Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Cum gasesc proprietari de apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postpisicuts, on 08 mai 2019 - 21:41, said:

Da, o sa fac si asta. Si mai vazusem rubrica de anunturi la iesirea din Kaufland. O sa completez un anunt de cumparare acolo. Vazusem cateva anunturi de vanzare anul trecut.
Vezi ca e si site-ul homezz.ro care permite filtrarea dupa tip vanzator-persoana fizica si parca mai multe criterii decat imobiliare.ro.

#56
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
V ați realizat in viata când fentati agențiile..

#57
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postarg, on 07 mai 2019 - 22:38, said:

facandu-le publice inseamna ca se activeaza drepturile de autor.
Nu cred .

#58
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@Hansolo: unul a incercat sa imi vanda un apartament intr-un bloc cu bulina rosie de risc la cutremur.

@daniel2525: nu stiu cat de multi romani sunt fricosi si delasatori. Cum poate un cumparator sa fie sigur ca vanzatorul nu a semnat un contract de reprezentare exclusiva cu un agent imobiliar? Nu poate sa fie sigur! De situatii ca asta ma feresc, sa fiu chemat sa dau vreo declaratie sau mai rau, sa fiu chemat ca acuzat. In sistemul juridic din Romania nu pot avea incredere.

Nu doresc sa am vreo legatura cu agentii imobiliari.

Edit:

@Bobitoi: esti agent imobiliar cumva? Sau asa de realizat in viata incat poti da 1000-1500 de euro pe o plimbare cu masina si cateva poze?

Edited by pisicuts, 09 May 2019 - 14:31.


#59
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View PostBobitoi, on 09 mai 2019 - 14:06, said:

V ați realizat in viata când fentati agențiile..
da' ai vrea sa se realizeze agentul ca pune cateva mii de euro in plus, la fiecare vanzare, pt ceva ce nu e greu si poate sa faca asta si un copil de 11 ani?
de ce as apela la cineva, care, cica imi gaseste client, printr-un anunt pus pe net, pe diferite site-uri? da, daca merge m...e ala si bate din usa-n usa: ''buna ziua, sunt agentul buclucas si as dori sa va arat portofoliul meu cu oferte. v-ar interesa sa cumparati un imobil in conditii optime si transparente in ceea ce priveste corespondenta dintre vanzator si dvs?'', da, atunci le vad rostul, si le inteleg diferenta de pret.
dar' atat timp cat ei fac ceea ce poate face si vanzatorul, nu vad de ce nu l-as executa fentandu-l pe sugaci?

#60
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019
@pisicuts
nu ai cum sa stii, si chiar daca nu are contract, unii agenti sunt in combinatie cu propietarul, pe metoda ''iti ridic pretul, ca merita mai mult apt(duma buna), si iesim bine amandoi. tu iei mai mult decat ceri, si imi iau si eu partea''(astia-s aia de fac sa stea imobilul pe net 2 ani, ca nu accepta pretul cerut de vanzator)

altfel nu dai de propietar, decat prostind agentia, sau postand pe net.

#61
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postgenius, on 09 mai 2019 - 14:22, said:

Nu cred .
cauta sa vezi ce inseamna creative commons din copyright sau poze-drepturi de autor.

#62
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,005
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrumegus, on 08 mai 2019 - 09:04, said:

Plus ca agentul s-a ocupat de hartogarii, extase, a verificat daca nu e ipotecat, etc, clientul a avut doar de semnat. Cei care exclud agentiile, vor sa vanda singuri, adauga la pret si comisionul agentului, deci cumparatorul nu castiga nimic, are de umblat, ba mai isi si asuma niste riscuri, nefiind la curent cu gainariile practicate. Multi au patit-o, au platit un avans, ca sa constate pe urma ca vanzatorul a incasat avans de la zeci de cumparatori, oamenii au ramas cu banii aruncati. Apoi, vanzatorii cer de regula preturi aberante, agentii cunosc piata, ii trezesc la realitate, ii conving sa scada pretul, ca doar si ei au interesul sa se vanda repede sa ia comisionul. In concluzie, recomand agentiile, dar pe cele serioase, cu istoric, nu tepari.
Daca te duci la un notar respectabil, nu la Gogu' Mânarie treburile astea le face (pentru ca asta e obligatia lui legala), notarul!
De asemenea daca esti suficient de prost sa dai bani in avans fara promisiune de cumparare (precontract) facut legal la notar, meriti sa iei teapa si sa ramai cu mana in gura!
P.S. Anul trecut am cumparat un apartament, printr-o tranzactie intermediata de o agentie, apoi am vandut un apartament, fara intermediari. Tranzactiile s-au desfasurat absolut identic in ambele situatii, notarul a fost cel care s-a ocupat de verificarea autenticitatii documentelor prezentate cat si de formularile legale ale contractelor si atat eu cat si vanzatorul (respectiv cumparatorul) nu am avut decat de semnat! Singura diferenta a fost ca la doua tranzactie nici eu, nici cumparatorul nu am mai platit taxa de prost la agentie!

Edited by DannyMC, 09 May 2019 - 16:11.


#63
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Căutați pana va ies ochii din cap proprietarii aia ..

#64
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@daniel2525: o sa incerc sa dau de proprietari... desi vad ca au crescut preturile mult. Daca socotesc si materialele pentru renovare, ca munca o fac eu, mai creste pretul cu cateva mii de euro.

Edited by ech, 09 May 2019 - 23:47.


#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,314
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpisicuts, on 09 mai 2019 - 14:28, said:

@Bobitoi: esti agent imobiliar cumva?

Hai măi @pisi :D
Asta face diferența, între cel care se descurcă și cel care nu.
Uite informația mai jos ;)

Attached Files



#66
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,575
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e prima oara cand vad agenti imobiliari pe SP suparati foc ca te iei de breasla lor. Probabil adevarul ii doare rau. Dar cei mai naspa mi se par aia care polueaza topicurile cu texte de genul "cartierul X e o ghena" si-ti recomanda cartierele in care activeaza el, eventual si niste link-uri cu super "oferte". Raman la ideea ca o mare parte din ei sunt cersetori.

Edited by george_alexandru, 10 May 2019 - 07:18.


#67
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@crisstonne: asta este, nu putem fi toti descurcareti, mai este nevoie si de oameni care muncesc.

Marirea suprafetelor incepuse cu punerea mp construiti ca mp utili. Mai nou unii includ si balconul in suprafata utila. Daca il inchizi si pui un calorifer, poti sa dormi si acolo, nu?

Ce conteaza ca apartamentul are 37 mp sau 60 mp? Are 2 camere!

Edited by pisicuts, 10 May 2019 - 09:09.


#68
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postpisicuts, on 09 mai 2019 - 23:44, said:

@daniel2525: o sa incerc sa dau de proprietari... desi vad ca au crescut preturile mult. Daca socotesc si materialele pentru renovare, ca munca o fac eu, mai creste pretul cu cateva mii de euro.
am mai comentat la un topic cu preturile apt. o renovare cu dedemanisme, praktikerisme si alte isme de astea ieftine, nu costa mai mult de 10-11k cu manopera si centrala inclusa. si sa vreie meseriasul sa ceara mai mult, nu poate pt ca nu se justifica daca nu-i face prin casa cu chestii stilate. si atunci, pt cateva tavane cu leduri si placari de pereti/podele, nu poate cere dublu pt materiale. manopera lor e decenta si nu se taie unii pe altii la preturi. ei is iesiti din peisajul cu oameni smecheri. raman vanzatorii si agentii. acum, ca vanzator, e dreptul tau sa visezi ca vinzi cel mai tare apt din lume, si sa-l astepti pe handi cu cash-ul. intr-un final se desteapta vazand ca nu se vinde, si lasa pretul apropiat de unul decent. DAR, atunci intervin parazitarii, si-l combina sa lucreze cu ei. rezultatul; e cresterea preturilor, pt ca agentii sunt uniti, si discuta intre ei, ce si cum, stiind ca, cumparatorii nu se pot uni sa nu cumpere o perioada pana ii falimenteaza si dau preturile inapoi.
apoi sunt bancile, cu prima casa. daca nu mai dau pe banda rulanta credite, nu mai supravietuiesc. dand, te face sclav pe viata si in caz ca ramane cu apt , si ei pun licitatiile cu preturi exagerate, ca sa scoata ban din nimic. asta e gena in Romania, si de aia e valabila zicala ;easy comes, easy goes'' cum vin asa se duc...
sper sa gasesti. daca nu tii neaparat sa iei in ro, cauta vecinii, ca au calitate, preturi mai mici, si mentalitate sanatoasa(in sensul ca extermina smecherii din fasa)
eu momentan m-am axat pe anunturi, dar sper ca in vara sa execut frumos, cat-decat si original, niste agentii, pana imi gasesc un apt. si sa ma dea ei in judecata ca am bagat ''soldati'' sa lucreze agentia, ca le arat a doua cetatenie, si sa demonstreze ca is cunostinte de-ale mele Posted Image)

Edited by daniel2525, 10 May 2019 - 10:30.


#69
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

View Postdaniel2525, on 10 mai 2019 - 10:29, said:


am mai comentat la un topic cu preturile apt. o renovare cu dedemanisme, praktikerisme si alte isme de astea ieftine, nu costa mai mult de 10-11k cu manopera si centrala inclusa. si sa vreie meseriasul sa ceara mai mult, nu poate pt ca nu se justifica daca nu-i face prin casa cu chestii stilate. si atunci, pt cateva tavane cu leduri si placari de pereti/podele, nu poate cere dublu pt materiale. manopera lor e decenta si nu se taie unii pe altii la preturi. ei is iesiti din peisajul cu oameni smecheri. raman vanzatorii si agentii. acum, ca vanzator, e dreptul tau sa visezi ca vinzi cel mai tare apt din lume, si sa-l astepti pe handi cu cash-ul. intr-un final se desteapta vazand ca nu se vinde, si lasa pretul apropiat de unul decent. DAR, atunci intervin parazitarii, si-l combina sa lucreze cu ei. rezultatul; e cresterea preturilor, pt ca agentii sunt uniti, si discuta intre ei, ce si cum, stiind ca, cumparatorii nu se pot uni sa nu cumpere o perioada pana ii falimenteaza si dau preturile inapoi.
apoi sunt bancile, cu prima casa. daca nu mai dau pe banda rulanta credite, nu mai supravietuiesc. dand, te face sclav pe viata si in caz ca ramane cu apt , si ei pun licitatiile cu preturi exagerate, ca sa scoata ban din nimic. asta e gena in Romania, si de aia e valabila zicala ;easy comes, easy goes'' cum vin asa se duc...
sper sa gasesti. daca nu tii neaparat sa iei in ro, cauta vecinii, ca au calitate, preturi mai mici, si mentalitate sanatoasa(in sensul ca extermina smecherii din fasa)
eu momentan m-am axat pe anunturi, dar sper ca in vara sa execut frumos, cat-decat si original, niste agentii, pana imi gasesc un apt. si sa ma dea ei in judecata ca am bagat ''soldati'' sa lucreze agentia, ca le arat a doua cetatenie, si sa demonstreze ca is cunostinte de-ale mele Posted Image)
Bravo!! Ai rupt gura târgului cu sfaturile tale!
Bai ce de prostii spuse pe aici😂😂😂
Auzi ca le arată a doua cetățenie!! De parca trăiește in jungla și e intangibil 😂😂

#70
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View PostBobitoi, on 10 mai 2019 - 10:39, said:

Bravo!! Ai rupt gura târgului cu sfaturile tale!
Bai ce de prostii spuse pe aici������
Auzi ca le arată a doua cetățenie!! De parca trăiește in jungla și e intangibil ����
cineva dispera?( is si impermeabil) si da, ma pot folosi de n chestii prin care pot demonstra absurditatea unui contract cu clauza de genul ''prieteni/rude'' etc. una fiind cetatenia, care nu atrage atentia

#71
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@daniel2525: da, le poti demonstra, desi un roman poate fi cetatean cu oricare alt cetatean strain, la cum e sistemul juridic in Romania nu stiu la ce sa ma astept. De asta evit din start agentiile.

In 2011 cand nu stiam asa de multe, intrebam echipe de meseriasi cat ma costa sa renovez un apartament. Incepeau sa spuna diverse preturi fara ca macar sa vada starea apartamentului sau sa ma intrebe ce vreau sa fac. Am primit raspunsuri de la "manopera = pretul materialelor", pana la "renovarea este jumatate din valoarea apartamentului". I-am spus unuia ca am dat 15 mii de euro pe apartament, nu a mai zis nimic. De fapt costase 33 de mii.

Nu vad o problema in a lucra cu materiale ca la Dedeman, luate din alta parte, ca ei au crescut mult preturile. Merita si asa daca lucrarea este facuta la un pret acceptabil sau apartamentul gata renovat este la un pret care reflecta calitatea renovarii si celelalte caracteristici. O sa iau pentru inchiriere si la fel locuiesc si eu cand vin acasa intr-un apartament renovat cu produse obisnuite si mobilat cu mobila de la Dedeman si Ikea.

#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,314
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpisicuts, on 10 mai 2019 - 09:05, said:

@crisstonne: asta este, nu putem fi toti descurcareti, mai este nevoie si de oameni care muncesc.

Eu sper că ești om, nu tractor, tractorul nu are creier :D
Nu am zis să nu muncești, ci să nu te lași păcălit.

Pentru treburi atît de importante, îți iei libere/concediu, și mergi la vizionări.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate