Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Terenul de sub casă e tot al tău!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:08, said:

Stiu asta și întotdeauna aproape că mă face să întreb "da' de ce, mai vrei să faci un bloc în curte?"
Poate da. Poate nu. Poate vreau să stau la soare. Sau să îmi fac o piscină. Nu e treaba ta ce planuri are cumpărătorul.

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:08, said:

- Întreabă câte camere sunt. E o deformație de la bloc, când totul era standardizat și comparație e apartament de X camere. Aici am mereu o dilemă: să includ spun și camerele tehnice sau de depozitare, ca așa au casele, la subsol sau în pod, niște camere? Să includ livingul? etc.
Doar suprafața te poate păcăli - trebuie să știi și cîte camere sînt, ce suprafețe au, cum comunică unele cu altele.
Cînd spui cîte camere le numeri pe cele locuibile - camera de zi și dormitoarele. Restul sînt anexe și le spui și pe acelea ca atare - bucătărie, băi, grupuri sanitare, depozitări etc.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:08, said:

. Doar mă miră cât de anapoda pot gândi unii.

Pai singurul care gandeste anapoda esti tu .
Ca vanzator de casa cu teren , nu vinzi separat tot terenul si separat constructia , ci ca un tot unitar !  Datele din oferta de vanzare sunt asa :
- suprafata totala teren ( inclusiv ce e sub casa )
- amprenta la sol a constructiei
- suprafata de curte libera
- suprafata desfasurata a constructiei .
pe tine ca vanzator te intereseaza doar pretul total de vanzare , pe cumparator il intereseaza pe langa pretul de achizitie si detaliile de mai sus . Simplu !

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 Adm, on 05 mai 2019 - 11:01, said:


Stii ca iepurasii sau caprele baga pe o parte si scot altceva pe cealalta, da?
da si numai beneficii aduc solului.ce scot nu miroase prin curte

#22
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Adm, on 05 mai 2019 - 11:01, said:

Stii ca iepurasii sau caprele baga pe o parte si scot altceva pe cealalta, da?
este ok, fertilizeaza terenul ... natural

#23
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 l_dan, on 05 mai 2019 - 11:19, said:

Deci tu o tii pe a ta - si cine nu e de acord cu tine gandeste anapoda sau ilogic. Ca sa intelegi cum stau lucrurile in lumea reala, incearca sa te pui "in pielea" cumparatorului - asa vei intelege mai bine intrebarile care ti se pun si logica lor.
Tocmai pentru ca am fost / sunt cumparator cu probabil mai multa practică decât cei ce întreabă mă miră modul defectuos cum se raportează la noțiunea de proprietate.

 l_dan, on 05 mai 2019 - 11:19, said:

Daca ai fi un vanzator onest, de buna credinta - nu ai avea niciuna dintre dilemele astea.
QED. Posted Image Posted Image

 Louisy, on 05 mai 2019 - 10:55, said:

Niște studii ale comisiei europene în domeniul antreprenoriatului arată că românii au o fire foarte suspicioasă față de străini când vine vorba de a se angaja în tranzacții. Cu alte cuvinte, "normalitatea" unei tranzacții românești este țeapa - în gândirea participantului la tranzacție. Acesta ar fi dispus să dea o țeapă, ca atare este atent să nu cumva să devină victima unei țepe din partea cuiva care gândește la fel. Uneori deci mi se pare că întrebarea e în acest sens: "Da, mi-ai zis tu cât e lotul de teren, dar ai consumat din el cu casa și pe mine mă interesează cât îmi dai în plus de casă, nu cât mă țepuiești cu terenul ocupat".

 radunic, on 05 mai 2019 - 11:24, said:

Doar suprafața te poate păcăli
QED2. Posted Image
Daca vrei să știi cum e organizat spațiul, trebuie să-l vezi. Informația seacă cu numărul de camere e relevantă la bloc, la casă e cu discuție.

 alx42, on 05 mai 2019 - 11:21, said:

si daca o casa nu are loc suficient pt curte, atunci caut alta si gata. nu consider ca e teapa sau ce crezi tu. pur si simplu nu se incadreaza in preferintele mele
Ințeleg deci că nu ai citit când am scris că mă miră cât de importantă e întrebarea pentru cei care au VĂZUT cu ochii lor câtă curte este.

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 11:43.


#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:08, said:

Stiu asta și întotdeauna aproape că mă face să întreb "da' de ce, mai vrei să faci un bloc în curte?"
ce te intereseaza pe tine ce vrea sa faca clientul sau vinzi conditionat? oare nu-i si asta tot o "meteahna a comunismului"?

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Văzutul nu e de ajuns cînd discuți de sume mari. Poate că omul vrea să compare oferte diferite și, cum ochiul înșeală, vrea să pună alături metri pătrați cu metri pătrați. Asta pe lîngă impresia de la vizonare.

#26
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Baxon, on 05 mai 2019 - 11:29, said:

Ca vanzator de casa cu teren , nu vinzi separat tot terenul si separat constructia , ci ca un tot unitar !  Datele din oferta de vanzare sunt asa :
Păi vezi că ne înțelegem? Vinzi, respectiv cumperi și terenul de sub casă, e tot proprietate, e un tot unitar si asta contează când dai banii, câtă proprietate deții.

Mergând mai departe cu ciudățeniile de raționament, am întâlnit situații când unii se apucă să își construiască următorii "indicatori":
- Preț / teren liber
- Preț / SCD cladire, fără a considera terenul.

Și apoi fac comparații între proprietăți cu acești "indicatori".

 radunic, on 05 mai 2019 - 11:44, said:

Poate că omul vrea să compare oferte diferite și, cum ochiul înșeală, vrea să pună alături metri pătrați cu metri pătrați. Asta pe lîngă impresia de la vizonare.
Foarte corect. Ce suprafața compari? Suprafața liberă, că doar asta se vinde și cea de sub casă e "gratis"? Compari suprafața totală a lotului, asta înseamna proprietate.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Nu stiu de ce te deranjează nr camerelor fiindca am vazut case enorme nefunctionale datorită amplasării proaste  a camerelor si anexelor

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:47, said:

Păi vezi că ne înțelegem? Vinzi, respectiv cumperi și terenul de sub casă, e tot proprietate, e un tot unitar si asta contează când dai banii, câtă proprietate deții.

Pai vezi ca nu intelegi ? Normal ca vei detine si terenul de sub casa ca doar casa nu sta in aer !
Mai copile , tu stii ce e carte funciara ? Io nu cred ca stii de aia pui intrebari tampite !

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Cumparatorul care intreaba cat e amprenta constructiei la sol si cat e teren liber (curte efectiva) incearca sa-si dea seama daca proprietatea face banii, pentru ca multe "case" n-au teren, sunt apartamante de bloc dispuse pe orizontala.

#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Louisy, on 05 mai 2019 - 11:41, said:

mă miră modul defectuos cum se raportează la noțiunea de proprietate.
nu vad nici un defect la unul care te intreaba ce suprafata are curtea

#31
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Baxon, on 05 mai 2019 - 11:50, said:

Pai vezi ca nu intelegi ? Normal ca vei detine si terenul de sub casa ca doar casa nu sta in aer ! Mai copile , tu stii ce e carte funciara ? Io nu cred ca stii de aia pui intrebari tampite !
Eu cred ca tu nu citești, măi moșule. Întreg topicul este în sensul afirmației tale, nu se înțelege?

 dan210, on 05 mai 2019 - 11:51, said:

nu vad nici un defect la unul care te intreaba ce suprafata are curtea

Nici eu, ci doar la cei care întreabă cât e amprenta casei înainte de multe altele mai relevante (deși au vazut casa pe afară și curtea) și consideră că are valoare doar curtea liberă și terenul de sub casă e un fel de țeapă, ca aici:

 Kres, on 05 mai 2019 - 11:51, said:

Cumparatorul care intreaba cat e amprenta constructiei la sol si cat e teren liber (curte efectiva) incearca sa-si dea seama daca proprietatea face banii, pentru ca multe "case" n-au teren, sunt apartamante de bloc dispuse pe orizontala.

Bine, probabil totul face parte din mai marea problema a lipsei bugetului. Dacă s-ar putea să fie un vânzător care dă gratis terenul de sub casă, că nu are valoare... Restul țepuiesc cerând bani și pe ce e sub casă, dar știm noi cum e cu țeparii ăștia de proprietari și imediat întrebăm cât e teren liber, nu ce minciuni ne spun ăștia, cât e lotul total.

Altă perlă de întrebare: cât e deschiderea, înainte să întrebi prețul, când tu dai telefon din fața curții. Păi nu vezi măi cât este? Cât crezi că ar putea să fie? Poate diferă cu 1 m față de estimarea ta vizuală, dar crezi că ar putea să difere cu 50%? Dacă vizual deschiderea e buna, confortabilă, îți convine, după aceea va fi o informație deal-breaker dacă afli că e cu 1 m mai mică decât ai crezut când ai văzut? Nu crezi că deal-breaker e prețul și apoi contează deschiderea pe care oricum o vezi?

 Baxon, on 05 mai 2019 - 11:56, said:

Daca este in asentimentul celor scrise de mine , de ce ai deschis acest topic si care e supararea ta ?
Ia in calcul ca am deschis topicul inainte sa iti exprimi asentimentul. Acum ca am gasit un kindred spirit, ziua mea e implinita.

 Baxon, on 05 mai 2019 - 11:56, said:

E gresit sa stai la discutii cu un terchea berchea care nu stie cate degete are la un picior .
Din păcate încă nu am găsit metoda de a-i detecta înainte de a le răspunde la telefon, mai ales de când au stricat TrueCaller cu GDPR-ul lulii.

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 12:07.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca este in asentimentul celor scrise de mine , de ce ai deschis acest topic si care e supararea ta ?
Cumparatorului ii pui in fata carte funciara , daca vrea sa cumpere , cumpara , daca nu , se cara si astepti alt client .
Dpmdv daca vine unu cu texte ca terenul de sub casa nu trebuie platit , ii spun asa : e moca pt tine ! Pretul l-am stabilit pe un tot unitar ( casa + teren ) , ii convine pretul sau nu-i convine , e strict problema lui .
E gresit sa stai la discutii cu un terchea berchea care nu stie cate degete are la un picior .

#33
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca omu e suparat ca cineva l-a intrebat ce suprafata are curtea si apoi a comparat pretul cerut cu cel al altei case din zona cu suprafata totala mai mica dar curte mai mare, si probabil ca i-a facut o oferta mult sub pretul pietei.
in cazu asta ii inteleg frustrarea, dar asta nu inseamna ca toti is la fel ca sa putem generaliza

#34
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 alx42, on 05 mai 2019 - 12:07, said:

cred ca omu e suparat ca cineva l-a intrebat ce suprafata are curtea si apoi a comparat pretul cerut cu cel al altei case din zona cu suprafata totala mai mica dar curte mai mare, si probabil ca i-a facut o oferta mult sub pretul pietei.
in cazu asta ii inteleg frustrarea, dar asta nu inseamna ca toti is la fel ca sa putem generaliza

În realitate, "omul" primeste întrebarea asta din timpuri imemoriale, nici nu mai stiu de la a câta proprietate din urma, azi avea puțin timp liber, a sunat a suta mia persoana care întreabă prostește și s-a gândit să se distreze cu voi și întrebarea asta.

Ca să înțelegi cum te raportezi la o proprietate, pe mine când mă întrebi "ce suprafață are curtea" înseamnă că mă întrebi cât e lotul de teren. Lotul e curte pentru mine, că e al meu, plătit, îl am pe acte. Dacă pentru tine "curte" înseamnă doar teren neocupat, atunci ai o gândire traumatizată de regimul comunist, care fura terenurile oamenilor și intr-adevăr nici nu mai conta, că oricum nu era al tău.

Însă mergând de amuzament pe raționamentul "curte" = teren neocupat, care ar putea fi relevanța întrebării la un lot de la țară de 3000 mp? Dacă e neocupat 2500 sau 2700, e o diferență majoră? Că înțeleg că de la voi de aia te muți la curte, pentru verdeață, păsărele, deci relaxare. E mai mare relaxarea în 2700 decât în 2500?

(P.S.: Întrebarea de azi nu a fost pentru un lot de la țară, ci o curte standard de oraș. Atât de standard că e dezolant de încadrată în regulamentul de urbanism, nici în minus, nici mult în plus la distanțe. Adică o curte atat de standard, de o vezi la sute sau poate mii de case).

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 12:21.


#35
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Daca cineva nu gandeste ca tine nu inseamna ca are o gandire traumatizata.

#36
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
bad post

Edited by Louisy, 05 May 2019 - 12:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate