Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Google a anunțat că intrerupe comunicarea cu Huawei

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1214 replies to this topic

#577
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 30.03.2009
@Jumong - sper sa se mai trezească și ei pt că la ei ,,banu' decide", nu dreptatea/adevărul. Iar față de alții mai mici se comportă că un mare bully, dar mai bine îmbrăcat și cu un limbaj mai elevat.
George Carlin, american sadea, le zicea cel mai bine.

#578
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
N-am vazut sa fie postat decat despre suportul SD.

https://www.mobilissimo.ro/stiri-diverse/huawei-pierde-si-suportul-sd-wifi-usb-nu-mai-poate-produce-terminale-cu-aceste-standarde-sau-participa-la-proiecte?fbclid=IwAR36ZN6Js_96qyRdO7ECA8RomOZ-TCwrFi-PROuJUWw9yauttQmFcokrGKo

Chiar vor sa ii nenoroceasca in asa fel? Nici USB, nici WIFI

#579
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
De fapt daca ne gandim bine, Huawei este moneda de schimb din razboiul comercial dintre China si USA. Veti vedea, totul o sa revina la normal, iar castigatorul de aici va fi Huawei, care zilele astea a beneficiat de reclama....la greu ;)
Voi chiar credeti ca China sta cu mainile in san si accepta toate porcariile lui Trump?

#580
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View Postopsy091, on 25 mai 2019 - 09:59, said:

N-am vazut sa fie postat decat despre suportul SD.

https://www.mobiliss...yauttQmFcokrGKo

Chiar vor sa ii nenoroceasca in asa fel? Nici USB, nici WIFI
Stirea aia dezinformeaza. Nu e vorba ca nu mai pot folosi standardele alea, ci ca nu mai pot primi "certificari" si nu mai pot folosi siglele respective(probabil multi producatori mici oricum nu faceau asta)

E totusi interesant ce se intampla, ca asa se trezeste lumea la realitate, ca americanii au cam pus mana pe multe chestii cu patente si alte tampenii. E cazul sa se dezvolte alte tehnologii open, valabile worldwide sau macar europene, de care sa nu se poata atinge nimeni ca asa i se scoala nu stiu carui lider politic.

Edited by adamsd, 25 May 2019 - 10:12.


#581
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postopsy091, on 25 mai 2019 - 09:59, said:

N-am vazut sa fie postat decat despre suportul SD.

https://www.mobiliss...yauttQmFcokrGKo

Chiar vor sa ii nenoroceasca in asa fel? Nici USB, nici WIFI
Ei, acum USA vrea sa-si arate "puterea"......Posted Image
Eu nu as vrea sa vad "puterea" Chinei ;)

#582
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 08:39, said:

Huawei nu are nicio sansa sa castige findca orice sistem ar implementa, va avea amprenta comunismului iar consumatorii vor alege intotdeauna ce le ofera mai multa libertate.
Huawei a depășit Apple (o firmă americană) la vânzări de smartphone, deci deja a câștigat, dar Trump are chef de jocuri politice.
https://www.reuters....a-idUSKBN1KL0BN

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 08:42, said:

Aptoide in sus si Aptoide in jos, 99% din utilizatori nu au auzit de asa ceva. Cat despre instalari manuale... sa fim seriosi.
Daca crezi ca vor functiona Facebook si Youtube instalate altfel decat oficial... ce pot sa zic, toti suntem liberi sa visam.
Pentru multe aplicații e nevoie de Google Play Services, am înțeles că microG oferă înlocuitor open-source pentru asta, nu am testat. Pot să zic că se poate instala OpenGApps, care conține serviciile oficiale Google, asta am făcut eu când am avut nevoie de servicii Google pe LineageOS. Deci orice aplicații pot fi instalate neoficial, am testat. Vrei poze?

#583
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Toata povestea va duce la dezvoltarea unui ecosistem independent de Google, Microsoft, Apple si alte firme controlate de americani. Cred ca o alternativa la astia va oferi o mare placere pentru multa lume.Posted Image

#584
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 08:42, said:

Pun și o poză fiindcă tocmai am instalat OpenGApps (pico) pe LineageOS (Android Pie):
Attached File  Screenshot_20190525-122232_Trebuchet.png   597.54K   52 downloads

După cum vezi, am Play Store, de unde pot instala orice mizerii aplicații. În mod normal nu folosesc servicii Google, fiindcă consumă bateria degeaba, Facebook și Youtube merg bine în browser (mai scap de reclame). Multe aplicații funcționează fără servicii Google. Deci, neoficial pot face orice, mai am și Android curat pe deasupra.

#585
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Irelevante hack-urile astea pentru 99% din utilizatori. Am vazut unii care instalau windows95 pe telefon. Asa si?!
Care-i relevanta? Crezi ca daca google/facebook isi pun mintea cu voi mai puteti accesa vreun serviciu?
Hai sa fim seriosi.

View Postadamsd, on 25 mai 2019 - 09:45, said:

SUA nu are influenta, ci se foloseste de santaj si amenintari!
Spoiler
Ca sa stim despre ce vorbim.

Doar prostii si cei platiti pot crede ca e tara "libera", "influenta" care ii inspira pozitiv si voluntar pe altii ca sa ii urmeze in mizeriile lor.

Acum sunt cufuriti caci China e punctul de a deveni cea mai mare putere economica a lumii, si de ce nu, militara! E inceputul sfarsitului pentru SUA! Posted Image
De ce nu spui nimic despre faptul ca China a banat servicii Google de ani de zile?
Liniste totala.
Apropo de bullying, informeaza-te inainte ca sa intelegi contextul, ca altfel intr-adevar, pari ca "nu stim despre ce vorbim".

View PostRamuran, on 25 mai 2019 - 11:22, said:

Toata povestea va duce la dezvoltarea unui ecosistem independent de Google, Microsoft, Apple si alte firme controlate de americani. Cred ca o alternativa la astia va oferi o mare placere pentru multa lume.Posted Image
Balari. A incercat Nokia (fost numar 1 mondial la vanzari) si nu a reusit.
Content is king.

Edited by Cris007, 25 May 2019 - 12:17.


#586
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Tu chiar nu înțelegi că lumea își va dori alternative la toate chestiile alea americane?

P.S. Știm că tu nu ești cu lumea, stai liniștit...

Edited by crislacor, 25 May 2019 - 12:19.


#587
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Pana la urma mai are cineva curaj sa cumpere un Huawei azi?

#588
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postcrislacor, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

Tu chiar nu înțelegi că lumea își va dori alternative la toate chestiile alea americane?

P.S. Știm că tu nu ești cu lumea, stai liniștit...
Nu, nu-si va dori.
Va dori sa vada Infinity Wars si Game of Thrones. Simplu. Atata timp cat la chinezi nu pot vedea, vor alege altceva, indiferent ca sunt "americani". Cand vecinul ii va rata ca Game of Thrones HDR 4k merge pe Samsung, si pe al lui Huawei nu, e super clar.

Edited by Cris007, 25 May 2019 - 12:27.


#589
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan2017, on 24 mai 2019 - 23:40, said:

Situatia e sub control Posted Image
Sa punem si ilustratia de la centrul de presa Huawei din timpul declaratiei Posted Image
[ https://i0.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/004/130/bagdad-bob.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcrislacor, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

Tu chiar nu înțelegi că lumea își va dori alternative la toate chestiile alea americane?
E plin de alternative.

Edited by andreic, 25 May 2019 - 12:38.


#590
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

De ce nu spui nimic despre faptul ca China a banat servicii Google de ani de zile?
Liniste totala.
China blochează Google fiindcă Google nu respectă legislația locală, are de-a face cu cenzura. Google a avut un proiect pentru a activa în China, dar a fost abandonat.

Crezi că americanii nu ar bloca servicii care nu respectă legislația americană?

#591
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007

View Postcrislacor, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

Tu chiar nu Ăźnțelegi că lumea Ăźși va dori alternative la toate chestiile alea americane?

P.S. Știm că tu nu ești cu lumea, stai liniștit...
Pai ai alternative si acum
Weibo in loc de fb
Harta pe hartie in loc de maps si waze
Garantat exista vreo aplicatie chinezeasca care imita whatsapp
Etc
In curand vei avea alternativa la wifi, usb,procesor.



#592
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostMr_nobody_, on 25 mai 2019 - 12:44, said:

China blochează Google fiindcă Google nu respectă legislația locală, are de-a face cu cenzura. Google a avut un proiect pentru a activa în China, dar a fost abandonat.

Crezi că americanii nu ar bloca servicii care nu respectă legislația americană?
Hahahaha, ce frumos invelesti tu cenzura in "legislatie locala". Nu respecta "legislatia locala" auzi, ca si cum ar fi vorba de un atestat ceva.
Google a fost banat dupa ce a aparut pe youtube niste filmulete de la o represiune a politiei chineze.

In March 2009 China blocked access to Google's YouTube site due to footage showing Chinese security forces beating Tibetans;[10] access to other Google online services was being denied to users arbitrarily.

Ce legislatie, lol? Asta nu e bullying? Legislatia presupune "arbitrarily"? "amprenta comunista" in toata splendoarea.

Google's Internet mail service, Gmail, and Chrome and Google-based search inquiries have not been available to mainland China users since 2014.

Nu v-am auzit in 2009 sa demascati bullying-ul chinezesc din cate imi amintesc, la fel de virulent cum il demascati azi pe cel american.

Care "legislatie" a incalcat google de nu e accesibil gmail-ul din china din 2014? Pune aici sa discutam.

Oricum, pe logica ta, putem spune ca nici Huawei nu respecta legislatia americana, ca tocmai a semnat Trump un executive order in ceea ce-i priveste. Deci, "sunt chit" in acest moement.

Edited by Cris007, 25 May 2019 - 12:59.


#593
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 12:51, said:

Oricum, pe logica ta, putem spune ca nici Huawei nu respecta legislatia americana, ca tocmai a semnat Trump un executive order in ceea ce-i priveste. Deci, "sunt chit" in acest moement.
Guvernul Chinei nu a încercat vreodată să distrugă firme americane, din câte știu (aștept contraargumente). Trump vrea să distrugă firme chinezești. Guvernul Chinei e diabolic, dar Huawei nu e guvernul Chinei. Trump e un imbecil care se declară a fi un geniu extrem de stabil.

Eu am tot respectul pentru fondatorul Huawei:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nl2jCWDwE8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura problemă cu Huawei e că e o firmă chineză care are succes, de asta e atacată de Trump.

Edited by Mr_nobody_, 25 May 2019 - 13:26.


#594
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

De ce nu spui nimic despre faptul ca China a banat servicii Google de ani de zile?
Liniste totala.
Apropo de bullying, informeaza-te inainte ca sa intelegi contextul, ca altfel intr-adevar, pari ca "nu stim despre ce vorbim".
China a facut ce-a facut in interiorul granitelor sale. Nu s-a apucat de amenintat tari de pe aiurea de pe planeta, nu folositi produsele fabricate in china pentru x,y, z treburi

Nu exista "context" cand vine vorba de parteneri, aliati. Cand umbli cu amenintari si santaje, esti jeg din start si nimeni nu poate avea incredere in tine.

View PostCris007, on 25 mai 2019 - 12:18, said:

Balari. A incercat Nokia (fost numar 1 mondial la vanzari) si nu a reusit.
Content is king.
Daca nu a reusit cutare, nu inseamna ca nu va reusi cineva. Iar de resusit nu reusesti decat incercand.

Lumea abia se dezmeticeste.

Prostii de americanii au reusit sa atraga atentia asupra lor in mod nedorit: s-a aflat cu aceasta ocazie ca firmele americane nu prezinta nicio incredere si ca guvernul sua le manipuleaza cum doreste, putand sa faca produsele si serviciile acestora indisponibile peste noapte, la ordin politic.

De asemenea, cu ocazia scandalului cu presupusele spionari ale huawei, orice poate gasi lejer informatii ca statul american deja face asta de multa vreme. Lumea va avea de acum motive suplimentare si serioase pentru a folosi produse si servicii non-americane!

Se discuta ceva mai devreme de servicii precum gmail sau outlook sau facebook ...

Microsoft handed the NSA access to encrypted messages
This article is more than 5 years old
• Secret files show scale of Silicon Valley co-operation on Prism
Outlook.com encryption unlocked even before official launch
• Skype worked to enable Prism collection of video calls
• Company says it is legally compelled to comply

https://www.theguard...ation-user-data

This is what it looks like when the NSA hacks into your Gmail and Facebook
https://www.techworm...l-facebook.html

pai cine isi doreste asa ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate