Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Mi-a reaparut acneea dupa tratament cu Roaccutane

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
VladI08

VladI08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
@Handicarpati, cand am cumparat gelul de la Gerovital a fost ceva spontan, cautam Skinoren, nu am gasit la nicio farmacie, si mi-a spus un prieten ca el foloseste chestia aia de la Gerovital si chiar il ajuta, asa ca am dat 15 lei pe un gel la 50 g.

@eps, am ulat atat Doxiciclina cat si Roaccutane dupa prescriptia medicului. Acum voiam sa revin la Roaccutane de capul meu, deoarece, dupa parerea mea, a fost singurul care mi-a facut bine.
Roaccutane si mai demult, cand luam o solutie preparata in farmacie, cu aspirina, alcool de 90 gr. C si alte ingrediente. Cea de-a doua, m-a ajutat in special la ceea ce aveam pe spate, care probabil ca nu era acnee. Erau un fel de "cosuri" foarte mari, care ieseau din piele si nu aveau nici macar "cap" galben/alb. Erau pur si simplu niste.. vulcani. M-am vindecat de ei, insa am ramas cu cicatrici de parca as fi fost ars.
Asta cu spalatul pe fata nu o practicam tot pana la recomandarea medicului dermatolog, el mi-a spus ca ma pot spala si de 10 ori pe fata, insa doar cu apa. iar apa sa fie rece. Sapunul cu sulf l-am folosit, nu mi-a fost de ajutor.
Zilele astea voi incerca sa ajung la Dermatolog, insa as prefera sa merg la altul.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008

 eps, on 19 iunie 2019 - 10:26, said:

Pe scurt, acneea nu are treaba cu mancarea, nu exista studii serioase medicale care sa arate aceasta legatura.
Pe scurt la cateva saptamani dupa ce am scazut mult cantitatea de carne mancata mi-a scazut nr cosurilor cu 90+%
Dar fiecare face cum vrea, mai sus i se recomanda dieta carnivora, te doare mintea...

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
depinde si ce carne mancai: pieptul de pui fara piele, preferat de majoritatea, e o mizerie.  
acuma, poate a mers la dumneata asta, la altcineva poate fi pe dos, nu poti sa stii, nu toti oamenii au evoluat in aceleasi conditii.

#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,639
  • Înscris: 11.03.2006
Nu sapun cu sulf, ci din asta din gama L'Erbolario. Săpun nealcalin cu brusture L`erbolario Panetto di non sapone alla Bardana

https://www.google.c...VOmSu8_72TTRnM:

La fi-mea a avut efecte incredibile. Este in lanturile de farmacii, eu il iau de la Sensiblu. Este un fel de demachiant, inlatura sebumul dar nu usuca pielea.

Edited by cumparator, 19 June 2019 - 10:50.


#23
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Eu am 27 de ani si de pe la 14 ani ma tot ma chinui cu acneea. Cand ai luat roacutanne nu ti-au iesit analizele aiurea? eu am luat sotret ( roacutanne mai slab ) si valoarea tgp-ului a fost de 10 ori mai mare la analizele dupa o luna de tratament, m-am lasat instant de el si un an am avut liniste. De atunci mi-a fost frica sa mai incerc.

Am incercat zeci de creme, zeci de dermatologi, diverse antibiotice, sex ca un iepure in calduri, nu m-am putut scapa. Singurul antibiotic ce ma ajuta e augmentin, ala intr-o saptamana ma curata pe fata complet, dar nu tine efectul lui prea mult. In maxim 4 saptamni reapar.

E genetic? din familie se mai confrunta cu problema asta?

De asemea mananca mai rar dulciuri, fast food. Mananc cat mai des mancare sanatoasa gatita de mama :)

#24
VladI08

VladI08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
@Katta92, nu, analizele mi-au iesit bine de fiecare data, nivelul colesteroului era foarte putin peste, insa nu era nimic de speriat sau care sa duca la oprirea tratamentului.

Nu este ceva genetic, nici maica-mea, nici taica-miu nu s-au "bucurat" de acnee, ba chiar au un ten foarte frumos

#25
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

 VladI08, on 19 iunie 2019 - 11:04, said:

Nu este ceva genetic, nici maica-mea, nici taica-miu nu s-au "bucurat" de acnee, ba chiar au un ten foarte frumos
Inseamna ca e doar ceva periodic si te vei scapa usor, grija la alimentatie, stres, te ajuta si sportul.

Recomand Skinoren, pisca vreo 15 minute dupa aplicare dar isi face efectul bine. Posted Image

[ https://taw9eelcdn.cachefly.net/media/catalog/product/cache/1/image/519x/caf7b51f4c4f72629c8e66ac0d790077/s/k/skinoren_acne_cream_30_g_2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
VladI08

VladI08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
Cum spuneam, am folosit Skinoren pana in urma cu putin timp, cand intr-o zi, voiam sa il iau si nu l-am gasit in nicio farmacie, asa ca am apelat la crema/gelul de la Gerovital.

Nu stiu, am auzit ca pe multa lumea "inteapa/pisca" Skinoren-ul, insa eu nu simt nimic. Il aplic pe fata, masez usor pana intra crema in piele, apoi imi las fata in pace pana ziua urmatoare dimineata cand ma spal pe fata - da, il folosesc seara, inainte de culcare.

#27
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 sirgoofy, on 19 iunie 2019 - 10:37, said:

Pe scurt la cateva saptamani dupa ce am scazut mult cantitatea de carne mancata mi-a scazut nr cosurilor cu 90+%
Dar fiecare face cum vrea, mai sus i se recomanda dieta carnivora, te doare mintea...
Nu zic ca nu e adevarat, ce zic este ca nu exista corelatia asta demonstrata. Faptul ca tu te-ai lasat de carne si consideri ca d-aia ai scapat de cosuri e una, sa demonstrezi corelatia prin studii este alta. Poate la tine a mers, poate a fost doar o coincidenta, poate nici nu era acnee, poate era alta cauza etc.

@VladI08
Roaccutane se ia pe baza de schema, in fct de greutatea ta. Nu exista "am luat multa vreme", se ia atata timp cat este necesar pentru ca tratamentul sa fie eficient (timp calculat de catre doctor). De asemenea, Roaccutane ar tb sa fie ultima solutie, atunci cand toate celelalte esueaza. Este normal ca el sa mearga cel mai bine in timpul tratementului si o perioada dupa, insa exista multe alte tratamente topice pe care le poti incerca.
Skinoren de ex. are la baza acid azelaic, daca simti ca nu functioneaza, vb cu doctorul sa iti prescrie o crema cu alt ingredient activ.
Apropo de doctor - ma mira faptul ca ti-a recomandat sa te speli doar cu apa de cate ori vrei si mai rau, cu apa rece. Apa in general usuca (am explicat mai devreme cum e cu sebumul), apa rece irita si provoaca micro-leziuni la nivelul pielii, care se vor inflama. Fata se spala cu apa calduta, "la temperatura camerei", nici calda, nici rece.

Cat despre unele idei scrise pe aici:
- sotret nu este "roaccutane mai slab", ambele contin aceeasi substanta, sunt doar brand-uri diferite
- acneea nu este pe baza hormonala (bine, dupa pubertate ma refer), asa ca sexul n-are nicio treaba
- acneea nu este genetica sau contagioasa
- acneea nu este cauzata in mod direct de bacterii, ci inflamatia este cauzata de bacterii. Asa ca antibioticele nu vor "vindeca" acneea, ci doar vor trata acele infectii curente de natura bacteriana.
Ca idee, Doxiciclina in cazul acneei nu este prescrisa pt efectul ei de antibiotic (fiind parte din clasa Ciclinelor), ci pentru ca in cadrul studiilor s-a observat ca are efect in reducerea sebumului secretat de glandele sebacee.

#28
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 waterman, on 19 iunie 2019 - 09:09, said:


Unii mai șugubeți ți-ar zice să faci sex.
Dacă faci deja, fă mai des.
Gresit, facand sex prin ejaculare pierzi zinc. Zincul e benefic pentru cresterea muschilor, repararea tesuturilor pielii etc. Eu as recomanda sa o lase mai usor cu masturbarea si sexul daca face. Poate avea o deficienta.

 rich1974, on 19 iunie 2019 - 10:29, said:

comiti o grava eroare pe care o sa observi mai tarziu. acuma esti tanar, poti sa mananci si sarma ghimpata. mai tarziu apar problemele, de fapt, au aparut deja.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a2ce-RtKo-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pIweE-fwJbM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z-Yug-LPl_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Serios exemplu pe carnivoru asta ? Voi va uitati ce are sub ochi? La fel ca si veganii are o dieta extremista rau care il macina la fel de mult.

#29
VladI08

VladI08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
@alex14dlk, esti prima persoana pe care o aud spunand asta despre sex si masturbare. Sincer sa fiu, n-o fac nici prea des, nici rar. Deci, nu cred ca e vorba de asta. Dar, mersi, am mai invatat un lucru :P

#30
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 01.12.2018

 VladI08, on 19 iunie 2019 - 09:15, said:

Ma gandeam sa reincep sa iau Roaccutane de capul meu,
cum "procuri" asta??
ca si eu vreau sa consum canabis, nici o farmacie NU vrea sa ma aprovizioneze

#31
VladI08

VladI08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
Majoritatea farmacistilor dau acest medicament fara reteta. Uneori, cand ramaneam fara Roaccutane, pur si simplu mergeam in farmacie, ceream cate pastile aveam nevoie, plateam si gata.

#foamedebani

#32
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Si derminaxul e un produs care poate fi util, doar daca  nu e acnee in cantitate mare!

#33
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Orice ai face, acneea va reaparea, nu poti lua Roaccutane sau antibiotice non stop.
E o facatura.

Edited by Andrei901, 26 August 2019 - 21:23.


#34
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Dupa o anumita varsta nu mai apare!

#35
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Si pana atunci ce faci? Astepti sa treaca de la sine si in timpul asta te umpli de cicatrici, sau iei pastile incontinuu?
E un căcat acneea asta, aia e!!

P. S. Am observat ca si probioticele ma ajuta cu acneea! Din surse naturale adica varza murata, dar si din pastile care contin PRObiotice si PREbiotice..

Edited by Andrei901, 25 September 2019 - 17:24.


#36
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
si derminaxul poate ajuta la eliminarea acneei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate