Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#37
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
De indreptat terenul fara excavator cam ce solutii aveti?Indreptat nu terasat.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
nu-ți știu vârsta, dar dacă n-ai experiență cu aplecatul la copilit sau la poziția pt săpat, vei experimenta niște dureri de șale exemplare... :(
nu mai ierbicida între rânduri la viță, tunde iarba cât mai scurt cu motocositoarea; astfel nu mai ai niciodată noroi p-acolo
sapi numai de o lățime de sapă în jurul butucului
cam în perioada asta ar trebui să arunci cu niște îngrășăminte în vie

#39
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Am 40 impliniti de ani.Multumesc pentru sfatul cu dimensiunile la sapat.
Pai febra musculara este benefica.Atata timp cat imi place ce fac nu-i problema.
Am mentionat undeva ca nu sap toata gradina ca bezmeticul si plantez tone ci fac gradini inaltate,delimitate in care plantez ce doresc.
Pamant as vrea sa car din deal din padurice, cu roaba, pentru gradini.
Adica niste dreptunghiuri din piatra/lemn cu inaltime de 30-40cm./5-6m lungime pe 1,5 latime
Gradina cu tarusi din beton exista si in fata casei unde exista si instalatie de udare prin picurare insa cu timpul vreau sa renunt la ea si sa fac gradina doar in spate.
P.S am si vreo 100 de tarusi din beton inca nefolositi

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 15:32.


#40
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Am o intrebare pentru cunoscatori.
Pot face un bazin de colectare apa a acelui paraias de pe terenul meu ?
Nu este trecut in cadastru sau undeva dar izvoraste de pe terenul meu si se scurge in strada intr-un canal de scurgere facut de primarie.
Informatii prin sat sau primarie nu prea sunt,lasa impresia ca ori sunt natangi ori te sfideaza superior(doar perceptia mea) insa nu au o informatie clara.Orice intrebi,nu are un raspuns exact ci mai degraba un ridicat din umeri ca si cand...ete ce probleme are si asta.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 16:14.


#41
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Am luat si legatura cu un inginer structurist in privinta casei vechi sa vad cum pot sa inalt tavanele plus tot acoperisul refacut fara a modifica arhitectura casei.Iar unde este polata sau ..acel acoperis de legatura intre casa veche si cea noua , sa facem o bucatarie de vara.Noi vrem sa nu fim invazivi si sa facem din beton ci o sa apelam la un arhitect care poate ingloba acea casa veche cu o bucatarie de vara si cu casa noua.Casa veche renovata este "must have" pentru sotie.

Ce faceti voi in luna Martie-Aprilie la tara,cei care nu aveti animale?
Ce lucrari faceti?Ce cultivati cu samanta sau rasad?Ce tunderi de pomi faceti si ce sapaturi sau balegar adaugati?

#42
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Vezi ca acei 6.000euro nu-ti ajung pentru ce vrei tu.
Mai ieftin iesi daca sapi in casa si schimbi usile.

#43
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
La vie ce ingrasamant se adauga?Balegar si gainat nu am.

#44
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Pe strada la tine n-a ajuns cu canalizarea? Sau locatia nu e in Urlati?>

#45
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postccf_cristi, on 27 februarie 2019 - 17:04, said:

Vezi ca acei 6.000euro nu-ti ajung pentru ce vrei tu.
Mai ieftin iesi daca sapi in casa si schimbi usile.
Am banuti care vin treptat...nu o sa fac hei-rup nici la reconditionarea casei ci mai mult din inertia lucrurilor.Daca vad ca nu fac progrese ci numai esecuri o sa schimb abordarea.

View Postccf_cristi, on 27 februarie 2019 - 17:05, said:

Pe strada la tine n-a ajuns cu canalizarea? Sau locatia nu e in Urlati?>
Nu este in Urlati...este in Mocesti.
Nu stiu daca este bine sau rau sa fac canalizare...inca nu-s convins ca merita.
Am dat ca reper Urlati
Nu ca nu as vrea comoditate cu canalizarea insa nustiu care este marele avantaj?..sa platesc ape pluviale si apa consumata la canalizare si sa vars ce?
Ma inebuniti cu sursa de venit....deci sursa de venit exista,pot sta si fara sa fac nimic cateva luni.
Pana nu ma obisnuiesc cu locul si pana nu stiu care este rostul la tara nu pot spune ca am vreun profit,sunt constient,nu ma mut la tara ca sa traiesc din rodul pamantului cel putin un an.
Relatii si familie inca mai exista deci nu ma mut in munti si nu stie nimeni ce fac eu...ce naiba?
Cand se va muta si sotia cu mine vor fi bani destui pentru o familie de doi insi.-300 euro ap inchiriat,plus salariu sotie,plus apartamentul in centru iar inchiriat.NU,nu sunt un profitor de pe urma sotiei pentru ca sacrificiul este al meu si de pe munca mea.
Am si alt venit dar nu constant pe care il pot folosi cand am nevoie pentru ca este intr-un cont bancar.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 17:36.


#46
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Cu acea casa veche avem prieteni care fac benevol ceva constatari sau proiecte,insa la partea de investitii o sa calculam treptat etapele de investitie in ea.

#47
cristi1media

cristi1media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 14.06.2013
Daca aveti alta casa noua de ce sa bagi atatia bani in cea veche cu darmat tavane etc? Daca darami tavanul tot vor ramane grinzile care vor trebui modificate si acelea. Eu as renova vechea casa , iar daca zidurile sunt ok (fara crapaturi mari sau probleme la structura de rezistenta) as face interiorul (tencuiala noua unde este cazul, termopane, usi noi,etc), exteriorul (refacut tencuiala unde este cazul , vopsea lavabila de exterior sau structurata) si as reface acoperisul (tabla noua si schimbat scanduri/grinzi unde necesita).

#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasa bre pamantul asa cum e si apleacă te nitel, auzi.. gradini înălțate..

#49
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postcristi1media, on 27 februarie 2019 - 18:01, said:

Daca aveti alta casa noua de ce sa bagi atatia bani in cea veche cu darmat tavane etc? Daca darami tavanul tot vor ramane grinzile care vor trebui modificate si acelea. Eu as renova vechea casa , iar daca zidurile sunt ok (fara crapaturi mari sau probleme la structura de rezistenta) as face interiorul (tencuiala noua unde este cazul, termopane, usi noi,etc), exteriorul (refacut tencuiala unde este cazul , vopsea lavabila de exterior sau structurata) si as reface acoperisul (tabla noua si schimbat scanduri/grinzi unde necesita).
Tabla este excus la mine....zidurile sunt ok dar eu si cu tine nu suntem structuristi si nu stim cat si cum se poate face ceva la acea casa.

View Postsilesax, on 27 februarie 2019 - 18:05, said:

lasa bre pamantul asa cum e si apleacă te nitel, auzi.. gradini înălțate..
Santierul cucu,nu-ti da bani dar iti da de lucru.Pai ete nu vreau sa stau la 90 grade cu fundul in sus doar ca sa dau o satisfactie cuiva.

#50
cristi1media

cristi1media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 14.06.2013
Perete este din caramida? Daca da cam ce grosime are zidul? Eu unul am renovat o casa batraneasca care era intr-o stare mai proasta ca cea care apare la tine in poze si stau de 5 ani in ea . Ideea mea este sa nu te complici degeaba dar fiecare face cum considera.

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci poate nu e locul matale la tara.. acolo tre sa te apleci :)

#52
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
As tine salcamii aia, cativa ani nu dai banii pe gaz, pentru incalzire.
Eventual, daca ai cerere, poti vinde pe la vecini, cat sa scoti cate ceva pentru a-ti lua cele necesare prin curte (scule, materiale).
Daca tot vrei sa sadesti una-alta, cauta niste seminte (gasesti tu pe cineva sa-ti recomande ceva bun) si pune rasaduri, pe care le pui apoi in gradina ce vrei s-o faci. Pentru uzul propriu, asa cum ai spus ...
Poti lua un incubator (nu e foarte scump) si niste oua proaspete, de la gaini bune (si de carne, si de oua) - astea le poti lua ori de la cineva cunoscut ori de la vreo ferma care vinde asa ceva. Iesi mai ieftin decat daca ai lua gaini/gaste/rate/curcani. In plus, stii ce le-ai dat de mancare de la bun inceput. Poti lua si niste oua (pentru incubator) sau direct pui de bibilica, cica sunt foarte sanatoase. Cu incubatorul nu-i mare smecherie de umblat, ala face treaba singur. Iti asigura generatii noi de pui, exact cand vrei asta, permitandu-ti sa mananci pui tineri si nu gaini imbatranite, si nici nu stai sa astepti dupa closca.
Am vazut ca vrei sa indrepti ceva bucata de pamant ... sapi (oricum trebuie sapat) si il indrepti din discuit si greblat/maruntit. Probabil nu o vei face din prima, daca nu tii neaparat asta, ci in timp. Daca vrei neaparat, se poate realiza si din prima.
Paraul il poti capta undeva, cel putin folosesti apa la udatul gradinii.
Canalizarea nu e un must, iti poti cumpara o fosa septica, la care poti folosi, deasemenea, bioactivatori. Citeste putin despre ei si te lamuresti imediat.
La scule, cand te apuci de cumparat (ce nu ai, in plus fata de ce ti-a lasat vechiul proprietar), ia ceva trainic si bun. De exemplu, degeaba iei un pendular de 100 lei, care abia taie o scandura de gard. Vei avea nevoie sa tai si ceva mai serios, nu neaparat la circular ... intelegi ideea.
Si nu uita, fa-ti un petec de pamant cpamant cu iarba, unde sa stati desculti vara, la o bere/cafea/ceai/lapte/etc. Degeaba stai la tara, daca nu ai un petec de iarba unde sa te relaxezi, unde sa te simti bine cu prietenii (sau doar voi singuri).

#53
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 14:30, said:

De indreptat terenul fara excavator cam ce solutii aveti?Indreptat nu terasat.
Va trebui sa cari zeci de m3 de pamant cu roaba ca sa nivelezi valea aia din gradina. Ori sa cari din toata gradina in acea vale, ori sa cari din afara proprietatii si sa aduci acolo.

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 16:06, said:

Am o intrebare pentru cunoscatori.
Pot face un bazin de colectare apa a acelui paraias de pe terenul meu ?
Nu este trecut in cadastru sau undeva dar izvoraste de pe terenul meu si se scurge in strada intr-un canal de scurgere facut de primarie.
Informatii prin sat sau primarie nu prea sunt,lasa impresia ca ori sunt natangi ori te sfideaza superior(doar perceptia mea) insa nu au o informatie clara.Orice intrebi,nu are un raspuns exact ci mai degraba un ridicat din umeri ca si cand...ete ce probleme are si asta.
Poti face o smecherie: faci o groapa mare in calea acelui parau, scoti zeci de m3 de pamant de acolo, il cari cu roaba in valea pe care o vrei la acelasi nivel cu restul gradinii si ai rezolvat problema denivelarii, care se va transfera in calea paraului, transformat acum intr-un veritabil lac cu pesti, broaste etc. Daca tot faci un lac il poti face de vreo 3 m adancime si cu un diametru macar de 15 m, zic si eu, nu stiu.
Asta o sa insemne vreo 500 m3 sa zicem de pamant carat cu roaba.

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 17:05, said:

La vie ce ingrasamant se adauga?Balegar si gainat nu am.
Bagi ingrasaminte organice, ca sa fii pe din astea bio. Altfel daca ai dat-o in chimicale devii si tu tot chimical.

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 15:04, said:

Am mentionat undeva ca nu sap toata gradina ca bezmeticul si plantez tone ci fac gradini inaltate,delimitate in care plantez ce doresc.
Pamant as vrea sa car din deal din padurice, cu roaba, pentru gradini.
Adica niste dreptunghiuri din piatra/lemn cu inaltime de 30-40cm./5-6m lungime pe 1,5 latime
Gradina cu tarusi din beton exista si in fata casei unde exista si instalatie de udare prin picurare insa cu timpul vreau sa renunt la ea si sa fac gradina doar in spate.
P.S am si vreo 100 de tarusi din beton inca nefolositi
Aici cred ca te doare putin capul. Pai adica dupa ce ai carat 500 m3 cu roaba ca sa faci lac si sa astupi valea din gradina, mai vrei sa cari inca nu stiu cati m3 de pamant ca sa cultivi plante in pamant, dar prin gradini inaltate. Si daca cultivi acele plante direct acolo in gradina, fara sa mai pui pamant peste pamant, cu ce te incurca?
Care ar fi sensul acestei operatiuni? Plantele o sa creasca foarte bine si in pamantul din curte, n-ai nevoie neaparat sa cari din padure, desi ar fi bun acel pamant, dar te complici inutil.

Edited by Vincentiu_1981, 27 February 2019 - 20:34.


#54
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postshymano, on 27 februarie 2019 - 19:25, said:

As tine salcamii aia, cativa ani nu dai banii pe gaz, pentru incalzire.
Eventual, daca ai cerere, poti vinde pe la vecini, cat sa scoti cate ceva pentru a-ti lua cele necesare prin curte (scule, materiale).
Daca tot vrei sa sadesti una-alta, cauta niste seminte (gasesti tu pe cineva sa-ti recomande ceva bun) si pune rasaduri, pe care le pui apoi in gradina ce vrei s-o faci. Pentru uzul propriu, asa cum ai spus ...
Poti lua un incubator (nu e foarte scump) si niste oua proaspete, de la gaini bune (si de carne, si de oua) - astea le poti lua ori de la cineva cunoscut ori de la vreo ferma care vinde asa ceva. Iesi mai ieftin decat daca ai lua gaini/gaste/rate/curcani. In plus, stii ce le-ai dat de mancare de la bun inceput. Poti lua si niste oua (pentru incubator) sau direct pui de bibilica, cica sunt foarte sanatoase. Cu incubatorul nu-i mare smecherie de umblat, ala face treaba singur. Iti asigura generatii noi de pui, exact cand vrei asta, permitandu-ti sa mananci pui tineri si nu gaini imbatranite, si nici nu stai sa astepti dupa closca.
Am vazut ca vrei sa indrepti ceva bucata de pamant ... sapi (oricum trebuie sapat) si il indrepti din discuit si greblat/maruntit. Probabil nu o vei face din prima, daca nu tii neaparat asta, ci in timp. Daca vrei neaparat, se poate realiza si din prima.
Paraul il poti capta undeva, cel putin folosesti apa la udatul gradinii.
Canalizarea nu e un must, iti poti cumpara o fosa septica, la care poti folosi, deasemenea, bioactivatori. Citeste putin despre ei si te lamuresti imediat.
La scule, cand te apuci de cumparat (ce nu ai, in plus fata de ce ti-a lasat vechiul proprietar), ia ceva trainic si bun. De exemplu, degeaba iei un pendular de 100 lei, care abia taie o scandura de gard. Vei avea nevoie sa tai si ceva mai serios, nu neaparat la circular ... intelegi ideea.
Si nu uita, fa-ti un petec de pamant cpamant cu iarba, unde sa stati desculti vara, la o bere/cafea/ceai/lapte/etc. Degeaba stai la tara, daca nu ai un petec de iarba unde sa te relaxezi, unde sa te simti bine cu prietenii (sau doar voi singuri).
Cam asa ceva doresc si eu cu mentiunea ca fosa am deja si nustiu de ce sa mai bag pastile in ea ca nu am drenaj prin curte.

View Postcristi1media, on 27 februarie 2019 - 18:14, said:

Perete este din caramida? Daca da cam ce grosime are zidul? Eu unul am renovat o casa batraneasca care era intr-o stare mai proasta ca cea care apare la tine in poze si stau de 5 ani in ea . Ideea mea este sa nu te complici degeaba dar fiecare face cum considera.
Are grosime de o caramida jumate zidul,problema este ca nu are inaltime.Are cam 2m inaltime si nu vreau o renovare doar asa de ochii lumii.Vreau macar un 50cm inaltat tavanul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate