste , nu te amagi. Totul este doar teatru ca sa isi dovedeasca ei insisi puterea .

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Ce repede da-ti sfaturi despre cum sa abandoneze corabia cand cineva da semne de slabiciune.

Halal intelegere!

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Te inseala ? Iti cheltuie banii aiurea ? Sare la bataie ?
Daca nu, mai du-i si tu o floare cand e deprimata.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View Postpaco rabanne, on 11 septembrie 2019 - 10:29, said:

Ce repede da-ti sfaturi despre cum sa abandoneze corabia cand cineva da semne de slabiciune.

Halal intelegere!
Unele corabii trebuie parasite, altfel risti sa te ineci odata cu ele...

Sunt femei care chiar au probleme la mansarda oricat de frumos te-ai purta cu ea.

Edited by tehnics, 11 September 2019 - 10:35.


#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Voi aveți aici doar versiunea unei creaturi, IMHO, josnice. A celeilalte n-o aveți. Pe lângă faptul că unele chestii, altfel intime, n-ar trebui făcute publice (de aici aprecierea de josnic), voi analizați ceva foarte subiectiv, repet, fără a avea și versiunea cealaltă.

#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
E evident ciclotimica, posibil din cauza unui dezechilibru endocrin, care e foarte greu de diagnosticat si la fel de greu de tratat. Se poate incerca cu un stimul extrem, pe care si ea il cauta inconstient si pare ca s-a fixat asupra sexului, dar e clar ca nu va putea fi folosit pe toata durata unei casnicii. Dupa menopauza si/sau odata cu scleroza se poate atenua sau, mai degraba, se agraveaza. Daca ramaneti cumva impreuna, e bine sa constientizeze si sa incerce sa anticipeze faza devalorizarii, moment in care miscarea face bine. Nu recomand medicatie din sfera psihiatriei.

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Am fost intr-o situatie asamanatoare. Am tinut mult la ea, cu toate problemele, dar pana la urma nu am mai putut continua. Cantitatea de situatii neplacute era prea mare si chiar daca o perioada le-am facut fata cu brio, pana la urma am cedat. Poate am fost slab, poate am fost las, dar nu-mi pare rau. Partea proasta a fost perioada imediat urmatoare can efectiv mi-era teama sa nu faca ceva prostesc. Uneori inca ma simt raspunzator pt soarta ei, desi au trecut ani de zile.

Intr-un final, pot spune ca totul a fost spre bine, pt amandoi. Sper sa fie la fel cazul si la tine.

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostPopaXXX, on 11 septembrie 2019 - 10:13, said:

cam ce ai facut cu ea, din curiozitate?
fisting, gold showers, bondage

View Postursamajor, on 11 septembrie 2019 - 10:36, said:

Voi aveți aici doar versiunea unei creaturi, IMHO, josnice. A celeilalte n-o aveți. Pe lângă faptul că unele chestii, altfel intime, n-ar trebui făcute publice (de aici aprecierea de josnic), voi analizați ceva foarte subiectiv, repet, fără a avea și versiunea cealaltă.
.....right, mare lucru ca un id necunoscut ne da ceva detalii despre o dezechilibrata necunoscuta

ipocrizie tipic feminina

View PostEMPP, on 11 septembrie 2019 - 10:07, said:

dacă mai avețiși-un copil
intreci masura

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate