Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce inseamna a fi sclav?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 16 martie 2019 - 18:08, said:

Nu fi nesimtit. Eu nu-mi amintesc sa te fi ofensat cu ceva. Rezuma-te, te rog la discutii.

Nu-s nesimtit, cand ii spun unuia ca e prost, argumentez.

View Postrosix, on 16 martie 2019 - 18:06, said:

Foamea de locuinte fiind mare, preturile imobilelor s-au triplat pana prin 2005,

Asta am spus si eu,ca cererea era mult superioara ofertei.
Ba mai mult, in Romania aveai luxul sa traiesti ca pana atunci FARA SA TE IMRUMUTI pentru a-ti lua casa
Si apartamentul in care m-am muatat eu in 2009 proprietarul vroia sa-l vanda cu €200,000.
Credite se dadeau usor.
N-a gasit si atunci l-a inchiriat (la fraieri cu €1,100/luna, :lol: )

Nu inteleg de ce sunt bancile vinovate pentru prostia unui om care se intinde mai mult decat poate plati?
Ala e prost, si? Ce facem? ii limitam libertatea sa gandim noi p[entru el si sa interzicem creditele?
Da ce-stem prosti?
Daca ai chef sa te sinucizi, fa-o singurel.

Daca vrei sa nu fii sclav, munceste, invata, si nu vei fi, asa ca mine.
Eu nu m-am nascut ca Eba.
Mai mult, m-am nascut sarac si daca nu eram baiat nici nu aveam cu ce sa ma joc.
Si uite acum, am luat deciziile gandite si sunt multumit

#110
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTsunnnami, on 16 martie 2019 - 18:23, said:

Nu-s nesimtit, cand ii spun unuia ca e prost, argumentez.

La urmatorul atac la persoana ai Report direct. Regulamentul e valabil si pentru cei ca tine.

#111
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 16 martie 2019 - 18:32, said:

La urmatorul atac la persoana ai Report direct. Regulamentul e valabil si pentru cei ca tine.

Go ahead, credeam ca ai facut-o deja.
Dar, ceva argumente sa sutii ceea ce spui, ai?
Asa sa nu mai fiu nevoit sa scriu ceea ce scriu. Crezi c-o fac de placere?
Nu, sunt deranajt de prostie doar, tu in viata reala poate ca esti un om grozav, faptul ca insa sustii fara argumente ceea ce-ti spune Antena 3 te face sa pari asa cum scriu eu.
Tu ai povesti idioate de la Antena 3 si e normal sa nu ai argumente, eu, pe de alta parte am experienta si argumente personale, nu-mi trebuie sa citesc ce-mi spun altii.

Repet ce-am mai scris:

View PostTsunnnami, on 16 martie 2019 - 18:23, said:

Daca vrei sa nu fii sclav, munceste, invata, si nu vei fi, asa ca mine.
Eu nu m-am nascut ca Eba.
Mai mult, m-am nascut sarac si daca nu eram baiat nici nu aveam cu ce sa ma joc.
Si uite acum, am luat deciziile gandite si sunt multumit

Ai ceva de zis aici?

#112
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostTsunnnami, on 16 martie 2019 - 17:53, said:

In realitate exista PIATA, aia da pretul, nu bancile si nici excrocii, numarul celor care vor sa cumpere si puterea lor de cumparare si numarul celor care vor sa vanda. Atat.

...si camila e de fapt un cal, proiectat de un comitet.
totul e perfect, usor de inteles...

te inseli - ca multi altii.
pentru ca vedem lucrurile cum suntem, nu cum sunt.
o sa-ti si explic, dar nu acum.

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Puneti esecurile personale pe umerii altora
Va uitati intotdeauna in curtea celor care muncesc si au mai mult
Sunteti ipocriti cum ca nu va intereseaza banul, dar aveti fetisuri cu banii altora care nu vi se cuvin.
Cand vi se micsoreaza punga, vinovati sunat altii care au si nu va da gratis si voua.

Imi e scarba de asa ceva

Acum, pentru ca Valcov da vina pe banci, gata, idiotii au gasit problema. "Banciliii!", "Rezerva Romaniei, ce daca e stransa cu greu si exista?", trebuie cheltuita, sa v-o dea voua, trebuie sa le dea luzerilor sa mearga in concediu in Grecia
Problema sunt bancile si nu imbecilii ceausisti din fruntea tarii, impotentii si analfabetii care va reprezinta in lume.
Trebuie repetata experienta Tariceanu care si-a batut joc de Romania cu Bancorexul.
Chiar atat de trogloditi sunteti sa nu vedeti unde merge Romania???
Va intereseaza banul?
LA MUNCA
ziceti ca nu va intereseaza banul dar ati vrea mai multi,
LA MUNCA

ce e frate asa de greu?
MUNCA, nu e suficient?
SCOALA apoi MUNCA, hai ca e simplu, si o gaina proasta ar intelege

#114
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostTsunnnami, on 16 martie 2019 - 20:12, said:

Va intereseaza banul?
LA MUNCA
ziceti ca nu va intereseaza banul dar ati vrea mai multi,
LA MUNCA

ce e frate asa de greu?
MUNCA, nu e suficient?
SCOALA apoi MUNCA, hai ca e simplu, si o gaina proasta ar intelege
Smecherii zice ca munca e pt. tracotarePosted Image  mai ales ca scoala e grelePosted Image, in limbaj academic de Videle

Edited by ciine, 16 March 2019 - 20:57.


#115
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Poate trebuia sa atarg atentia mai la incept, dar se face confuzie intre sclav si sclavete...Posted Image

#116
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Va intereseaza banul?
LA MUNCA
ziceti ca nu va intereseaza banul dar ati vrea mai multi,
LA MUNCA
ce e frate asa de greu?
MUNCA, nu e suficient?
SCOALA apoi MUNCA, hai ca e simplu, si o gaina proasta ar intelege

Si daca ti-as spune ca MUNCA nu este singura solutie de-a face bani, ai face un scurt-circuit la cerebel? Dupa cum vezi, cei mai smecheri milionari ai lumii, fac bani fix pe seama oamenilor care muncesc. Adica tu, care muncesti, faci curul mare la altul. Acum intelegi? Nu-ti faci curul mare tie, stai tu linistit, cat tu castigi doar 5% sau 10% din cat ii produci aluia.

Evident, orice gaina ar intelege, daca vrei sa traiesti precum o gaina poti trai linistit.

Exista 2 tipuri de oameni: Oameni cinstiti care traiesc prost, si oameni smecheri care traiesc cum se cuvine, in smecherie. Nu poti sa fi cinstit, si sa traiesti mai bine decat ala mai smecher care face bani pe seama sclavilor, in cel mai rau caz, mai prost. Deci ai de ales, intre a fi cinstit, si a incerca sa exploatezi sistemul in folosul tau si sa calci peste cadavre cum au facut-o si altii de-a lungul timpului. Asa functioneaza portita, nu exista alta cale. Ca tu sa fi ingropat in bani, altcineva trebuie sa moara de foame. Pentru ca nu exista un echilibru sa fie rentabil, unii au prea mult, altii prea putin. In special aia prosti care au gandirea asta ca a ta ca de gaina, cu munca si sclavia moderna, in secolul 21. Omul vrea doar sa consume, asta-i cruntul adevar. Nimeni nu vrea sa produca, decat daca-i obligat, in rest doar sa consume. Si nu doar atat, dar inafara de faptul ca esti obligat sa produci pentru altii, tu te alegi tot cu un cacat, o firimitura de paine, ca la caini, ca la catei, ca la sclavi, iti da osul de la pulpa, in schimb altcineva are un trai mai bun decat al tau si el mananca pulpa intreaga, ala care te-a pus pe tine la treaba sa-i produci lui si sa-i faci fwndul mare.

Edited by hwplanet, 18 March 2019 - 09:39.


#117
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017

View Postmorenno, on 16 martie 2019 - 19:00, said:

...si camila e de fapt un cal, proiectat de un comitet.
totul e perfect, usor de inteles...

te inseli - ca multi altii.
pentru ca vedem lucrurile cum suntem, nu cum sunt.
o sa-ti si explic, dar nu acum.

M-ați făcut curios și pe mine.                  
Vă așteptăm când puteți cât mai curând.

#118
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Un cerșetor e un sclav au ba?

#119
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postsfantu.dracu, on 18 martie 2019 - 10:49, said:

Un cerșetor e un sclav au ba?

Nu este un sclav, fiindca face ceea ce ii place, sa cerseasca.

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthwplanet, on 18 martie 2019 - 09:32, said:

Si daca ti-as spune ca MUNCA nu este singura solutie de-a face bani, ai face un scurt-circuit la cerebel? Dupa cum vezi, cei mai smecheri milionari ai lumii, fac bani fix pe seama oamenilor care muncesc. Adica tu, care muncesti, faci curul mare la altul. Acum intelegi? Nu-ti faci curul mare tie, stai tu linistit, cat tu castigi doar 5% sau 10% din cat ii produci aluia.

Evident, orice gaina ar intelege, daca vrei sa traiesti precum o gaina poti trai linistit.

Exista 2 tipuri de oameni: Oameni cinstiti care traiesc prost, si oameni smecheri care traiesc cum se cuvine, in smecherie. Nu poti sa fi cinstit, si sa traiesti mai bine decat ala mai smecher care face bani pe seama sclavilor, in cel mai rau caz, mai prost. Deci ai de ales, intre a fi cinstit, si a incerca sa exploatezi sistemul in folosul tau si sa calci peste cadavre cum au facut-o si altii de-a lungul timpului. Asa functioneaza portita, nu exista alta cale. Ca tu sa fi ingropat in bani, altcineva trebuie sa moara de foame. Pentru ca nu exista un echilibru sa fie rentabil, unii au prea mult, altii prea putin. In special aia prosti care au gandirea asta ca a ta ca de gaina, cu munca si sclavia moderna, in secolul 21. Omul vrea doar sa consume, asta-i cruntul adevar. Nimeni nu vrea sa produca, decat daca-i obligat, in rest doar sa consume. Si nu doar atat, dar inafara de faptul ca esti obligat sa produci pentru altii, tu te alegi tot cu un cacat, o firimitura de paine, ca la caini, ca la catei, ca la sclavi, iti da osul de la pulpa, in schimb altcineva are un trai mai bun decat al tau si el mananca pulpa intreaga, ala care te-a pus pe tine la treaba sa-i produci lui si sa-i faci fwndul mare.

De ce-as lua in considerare un luzar?
Un luzar vrea sa i se intareasca imaginea lui de putoare asupra vietii.
Iti demontez FIECARE propozitie.

Munca nu e singura solutie sa faci bani?
Bineinteles ca nu e. Poti fura, poti insela.
Aia nu e de mine.
1. Nu vreau puscarie sau sa ma omoare pe strada celor carora le datorez bani prin inselare
2. Nu e etic sa te fur pe tine pentru a avea eu mai mult. E loc pentru toti


Mi se rupe-n 14 cum fac altii bani. Scopul meu nu este sa-i lovesc pe aia care fac bani, cu aia se ocupa prostii


"Nu poti sa fi cinstit, si sa traiesti mai bine decat ala mai smecher care face bani pe seama sclavilor, in cel mai rau caz, mai prost."
Eu traiesc mai bine. Sunt okay. Deci eu pot, tu de ce n-ai putea? Ah, esti puturos? Atunci stai pe forum si fa filozofia luzerului.


"Pentru ca nu exista un echilibru sa fie rentabil, unii au prea mult, altii prea putin. In special aia prosti care au gandirea asta ca a ta ca de gaina,"
Ba exista MUNCA!
Pentru asta, pentru tine eu sunt prost.
Dar... traiesc bine, tu, luzar si plangi ca o baba proasta.
Ia aicea: :lol:

Attached Files



#121
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Posthwplanet, on 13 martie 2019 - 21:02, said:

Ce înseamnă a fi un sclav și cum îți dai seama dacă un om este un sclav sau nu?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PmQvofAiZGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru astia ca tine ma intreb daca nu cumva ar fi bine sa infiintam cate un pic de sclavagism, cate un pic de comunism - din alea pe bune! Ca sa le experimentati pe bune si sa va invatati minte sa nu mai spuneti tampenii!

#122
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Acu' e trendy-flendy sa te plangi ca esti "sclavete" (ce-o fi insemnand,asta, ca in DEX n-apare :P). Mai greu cu mersul la munca. Si cu munca pe bune, nu cantitativ ci calitativ. Asta nu prea inteleg unii...

#123
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Până când aștept(ăm) comentariul lui morenno, un blogăr și-a scris versiunea sa despre cum să n-ajungi sclav (varianta corporațiilor): https://www.piticigr...u-ajungi-sclav/

Edited by Trexman, 19 March 2019 - 16:17.


#124
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTrexman, on 19 martie 2019 - 16:17, said:

cum să n-ajungi sclav (varianta corporațiilor): https://www.piticigr...u-ajungi-sclav/

Aia e o modalitate germana, sigura de a ajunge sclavul muncii, e o tampenie de articol, ma rog in Romania scrie orice dobitoc sa dea sfaturi

#125
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017

View PostTsunnnami, on 19 martie 2019 - 18:40, said:


Aia e o modalitate germana, sigura de a ajunge sclavul muncii, e o tampenie de articol, ma rog in Romania scrie orice dobitoc sa dea sfaturi

Partea cu chetele zilelor de naștere, „ședințe” făcute de HR care nu-s menite decât să-ți taie din suflet și care nu vâră banii irosiți în salariul oamenilor să-i motiveze și petrecerile de Crăciun și Revelion, care-s oricum o pierdere, sunt palpabile. Le știu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate