Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Terenul de sub casă e tot al tău!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Cine a vândut vreodată o casă cu siguranță s-a întâlnit cu o ciudățenie în raționamentul potențialilor cumpărători: sunt disproporționat de interesați de cât de mare e amprenta casei, față de cât de neimportantă e aceasta informație.

Informații importante sunt:
- suprafața de teren - reprezintă întinderea proprietății
- suprafața desfășurată a imobilului - reprezintă spațiul locuibil
Acestea două sunt informații esențiale în compararea unor oferte, pentru ca descriu cu precizie cat de mult cumperi.

Amprenta casei e mai degrabă o măsură a iscusinței arhitectului în a utiliza terenul. Ca atare, e un parametru destul de puțin important în a compara ofertele. Oamenii (românii) aplică însă un raționament ciudat: ei în realitate încearcă să afle cât e "curtea liberă", ca și cum terenul de sub casă nu ar avea valoare, ar fi cadou sau gratis sau ceva consumat și nu utilizat.

E încă una dintre meteahnele comunismului, care a alterat poate iremediabil modul cum ne raportăm la proprietate.

#2
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Louisy - Tu gândești și evaluezi o proprietate cum trebuie, inclusiv valoarea terenului de sub casă. Ceilalți care toată viața au stat la bloc nu înțeleg treaba asta și nu îi poți convinge.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
omul cand  se duce la o casa, se duce pentru peticul de verdeata de langa casa, ca daca nu l-ar interesa verdeata aia, ar sta in continuare la bloc.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Realitatea este acolo unde se intalneste cererea cu oferta.

Mirajul curtii mari tine de lipsuri, de viata la bloc, ca sardelele.
Greu de explicat oamenilor ca 200mp nu sunt curte, sunt o iluzie ce trebuie intretinuta.

Nici urbanismul nu ajuta, pt ca regulile sunt adeasea tampite, adica se pune accentul pe retragerile laterale, in loc sa se permita si incurajeze 2 calcanuri si cat mai mult loc in spate, pt curti gen interioare.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 05 mai 2019 - 10:35, said:

Cine a vândut vreodată o casă cu siguranță s-a întâlnit cu o ciudățenie în raționamentul potențialilor cumpărători: sunt disproporționat de interesați de cât de mare e amprenta casei, față de cât de neimportantă e aceasta informație.

Informații importante sunt:
- suprafața de teren - reprezintă întinderea proprietății
- suprafața desfășurată a imobilului - reprezintă spațiul locuibil
Acestea două sunt informații esențiale în compararea unor oferte, pentru ca descriu cu precizie cat de mult cumperi.

Amprenta casei e mai degrabă o măsură a iscusinței arhitectului în a utiliza terenul. Ca atare, e un parametru destul de puțin important în a compara ofertele. Oamenii (românii) aplică însă un raționament ciudat: ei în realitate încearcă să afle cât e "curtea liberă", ca și cum terenul de sub casă nu ar avea valoare, ar fi cadou sau gratis sau ceva consumat și nu utilizat.

E încă una dintre meteahnele comunismului, care a alterat poate iremediabil modul cum ne raportăm la proprietate.
Ok si ce vrei sa zici de fapt ? Ca poti vinde terenul separat de casa dar nu poti vinde si terenul de sub casa , ca nu inteleg ?!

#6
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
@initiator, ti-ai dat raspunsul singur - in ultima parte a postarii. Normal ca viitorul potential cumparator vrea sa stie cat teren ii mai ramane disponibil, in jurul casei, pentru diverse!
Daca pentru tine ca vanzator asta nu are importanta - pentru cumparator are!

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mi se pare f normal sa stii cata curte ai, scazand amprenta casei din suprafata totala.

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Aceste doua raspunsuri sumarizeaza excelent această ciudățenie în gândire, m-am întâlnit des cu ambele:

 l_dan, on 05 mai 2019 - 10:48, said:

@initiator, ti-ai dat raspunsul singur - in ultima parte a postarii. Normal ca viitorul potential cumparator vrea sa stie cat teren ii mai ramane disponibil, in jurul casei, pentru diverse! Daca pentru tine ca vanzator asta nu are importanta - pentru cumparator are!
Aici, de pildă, vrei să mai construiești ceva în curte și de aceea e relevantă informația? Mă îndoiesc. Poate un bloc de apartamente, să mai faci un ban?

 rumegus, on 05 mai 2019 - 10:49, said:

Mi se pare f normal sa stii cata curte ai, scazand amprenta casei din suprafata totala.
Acesta confirmă titlul topicului - terenul de sub casă e tot al tău! Adică "Îl ai".

Niște studii ale comisiei europene în domeniul antreprenoriatului arată că românii au o fire foarte suspicioasă față de străini când vine vorba de a se angaja în tranzacții. Cu alte cuvinte, "normalitatea" unei tranzacții românești este țeapa - în gândirea participantului la tranzacție. Acesta ar fi dispus să dea o țeapă, ca atare este atent să nu cumva să devină victima unei țepe din partea cuiva care gândește la fel.

Uneori deci mi se pare că întrebarea e în acest sens: "Da, mi-ai zis tu cât e lotul de teren, dar ai consumat din el cu casa și pe mine mă interesează cât îmi dai în plus de casă, nu cât mă țepuiești cu terenul ocupat".

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 10:56.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018

 Adm, on 05 mai 2019 - 10:46, said:

Realitatea este acolo unde se intalneste cererea cu oferta.

Mirajul curtii mari tine de lipsuri, de viata la bloc, ca sardelele.
Greu de explicat oamenilor ca 200mp nu sunt curte, sunt o iluzie ce trebuie intretinuta.

Nici urbanismul nu ajuta, pt ca regulile sunt deasea tampite, adica se pune accentul pe retragerile laterale, in loc sa se permita si incurajeze 2 calcanuri si cat mai mult loc in spate, pt curti gen interioare.
200 mp de gazon pot fi întreținut peste vara de 2-3 iepurași.toamna nu le mai ajunge fiindca nu mai creste iarba pe masura ce o mănâncă ei.intr-adevar o curte mare este un chin chiar numai gazon sa fie pe ea

#10
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 slai, on 05 mai 2019 - 10:45, said:

omul cand  se duce la o casa, se duce pentru peticul de verdeata de langa casa, ca daca nu l-ar interesa verdeata aia, ar sta in continuare la bloc.
Adevarat și probabil că e o informație de întrebat atunci când nu ai văzut proprietatea, poate fi de exemplu în sensul de a avea loc să parchezi mașina în curte etc. Însă atunci când ai văzut-o, ai o reprezentare vizuală directă a modului cum e organizată curtea. Cu toate acestea, întrebarea persistă. Posted Image
Adică, pe scurt: am banner pe casă și omul VEDE ce se vinde. Sună și în loc să mă întrebe cât de mare e casa (suprafața desfășurată) mai degrabă mă întreabă amprenta, deși a VĂZUT cum e curtea.

Presupun că raționamentul interior este: "Da, am văzut eu cum e curtea, dar ia spune tu cât teren îmi vinzi PE BUNE, nu mă țepuiești tu pe mine cu suprafața totală a lotului, terenul de sub casă NU CONTEAZĂ".

N.B: întrebarea nu este în relație cu lotul, am primit-o și la lot de 3000 mp!

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 11:03.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Louisy, on 05 mai 2019 - 10:35, said:

Cine a vândut vreodată o casă cu siguranță s-a întâlnit cu o ciudățenie în raționamentul potențialilor cumpărători: sunt disproporționat de interesați de cât de mare e amprenta casei, față de cât de neimportantă e aceasta informație.

Informații importante sunt:
- suprafața de teren - reprezintă întinderea proprietății
- suprafața desfășurată a imobilului - reprezintă spațiul locuibil
Acestea două sunt informații esențiale în compararea unor oferte, pentru ca descriu cu precizie cat de mult cumperi.

Amprenta casei e mai degrabă o măsură a iscusinței arhitectului în a utiliza terenul. Ca atare, e un parametru destul de puțin important în a compara ofertele. Oamenii (românii) aplică însă un raționament ciudat: ei în realitate încearcă să afle cât e "curtea liberă", ca și cum terenul de sub casă nu ar avea valoare, ar fi cadou sau gratis sau ceva consumat și nu utilizat.
Greșit. Total greșit. Mă interesează să știu cîtă "curte liberă" am ca să știu cît de utilizabilă e. Clădirea are un scop, curtea are alt scop. Degeaba ai de vînzare o casă mare dacă eu vreau să stau la soare în curte, eventual sub un copac și lîngă niște flori iar curtea casei tale e cît o batistă.
În consecință pe un cumpărător care știe ce vrea îl interesează mai multe informații legate de suprafețe:
- suprafața terenului
- suprafața construită la sol
- suprafața desfășurată
- suprafața liberă
- ce configurație are suprafața aia liberă - degeaba are 50% liber dacă ăia 50% sînt o fîșie lată de 3 m de jur împrejurul casei...

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003

 EMPP, on 05 mai 2019 - 10:59, said:

200 mp de gazon pot fi întreținut peste vara de 2-3 iepurași.toamna nu le mai ajunge fiindca nu mai creste iarba pe masura ce o mănâncă ei.intr-adevar o curte mare este un chin chiar numai gazon sa fie pe ea
Stii ca iepurasii sau caprele baga pe o parte si scot altceva pe cealalta, da?

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
Terenul de sub casa este dar daca cineva vinde 2oomp pe care este si casa construită mi se pare normal sa întrebe de amprenta la sol sa nu fie vreo rromie cu 1m in fata casei iar pe laterale lipite de vecini.ce casa este aceea?

#14
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

 Louisy, on 05 mai 2019 - 10:55, said:

Aceste doua raspunsuri sumarizeaza excelent această ciudățenie în gândire, m-am întâlnit des cu ambele:
Aici, de pildă, vrei să mai construiești ceva în curte și de aceea e relevantă informația? Mă îndoiesc. Poate un bloc de apartamente, să mai faci un ban?
Tu ca vanzator nu ai treaba cu ce voi face/construi eu , ca viitor cumparator. Daca ma intereseaza terenul inseamna ca am ceva in minte (poate o anexa, o gradina, un solar, o piscina sau altceva) - si e strict problema mea, ca o voi face pe banii mei. Dupa cum cumparatorul nu te intreaba ce ai gandit cand ai ridicat ditamai casa, cu 7 camere (exemplu ipotetic, dar des intalnit) sau de ce ai compartimentat-o ilogic si nefunctional - ci accepta sau refuza oferta ta de vanzare, in mod identic tu nu ai de ce sa-l intrebi pe cumparator ce are in cap pe viitor.

#15
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Vedeti mai sus - intrebarea persista și în cazul celor care văd cu ochii lor cât e liber pe toate laturile și cum e organizată curtea. Posted Image

 radunic, on 05 mai 2019 - 11:00, said:

Greșit. Total greșit. Mă interesează să știu cîtă "curte liberă" am ca să știu cît de utilizabilă e.
Stiu asta și întotdeauna aproape că mă face să întreb "da' de ce, mai vrei să faci un bloc în curte?"

 l_dan, on 05 mai 2019 - 11:05, said:

Tu ca vanzator nu ai treaba cu ce voi face/construi eu , ca viitor cumparator.
Ca să ne înțelegem, aici v-am expus niște mirări de ale mele de mic proprietar de casă, nu e ceva ce întreb pe potențiualul cumpărător. Doar mă miră cât de anapoda pot gândi unii.

A, ideea este că poate se mai educă cineva dacă citește acest topic. După mine, ordinea naturală a întrebărilor este:
- Cât costă? Dacă nu-ți permiți, restul nu contează, ce rost are să-ți încarci memoria cu niște statistici despre o proprietate.
- Cât e terenul total? Teren nu se mai poate produce pe planeta Pământ, e o resursă finită prin excelență și scopul este să avem în proprietate cât mai mult din ce e finit.
- Cât e suprafața desfășurată a construcției? Ca să vezi dacă ajunge pentru tine și familia ta.

Apoi restul de întrebări.

Credeți că oare asta e ordinea cea mai des întâlnită? Nici pe departe.

- Prețul îl întreabă mai la urmă, că românul e prea mândru să-și recunoască limitele financiare; nici când e limpede că nu-și permite nu anunță aceasta, ci o lasă în coadă de pește "să vorbesc cu soțul/tata/bunicul/să mă mai gândesc". De parca eu, o persoană străină pe care nu o vor întâlni vreodată, le confer lor valoare socială pentru faptul că își permit ei o proprietate. Și dacă ar recunoaște că nu, le-ar scădea rangul social. Eu mai mereu ofer feedback despre cum mă raportez la un preț: "E scump" - când e evident scump sau "E prea mult pentru mine / nu-mi permit / nu mă ține punga" când nu știu prea bine dacă e scump sau nu. Sau chiar "E frumos, dar din pacate eu nu-mi permit" când chiar mi se pare că merită.

- Întreabă câte camere sunt. E o deformație de la bloc, când totul era standardizat și comparația e apartament de X vs Y camere, retul fiind egal. Aici am mereu o dilemă: să includ și camerele tehnice sau de depozitare, ca așa au casele, la subsol sau în pod, niște camere? Să includ livingul? Dar dacă ai un open space de 100 mp, e o cameră sau sunt mai multe, pe funcțiuni?

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 11:23.


#16
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Deci tu o tii pe a ta - si cine nu e de acord cu tine gandeste anapoda sau ilogic. Ca sa intelegi cum stau lucrurile in lumea reala, incearca sa te pui "in pielea" cumparatorului - asa vei intelege mai bine intrebarile care ti se pun si logica lor. Daca ai fi un vanzator onest, de buna credinta - nu ai avea niciuna dintre dilemele astea.

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ce tepe visezi? ce bloc in curte?
ce e atat de greu de inteles ca unii vor curte pe langa casa? daca tu nu concepi utilitatea ei, nu inseamna ca toti is ca tine.
eu nu as lua o casa fara o curte sanatoasa pt ca vara stau mai mult in curte cu pla la soare, decat in casa. plus ca ai nevoie de spatiu pt ceva pomi, viata de vie, pt mesterit diverse.
daca tie iti place sa stai in casa tot timpul e problema ta. nu suntem toti la fel.
si daca o casa nu are loc suficient pt curte, atunci caut alta si gata. nu consider ca e teapa sau ce crezi tu. pur si simplu nu se incadreaza in preferintele mele

Edited by alx42, 05 May 2019 - 11:22.


#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Adm, on 05 mai 2019 - 11:01, said:

Stii ca iepurasii sau caprele baga pe o parte si scot altceva pe cealalta, da?
Stii ca bogatanii prin USA inchiriaza pentru gazon capre sa bage pe o parte si sa scoata pe cealalta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate