Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Daca nu te-ai mutat intr-o zona cu dealuri sau munti, cu paduri, relief diversificat, nu ai facut mare lucru :(

#20
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View PostOpelAstra2002, on 27 februarie 2019 - 13:15, said:

Daca nu te-ai mutat intr-o zona cu dealuri sau munti, cu paduri, relief diversificat, nu ai facut mare lucru Posted Image
Pai este o zona colinara,deluroasa....nu este campie.
Tocmai am si precizat ca nu imi place hei-rupismul...gen sa urci in nustiu ce sat de munte doar pentru aer ca apoi sa constati ca esti rupt de orice(familie,medic,magazin).Pentru mine/noi este un compromis ideal distanta de 120-150 km pana in Bucuresti unde mai avem familie si nu am luat in zona Ialomita,Giurgiu,Teleorman sau judetele sarace cu duhul doar de dragul pretului mai mic.
Poate imi spui tu dezavantajele zonei dar concret nu citit pe net.Multumesc.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 13:23.


#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Salcimul e pomul dracului.
Extrem de invaziv, iar daca a prins radacini apoi tu il tai iar el iese, iar il tai, iar iese, samd.
O sa ai de furca.

#22
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Cunosc o zona apropiata zonei unde te-ai mutat. La tine predomina via  altoita care se stropeste ,unde stiu eu este preponderent "capsunica" . De 3 ani de zile se maneaza si acest soi si lumea a inceput sa stropeasca viile. De fapt  cam toate trebuiesc stropite. In zona unde locuiesc pana si ciresii trebuie sa fie stropiti, sa maneaza de cativa ani si se strica pe ramuri fructele.

Te felicit pentru zona cu salcami. Nu te va interesa niciodata costul incalzirii ani buni de aici inainte.

Edited by MKdens24kw, 27 February 2019 - 13:19.


#23
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:08, said:

Practic este mult teren cu padure de salcam in spate pe care nu stiu cum sa-l utilizez.Sa tai salcamii si sa pun pomi fructiferi sau ceva pareri daca aveti...Dupa acel gard din spate este tot terenul meu dar este cu copaci(salcam) deci nu stiu ce pot face cu el.

Pentru inceput lasa-i in picioare (salcamii) si pune vreo doi stupi, o sa-mi multumesti cand te vei linge pe degete de miere !Posted Image

#24
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View PostMaverick27, on 27 februarie 2019 - 13:18, said:


Pentru inceput lasa-i in picioare (salcamii) si pune vreo doi stupi, o sa-mi multumesti cand te vei linge pe degete de miere !Posted Image
Exclus.Nu ma pricep la asa ceva.Eu am o vorba:Daca nu stii sa inoti,nu te bagi in apa.
Dar multumesc pentru sfat.

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
1.bravo pt curaj
2.prea mare „hectarul”, io pe 1800 mp nu mai știu ce aia telecomandă...
3.bună ideea cu acomodarea...; vezi ce rod are vița, eventualii pomi de p-acolo, vezi cum aranjezi spațiul pt grădină, și încă unul pt 10 găini, 10 curci, dar și pt rațe și gâște, că ai apă ...
4.dotează-te cu mașinării: de stropit, de săpat de tăiat, de vopsit, de șlefuit, de-nsămânțat; asta deoarece ti,mpul nu-ți va ajunge altfel (la manual ești SINGUR)
4.1. nu te baza că vei găsi ajutoare - satele-s pustii!
5.ce-ncălzire ai?

și, da, te voi urmări să văd cum te descurci!

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:28, said:

Exclus.Nu ma pricep la asa ceva.Eu am o vorba:Daca nu stii sa inoti,nu te bagi in apa.
Dar multumesc pentru sfat.

HEEEI
pe principiul ăsta, te-ntreb: de ce ai venit la sat?

#26
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
De salcam am auzit/informat si eu ca este invaziv si pacatos.De asta v-am intrebat pe voi cam ce sa fac cu ei pentru ca la cat salcam este acolo ajunge la cateva case lemnele nu doar mie cativa ani.Problema este ca sta terenul degeaba cu salcami pe el.Macar de ar fi pomi fructiferi dar ce poti face cu atata salcam?

View Postgushpi, on 27 februarie 2019 - 13:29, said:

1.bravo pt curaj
2.prea mare „hectarul”, io pe 1800 mp nu mai știu ce aia telecomandă...
3.bună ideea cu acomodarea...; vezi ce rod are vița, eventualii pomi de p-acolo, vezi cum aranjezi spațiul pt grădină, și încă unul pt 10 găini, 10 curci, dar și pt rațe și gâște, că ai apă ...
4.dotează-te cu mașinării: de stropit, de săpat de tăiat, de vopsit, de șlefuit, de-nsămânțat; asta deoarece ti,mpul nu-ți va ajunge altfel (la manual ești SINGUR)
4.1. nu te baza că vei găsi ajutoare - satele-s pustii!
5.ce-ncălzire ai?

și, da, te voi urmări să văd cum te descurci!



HEEEI
pe principiul ăsta, te-ntreb: de ce ai venit la sat?
Daca nu fac ceva cu placere si cu tragere de inima mai bine nu fac.Daca satul inseamna doar stupi de albine este clar ca nu acel sat il vreau.
Sa lucrez teren pentru o gradina,sa copilesc la rosii,ardei,vinete,etc,asta da,o fac cu placere insa am spus clar ca nu ma intereseaza sa fac crescatorii de animale fie ele si insecte ori sa fac lucruri pe care nu le stapanesc bine.

Incalzire am pe centrala termica cu gaz si sobe de teracota cu alimentare si pe gaz si pe lemn.
Ustensile pentru gradinarit exista.Insamantator din acela nu am dar...
O sa merg pe gradini mici inaltate si usor de lucrat,nu are rost pentru mine sa ar sau sap teren aiurea si sa lucrez haotic.
Vita de vie produce 400-450 litri de vin.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 13:45.


#27
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Exclus.Nu ma pricep la asa ceva.Eu am o vorba:Daca nu stii sa inoti,nu te bagi in apa

Totul se invata ... sa nu scoti si via pe acelasi motiv Posted Image.

Padurea aia de salcam iti va asigura un confort termic vara, aer filtrat, protejeaza de vant, viscol etc... e buna intradevar si ca sursa de lemne de foc.
Pentru pomi fructiferi, vezi ce tipuri de pomi cresc prin zona, fa-ti un plan si o analiza a solului !
Succes si sa ne chemi la o tuica  cand o fi livada pe rod !!

#28
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View PostMaverick27, on 27 februarie 2019 - 13:45, said:

Totul se invata ... sa nu scoti si via pe acelasi motiv Posted Image.

Padurea aia de salcam iti va asigura un confort termic vara, aer filtrat, protejeaza de vant, viscol etc... e buna intradevar si ca sursa de lemne de foc.
Pentru pomi fructiferi, vezi ce tipuri de pomi cresc prin zona, fa-ti un plan si o analiza a solului !
Succes si sa ne chemi la o tuica  cand o fi livada pe rod !!
Va chem cu mare drag si la tuica si in vizita daca doriti..
Pomi existenti pe teren sunt:cires,alun,piersic,prun toate pe rod.
In privinta viei,nu o scot.Stiu sa fac vin.Mai greu este la cules.
Via nu a fost stropita in zona dar a fost ierbicidat printre randuri.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 13:52.


#29
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:42, said:

De salcam am auzit/informat si eu ca este invaziv si pacatos.De asta v-am intrebat pe voi cam ce sa fac cu ei pentru ca la cat salcam este acolo ajunge la cateva case lemnele nu doar mie cativa ani.Problema este ca sta terenul degeaba cu salcami pe el.Macar de ar fi pomi fructiferi dar ce poti face cu atata salcam?
Nu te apuca sa tai si sa-l dai de "pomana". Salcamul putrezeste foarte greu. Il pastrezi pentru tine.

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:42, said:

Sa lucrez teren pentru o gradina,sa copilesc la rosii,ardei,vinete,etc,asta da,o fac cu placere insa am spus clar ca nu ma intereseaza sa fac crescatorii de animale fie ele si insecte ori sa fac lucruri pe care nu le stapanesc bine.
O sa le stapanesti. ;)

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:42, said:

Ustensile pentru gradinarit exista.Insamantator din acela nu am dar...
O sa merg pe gradini mici inaltate si usor de lucrat,nu are rost pentru mine sa ar sau sap teren aiurea si sa lucrez haotic.

Iti cumperi o motosapa(vezi ca e topic aici), drujba(topic aici), motocositoare(topic aici), o sa-ti usureze foarte mult din treburi si te scuteste si de alergatul dupa oameni(vezi ca-s cam scumpi la vedere si le place mai mult bautura)

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 13:42, said:

Vita de vie produce 400-450 litri de vin.
Producea. Posted Image  Nu te supara, dar pana ai sa inveti cand trebuie sa-i dai stropeala, cum s-o tai, etc o sa te multumesti si cu 10 deca de vin. Posted Image

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Depinde de viță. În zonă, care este una recunoscută pentru viticultură cele mai multe vii sunt de viță nobilă, altoite, vinul e excelent, dar obții ceva doar cu stropit. Dacă îl lași natural, nu iei nimic toamna, îl atacă toate alea.

#31
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Cu tunsul viei anul acesta am scapat,este tunsa de o saptamana.De tuns via nu stiu inca dar invat,iar de stropit o sa o stropesc daca e musai.Cam asa zicea si fostul proprietar ca scotea lejer 10 deca dar mai vindea si struguri.
Sper si cred ca un an de acomodare sa-mi dea resursele necesare pentru a stii in ce anume sa investesc si cum sa procedez mai eficient in gradina.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu e viță nobilă, obții doar un zaibăr de umplutură.

Sunt multe operațiuni la vie, inclusiv săpat. Caută un prieten/vecin pe plan local să te pună în temă. Trebuie să faci practic, după cărți e foarte greu fără practică.

#33
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View PostDigix, on 27 februarie 2019 - 14:09, said:

Dacă nu e viță nobilă, obții doar un zaibăr de umplutură.
Aici nu stiu detalii si nici nu-s cunoscator dar o sa incerc sa ma documentez.
Buruiana printre randuri nu este ca a fost ierbicidat de sapat da,o sa sap pentru afanare la fiecare butuc.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 14:27.


#34
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Sincer, langa salcami, ar fi mare pacat sa nu tii vreo 10 stupi, munca nu e grea, dar poti vinde mierea de salcam usor ...

#35
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Era sa uit.Exista si vreo 15mp cu tufe de mur,zmeur pusi nu crescuti de la natura si sunt in preajma paraului dar se dezvolta.

View Postd-ardeleanu, on 27 februarie 2019 - 14:15, said:

Sincer, langa salcami, ar fi mare pacat sa nu tii vreo 10 stupi, munca nu e grea, dar poti vinde mierea de salcam usor ...
Nu imi plac albinele si nici lucrul cu ele si nici nu-mi place sa le am prin preajma.Si din vipere se scot bani frumosi dar nici alea nu imi plac.
NU VREAU STUPI IN CURTE>

#36
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 29.10.2017
Bun salcâmul, e adorat de albine. E bun si ca adapost contra vanturilor reci, pentru stupi. Sunt recolte prin zona, albinele ar duce-o bine si dumneata pe langa ele. Succes, orice ati face!

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 14:21, said:

Era sa uit.Exista si vreo 15mp cu tufe de mur,zmeur pusi nu crescuti de la natura si sunt in preajma paraului dar se dezvolta.


Nu imi plac albinele si nici lucrul cu ele si nici nu-mi place sa le am prin preajma.Si din vipere se scot bani frumosi dar nici alea nu imi plac.
NU VREAU STUPI IN CURTE>

Ãlbinele vor veni oricum la salcami.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate