Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#55
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
decat sa renovezi o casa veche mai bine construiesti una noua

#56
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 27 februarie 2019 - 21:29, said:

decat sa renovezi o casa veche mai bine construiesti una noua
Nu ai inteles nimic.....
Auzi?...dar nu vrei sa pun si stupi de albine?

#57
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am înțeles ca proprietatea este cam departe de București, ca ai doar 6000 euro, tu ești f surescitat de noua proprietate, faci planuri peste planuri cu mutări de pamant din deal in vale, curcani gaini si gradini inaltate acu si cu reconstructii de case  si mie sa nu rămâi dezamăgit..

dar poți lua si doi stupi, da sa fie goi. :)

#58
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 27 februarie 2019 - 21:53, said:

am înțeles ca proprietatea este cam departe de București, ca ai doar 6000 euro, tu ești f surescitat de noua proprietate, faci planuri peste planuri cu mutări de pamant din deal in vale, curcani gaini si gradini inaltate acu si cu reconstructii de case  si mie sa nu rămâi dezamăgit..

dar poți lua si doi stupi, da sa fie goi. Posted Image
Am creionat niste idei pe care vreau sa le dezbat/inbunatatesc cu cei de pe forum.
Nu am scris/spus ca maine ma apuc de ele ci doar am creionat ideile pentru viitor.
Pe tine ce anume te deranjeaza?..Ca nu le fac maine sau ca am de facut eu si nu tu?

#59
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nimic.

#60
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 21:26, said:

Cam asa ceva doresc si eu cu mentiunea ca fosa am deja si nustiu de ce sa mai bag pastile in ea ca nu am drenaj prin curte.
Cu bioactivatori, in fosa ramane doar apa, pe care o poti imprastia cu o pompa undeva pe teren. Adica scapi de rahat, nu mai platesti vidanjare, etc ...

#61
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postshymano, on 27 februarie 2019 - 23:30, said:

Cu bioactivatori, in fosa ramane doar apa, pe care o poti imprastia cu o pompa undeva pe teren. Adica scapi de rahat, nu mai platesti vidanjare, etc ...
Inteleg.Nu stiu cum sa procedez cu fosa si daca e bine sa o golesc prin curte unde am si fantana si parau.Stiam ideia cu pastile si drenaj insa mi-e cam frica sa nu poluez solul.O golire la 1,5 ani la fosa cu 150ron nu e chiar un capat de tara.
Mai studiez si anunt pe forum daca ma decid sa fac drenaj la fosa.Multumesc de sfaturi.

#62
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 22:09, said:


Am creionat niste idei pe care vreau sa le dezbat/inbunatatesc cu cei de pe forum.
Nu am scris/spus ca maine ma apuc de ele ci doar am creionat ideile pentru viitor.
Pe tine ce anume te deranjeaza?..Ca nu le fac maine sau ca am de facut eu si nu tu?

Felicitari.
Nu stiu ce sfat sa iti dau .. vreau sa iti spun ca te invidiez.

Gandeste ca sunt poate altii car vor sa faca ce faci tu acuma,astazi dar nu pot sau nu au posibilitatea.

Poti sa stai cateva timp si vezi ce merge,ce poti face si iti permiti.
Nu uita ca locuiesti intr-o comunitate si nu inta pe o panta periculoasa cu vecinii,tu esti strainul la ei acasa !

Te voi urmari adventura..multa bafta,sanatate si Doamne Ajuta.

#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
-acum tre să fertilizezi (dacă n-ai gunoi de grajd, ia fo doi saci de chimicale)
-acum tre să tai via, pomii
-acum tre să sapi
-fă roată pe lângă tot gardul existent și vezi să fie integru și zdravăn; de-ți iei păsăret vor afla toți câinii vagabonzi, toate vulpile, dihorii și ei...
-APROPO: ai câine? dacă nu ai, e timpul să te interesezi de o lupoaică puișor, pe care o-nveți fără lanț și atunci adio dăunători cu 4 picioare!
(dar ai grijă s-o educi să nu-ți mănânce ea găinile, hihihi!)
-pt că-i timp scurt, nu aș lua acum incubator, ci aș cumpăra pui „zburați”, nu „de-o zi”; mai apoi vezi tu cum te descurci
-vezi pe iu-tube că sunt idei despre cum să faci plantații suspendate, sunt mișto!
-tot așa, n-ai timp de semințe, ia răsaduri
-dar, mi-am adus aminte, ÎNAINTE de plantarea răsadurilor cu fo 3 săptămâni bagă o ierbicidare TOTALĂ (pe zona de grădină), pt a scăpa de buruienile perene
-apoi îngrășământ, apoi răsadurile
-vezi că singur fiind, nu știu cum le vei face pe toate anul ăsta, mai ales că vrei să fii și constructor :P

ma revin io cu câte ceva

#64
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare !
A facut cineva de pe aici sindrila din lemn de salcam?
Daca da,poate lasa aici cateva detalii.

#65
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Din ce am experimentat,nu merge sa fac site sau limbi de lemn ca in maramu ca alea de brad.Este lemnul tare si nu merita.Ma gandeam la o solutie sa pot taia sindrila ceva gen 4-5mm si sa o pun in doar 3 straturi.Ma gandesc la o lungime de 60cm cu latime de 150-200mm.Daca poate sa imi spuna cineva cam cat ar trebui sa fie latura de sus mica in carne...gen o latura are 4mm-10mm iar unde bat cuiul tre sa fie mai mica.Cam cat?

Edited by Bucephal, 01 March 2019 - 16:42.


#66
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cred ca doar restauratorii mai fac asa ceva si prețul e pe masura..

#67
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 17:00, said:

cred ca doar restauratorii mai fac asa ceva si prețul e pe masura..
Am spus clar ca nu mai invelesc nimic in table si materiale aiurea.Chiar de ma chinui pana nu mai pot dar macar sa stiu cum se fac.Eu pot face dar arhaic asa si nu stiu daca sunt ok.
Am aflat ca nu fac treaba cu Fiskars-urile mele si trebuiesc niste scule facute expre pentru asa ceva.Si chiar nu poti felia salcamul oricum si cu orice scula.La circular nu am incercat.
A lucrat cineva cu salcam pana acum?...alte idei idioate nu ma intereseaza.

Edited by Bucephal, 01 March 2019 - 17:31.


#68
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 17:00, said:

cred ca doar restauratorii mai fac asa ceva si prețul e pe masura..
Ai vreo cunostinta in ceva anume?

#69
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mie imi pare ca tu ai idei idioate, ai mai auzit pe undeva de casa invelita in sindrila de salcâm?

#70
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 17:46, said:

mie imi pare ca tu ai idei idioate, ai mai auzit pe undeva de casa invelita in sindrila de salcâm?
Poate ai dreptate.Eu doar experimentam solutia cu sindrila pentru niste cotete de gaini.Insa casa veche poate fi invelita cu sindrila de lemn.Nu vad unde este dezavantajul sau problema.Poti justifica cu argumente de ce nu si de ce ailalta?

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 17:46, said:

mie imi pare ca tu ai idei idioate, ai mai auzit pe undeva de casa invelita in sindrila de salcâm?
Si pot pune si stupi de albine....nu?

#71
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu cred, pentru ca după cum pari de priceput sigur te tabara albinele.. :))

#72
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 18:00, said:

nu cred, pentru ca după cum pari de priceput sigur te tabara albinele.. Posted Image)
Nu ai raspus la ce am intrebat eu.Nu ma intereseaza albinele si nici nu intreb despre ele.Daca ai putin discernamant ai intelege ca nu ai ce sa cauti aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate