Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Sfaturi pentru ecologizarea unei zone de munte.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Sunt dintr-o zonă de munte foarte frumoasa in Bucovina.
După atâtea ploi, totul e de un verde crud plăcut. Este o zona protejata de vreme rea și cu un potențial turistic mare.
Turiștii incep sa vina in număr mare.
Dar, exista problema gunoaielor.
Și culmea, nu de turiști sunt lăsate, ci chiar de localnici și muncitori din zona.
Am strâns de nenumărate ori saci întregi , chiar și cu soția însărcinată, dar apar din nou. Eu fiind localnic din zona , știu de unde apar peturile și pungile, sacii și resturile de la renovării etc.
Nu am timpul necesar sa fac curat pe zeci de km de drumuri care sunt la noi in localitate, iar eu nu am o influență în zona sa pot pune in mișcare o ecologizare permanenta in zona.
Am vorbit cu câțiva patroni care exploatează in zona material lemnos, sa aibe grija de muncitori care aruncă peturile de bere.
M-am mai certat cu vreo câțiva, dar nimic.
Dar tot parca nu a-și sta cu mana in san.
Nu am puterea financiara să plătesc doi oameni macar 3-4 zile pe luna să mă ajute la strâns și transportat.
Drumurile forestiere necesita mașini pe măsură.
Dar vreau sa fac curat in zona.
Chiar vreau.
Ce mă sfătuiți să fac?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017
apreciez implicarea ta. si pe mine ma doare inima cand vad in oras peturi si toate cele. dar cand ma duc la munte si vad paduri si munti frumosi pe care am urcat, stricati de gunoaie.
inainte de a citi topicul ma uitam la un videoclip despre unii care nu au izolat bine acoperisul si oamenii de la ultimul etaj au infiltratii si mucegi si etc/etc.
cred ca individualizarea asta a omului e foarte naspa, toti trag pentru ei, sa le fie cat mai usor iar restul eventual pot sa moara.
cand mergeam pe strada, incercam sa fac eu curat. luam peturi si etc... am realizat ca nu pot castiga. si nu ca mi-ar fi fost jena, desi probabil pentru unii eram caraghios, ori ma credeau aurolac ori nebun.
politia locala sau altii nu se implica. Nu exista un centru, cel putin la mine, in care sa te duci cu molozul si sa-l lasi acolo. Nu, trebuie sa-i suni pe ei sa ti-l ridice ei. Pana atunci unde ar trebui sa-l depozitez? problema asta am avut-o cand am renovat apartamentul.

Scuze pentru ditamai introducerea, dar indicam si eu starea de fapt. Ce as face in locul tau?
As pune panouri de avertizare, eventual si o camera falsa sa se sperie(desi trebuie sa fie cam idioti sa nu-si dea seama). Le-as face cosuri de gunoi si m-as duce sa le golesc in timpul programului lor, ca sa vada ca exista oameni cu bun simt.
As incerca sa implic televiziunile si as filma sa pun pe youtube.
Ceva plangeri la primarie si garda de mediu.

Edited by bobitad, 25 May 2019 - 23:32.


#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Da, chiar sunt bune unele idei.
Dar toate astea coastă bani, bani pe care eu nu ii am.
Chestia cu camerele de supraveghere false la 10 lei cu leduri ar merge.
Dar trebuie ceva aprobare de la silvic sau macar să știe pădurarul de ele.
Dar trebuie curățată pădurea și marginile drumului.
Asta se face primăvară și toamnă tarziu.
Atunci nu este atâta vegetație.
Exista izvoare, izvoare cu apa minerala, locuri frumoase care trebuiesc amenajate.
Este mult de lucru și singur nu pot.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista politie locala in localitatea respectiva ?
Ar trebui sesizata, ori chiar la primarie.
Daca ai putea filma "oamenii" care arunca gunoaie, ar fi excelent.

#5
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postredbotos, on 25 mai 2019 - 22:42, said:

Buna. Sunt dintr-o zonă de munte foarte frumoasa in Bucovina.
După atâtea ploi, totul e de un verde crud plăcut. Este o zona protejata de vreme rea și cu un potențial turistic mare.
Turiștii incep sa vina in număr mare.
Dar, exista problema gunoaielor.
Și culmea, nu de turiști sunt lăsate, ci chiar de localnici și muncitori din zona.
Am strâns de nenumărate ori saci întregi , chiar și cu soția însărcinată, dar apar din nou. Eu fiind localnic din zona , știu de unde apar peturile și pungile, sacii și resturile de la renovării etc.
Nu am timpul necesar sa fac curat pe zeci de km de drumuri care sunt la noi in localitate, iar eu nu am o influență în zona sa pot pune in mișcare o ecologizare permanenta in zona.
Am vorbit cu câțiva patroni care exploatează in zona material lemnos, sa aibe grija de muncitori care aruncă peturile de bere.
M-am mai certat cu vreo câțiva, dar nimic.
Dar tot parca nu a-și sta cu mana in san.
Nu am puterea financiara să plătesc doi oameni macar 3-4 zile pe luna să mă ajute la strâns și transportat.
Drumurile forestiere necesita mașini pe măsură.
Dar vreau sa fac curat in zona.
Chiar vreau.
Ce mă sfătuiți să fac?

Prietene tre sa intelegi ca nu ai ce sa le faci la "babuinii" romani,eu vad cum arunca
peturi sau pahare in mijlocul drumului sau din masina asta e niste "animale"
nu stiu daca merita sa ostenalea sa te mai si 'certi' cu ei.
Faza e ca as avea nevoie de niste zile de 'pauza' si as pleca undeva mai departe
n-am nevoie sa ma platesti doar undeva 'ca sa stau'.

Aaa io chiar ma  mai luam de ei 'Dar nu  va e rusine' siprimeam raspuns
'Da c   e te bagi tu' pana am lasat-0moarta .asta e educatia.

View PostMembruAnonim93, on 25 mai 2019 - 23:17, said:

Exista politie locala in localitatea respectiva ?
Ar trebui sesizata, ori chiar la primarie.
Daca ai putea filma "oamenii" care arunca gunoaie, ar fi excelent.
eh asta da , sa ii filmezi si sa ii ameninti cu politia ,ca ' cu vorba buna nu faci nimic
nu recomand sa faci tu de capul tau ceva sa pui cosuri degunoi sau altceva
pe spatiul public ca sa nu iti iei si vreo amenda ,sti vb aia Facerea de bine......

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
O solutie exista. Amenzi.  Nediscriminat.Camere ambientale.Bodycam-uri la amendaci.    Ps.am platit pt.un chistoc 80*5=400 lei.  Ce Contestatie,bodycamu+tot wirless=amenda pe loc.   Daaaar nu se vrea!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostUn-ZeU, on 25 mai 2019 - 23:31, said:

eh asta da , sa ii filmezi si sa ii ameninti cu politia ,ca ' cu vorba buna nu faci nimic
nu recomand sa faci tu de capul tau ceva sa pui cosuri degunoi sau altceva
pe spatiul public ca sa nu iti iei si vreo amenda ,sti vb aia Facerea de bine......
Nici o amenintare.
Filmata "persoana", apoi cu filmarea direct la politie/primarie, cine se ocupa de amendat.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt placut impresionat sa citesc asa ceva de la tine.

Daca zici ca-i stii, ia-le pattern-ul
E clar ca arunca intr-un anumit loc si la o ora anume
Faci niste inregistrari si... plangere la politia locala, cu timp si loc.

Apoi ii astepti si suni politia cand ii vezi acolo

Nu trebuie amenzi, dar daca politia vine in zona si-i atentioneaza ca sunt filmati cand arunca gunoaie si ii vor amenda daca se mai intampla, cred ca s-a rezolvat in proportie de peste 80%

Tot respectul pentru tine cu toata opozitia ta in fata Americii, :lol:

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aia (politia/primaria) sunt mana-n mana cu patronii betivilor.
Trebuie luat legatura cu cineva din afara localitatii.

Edited by don_dannielo, 25 May 2019 - 23:56.


#10
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostMembruAnonim93, on 25 mai 2019 - 23:50, said:


Nici o amenintare.
Filmata "persoana", apoi cu filmarea direct la politie/primarie, cine se ocupa de amendat.
Militia stim cu totii cat de bine isi face "treaba' sa duca si la militie dar
sa ii si mai ""ameninte ' putin ca sa le trezeasca 'simtul civic'

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Mai Tsunna,am si eu ceva neam prin Cornbelt.  Si merge tatsu la 75 ani la el.  Si singuri la rascruce,rosu pt.ei. De la stg. de pe deal la dreapta pe alt deal nimeni. Si unchiu zice: da-I copile ca nu vine nici dreaq.  Si varu:  Tati,nu e Romania aici!   Inca o data:  numai cu biciul(amenzi fara drept de contestatie-bodycamuri si restul de camuri) civilizezi.   Aia cu:,,ii astepti,suni politia..., e goaga. Royala!

#12
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Exista politie locală, dar taie o amendă acolo de 200 de lei și gata.
Culmea e că după ce a dat-o, gunoaiele sunt tot acolo.
Eu era sa bat unul de la drumuri pt că a aruncat un pet de bere pe apa, adică vroia sa o arunce și i-am zis că o să-l arunc după pet.
Am 115 kg si muncesc  din greu .
Așa că pot spune un cuvânt greu.
Dar nu asta e problema.
Vreau sa fac curat și să mențin curat.
Sigur vor apărea gunoaie , dar periodic sa fac curat.
Am deja aproximativ 2 km care îi mențin curat.
Când apare cate o doza de băutură sau un pachet de țigări se și observa.
Am vrut sa fac ceva de genul unui ONG sau ceva similar dar habar nu am cu ce se mănâncă astea.
Sa cer sponsorizări de la firmele din zona sa cumpăr saci menajeri, mănuși, să plătesc și să transport oameni care vor sa strângă contra cost.
Și asta periodic, dar nu știu cum este de făcut și nici nu pot cere bani patronilor cu care m-am certat.
Am făcut sesizări la primărie, la poliție, dar până la urmă sunt și ei oameni.
Nu pot sta la pândă toată ziua.
Chiar primarul, e un om de milioane în privința asta.
In unele zone, a platit din buzunarul lui câțiva oameni să strângă.
Are o pensiune și angajații lui, ia pus să facă curat.
Chiar iarna când era zăpadă, singurul fiu al lui ,la ora 4 dimineața era pe tractor la deszăpezit.
Deci în privința asta este de acord cu mine.
Doar că este copleșit de multe alte lucruri.
Și cu toți știm asta.
Daca nu ar fii nimic de facut, sigur s-ar ocupa de asta.
Dar până atunci...

Mulțumesc tuturor de sprijin.
Văd că nu troleaza nimeni, deocamdată.
Treaba aia cu camerele de supraveghere false, am sa o fac.
Dar mă tem că o să se afle că sunt false pt că oricum va afla secretul de la pădurar.
Pt că pădurarul se va întreba ce sunt cu ele acolo, sau chiar daca ii spun că sunt false , tot va scăpa cuiva ceva.

Edited by redbotos, 26 May 2019 - 00:14.


#13
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postredbotos, on 26 mai 2019 - 00:10, said:


Eu era sa bat unul de la drumuri pt că a aruncat un pet de bere pe apa, adică vroia sa o arunce și i-am zis că o să-l arunc după pet.

:))))) aia e metoda 'clasica' si buna

#14
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
.badpost

Edited by Disstrack, 26 May 2019 - 01:06.


#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postredbotos, on 25 mai 2019 - 22:42, said:


Dar vreau sa fac curat in zona.
Chiar vreau.
Ce mă sfătuiți să fac?

Sa te rogi la Dumnezeu sa scape lumea asta de nesimtiti.. altceva chiar nu ai ce sa faci decat daca ai o mana de voluntari dedicati sa umblati voi, periodic, prin padure sa adunati gunoaiele altora.
Primariile nu se implica in asa ceva decat daca vine vreun ONG si-i trage de mana si aduce televiziunea sa vada lumea ca se implica.. altfel n-au nicio treaba.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cam asa sunt invatati...in facultate, in weekend, era dezastru...de ce ? pentru ca nu venea femeie de servici atunci :|. N-am inteles niciodata chestia asta, de ce sa arunci gunoaie pe hol, sa infunzi toalete etc. Mai ales ca stai si tu acolo :|...babuini

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Pune semne acolo unde gasesti cele mai multe gunoaie.
Nu cu amenzi ci rogi sa fie civilizati

#18
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Nu poti rezolva problema asta de unul singur, trebuie munca de constientizare la nivel local. Si daca faci singur treaba asta, o sa rida ceilalti de tine.

Eu am o solutie (paleativa, ce-i drept) simpla, care nu necesita logistica, eforturi materiale sau mai stiu eu ce, dar sint sigur c-o sa-mi sara alti prosti in cap, care nu vad problema din cauza chichitelor.

Luati periodic cite o clasa sau o scoala de copii si mergeti intr-o zona dintr-asta infestata de gunoaie. Cum de obicei astea se afla in preajma padurilor, luati si construiti un foc de tabara trainic. Dupa care, spuneti-e copiilor sa aduca orice hirtie, pet, punga pe care-o gasesc si s-o puna pe foc. N-o sa trebuiasca sa le spuneti de doua ori, copiii o sa adune cu placere gunoaiele ca sa le vada cum ard.

Daca e bine intretinut si arde intens (le spuneti copiilor s-aduca si ce vreascuri gasesc) focul nu degaja (mult) fum. Si chiar daca iese fum, sa vina (con)locuitorii care au produs gunoiele si le-au lasat sa se adune sa se plinga de fum.

Intr-o zi dintr-asta de distractie puteti curata hectare intregi, si n-aveti nevoie de saci, camioane, de jegosi din primarie care trebuie urniti de la judet in sus ca sa faca ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate