Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alhzeimer - azil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 vladutgm, on 18 aprilie 2019 - 20:08, said:

Daca are Alzheimer poate primi indemnizatie pentru persoana cu handicap sau o alta persoana poate fi angajata ca asistent personal al persoanei cu handicap grav. In ambele cazuri primeste 1274 de lei pe luna, in al doilea caz asistentul personal are toate drepturile unui salariat. Cu banii aceia o persoana poate avea grija de ea.

Alta varianta ar fi cautarea unui centru medico-social unde conditiile sunt cat de cat bune. La centrul medico-social persoanei i se retine din pensie aprox 60%, iar restul il pun "apartinatorii" (copiii).

Edit: La un azil sau centru medico-social beneficiarul este scos din mediul lui si pot aparea probleme de adaptare, sentimentul de abandon etc.

Stiu toate acestea pentru ca in localitate la mine este un centru medico-social.

M-ar interesa si pe mine - nu am asa ceva, dar am avut mai demult si vreau sa ma pregatesc.

Zici ca persoana ar primi 1274 de lei pe luna ca indemnizatie. Banii astia, alaturi de cei 60% din pensie (sa zicem ca are pensie de 2000 de lei), ii retine casa de batrani? Sau cum? Zic de cazul in care batranul e lasat complet in grija casei de batrani (care banuiesc ca are angajati oameni sa se ocupe, adica nu mai trebuie platit nimic suplimentar, nu? Sau trebuie?

Deci, casa de batrani primeste asta: e corect?:
- 1274 de lei (indemnizatia)
- 60% din pensie (probabil ca restul ramane pensionarului, asta daca mai stie de ei...)
- restul pana la 3000 de lei (sau mai mult) - trebuie platit de apartinatori

Multumesc anticipat.

#20
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
In cazurile astea statul greseste,trebuia un glont in cap la fiecare.
Pentru ce mai traiesc persoanele respective ?


#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 86-APP, on 18 aprilie 2019 - 20:28, said:

In situatia asta , iti trebuie o internare mai lunga , iti trebuie analize cu parafa spitalului ( ca ei nu dau in mod curent asa ceva ) , si un anume set de analize .
Cu astea se depune dosarul la comisie .

Lasa,tataie ca stiam chestiile astea si m-am folosit de ele in amintirea lui. Taica-meu a fost in psd,director prim, o gramada de maimute la care te inchini au trecut prin gazonul meu,gen mocioalca,severin,frunzaverde,marcu samd.,

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 20:36.


#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Noua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 19:37, said:

Tin minte ca era un topic pe aici despre azile de batran si cred ca tin minte si userii care au postat dar la vremea aia nu ma interesa subiectul. Acum ma intereseaza si nu-l mai gasesc.

Acum o ora am aflat de ce a uitat mama oala cu apa pe foc sau de ce spune tuturor ca nu isi aminteste daca a mancat ceva sau nu. Are Alzheimer
Are un baiat care locuieste in aceasi curte cu ea dar case separate si are o fata care locuieste la Buc. Sunt 80 % ca niciunul nu va dori sa o ia in ingrijire sa stea cu ochii pe ea 24 de ore. Cea mai buna solutie ar fi un azil in Bucuresti , Targoviste sau imprejurimi.

Orice sugestie e binevenita
Studiaza bine problema , am o cunostinta care a patit la fel  dar pe un diagnostic gresit de Altzaimer , care realitata a fost un accident vasculae cerebral

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ciine, on 18 aprilie 2019 - 20:36, said:

am o cunostinta care a patit la fel  dar pe un diagnostic gresit de Altzaimer , care realitata a fost un accident vasculae cerebral
Nu exista, sunt diferente mari intre alzheimer si accident vascular.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 daniMMM, on 18 aprilie 2019 - 20:36, said:

Lasa,tataie ca stiam chestiile astea si m-am folosit de ele in amintirea lui. Taica-meu a fost in psd,director prim, o gramada de maimute la care te inchini au trecut prin gazonul meu,gen mocioalca,severin,frunzaverde,marcu samd.,
Nu pe tine te informam , daca se numea informare ...
Cit despre " maimute " ...te reprezinta .
Aici se vede ce si cum , daca AICI discuti asemenea chestii infecte .

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 daniMMM, on 18 aprilie 2019 - 20:40, said:

Nu exista, sunt diferente mari intre alzheimer si accident vascular.
Ia lumineaza-ne ????

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 I2O, on 18 aprilie 2019 - 20:07, said:

Cei care ajung la azil nu prea o duc mult....cred ca le baga aia ceva in mancare ca e prea suspect
Eu nu am auzit de om care a mers la azil sa traiasca mult....
Am eu niste cunostinte la un azil in Timisoara, unul e de 6 ani acolo celalalt de 21 de ani. Si se simt bine mersi. asa ca nu generalizati, pentru ca asta inseamna ca habar nu aveti ce inseamn de fapt "casa de batrani" impropriu numita la noi "azil". Mai iesiti prin lume nu doar in concediu in Dubai sau Egipt. Sa vedeti ce inseamna "case pentru seniori" in Germania , de exemplu.

#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,792
  • Înscris: 26.01.2010

 ciine, on 18 aprilie 2019 - 20:36, said:

Studiaza bine problema , am o cunostinta care a patit la fel  dar pe un diagnostic gresit de Altzaimer , care realitata a fost un accident vasculae cerebral

Nu e nevoie de studiat, din pacate cunosc deja diferenta intre ambele boli. Tata a avut un avc acum doi ani iar simptomele mamei sunt total diferite plus ca banuiam deja care ar putea fi motivul pentru care nu pare sa stie pe ce lume este uneori.

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ciine, on 18 aprilie 2019 - 20:44, said:

Ia lumineaza-ne ????
Sunt diferente. Am umblat la N medici. In primul rand ca la accident vascular cad rapid,posibil si in zile,li se pot stramba maxilarul sau mandibula,nu mai articuleaza cuvintele corect,alzheimerul dureaza,dar e mai nasol.Credeai ca fac misto?

 myshyk, on 18 aprilie 2019 - 20:47, said:

Am eu niste cunostinte la un azil in Timisoara, unul e de 6 ani acolo celalalt de 21 de ani. Si se simt bine mersi. asa ca nu generalizati, pentru ca asta inseamna ca habar nu aveti ce inseamn de fapt "casa de batrani" impropriu numita la noi "azil".
Casa de batrani,romaneasca, accepta si alzheimer,dar nu au personal specializat pentru asa ceva. Stii ce implica asta?

In ultimele zile,cam pe la jumatatea lui iulie, stand la mine se uita in oglinda si nu se mai recunostea.El pe el. Am un dulap dresing full mirror,efectiv nu-si dadea seama ca se vede.in oglinda,zgaria dglinda . Si taica-meu a terminat nr. 3 la Agronomie pe Timisoara.   Nr. 3. A avut creier full option.
Eu zic ca partea plina a paharului la alzheimer e ca nu mai stii ca mori.

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 21:05.


#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,792
  • Înscris: 26.01.2010

 myshyk, on 18 aprilie 2019 - 20:47, said:

Am eu niste cunostinte la un azil in Timisoara, unul e de 6 ani acolo celalalt de 21 de ani. Si se simt bine mersi. asa ca nu generalizati, pentru ca asta inseamna ca habar nu aveti ce inseamn de fapt "casa de batrani" impropriu numita la noi "azil". Mai iesiti prin lume nu doar in concediu in Dubai sau Egipt. Sa vedeti ce inseamna "case pentru seniori" in Germania , de exemplu.

Azil sau casa de batrani e acelasi lucru pentru romani si nu are rost sa ne impiedicam in denumiri acum. La o casa de seniori din SUA am facut eu voluntariat unde ma duceam si faceam manichiura doamnelor de acolo.
La noi inca nu s-a ajuns la nivelul asta dar sper ca mai devreme sau mai tarziu sa realizeze lumea cat de important este sa ai unde sa-ti lasi batranul in siguranta.

 daniMMM, on 18 aprilie 2019 - 21:02, said:

Casa de batrani,romaneasca, accepta si alzheimer,dar nu au personal specializat pentru asa ceva. Stii ce implica asta?


Implica supraveghere 24/24 ceea ce o familie normala care are job si copii in ingrjirire nu poate oferi.

#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Noua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 21:05, said:

Azil sau casa de batrani e acelasi lucru pentru romani si nu are rost sa ne impiedicam in denumiri acum. La o casa de seniori din SUA am facut eu voluntariat unde ma duceam si faceam manichiura doamnelor de acolo.




Implica supraveghere 24/24 ceea ce o familie normala care are job si copii in ingrjirire nu poate oferi.
Depinde de  personalitate. Daca a fost violent ,da. Exista bolnavi carora le lasi scris pe foaie ca mergi la magazin si inteleg, nu sunt prosti,doar uita.Recitesc foaia dar stau linistiti.

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 21:14.


#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Noua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 20:49, said:

Nu e nevoie de studiat, din pacate cunosc deja diferenta intre ambele boli. Tata a avut un avc acum doi ani iar simptomele mamei sunt total diferite plus ca banuiam deja care ar putea fi motivul pentru care nu pare sa stie pe ce lume este uneori.
Tot in categoria avc intra si dementa vasculara
Diagnosticul diferential al dementei vasculare este foarte greu de despartit de Altzaimer , apar clinic suprapuse si formeaza asa numita dementa mixta
Avc  cu leziuni mici si numeroase  in anumite zone  instaleaza dementa vasculara intr-un timp progresiv  ce duce la confuzie  cu Alzaimer
Eu am spus ce s-a intamplat in acest caz , indopi un om cu medicatie de Alzaimer cind trebuia tratat de avc

Edited by ciine, 18 April 2019 - 21:14.


#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 Noua_pe_site, on 18 aprilie 2019 - 20:30, said:

La un paradis de asta ma gandeam dar unul fara povesti horror .
batranii se simt de multe ori indepartati de familie si de asta intra intr-o stare psihica proasta si se degradeaza starea de sanatate chiar daca sunt conditii cat se poate de ok acolo unde-i duci.

boala se caracterizeaza prin pierderea memoriei de scurta durata. se comporta exact asa cum a descris daniMMM, iti povestesc cu lux de amanunte intamplari din tinerete si uita daca a mancat acu 5 minute sau nu. problema este si faptul ca boala asta ii si dezinhiba. cam la fel cum alcool-ul dezinhiba oamenii. si tot cam la fel ca alcool-ul pe unii ii face violenti, pe altii dezinhibati sexual, pe altii certareti s.a.m.d.

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Genul acesta de afectiune are manifestări diferite de la om la om. Trebuie sa trecem dincolo de ipocrizie și sa realizam ca demența senilă nu poate fi tratată cu flori si mangaieri. Bolnavii fac adesea pe ei, sunt instabili, fac lucruri irationale sau care ii deranjeaza pe ceilalți bolnavi. Îngrijite decentă inseamna medicație specifică la timp, schimbat pampersi macar de 2 ori pe zi, o mancare de regim la ora fixa , caldura.. si un pat . Cine crede că pe dement îi poti îngriji cu zâmbet si vorba buna este el oarecum dement. Cu pensia si ajutorul de grad avansat de handicap, se cam acopera costurile. Medicatia, vizitele si eventualele mici plăceri sunt extra.

Edited by JurasikMan, 18 April 2019 - 21:28.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
poti sa ajungi sa dormi cu usa la dormitor incuiata cu cheia.

#35
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Fane, on 18 aprilie 2019 - 21:26, said:

batranii se simt de multe ori indepartati de familie
Si nu numai. Pana mi-am luat casa, am stat in cartier de militari, militieni si securisti. Sa vezi acolo discutii si dezvaluiri,la cele trei birturi ale lor. Pensie nu inseamna mort,da?,cu toate ca pentru unii dintre ei era mai buna moartea decat sa-i trimiti acasa,sa care galeata cu gunoi la ghena,sa spele vasele si sa duca covorul la spalatorie.

Edited by daniMMM, 18 April 2019 - 22:15.


#36
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,792
  • Înscris: 26.01.2010

 ciine, on 18 aprilie 2019 - 21:08, said:

....
Eu am spus ce s-a intamplat in acest caz , indopi un om cu medicatie de Alzaimer cind trebuia tratat de avc

Inteleg si apreciez , nu ar fi prima data cand un pacient e diagnosticat gresit.

 Fane, on 18 aprilie 2019 - 21:26, said:

batranii se simt de multe ori indepartati de familie si de asta intra intr-o stare psihica proasta si se degradeaza starea de sanatate chiar daca sunt conditii cat se poate de ok acolo unde-i duci.

boala se caracterizeaza prin pierderea memoriei de scurta durata. se comporta exact asa cum a descris daniMMM, iti povestesc cu lux de amanunte intamplari din tinerete si uita daca a mancat acu 5 minute sau nu. problema este si faptul ca boala asta ii si dezinhiba. cam la fel cum alcool-ul dezinhiba oamenii. si tot cam la fel ca alcool-ul pe unii ii face violenti, pe altii dezinhibati sexual, pe altii certareti s.a.m.d.

Stiu ca suna aiurea si trist dar cred ca mama ar fi multumita daca ar fi internata intr-un azil ca ar avea cu cine comunica . De cand a murit tata anul trecut , nu prea mai intra in contact cu lumea iar copii vin si pleaca cat de repede pot. Cred ca degradarea a inceput de cand a murit tata si a realizat cat de singura este.

 JurasikMan, on 18 aprilie 2019 - 21:27, said:

. Îngrijite decentă inseamna medicație specifică la timp, schimbat pampersi macar de 2 ori pe zi, o mancare de regim la ora fixa , caldura.. si un pat .

Unde in Buc sau imprejurimi se ofera tipul asta de ingrijire ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate