Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce sunt dormitoarele mici?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#37
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostKarhu, on 26 martie 2019 - 13:57, said:

What? Birou in dormitor? Nu cred ca am mai auzit asa ceva Posted Image

Birou: masa de scris temele pentru copii? In 14 metri patrati intra dormitor (pat+dulap+sfonier) si un birou pentru studiu si mai ai si spatiu pe mijloc

View Postwaterman, on 26 martie 2019 - 14:03, said:

Dormitor bro.
Adică de dormit.
Biroul îl pui în living nu în dormitor.
Părerea mea.
Sau ești bogat ai casă și ai un spațiu special pentru birou, calculator, teme, etc.


Bogatan chiar, am stat toata viata la bloc. Doar ca, ordonat, mobilierul poate asigura si spatiu. In ultimii ani in care am stat cu ai mei, in camera am avut un dormitor cu un pat (dulapul era pus pe acelasi perete cu patul si [dulapul] avea doua corpuri la extremitati), un sifonier pe peretele opus patului, iar biroul era intre geam si sifonier.

#38
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
in dormitor iti pui un pat macar de 2 metri latime daca nu mai mult, lungime si mai mult, plus sa ai spatiu vreo 2 metri in jurul lui, plus mobila. si aerul are alta calitate, umiditate, temperatura constanta etc cu cat e mai mare.

Edited by 41ex, 26 March 2019 - 14:36.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPololica, on 26 martie 2019 - 14:34, said:

Birou: masa de scris temele pentru copii? In 14 metri patrati intra dormitor (pat+dulap+sfonier) si un birou pentru studiu si mai ai si spatiu pe mijloc
Daca-i vorba de camerele copiilor, atunci da, merge o masuta/ birouas acolo (cu toate ca de exemplu ai mei prefera sa-si faca temele in camera de zi/ bucatarie) insa in dormitorul matrimonial mi se pare ca nuca-n perete. Biroul trebuie sa fie amplasat in camera de zi sau intr-o incapere dedicata, daca exista.

#40
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@karhu: da, la o camera de copii ma refer (ar intra all inclusive). Pentru adulti, depinde foarte mult de structura camerei. In 10 mp mai mult de un pat si un sifonier (cu televizor pe perete, de preferat) nu cred ca intra, asta daca vrei si un spatiu.

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Post41ex, on 26 martie 2019 - 14:36, said:

plus sa ai spatiu vreo 2 metri in jurul lui

Adica tu vrei sa ai 2m liberi in jurul patului, ceea ce inseamna (2+2+3) x 2m = 14m2 liberi pe langa pat Posted Image)

Edited by giuliani, 26 March 2019 - 15:06.


#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPololica, on 26 martie 2019 - 14:59, said:

cu televizor pe perete, de preferat
Eu nici TV nu am in dormitor, daca stau  sa ma uit la ceva prefer pe canapea/ fotoliu in camera de zi (plus ca plasticul si diversele componente electronice din el pot degaja compusi daunatori sanatatii).

#43
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postalensava, on 26 martie 2019 - 12:42, said:

Exista vreun motiv pentru care majoritatea dormitoarelor sunt asa de mici 10 - 12 mp la constructiile atat noi cat si vechi, atat ieftine cat si mai scumpe pentru persoanele cu bani? Intr-un astfel de dormitor abia incape un pat dublu, 2 noptiere si la alegere un dulap sau o comoda cu tv dar in nici un caz ambele piese de mobilier. Un dormitor de 16 mp deja este numit dormitor matrimonial.
In rezidentialul unde locuiesc si care are topic dedicat pe acest forum in sectiunea imobiliare am citit ca se plang unele persoane ca apartamentele sunt prea mici, in special dormitoarele, dar peste tot unde m-am uitat inclusiv la apartamente mult mai scumpe cu pret dublu / triplu am vazut dormitoare la fel de mici si nu inteleg de ce.
Inteleg la apartamente de buget luate prin prima casa, dar la cele care sunt evident pentru oameni cu bani? Si in multe vile sunt dormitoare tot asa de mici. Dar chiar toata lumea isi doreste dormitoare asa de mici? Din punctul meu de vedere un dormitor ar trebui sa aiba macar 20 mp si sa fie in forma de patrat pentru distribuirea armonioasa a suprafetei, nu dreptunghi ca in aceasta forma pare tot ingust.

Ca sunt mai ieftine d'aia ....

Si sa mai stii ca daca ai domitor sub 15 mp patul de  mijloc e o prostie ... Ai nevoie de un "studio"  adica unu pe care il pui la colt sau comanzi un recamier  care sa aiba 2 lazo- una dedesubt si una la spatar ...

Eu folosesc de +60 un "studio" si am centrul camerei liber (chiar si in formitor de 13 mp aveam liber cam 1,50 pe 2,50. Aveam patul ,o masa , 2 scaune ,2 etajere si 2 biblioteci ... )

#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostGhita_Bizonu, on 26 martie 2019 - 15:07, said:


Si sa mai stii ca daca ai domitor sub 15 mp patul de  mijloc e o prostie ... Ai nevoie de un "studio"  adica unu pe care il pui la colt sau comanzi un recamier  care sa aiba 2 lazo- una dedesubt si una la spatar ...

Dezavantajul e ca la un recamier nu prea poti sa iti pui tu orice saltea vrei.

#45
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
dormitor de 20mp. e mișto să ai spațiu mult, după ce ai pus patul și șifoniere mari îți dai seama că ți-a mai rămas loc de două biblioteci mari, un hamac și un palmier.


View PostAdm, on 26 martie 2019 - 13:26, said:

Candva patul standard matrimonial era de 160cm latime, acum este de 180-200cm
te înșeli. cam prin toate rezidențialele noi se recomandă 140x190.
eu am 160x200 și mi se pare mare. poate pentru că nici eu, nici soția nu suntem balene.

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvali, on 26 martie 2019 - 15:26, said:

dormitor de 20mp. e mișto să ai spațiu mult, după ce ai pus patul și șifoniere mari îți dai seama că ți-a mai rămas loc de două biblioteci mari, un hamac și un palmier.



te înșeli. cam prin toate rezidențialele noi se recomandă 140x190.
eu am 160x200 și mi se pare mare. poate pentru că nici eu, nici soția nu suntem balene.

Cine recomanda asa ceva isi ia imediat injuraturi si suturi in coor.

Paturi cu saltea de 1,4m ( cadru de 1472 fara tapiterie) am facut de mai multe ori, dar e cam 1 % din numarul paturilor cerute.

Cu saltea de 160 am facut mai multe, ba chiar si de 150 si 155 la comanda, plus cadru 72mm 2x36, uneori si tapitat si se mai adauga niste cm si pt tapiterie.
Insa majoritatea vor minim cu saltea de 1,8m, deci 1872mm fara tapiterie si ~ 1,9m cu tapiterie.
Am facut mai multe cu latime de 2m la saltea ( 2072 cadru fara tapiterie) decat de 1,4m.

Am facut si ciudatenii de 1,2, 1,3, 1,1, etc., insa majoritatea au fost cu saltea de 1,6 si 1,8m plus grosime cadru.

#47
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostFlat, on 26 martie 2019 - 13:04, said:

asta nu inseamna ca trebuie sa fie cat o celula de penitenciar, este de dorit sa ai ceva spatiu sa te bucuri de el, mai pui ceva un birouas in colt sau un fotoliu sa citesti, etc.

...cei de pe lista DNA trebuie sa se antreneze si pentru CELULA MOBILA, nu doar pentru mobilul celulii....

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Daca nu te satisfice suprafata dormitor iti iei apartament cu mai multe camere, camere in care poti avea separat ce nu iti incape in Dormitor.

#49
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017

View Postalensava, on 26 martie 2019 - 12:42, said:

Exista vreun motiv pentru care majoritatea dormitoarelor sunt asa de mici 10 - 12 mp la constructiile atat noi cat si vechi, atat ieftine cat si mai scumpe pentru persoanele cu bani? Intr-un astfel de dormitor abia incape un pat dublu, 2 noptiere si la alegere un dulap sau o comoda cu tv dar in nici un caz ambele piese de mobilier. Un dormitor de 16 mp deja este numit dormitor matrimonial.
In rezidentialul unde locuiesc si care are topic dedicat pe acest forum in sectiunea imobiliare am citit ca se plang unele persoane ca apartamentele sunt prea mici, in special dormitoarele, dar peste tot unde m-am uitat inclusiv la apartamente mult mai scumpe cu pret dublu / triplu am vazut dormitoare la fel de mici si nu inteleg de ce.
Inteleg la apartamente de buget luate prin prima casa, dar la cele care sunt evident pentru oameni cu bani? Si in multe vile sunt dormitoare tot asa de mici. Dar chiar toata lumea isi doreste dormitoare asa de mici? Din punctul meu de vedere un dormitor ar trebui sa aiba macar 20 mp si sa fie in forma de patrat pentru distribuirea armonioasa a suprafetei, nu dreptunghi ca in aceasta forma pare tot ingust.


Arhitecții și proiectanții români copiază ce văd din afară. Atât îi duc capul. Au văzut că „minimalismul” e trendi (nu știu de ce), așa că și-au pus problema să copieze la fel. Că atât îi duc capul...


View PostFC72, on 26 martie 2019 - 15:50, said:

Daca nu te satisfice suprafata dormitor iti iei apartament cu mai multe camere, camere in care poti avea separat ce nu iti incape in Dormitor.

Plătește-i ratele la bancă și o să-și cumpere un apartament.

Edited by Trexman, 26 March 2019 - 16:02.


#50
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa nu comparam arhitectura de acum cu arhitectura unui artist. Il tot blamam pe Ceausescu cu ale lui blocuri de chibrituri. O semnatura (in arhitectura) costa cat tot imobilul la un loc.

#51
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pentru ca majoritatea apartamentelor care ti se vand cu 3 camere sunt, de fapt, apartamente generoase cu 2 camere.
Eu am 14.3 mp la dormitorul care e considerat matrimonial doar pentru ca are intrarea la baie separata. Si ma deranjeaza ca are deschiderea usii fix in perete, nu ca dormitorul celalalt (care culmea, e si mai mare cu 0.6 mp desi e nematrimonial).

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Sunt apartamente corecte cu 2 camere, nu generoase.
68mp la 3 camere da un pic cu virgula, dar sunt 3 camere.

#53
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postbotelucian, on 26 martie 2019 - 12:54, said:

problema ta vine scopul gresit care il atribui dormitorului - dormit+ depozit haine cel mult
se traieste in sufragerie / bucatarie mare etc
Serios?
Cand dormi esti mort????
Ia fa socoteala si ai sa constati ca iti da cu minus, cu exceptia cazului in care esti pensionar.

Ca sa intelegi mai bine la ce ne referim eu si initiatorul ar trebui sa realizezi ca noi ne hranim si in timp ce dormim, deoarece principala noastra HRANA este aerul pe care-l respiram, fie ca este curat sau este poluat.

Edited by poadol, 26 March 2019 - 16:29.


#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La ce fac astia acum pe bani multi am ajuns sa il apreciez mai mult pe Ceausescu mai ales dupa 1980. Vand astia apartamente noi de suta de mii unde n-ai o debara, dormitorul e perete comun cu liftul, dai mana peste balcon cu vecinul si lista poate continua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate