Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#73
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Parerea mea e ca ar trebui sa fii mai receptiv la ce spun aia care stiu efectiv cu ce se mananca traiul la tara si sa lasi fanteziile
Altfel o sa te trezesti in toamna si fara bani si fara energie si o sa te intrebi ce ai cautat acolo
Incepi usurel, cu chestiile basic. Dar tu stii cel mai bine

#74
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Ai dreptate, sa fie mai receptiv la ce spun astia de la tara dar cei ce traiesc in 2019 la tara, nu in 1923.

Locuiesc la tara si mai sunt si producator de legume si fructe dar nu am mai pus mana pe o sapa de cand eram mic.

Atata ii recomandati sa faca si aia si aia si albine si mai te miri ce chestie, pe premiza ca...esti la tara, inveti sa te ocupi de toate si in realitate ajungi sa te ocupi  de nimic in final dar aia m-a dat cel mai tare pe spate, "Altfel daca ai dat-o in chimicale devii si tu tot chimical." si asta venita de la un om pe care eu il apreciez pentru ce face in domeniul lui dar apa nu este tot un "chimical"? aveti grija sa nu mai beti apa.

Omul din ce a scris aici, este dispus sa invete ce il intereseaza, are si ideile lui conturate pe care le vede ca o solutie la anumite probleme, asa ca mai bine incercati sa incurajati, iar daca unele idei nu sunt realiste, atunci sariti cu explicatia, caci asa invatam cu toti, nu de la  raspunsuri spasmodice, tiparite in fuga precum "idioate".

#75
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Tu te cam dai de gol, mai bine il trimiteai sa manance din Lidl
In rest, alegerile sunt doar ale lui, chit ca vrea sa inceapa cu suprainaltarea casei batranesti, sindrila de salcam si iaz
Stai sa dea caldura si cateva ploi sa vada cum se descurca cu toata suprafata aia si dupa aia mai vede el, Acum, de bine de rau, e inca liniste cat de cat la tara

#76
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postmoraw, on 01 martie 2019 - 20:48, said:

Atata ii recomandati sa faca si aia si aia si albine si mai te miri ce chestie, pe premiza ca...esti la tara, inveti sa te ocupi de toate si in realitate ajungi sa te ocupi  de nimic in final dar aia m-a dat cel mai tare pe spate, "Altfel daca ai dat-o in chimicale devii si tu tot chimical." si asta venita de la un om pe care eu il apreciez pentru ce face in domeniul lui dar apa nu este tot un "chimical"? aveti grija sa nu mai beti apa.
Chimicale suntem, dar e o mare diferenta intre chimicalele fabricate prin sinteza si cele fabricate de natura. Folosind chimicalele de sinteza distrugem natura, iar folosind chimicalele naturale o conservam si putem sa ajungem la o exploatare durabila a resurselor naturale.
De exemplu, dand unei plante o cantitate mai mare de ingrasamant chimic cu azot, solul si apele se pot polua, iar fructele si legumele pot ajunge sa contina cantitati mai mari de nitriti si nitrati, care sunt daunatori. In cazul ingrasamintelor organice, care sunt fabricate prin prelucrarea materiilor organice, acest lucru nu se mai intampla.
Asta pentru ingrasaminte, ca daca vorbim despre tratamente fitosanitare, acolo riscurile implicate de catre pesticidele de sinteza sunt cu mult mai mari.
Se stie ca omul este ceea ce mananca, iar daca mancam alimente obtinute cu ajutorul acelor "chimicale" de sinteza la care m-am referit, atunci corpul nostru ajunge sa contina chimicalele respective.
Acesta este si motivul pentru care in ultimii ani mortii nu mai putrezesc in morminte in ritmul in care ar trebui, pentru ca am ajuns sa mancam cantitati importante de conservanti (E-uri) care sunt prezenti in multe alimente, iar corpurile celor decedati se conserva si ele la randul lor din cauza acelor chimicale.

#77
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postmoraw, on 01 martie 2019 - 20:48, said:

apa nu este tot un "chimical"? aveti grija sa nu mai beti apa.

Asta e cea mai tare justificare pentru folosirea pesticidelor Posted Image
Pai de ce nu bei frate in fiecare dimineata cate un pahar de Topsin daca sunt la fel? Nu Furadan ca ala cica lasa un gust cam salciu...
Adica omul pleaca din Bucuresti sa scape de agitatie, poluare, chimicale si tu il inveti sa si le administreze singur ca de, suntem in 2019 si trendul e sa faci poteca la fitofarmacie ca nu cumva sa dai cu sapa sau altele ca e anacronic

Acu depinde doar de el daca alege sa invete din greselile altora sau ii place adrenalina

#78
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:42, said:

De salcam am auzit/informat si eu ca este invaziv si pacatos.De asta v-am intrebat pe voi cam ce sa fac cu ei pentru ca la cat salcam este acolo ajunge la cateva case lemnele nu doar mie cativa ani.Problema este ca sta terenul degeaba cu salcami pe el.Macar de ar fi pomi fructiferi dar ce poti face cu atata salcam?


Poti face lemn de foc, pentru tine, sa ai si rezerve, si pentru vanzare eventual.
Este posibil sa gasesti mai usor de vandut lemn de foc decat mere de exemplu.
La o perioada de timp, cand strangi mai multe, faci o maisna mare si o vinzi (daca elemn uscat il vinzi si mai bine).

In plus salcamul este bun si pentru constructii, melifer, soi rezistent. Eu nu i-as desfiinta, mai ales ca daca ii raresti calculat se inmultesc singuri fara probleme.


p.s. Felicitari si succes ! Posted Image

Edited by tavktm, 02 March 2019 - 11:49.


#79
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Posttavktm, on 02 martie 2019 - 11:19, said:

...melifer...
Posted Image
Adevarul e ca eu as fi pus in mica mea livada vreo doi stupi. Din pacate sunt un pic alergic si vreau sa dau coltul din cauze mai lumesti

#80
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmoraw, on 01 martie 2019 - 20:48, said:

...iar daca unele idei nu sunt realiste, atunci sariti cu explicatia, caci asa invatam cu toti, nu de la  raspunsuri spasmodice, tiparite in fuga precum "idioate".

sorry sir, dar el fu cel care dădu primu' cu... "idioate"

#81
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Am descoperit ca am si 5 pomi nuc.Din cauza lipsei vegetatiei nu vazusem initial printre acei salcami si alti pomi.Stiam ca pe langa un nuc nu creste nimic nici iarba dar se pare ca pot creste salcami.
Eu in acea padurice am lucerna deci combinatia lucerna cu salcami vad ca este ok.Acum ma gandesc ca daca raresc salcamii si plantez altceva...mure,zmeur,alun ma tem ca nu o sa le priasca din cauza nucilor.
Ce as putea cultiva printre salcami si nuci?
Daca as face un test de sol/pamant cu ce m-ar ajuta asta stiind ce am pe teren,salcami si nuci?
Cum se poate exploata un astfel de teren? Fara ALBINE,nu mai imi pomeniti de albine,va rog frumos.
Strugurii sun soiul Feteasca,via este tunsa si legata pentru anul asta.
Pe la unele radacini de salcam,cele mai putrezite am descoperit niste viermi mari albi.Nu-s carii sunt ca si cariile doar ca mai lungi si cu capul negru,au si peste 10cm unii si mai grosi decat cariile.Ma gandesc ca o fi bun acel pamant din moment ce traiesc viermii astia acolo.
Cat despre acel paraias ca vroiam sa fac un iaz si apoi sa se scurga in continuare nu o sa fac pentru ca acel pamant este sustinut de radacini,si...munca de sisif.

Edited by Bucephal, 07 March 2019 - 12:48.


#82
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Referitor la problemele discutate despre ierbicide si stropiri sau tratari chimice cu orice substanta obtinuta nenatural,nu o sa fac.Stropesc via contra manarii iar gradina de legume o sa o feresc de boli sau oua de insecte cu plasa.Cat o vrea sa produca,atat o sa produca ca nu fac afacere din gradina.
O sa sadesc un rand de rosii cu ceapa si usturoi stanga dreapta ca sa nu faca viermi iar la restul legumelor ardei,vinete o sa intercalez randurile cu ridichi.
Toate cu plasa contra fluturilor si fara paie de mulcire eventual iau folie dar ma mai gandesc.
Vad ca ardeiul iute se vinde mai bine decat ouale de gaina..1leu bucata si cerere destul de mare pentru asa ceva sau poate doar eu am cerere.
De altfel usturoiul,ceapa,ridichi,salata vad ca au trecere mai mare decat legumele clasice unde trebuie copilit etc..
O sa cumpar si cativa pui de la Agroland doar pentru acomodare a mea cu ei.
Eu am si un Nissan x-trail si deja imi faceam metrajul cub la cat pot cara cu el ca cerere am mai multa decat pot produce.

Edited by Bucephal, 07 March 2019 - 13:21.


#83
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Intra cam 28-30 saci ...pff...nu am eu legume cat pot sa car.

#84
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
La sistemul de udat ma gandesc sa fac o structura de fier pentru ca nu stiu daca lemnul rezista si pe acel suport sa pun un bazin de 1000litrii si apoi sistem prin picurare.Alimentare din fantana sau gandit un sistem de colectare apa de pe casa la ploi.Vreau ca la orice colt de casa sa am un butoi de 200litrii.Daca vreti va pot tine la curent cu ce fac,eventual cu poze.

#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBucephal, on 07 martie 2019 - 12:18, said:


Strugurii sun soiul Feteasca,via este tunsa si legata pentru anul asta.
-aici consideră fo' 3/4 stropiri pân-la coacere,altfel ciu-ciu...



#86
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
3-4 stropiri cu pompa mecanica?..ok.dar ce se baga pentru mana?
Esti din zona?

Edited by Bucephal, 07 March 2019 - 14:19.


#87
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Stropesc via contra manarii
-insuficient
iar gradina de legume o sa o feresc de boli sau oua de insecte cu plasa.Cat o vrea sa produca,atat o sa produca ca nu fac afacere din gradina.
-este o muncă uriașă pregătirea terenului, plantarea, irigarea
-dacă nu mergi pân-la capăt cu lucrările toată munce e-n zadar - NU CRED că vrei asta!
O sa sadesc un rand de rosii cu ceapa si usturoi stanga dreapta ca sa nu faca viermi iar la restul legumelor ardei,vinete o sa intercalez randurile cu ridichi.
Toate cu plasa contra fluturilor si fara paie de mulcire eventual iau folie dar ma mai gandesc.

View PostBucephal, on 07 martie 2019 - 14:18, said:

3-4 stropiri cu pompa mecanica?..ok.dar ce se baga pentru mana?
Esti din zona?

aici ai toate sfaturile necesare...., răbdare să ai!
https://forum.softpe...mii-fructiferi/

nu sunt din zonă...
am și io 110 butuci viță + 55 pomi + zeci de trandafiri + 400 mp peluză
robotesc precum un sclav...

...
am renunțat la grădinărit pt că... spatele!

Edited by gushpi, 07 March 2019 - 14:24.


#88
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Pai eu sunt in plin avant..dehh defectul de inceput probabil.Cu via nu stropesc decat la recomandarea celor din zona.Iar cu gradina de legume nu ma omor,fac in o zi un pat si apoi ma joc cu saditul....nu o iau ca sursa de supravietuire.
Intradevar...am cerere dar nu pot produce ce vrea lumea si probabil o sa ma axez pe legume fara copilire si restul pentru uz propriu....acu dehh cica daca stai la tara trebuie sa ai sa le dai la toti orice.
Spre rusinea mea...eu nu stiu cati butuci de vie am...dar o sa ii numar ca sa nu ma mai fac de bafta.
Din ce am inteles..este o vie nobila...mai mult nu stiu.
Este tunsa calumea..gen coarda de anul doi lasata si este productiva din cauza ca are apa sau nutriente prin sol...
Eu acolo unde este via o sa despart via de gradina si o sa nivelez terenul cu un teu T..lemn.
Daca este cineva din zona sa imi spuna cu ce stropeste i-as multumi frumos si as da si un mititel.
Eu cred ca am mai mult de 1000 de butuci...

Edited by Bucephal, 07 March 2019 - 14:50.


#89
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
din exp mea: contrar opiniei orășenilor, dacă nu stropești KANGI producție!
viermii atât așteaptă...
NU EXISTĂ producție bio...
că vei culege un kil de roșii de pe 100 mp - aia nu-i producție, e „failure”!!!

#90
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Eu o sa incerc cu plasa...pentru ca rosiile au probleme cu insectele.Este buna si contra grindinei..
Mahh incerc...daca nu o fi buna o sa te anunt.
Schimb cauciucurile la Nissan....30mil.
Raportul de cheltuieli versus castig este cam tandi pe mandi..dar au fost cheltuielile cu cauciucurile si mai am vreo 20  mil pentru revizii.Casa m-a costat cam 2oo -3000 ron deci consuma.Am spus la inceput ca dupa un an de zile pot face un bilant..deci ..aveti mila.
Asta a fost pe o luna

Edited by Bucephal, 07 March 2019 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate