Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Ce inseamna a fi sclav?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrosix, on 14 martie 2019 - 18:58, said:

Sistemul e facut sa nu-ti permiti nimic in afara de mancare din salariile mici. Si atunci datoriile sunt o necesitate, cele mai indatorate tari fiind cele sarace.
Nici vorba ca cele mai indatorate tari sa fie cele sarace, e chiar invers, SUA e cea mai indatorata tara din lume, desi populatia e de doar 16 ori mai mare decat a Romaniei, datoria e de peste 200 de ori mai mare. Si dupa SUA urmeaza UK, Franta, Germania si Olanda, adica toti amaratii lumii. In Europa, cele mai putin indatorate tari sunt Republica Moldova, Muntenegru, Bosnia, Albania, Bulgaria, Romania, etc, adica "bogatii" :)

#74
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 11.11.2017

View Postutopium, on 14 martie 2019 - 23:33, said:

Nici vorba ca cele mai indatorate tari sa fie cele sarace, e chiar invers, SUA e cea mai indatorata tara din lume, desi populatia e de doar 16 ori mai mare decat a Romaniei, datoria e de peste 200 de ori mai mare. Si dupa SUA urmeaza UK, Franta, Germania si Olanda, adica toti amaratii lumii. In Europa, cele mai putin indatorate tari sunt Republica Moldova, Muntenegru, Bosnia, Albania, Bulgaria, Romania, etc, adica "bogatii" Posted Image


S-o luăm metodic: dacă un cetățean (din cea mai bogată țară din lume) se îndatorează, acel cetățean e mai sărac decât cerșetorii din acea țară.                    
Totodată, percepția avuției (atenție la termeni) este inflată fiindcă nu se mai compară, de exemplu, dolarul de astăzi cu dolarul din 1901.

Dacă o țară e „bogată” fiindcă și-a artificializat numerele (le-a inflat, le-a supraestimat, le-a speculat), atunci în realitate, țara aia e bogată pe paritatea avuției intirnsece pe care o are, nu pe care pretinde că o are din piar sau capital cultural.            
Că SUA mai are și un complex-industrial anume, e o altă discuție, o cauzalitate...


Însă, persoanele care se îndatorează, sunt mai sărace decât cerșetorii de pe stradă și, în consecință, cetățenii care nu s-a îndatorat sunt mai bogați decât cerșetorii, deci și mai bogați decât îndatorații la bănci.

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTrexman, on 14 martie 2019 - 23:54, said:

S-o luăm metodic: dacă un cetățean (din cea mai bogată țară din lume) se îndatorează, acel cetățean e mai sărac decât cerșetorii din acea țară.
Asta de unde ai scos-o? O gramada de miliardari sunt datori la banci ... mai mult, averea se calculeaza simplu, active - pasive ... poti sa ai pasive/datorii foarte mari, dar sa fii foarte bogat, pentru ca activele sunt semnificativ mai mari decat pasivele ...

Edited by utopium, 15 March 2019 - 00:23.


#76
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,588
  • Înscris: 30.08.2017
Auzi, dar nu vrei sa ne explici si noua cum vine asta cu cersetorii? Nu de altceva, dar in realitatea in care traiesc eu, cersetorii o duc mult ma rau decat "sclavii" cu rate la banca.

View Postutopium, on 15 martie 2019 - 00:21, said:

Asta de unde ai scos-o? O gramada de miliardari sunt datori la banci ...

Niste sclavi, puteau face o cariera misto in cersit.

#77
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrosix, on 14 martie 2019 - 04:53, said:

Orice sclavete, inclusiv tu, are card la cel putin o banca, altfel unde isi incaseaza simbria de la stapan? De unde plateste facturile? Unii capitalisti, de kitrosi ce sunt, au inchis casieriile.
Nu ai cum sa te rupi cu totul de sistem, am spus mai sus, ideea e sa-l folosesti minimal, cat sa poti supravietui.

Sclavia inseamna dependenta, credit de casa, card de credit, lucruri care te tin legat de glie. Inseamna sa n-ai o libertate de miscare.

A fi sclav inseamna sa incerce sa te manipuleze mass-media ca pe ultimul iobag, sa ai dileme existentiale pe care sa nu le poti spune nimanui intrucat esti inconjurat de sclavi, care sunt deja rotite ale sistemului pentru un pumn de dolari si un blid de mancare.

A fi sclav inseamna sa fii batjocirit de factorul politic dar sa n-ai loc de intors decat odata la 4 ani cand poti folosi stampila.
Ipocrizia NU salveaza omenia :P Sau tu te-ai saturat sa fii sclav si vrei sa devii stapan de sclavi (adica tot sclav, dar cu rang mai mare si cu alti sclavi mai amarati in subordine)?

On: poti sa te eliberezi. Traieste ca un pustnic, intr-un loc izolat (padure, desert, insula pustie etc). N-ai greturi, nu vine statul sa-ti ia impozit, nici patronul sa te exploateze, nici banca sa-ti ia dobanzi la credite, nu trebuie nici sa pui stampila etc.  Si mai ales nu platesti abonament la internet (alti capitalisti!)
Spoiler


#78
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 11.11.2017

View Postutopium, on 15 martie 2019 - 00:21, said:

Asta de unde ai scos-o?

De la oamenii bogați.

View Postutopium, on 15 martie 2019 - 00:21, said:

O gramada de miliardari sunt datori la banci ...

Niciun miliardar nu e dator la bănci. Unii milionari poate, dar nici ăia nu sunt avuțiți până când nu intră pe + cu treburile.

View Postutopium, on 15 martie 2019 - 00:21, said:

mai mult, averea se calculeaza simplu, active - pasive ... poti sa ai pasive/datorii foarte mari, dar sa fii foarte bogat, pentru ca activele sunt semnificativ mai mari decat pasivele ...

Datoria este un efect negativ. Este un efect care te prăduie până când scapi de ea. Până atunci, ești captiv, cu toate pretențiile de „milionar” sau „miliardar”.   
Asta cu active-pasive e o fumigenă pentru negaționiști, să-și spună în mintea lor îndatorată că „încă” sunt bogați decât cei care nu s-au îndatorat la bănci sau care și-au plătit datoriile în trecut, pe motiv că au mașină bengoasă sau că încă își mai permit întreținerea la casa pe care și-au cumpărat-o/construit-o.

Unii vor spune sau face echivalențe cu facturile sau cumpărăturile, fără să priceapă că nimeni nu se îndatorează la supermarket. Acolo plătești ce ți-ai cumpărat, dacă ți-ai permis. Nu-ți permiți, nu iei sau iei mai puțin. Punct.   

Datoria pe de altă parte, e ca tumoarea: o ai până când scapi de ea, că de nu, dobânda te roade la infinit până când decide banca sau IFN-ul că, gata, e timpul să plătești totul... și pe urmă, viața ta s-a dus dracului, miliardar sau nu.

#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007
@Trexman, doar pentru ca tu (pari ca) nu ai inteles care e utilitatea creditelor/credit cardurilor nu inseamna ca cei mai bogati decat tine nu au descoperit-o ... si crede-ma, o gramada de miliardari au credite gramezi. Pentru ca multi sunt miliardari in actiuni/alte active, nu cash ... si nu vor sa-si transforme actiunile/activele in cash, pentru ca nu vor sa-si diminueze cota detinuta intr-o firma/proprietate.

Am aratat care e situatia datoriilor pe tari, cele mai bogate tari din lume au cele mai mari datorii (si in total, si per capita). Cu cat esti mai bogat, cu atat te indatorezi mai mult, pentru ca faci achizitii/investitii mai mari. Si majoritatea nu isi folosesc cash-ul propriu pentru asa ceva, ca n-au de ce sa o faca, cuvantul/imaginea lor le deschide accesul usor catre bani.

Edited by utopium, 15 March 2019 - 12:27.


#80
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,588
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTrexman, on 15 martie 2019 - 09:25, said:

De la oamenii bogați.



Niciun miliardar nu e dator la bănci. Unii milionari poate, dar nici ăia nu sunt avuțiți până când nu intră pe + cu treburile.



Datoria este un efect negativ. Este un efect care te prăduie până când scapi de ea. Până atunci, ești captiv, cu toate pretențiile de „milionar” sau „miliardar”.   
Asta cu active-pasive e o fumigenă pentru negaționiști, să-și spună în mintea lor îndatorată că „încă” sunt bogați decât cei care nu s-au îndatorat la bănci sau care și-au plătit datoriile în trecut, pe motiv că au mașină bengoasă sau că încă își mai permit întreținerea la casa pe care și-au cumpărat-o/construit-o.

Unii vor spune sau face echivalențe cu facturile sau cumpărăturile, fără să priceapă că nimeni nu se îndatorează la supermarket. Acolo plătești ce ți-ai cumpărat, dacă ți-ai permis. Nu-ți permiți, nu iei sau iei mai puțin. Punct.   

Datoria pe de altă parte, e ca tumoarea: o ai până când scapi de ea, că de nu, dobânda te roade la infinit până când decide banca sau IFN-ul că, gata, e timpul să plătești totul... și pe urmă, viața ta s-a dus dracului, miliardar sau nu.

Cand te uiti la tv prea mult si-l asculti pe Valcov care zice ca bancile sunt rele si lacome, tragi concluzii gresite. Eu unul am credite la banci (casa & masina) iar la finalul lunii, salariu minus cheltuieli minus rate da cu plus (binisor chiar). Am un stil de viata prin care imi acopar nevoile lejer. Am active semnificativ mai mari decat datoria la banci. As vrea sa inteleg de ce crezi tu sunt sclav si cum sunt eu mai jos decat cersetorii "liberi" si fara un acoperis deasupra capului.

#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bancile sunt semnul fiarei pentru ca te ajuta sa cumperi pe datorie bunuri si imobile supraevaluate de escrocii de speculanti, pentru care platesti o viata

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 15 martie 2019 - 18:57, said:

Bancile sunt semnul fiarei pentru ca te ajuta sa cumperi pe datorie bunuri si imobile supraevaluate de escrocii de speculanti, pentru care platesti o viata

Si cine cumpara ce nu poate plati cum mse numeste?
Cumva "prost"?
Atunci?

Fara banci NU EXISTA ECONOMIE

Ca tu te-ai metamaorfozat intr-o goarna a prostului de Valcov, nu e problema noastra, dar daca sustii un prost nu poti fi in nici un caz destept ci.. mai rau ca javra care sustine tampenii

#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Ce inseamna a fi sclav?

In principiu inseamna sa fii un negru prin Africa, care-o ardea pe acolo facand chestii ce le faceau negrii prin Africa, pana cand la un moment dat niste negrii l-au capturat si l-au dat la schimb unor albi pe niste cacaturi gen margele si alte prostioare. Albii l-au imbarcat pe un vapor inghesuit cu alti negrii si a urmat o croaziera luuuuunga pe ocean. Dupa care era debarcat, vandut altor albi si pus sa culeaga bumbac, sau trestie de zahar bio, ma rog, din astea agricole. Era platit cu bataie si niste laturi. Se apuca sa cante blues si a doua zi o lua de la inceput. No, cam asta era sclav. Alea cu "vaaaaai, sclav la patron" is ... naivitati.

#84
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bancile sunt inventate de evrei ca sa poata castiga o dobanda din subzistenta pe datorie a sclavilor moderni. Acestia nu-si permit din salar decat putina mancare, cat sa nu moara de foame, iar restul trebuie sa imprumute ca sa poata trai. E o tzeapa capitalista cu care lumea s-a obisnuit intocmai cum se obisnuieste vita cu pasunea, nestiind ca ajunge in final la taiere.

#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 15 martie 2019 - 19:16, said:

Bancile sunt inventate de evrei ca sa poata castiga o dobanda din subzistenta pe datorie a sclavilor moderni. Acestia nu-si permit din salar decat putina mancare, cat sa nu moara de foame, iar restul trebuie sa imprumute ca sa poata trai. E o tzeapa capitalista cu care lumea s-a obisnuit intocmai cum se obisnuieste vita cu pasunea, nestiind ca ajunge in final la taiere.

Nu, numai idiotii se imprumuta penru ceva care nu-si permit
In final platesc pentru lucrul ala mult mai mult decat ar plati dac-ar fi disciplinati si nu prosti.

Bancile sunt in principal pentru investitii in economie.
Ca prostii cad in capcana, e treaba lor, ei pot sa dispara
Valcov al tau pentru ei vorbeste si te foloseste si pe tine ca goarna

Si nu pot sa nu abserv ca faci treaba buna, ca goarna sparta care zbiara prostii avortate de tatucul tau, Valcov

#86
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTsunnnami, on 15 martie 2019 - 19:20, said:



Nu, numai idiotii se imprumuta penru ceva care nu-si permit
In final platesc pentru lucrul ala mult mai mult decat ar plati dac-ar fi disciplinati si nu prosti.

Gresesti. Uita-te in portofoliul de credite a unei banci si o sa vezi milioane de saraci care se imprumuta de foame, nu din alte motive.
Frigidere, masini de spalat, garsoniere, gresie, faianta, etc
Asta e huzur, pe care sa ceri 10% dobanda sau ROBOR + 4,5%? Nici vorba.

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 15 martie 2019 - 19:36, said:

Gresesti. Uita-te in portofoliul de credite a unei banci si o sa vezi milioane de saraci care se imprumuta de foame, nu din alte motive.
Frigidere, masini de spalat, garsoniere, gresie, faianta, etc
Asta e huzur, pe care sa ceri 10% dobanda sau ROBOR + 4,5%? Nici vorba.

La munca atunci nu la imprumutat bani.
Banca cu ce vrei sa traiasca pentru a da credite economiei?
La Dragnea la usa si la Iliescu care a tinut afara investitorii.

Vreti pomana?
V-as strange pe toti in rezervatii

Dragnea si Valcov va prosteste in fata, va comuta atentia cum vor ei si voi uneti botu la niste javre impotente?

De ce numai in Romania imbecilii se iau de banci?
Eu platesc la Credit Card 21%, si economia bubuie. Si pentru mine e perfect

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrosix, on 15 martie 2019 - 19:36, said:

Frigidere, masini de spalat, garsoniere, gresie, faianta, etc
Asta e huzur, pe care sa ceri 10% dobanda sau ROBOR + 4,5%? Nici vorba.
Doar oamenii care nu cunosc/inteleg piata financiara platesc dobanzi pentru credite de consum ... mi-am cumparat sute de produse in rate in ultimii vreo 15 ani de cand am credit card-uri, am platit zero lei si zero bani dobanzi (anul trecut pe la sfarsitul anului aveam vreo 15 rate simultan pe credit card, dar adunate nu ajungeau cat un salariu mediu pe economie in conditiile in care eu singur castig cateva salarii bune medii pe economie) ... daca poti lua ceva in rate cu dobanda zero, de ce sa-l platesti cash/pe loc? Dimpotriva, dupa cum am explicat deja, faptul ca plateam cu credit card imi aducea beneficii, adica calatorii gratis cu avionul pentru toata familia (din pacate acum acel credit card nu mai exista, acum am un credit card mai slab, sunt in cautarea unuia mai bun). Am vreo 40.000 de lei disponibili pentru astfel de achizitii in rate fara dobanda, pe banii bancii, in principiu poti sa iei cam orice in rate fara dobanda (pe cardul vechi scoteam si cash fara comision si ii returnam in rate fara dobanda - de ce? pentru ca puteam) ...

Edited by utopium, 15 March 2019 - 21:44.


#89
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Unii cred ca daca ai card esti automat sclav, dar eu cred ca de multe ori marea sclavie e sa te cari cu portofelul doldora de cash dupa tine. Totdeauna cand am avut sume mari de bani gheata la mine, am stat cu ochii-n 14 nu cumva sa mi-i ciordeasca vreunul. Pe card am destui bani si sunt mult mai linistit, si il car tot timpul dupa mine. Daca nici asta nu e libertate...

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu scot salariul vreodata de pe card (eventual scot 5% din el cand am nevoie neaparat de cash pt ceva) ... de cele mai multe ori n-am nici macar 100 de lei cash in casa, eventual are fiica-mea de 8 ani ceva cash prin portmoneul ei :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate