Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Alhzeimer - azil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010
Tin minte ca era un topic pe aici despre azile de batran si cred ca tin minte si userii care au postat dar la vremea aia nu ma interesa subiectul. Acum ma intereseaza si nu-l mai gasesc.

Acum o ora am aflat de ce a uitat mama oala cu apa pe foc sau de ce spune tuturor ca nu isi aminteste daca a mancat ceva sau nu. Are Alzheimer
Are un baiat care locuieste in aceasi curte cu ea dar case separate si are o fata care locuieste la Buc. Sunt 80 % ca niciunul nu va dori sa o ia in ingrijire sa stea cu ochii pe ea 24 de ore. Cea mai buna solutie ar fi un azil in Bucuresti , Targoviste sau imprejurimi.

Orice sugestie e binevenita

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 19:37, said:

Tin minte ca era un topic pe aici despre azile de batran si cred ca tin minte si userii care au postat dar la vremea aia nu ma interesa subiectul. Acum ma intereseaza si nu-l mai gasesc.

Stiu, uitam, asa se intampla cu noi...

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Primul lucru este sa te ocupi de o internare  sa ai un diagnostic si tratament clar . Apoi cauti azil .
Conditii omenesti , in Bucuresti si pe linga , nu exista sub 3000 de lei .

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Era un batran pe o banca, plangea.
Un tanar se opreste.
ce-ai tataie de esti suparat?

Pai taica am acasa o nevasta de 30 de ani, model
Asa si?
Se misca in pat de ridica cearceafurile pe tavan
Bun, si?
Stai sa vezi ce gateste si cum ma trezeste dimineata la micul dejun.
Asa...
Face curatenie si o mai punem si in mijlocul zilei...

Bun dar, nu inteleg de ce esti suparat atunci

Ei bine... am uitat unde locuiesc

View Post86-APP, on 18 aprilie 2019 - 19:53, said:

Primul lucru este sa te ocupi de o internare  sa ai un diagnostic si tratament clar . Apoi cauti azil .
Conditii omenesti , in Bucuresti si pe linga , nu exista sub 3000 de lei .

Lunar banuiesc

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
In nici un caz. Eu am tras cu taica-meu bani multi si zile grele,parca am facut si un topic.
.Institutiile de stat sunt obligate sa-l primeasca,dar nu vrei sa-l vezi acolo.In jur de 2000-3000 ron
Exista si alea private,  3000 -xxxx ron,care-ti promit ca ei se ocupa de tot,ca au camere pe care-l poti urmari 24/h pe zi .Vrajeala.
Tine-l acasa,cauta pe cineva sa stea cu el,eu am platit 2500 lei lunar.
Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
EDIT- Vezi ca e in grupa de handicap.Iti dau aia bani sau insotitor ,depinde pe cine cunosti.

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 20:07.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
daniMMM ...

Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
......
Nu de asta moare . Se ajunge la degradare fizica , apoi stop cardiac . Din pacate .
Am trecut si eu prin asa ceva ,
boala , spital , azil ....simbata asta " de 9 luni " ...
...........
Pt apartinatori / sa fiti tari si curajosi , ca daca boala este lunga , va pune la mari incercari .

Edited by 86-APP, 18 April 2019 - 20:07.


#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cei care ajung la azil nu prea o duc mult....cred ca le baga aia ceva in mancare ca e prea suspect
Eu nu am auzit de om care a mers la azil sa traiasca mult....

#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
Daca are Alzheimer poate primi indemnizatie pentru persoana cu handicap sau o alta persoana poate fi angajata ca asistent personal al persoanei cu handicap grav. In ambele cazuri primeste 1274 de lei pe luna, in al doilea caz asistentul personal are toate drepturile unui salariat. Cu banii aceia o persoana poate avea grija de ea.

Alta varianta ar fi cautarea unui centru medico-social unde conditiile sunt cat de cat bune. La centrul medico-social persoanei i se retine din pensie aprox 60%, iar restul il pun "apartinatorii" (copiii).

Edit: La un azil sau centru medico-social beneficiarul este scos din mediul lui si pot aparea probleme de adaptare, sentimentul de abandon etc.

Stiu toate acestea pentru ca in localitate la mine este un centru medico-social.

Edited by vladutgm, 18 April 2019 - 20:10.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View Post86-APP, on 18 aprilie 2019 - 20:06, said:

daniMMM ...

Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
......
Nu de asta moare . Se ajunge la degradare fizica , apoi stop cardiac . Din pacate .
Am trecut si eu prin asa ceva ,
boala , spital , azil ....simbata asta " de 9 luni " ...
...........
Pt apartinatori / sa fiti tari si curajosi , ca daca boala este lunga , va pune la mari incercari .

Nasol, sper sa nu fiu nevoit
E clar ca va trebui sa renunt la America in cazul ala, cu toate ca nu prea merita. Niciuna.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View PostNoua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 19:37, said:

Tin minte ca era un topic pe aici despre azile de batran si cred ca tin minte si userii care au postat dar la vremea aia nu ma interesa subiectul. Acum ma intereseaza si nu-l mai gasesc.

Acum o ora am aflat de ce a uitat mama oala cu apa pe foc sau de ce spune tuturor ca nu isi aminteste daca a mancat ceva sau nu. Are Alzheimer
Are un baiat care locuieste in aceasi curte cu ea dar case separate si are o fata care locuieste la Buc. Sunt 80 % ca niciunul nu va dori sa o ia in ingrijire sa stea cu ochii pe ea 24 de ore. Cea mai buna solutie ar fi un azil in Bucuresti , Targoviste sau imprejurimi.

Orice sugestie e binevenita
Nu stiu daca vor putea sa stea sa ingrijeasca. Asta e job full time, sau pe aproape. Si iti cam mananca nervii. Eu am avut caz, dar nu era atat de dificil (fata de ce stiam ca se poate intampla), si tot mi-a prajit putin sigurantele, mai in gluma, mai in serios.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 18 aprilie 2019 - 20:11, said:

Nasol, sper sa nu fiu nevoit
E clar ca va trebui sa renunt la America in cazul ala, cu toate ca nu prea merita. Niciuna.

Nu cred ca trebuie . Cind cautam eu azil , in multe locuri erau parinti cu copii afara . Copiii plateau si astia se ocupau . Chiar vazusem la cineva niste femei care au fost aduse " la pat " si le pusese pe picioare sau persoane care stateau la pat , fara escare .... La astia incepea de la 1000E.

Edited by 86-APP, 18 April 2019 - 20:17.


#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

View Post86-APP, on 18 aprilie 2019 - 19:53, said:

Primul lucru este sa te ocupi de o internare  sa ai un diagnostic si tratament clar . Apoi cauti azil .
Conditii omenesti , in Bucuresti si pe linga , nu exista sub 3000 de lei .

E internata de luni si diagnosticul a fost pus azi in urma a ceva investigatii destul se serioase se pare. Nush cat de serioase dar sora mea pare sa fie foarte placut surprinsa de medicul care se ocupa de ea.
Evident , conditiile omenesti sunt prioritare.

View PostdaniMMM, on 18 aprilie 2019 - 19:55, said:

In nici un caz. Eu am tras cu taica-meu bani multi si zile grele,parca am facut si un topic.
.Institutiile de stat sunt obligate sa-l primeasca,dar nu vrei sa-l vezi acolo.In jur de 2000-3000 ron
Exista si alea private,  3000 -xxxx ron,care-ti promit ca ei se ocupa de tot,ca au camere pe care-l poti urmari 24/h pe zi .Vrajeala.
Tine-l acasa,cauta pe cineva sa stea cu el,eu am platit 2500 lei lunar.
Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
EDIT- Vezi ca e in grupa de handicap.Iti dau aia bani sau insotitor ,depinde pe cine cunosti.

Sincera sa fiu nu cred ca o sa gasesc pe cineva care sa doreasca sa aibe grija de ea. DIn pacate mama nu e tocmai genul care sa-si fi facut prieteni la viata ei iar acum , sigur nu ar vrea nimeni sa fie in preajma ei. Nici macar fratii sau surorile ei nu or sa vrea pentru ca de fiecare data cand veneau la noi in vizita ii intreba ce cauta acolo :lol:

Sor'mea s-a chinuit cu tata prin spitale timp de doi ani in timp ce mama nu a facut mai nimic , a lasat ingrijirea lu' tata pe umerii sor'mii si pe banii trimisi de mine. Clar e satula si sincera sa fiu , si eu as fi satula daca as fi in locul ei.
Are 64 de ani ,e foarte slabita , de mancat nu mananca , nu cred ca o sa o duca mult in conditiile astea dar atata timp cat mai are de trait aici ,vreau sa stiu ca e ingrijita cum trebuie si acasa nu cred ca se va intampla asta. Din pacate asta e adevarul si nu are rost sa ma ascund dupa deget sa-l ambalez frumos.

Cred ca topicul tau il cautam , tin minte ca au fost mai multi care au postat pe tema asta dar nu mai stiu pe ce arie era.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View PostdaniMMM, on 18 aprilie 2019 - 19:55, said:

In nici un caz. Eu am tras cu taica-meu bani multi si zile grele,parca am facut si un topic.
.Institutiile de stat sunt obligate sa-l primeasca,dar nu vrei sa-l vezi acolo.In jur de 2000-3000 ron
Exista si alea private,  3000 -xxxx ron,care-ti promit ca ei se ocupa de tot,ca au camere pe care-l poti urmari 24/h pe zi .Vrajeala.
Tine-l acasa,cauta pe cineva sa stea cu el,eu am platit 2500 lei lunar.
Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
EDIT- Vezi ca e in grupa de handicap.Iti dau aia bani sau insotitor ,depinde pe cine cunosti.
Si ala de acasa, sa fie om sanatos si in putere. Ori un pensionar tanar la 60-70 de ani, ori altcineva.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View Post86-APP, on 18 aprilie 2019 - 20:17, said:

Nu cred ca trebuie . Cind cautam eu azil , in multe locuri erau parinti cu copii afara . Copiii plateau si astia se ocupau . Chiar vazusem la cineva niste femei care au fost aduse " la pat " si le pusese pe picioare sau persoane care stateau la pat , fara escare .... La astia incepea de la 1000E.

Am intrat sa spun o gluma, ies speriat..

#15
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
sunt total de acord cu ce s-a zis mai sus.
nu exista azil decent in Romania. nici alea de 3K+
am un vecin care si-a internat mama intr-un azil "de lux". tot asa avea alzheimer, dar inca putea sa umble, sa manance singura, era cat de cat ok.
acolo plangea tot timpul si dupa nici 3 saptamani a dus-o inapoi acasa dar conditia ei era mult mai rea.
pana la urma a platit o femeie din vecini sa aiba grija de ea.
la fel am facut si eu cu bunica-mea dupa ce povesti horror am auzit despre diferite azile din zona, unele cu prezentari care dadeau impresia ca sunt paradisuri.
cred ca problema sunt angajatii care indiferent cat de bine platiti - sunt nativi.
in vest se angajeaza imigranti la greu in astfel de pozitii.. probabil pt ca stiu ca aia nu-si permit sa le chinuie batranii

imposibil sa nu gasesti pe cineva.
si nici nu vei plati mult. in zone rurale sigur gasesti femei dispuse sa stea cu ea chiar si pt 1500-2000 de lei.
gandeste-te ca sunt care pleaca sa faca asta in conditii mult mai nasoale, prin germania de exemplu, pt 1000 de euro

Edited by alx42, 18 April 2019 - 20:27.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Post86-APP, on 18 aprilie 2019 - 20:06, said:

daniMMM ...

Si roaga-te sa moara de altceva , nu de ALZHEIMER.
......
Nu de asta moare . Se ajunge la degradare fizica , apoi stop cardiac . Din pacate .
Am trecut si eu prin asa ceva ,

Ai trecut pe naiba!
Alzheimer e atrofierea creierului. Practic,in ultima faza,organismul uita functiile de baza-sa ingurgiteze, sa se hidtrateze aka ii bagi mancare cu lingura si nu poate, ii torni apa in gura si nu poate.Taica-meu a murit de infarct, cand inca ne cunostea ca figura, dar...nu isi mai stia casa, nu mai stia nimic(curios ,ca ne stia pe noi) dar isi aducea aminte ,in tinerete, inainte de cand avea 30 de ani,ne dadea detalii,din fazele ca a facut box ,canotaj, fotbal,handbal ,la 50 de ani avea 60 cm circumferinta la biceps, inca am carnetele de membru la Dierna Orsova....dar nu stia sa se imbrace.
Imi dadea detalii inclusiv din Orsova veche.

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 20:28.


#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdaniMMM, on 18 aprilie 2019 - 19:55, said:

....
EDIT- Vezi ca e in grupa de handicap.Iti dau aia bani sau insotitor ,depinde pe cine cunosti.
In situatia asta , iti trebuie o internare mai lunga , iti trebuie analize cu parafa spitalului ( ca ei nu dau in mod curent asa ceva ) , si un anume set de analize .
Cu astea se depune dosarul la comisie .
Trebuie sa cauti pe cineva sa te indrume si trebuie sa vezi ca sint doua situatii , handicap sau insotitor dar la insotitor nu ai voie sa ai alt serviu ca ajungi angajat al primariei .
Da , eu pregatisem dosarul , a fost aprobat , dar n-am mai avut nevoie ca a fost prea tirziu .Daca il faceam cu ( macar ) 5 ani mai devreme ....
Deci este bine sa te ocupi . Nu renunta ca mine ...

View PostdaniMMM, on 18 aprilie 2019 - 20:24, said:

Ai trecut pe naiba!
.......
Acum chiar pot garanta ca esti dus rau !

#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

View Postaaaa4567, on 18 aprilie 2019 - 20:15, said:

Nu stiu daca vor putea sa stea sa ingrijeasca. Asta e job full time, sau pe aproape. Si iti cam mananca nervii. Eu am avut caz, dar nu era atat de dificil (fata de ce stiam ca se poate intampla), si tot mi-a prajit putin sigurantele, mai in gluma, mai in serios.

Mie imi prajea mama sigurantele inca de acum 20 de ani , mai mult de juma de ora nu puteam sta normal de vb cu ea. Era dificila inainte iar acum a devenit si mai dificila. Intelegere exista dar nush cata bunavointa mai are lumea cand vine vorba de ea.

View Postalx42, on 18 aprilie 2019 - 20:23, said:

sunt total de acord cu ce s-a zis mai sus.
nu exista azil decent in Romania. nici alea de 3K+
am un vecin care si-a internat mama intr-un azil "de lux". tot asa avea alzheimer, dar inca putea sa umble, sa manance singura, era cat de cat ok.
acolo plangea tot timpul si dupa nici 3 saptamani a dus-o inapoi acasa dar conditia ei era mult mai rea.
pana la urma a platit o femeie din vecini sa aiba grija de ea.
la fel am facut si eu cu bunica-mea dupa ce povesti horror am auzit despre diferite azile din zona, unele cu prezentari care dadeau impresia ca sunt paradisuri.
cred ca problema sunt angajatii care indiferent cat de bine platiti - sunt nativi.
in vest se angajeaza imigranti la greu in astfel de pozitii.. probabil pt ca stiu ca aia nu-si permit sa le chinuie batranii

La un paradis de asta ma gandeam dar unul fara povesti horror .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate