Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Sfaturi pentru ecologizarea unei zone de munte.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Anul asta in vara, am treabă multa și nu am timp să iau familia (soția și trei copii) sa mă apuc de treabă.
Dar înspre toamna, am sa incep sa adun gunoaiele sistematic, începând cu drumul cel mai aproape și ușor accesibil pentru mașina.
Apoi după ce am facut, fac poze, o pagină pe Facebook separată și îndemn oamenii să întrețină curat.
O sa fac poze și la gunoaiele care apar.
Dar trebuie sa fac eu munca, că sa am motiv de revoltă și să se mențină.
O sa fac asta in concediul meu de odihna, in timpul meu liber sau oricând pot.
Problema e că o să-mi trebuiască o mașină sh cu remorca, sau cu duba in spate sa pot aduce sacii cu gunoaie și să pot merge.

Tare bine ar fii daca aș putea să fac curat toată zona, dar o să mă limitez la locul meu.
Vreau și copiii să învețe și să ocrotească natura.
Poate in viitor o să facă o școală în domeniul asta ar fii pentru mine mult.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
un cutit n-ai sa tai cauciucurile masinilor cu care umbla muncitorii care fac mizerie?

#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Posthellmarvel, on 26 mai 2019 - 06:47, said:

Nu poti rezolva problema asta de unul singur, trebuie munca de constientizare la nivel local. Si daca faci singur treaba asta, o sa rida ceilalti de tine.

Eu am o solutie (paleativa, ce-i drept) simpla, care nu necesita logistica, eforturi materiale sau mai stiu eu ce, dar sint sigur c-o sa-mi sara alti prosti in cap, care nu vad problema din cauza chichitelor.

Luati periodic cite o clasa sau o scoala de copii si mergeti intr-o zona dintr-asta infestata de gunoaie. Cum de obicei astea se afla in preajma padurilor, luati si construiti un foc de tabara trainic. Dupa care, spuneti-e copiilor sa aduca orice hirtie, pet, punga pe care-o gasesc si s-o puna pe foc. N-o sa trebuiasca sa le spuneti de doua ori, copiii o sa adune cu placere gunoaiele ca sa le vada cum ard.

Daca e bine intretinut si arde intens (le spuneti copiilor s-aduca si ce vreascuri gasesc) focul nu degaja (mult) fum. Si chiar daca iese fum, sa vina (con)locuitorii care au produs gunoiele si le-au lasat sa se adune sa se plinga de fum.

Intr-o zi dintr-asta de distractie puteti curata hectare intregi, si n-aveti nevoie de saci, camioane, de jegosi din primarie care trebuie urniti de la judet in sus ca sa faca ceva.

Sincer , am făcut așa ceva anul trecut cu copiii.
Și da, a mers de minune.
Sa dus în pădure de era să-i pierd.
Dar nu pot sa iau o clasă și nici copiii altora nu pot să-i iau.
Poate mai încolo, după ce fac eu exemplu.
Dar trebuie sa fac o pagină de Facebook sau un grup separat cu numele localității cumva și ceva atrăgător.
Poate fac o mica organizație, ceva legal.
Oamenii de aici știu de mine că sunt eco.
Nu toți, dar știu.
Vreau să mă implic mai mult în zona.
Și nu de alta , dar când merg pe drum sau pădure, mă enervează foarte tare.
Și oricum îmi amintesc că trebuie să fac ceva.
Știu că treabă cu focul nu e indicat, dar chiar de luna viitoare, primarul vrea gunoiul selectat.
Fără discuție.



#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Daca ai copiii tai poti face treaba asta ca pe o distractie, mergi in fiecare weekend la cite un gratar (pe pietre, nu de-ala din piata), si dupa ce termini cu mincarea, le spui copiilor sa aduca ce gunoaie mai vad si sa le puna in foc. Nici nu stii ce curatenie pot face 2 copii, daca au motivarea necesara. Cind eram mici adunam frunze toamna si faceam foc de frunze printre blocuri, mai urlau vecinii, dar ne durea undeva.

Treaba asta cel mai bine ar face organizatiile de boy-scouts (cercetasi), cica din "pregatirea" lor face parte si cum se face si intretine un foc in natura in conditii de siguranta. Dar, deh, la noi sint si putine, si de forma. De-aia ziceam de scoli, daca cunosti ceva cadre didactice prin zona, vorbește cu ele.

#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostEMPP, on 26 mai 2019 - 08:21, said:

un cutit n-ai sa tai cauciucurile masinilor cu care umbla muncitorii care fac mizerie?
Crede-mă că nu o să știe de ce i-am tăiat cauciucurile.
Poate dacă fac înțeles treaba asta.
Dar o sa fie și mai rău.
O sa arunce de nervi mai mult.
Cu prostia omeneasca nu se face așa.
Dar crede-mă , că odată am pus în remorca unui tractor 3 sau 4 saci cu mizerie  fata de omul care vroia să-i arunce.
Și asta cu vreo 12 ani in urma.
Omul venise după lemne de foc , dar nu cu mana goala.
Doamne, ce m-am putut supăra.
Acum vine mașina săptămânal după gunoi.
Și tot aruncă în pădure.
Sa nu mai spun de tipii cu BMW care aruncă doze de energizante pe marginea drumului.
Apropo, nu prea se mai vede peturi, au cam dispărut.
Acum incep să apară ambalaje de înghețată.
Chiar azidimineață am ieșit de la munca și am o pofta să ies la strâns ceva gunoaie.
Apropo, am fost la vot toată familia și acum mănânc niste cas de oaie cu slănină și ceapă. Ar merge o pălincă, dar iau antibiotice.
Am venit de la munca, am votat, am mâncat, beau cafeaua, l-am dus pe tata la vot, mai stau un pic și mă duc încet să strâng un sac de gunoaie.

#24
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
parerea me,..trebuie sa se faca sortarea gunoaielor, pana la urma, si restul sa fie incinerate in instalatii pt incalzire de iarna...

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
Vorbeste cu primarul din localitate si in functie de cati asistați are in plata sa-ti dea o parte tie pe mana ca sa strângă gunoaiele .poate rezolvi cu el ceva si le mai si da de lucru

#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am făcut și asta.
Apoi mergem la o înghețată.

Am găsit și 5 lei .

Attached Files



#27
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cred că mă hotărăsc să deschid o organizație ceva, care sa pot bate pe la ușile firmelor sa cer sponsorizări.
Un cont in care sa fie deschis că oricine cotizează sa vadă câți bani sau strans, poze înainte de ecologizare și după, cate kg de deșeuri adunate, cu chitanță de la firmele de salubrizare sau de la firmele de reciclare.
Chitanțe pt cumpărarea de saci, mănuși, combustibil, etc.
Toate astea cu poze și copii făcute cate un dosar, și trimise la cei care doneaza bani sa vadă pe ce au dat banii și pe ce sau cheltuit.
Și bine înțeles câți au mai rămas în cont și dacă au rămas.
Ceva transparent sa vadă că nu iau banii pt mine.
Deja am câțiva prieteni care mă susțin.
Oameni obișnuiți, ca și mine de altfel, card vor să facă curat.
Macar o zi pe an, au spus ei.
Sunt 3-4 persoane.
Tot ei m-au făcut să gândesc la organizația asta.
Acuma de vrut, vreau, dar cum se face?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate