Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

De ce sunt dormitoarele mici?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#73
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postblotunga, on 31 martie 2019 - 14:39, said:

Nu prea are sens să ai camere prea mari. Suprafața mai mare aduce costuri mai mari pe termen lung (încălzire, cotă parte, impozit etc). Nu văd de ce ai avea nevoie de un dormitor mai mare de 16 mp dacă nu vrei să-ți amenajezi și vro cameră de BDSM în ea.

Impozitul e la metru pătrat, dar dacă prinzi, de exemplu, un apartament/garsoniera cu 3 m înălțime, impozitul e ultima grija. Costurile principale reprezinta încălzirea și întreținerea (căldură și curățenia).

#74
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalensava, on 28 martie 2019 - 12:10, said:

Am inteles - cu marimea suprafetei creste si costul dar cine isi permite sa dea de exemplu 100 k euro pe un apartament intr-o zona buna oare se mai uita la cateva mii cat ar fi pentru mai multi mp in plus? Nu inteleg de ce pana si apartamentele scumpe se fac cu camere si bai mici gen celule. Oare cine da atata pe un apartament scump nu are anumite pretentii? Dau exemplu apartamentul aparent de lux din acest print atasat la un rezidential in zona de nord Bucuresti cu suprafata la fel de mica ca un apartament de buget luat prin prima casa, dar cu pret dublu.
Vaaai, dar nu pot sa cred, adica sint mai mici sau tot cam la fel ca ''cutiile de chibrituri ceausite''???

#75
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Totul ține de grosimea buzunarului și de megalomania proprietarului. Te poți simți în regulă și într-un dormitor de 12-15 metri pătrați. Locul respectiv ar trebui să fie exclusiv pentru dormit.
Discuția asta îmi aduce aminte de un articol recent legat de unul din dormitoarele lui Țiriac. Ăsta are numai patul de 16 metri pătrați. Baia cică are cât vreo trei apartamente. Dar bine, Țiriac e un miliardar în euro și dă semne evidente de megalomanie, prostie, ticăloșie și senilitate. Probabil, se simte rege prin patul și baia aia deși în curând se cacă pe el, dacă n-o face deja.

https://www.digispor...e-250-mp-568804

Edited by caiuscorneliu, 02 April 2019 - 01:37.


#76
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
O laie, nu ajunge la vârsta bunica mii, deși ea, sărmana, nu știa că la camera de dormit ii zice dormitor și avea 3*3 metri.

#77
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Nici noi nu stiam ca la sufragerie ii zice living. Ce relevanta are?

#78
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Ne invartim in jurul cozii.
Cred ca toti ne-am dori camere/apartamente spatioase, cu spatii de depozitare si lumina, doar ca costa.
Nu vorbesc de palate minunate, insa e de dorit sa ai cam asa:

- o camera matrimoniala, cu dressing si baie matrimoniala
- cate o camera pt fiecare copil
- un livingroom decent
- o bucatarie mare (pt ca adesea tine loc de living).

Asta ar insemna probabil o dublare a supraferelor locative actuale medii din orase.

Aglomerarea pe inaltime e sufocanta, iar cand iesi din oras stiti ce implica: nervi, aglomeratie, noroi, acces greoi/scump la educatie/sanatate si lipsa utilitati.

ne invartim in mizerie, nu reusim sa scapam, pt ca nu se investeste local in primul rand in utilitati, in extinderea pe orizontala a oraselor mari.

#79
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ști ce aiurea este sa intretii spațiul aiurea , în plus și cu utilitate minima ? Îți spune unul care are spatiu excedentar .!
Viitorul este pe mai mic decit minimal ! 😀Garantat .


#80
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAdm, on 02 aprilie 2019 - 10:54, said:

ne invartim in mizerie, nu reusim sa scapam, pt ca nu se investeste local in primul rand in utilitati, in extinderea pe orizontala a oraselor mari.

Sa zicem mersi ca inca sunt chiriile mici. In alte orase pentru 70 de mp ai de platit 2000-2500 de dolari pe luna. Fara salariu de 100k nici nu te califici.

De exemplu, mie nu mi se pare ca dai cat face in Brooklyn: https://www.google.c...!7i16384!8i8192 si sunt si zone mai nasoale. Pe langa zone ca alea, drumul Taberei mi se pare cu 2 trepte peste.

Edited by aaaa4567, 02 April 2019 - 23:28.


#81
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Merci, doar ca la ce folosesc aceste comparatii nerealiste?
Crezi ca vine cineva din US in Ro pt ca sunt chiriile f mici?

Chiriile mici sunt un mare paradox! In acest moment nu amortizezi un apt din chirii in 10 ani!

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Aia cu amortizatu in 10 ani e o cretinatate care nu se aplica in nici o tara normala...

#83
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMosotti, on 05 aprilie 2019 - 09:28, said:

Aia cu amortizatu in 10 ani e o cretinatate care nu se aplica in nici o tara normala...

Ar insemna ca un apartament de 200.000€ sa il inchiriezi cu 1666 € pe luna ca sa amortizezi suma in 10 ani. In marile orase ale europei unde poti primi suma aia pe chirie apartamentele costa mult mai mult, iar unde poti sa cumperi un apartament cu 200k€ nu il poti inchira cu asa o suma mare. Deci, da, e o chestie pur ipotetica, undeva la 15-20 de ani e posibilia amortizarea in zonele bune ale Europei.

#84
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postloock, on 26 martie 2019 - 13:12, said:

Pt. ca sunt fraieri (ca sa nu zic mai rau) care le cumpara.
Fraiere de ce nu ti ai luat vila in Dubai de 500mp?

#85
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlexEn, on 26 martie 2019 - 16:24, said:

68mp la 3 camere da un pic cu virgula, dar sunt 3 camere.
Nu da deloc cu virgula, daca ii adaugi si un balcon e foarte ok. Daca vrei altceva iti faci vila.

#86
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Mi se par inghesuite rau 2 dormitoare, un living, o bucatarie, o baie, un hol in 68 mp daca vrei sa mai ai si niste spatii de depozitare si sa poti sa te si misti in spatiul ramas.

#87
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlexEn, on 28 martie 2019 - 12:20, said:

Un apartament cu pret de 100k nu este scump pe piata actuala.
Ba da, mai ales daca are suprafata de 53mp se poate numi teapa. Poate doar daca scoti capu pe geam si dai mana cu Iohannis, atunci sa zicem...

#88
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,592
  • Înscris: 30.08.2017
Apartamentul in care am stat 20 de ani a fost 3 camere, 68mp...confort 1 comunist. Mi s-a părut ok, cred ca e si o chestie se obișnuință in functie de care iti dimensionezi așteptările. Pentru mine 20mp pe dormitor e perfect.

#89
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAlexEn, on 26 martie 2019 - 13:03, said:

Cine zice? Tin ce vreau eu in dormitor.
Pe principiul asta cei care au zis ca dormitorul sa aiba min 12 mp sunt niste fraieri ca putea sa aiba si 5 mp, ca iti incape o saltea mare acolo si ai si loc pe langa sa intri si sa iesi din dormitor. Nu?
poti face dormitorul in sufragerie si invers. asa ai dormitorul dorit. nu e lege ca la ce zic vecinii dormitor, musai sa zici si tu.

#90
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Romanu inca gandeste sa aiba camere mari copiii si multe, apoi ei cred ca copiii vor sta cu parintii toata viata, deja la 22 23 de ani. copiii vor sa stea si ei singuri deci adio camere pentru copii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate