Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Telefon ~800 lei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Lol, păi dacă așteptăm să apară a doua, a treia generație (note 9-10) de după asta (note 7) care încă n-a apărut, ne mai luăm telefoane la poolivar. ;)

Niciodată în România nu s-a vândut în pierdere, să ții minte asta de la mine. Cât despre scăzut prețul, stai liniștit că au de unde. Ăia prin Asia cum se mulțumesc la retail să-l dea cu sub 200 $? Gândește-te că au și profit. La o gândire capitalistă, asta înseamnă vânzări mai multe, deci profit mai mare. Mai e mult până să înțeleagă și șnapanii de "capitaliști" români asta.

Ca o concluzie a topicului acestuia, eu sunt dispus să cresc până la 1200, max. 1300 de lei pentru un telefon bunicel. Poco F1 ar fi pe-acolo, din câte m-am informat și eu. Nu mă deranjează deloc designul ca pe colegul de mai sus, chiar mi se pare OK. E altceva mai bun în banii ăia, care să-i merite? Dar nou, cu garanție în RO nu mă interesează SH sau adus din China.

Edited by ursamajor, 22 March 2019 - 20:04.


#74
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ar mai fi și Xiaomi Mi Mix 2.

#75
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postursamajor, on 22 martie 2019 - 16:59, said:


Nu cred să scadă vreodată sub 1200, hai, 1100 de lei la varianta Pro, la cĂątă tevatură e Ăźn jurul lui. Dacă ne uităm la Note 6 sunt Ăźncă la ~ 1000 de lei (chiar mai mult) după cĂąt timp de la apariție?

Redmi Note 5 s-a lansat mai scump in India decât 7 Pro, nu cu mult dar cu vreo 1000 de rupii. La noi a fost parca 12 milioane când a apărut. (quickmobile nu se pune...)

View Postursamajor, on 22 martie 2019 - 16:59, said:


Nu cred să scadă vreodată sub 1200, hai, 1100 de lei la varianta Pro, la cĂątă tevatură e Ăźn jurul lui. Dacă ne uităm la Note 6 sunt Ăźncă la ~ 1000 de lei (chiar mai mult) după cĂąt timp de la apariție?

Note 6 Pro e deja 900 de lei parca.

#76
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Note 6 PRO e prea mare la 157.9 x 76.4 x 8.3 mm.
Are snap 636 ca Mi A2, cu acumulator insa de 4 ah (Mi A2 lite are de 4 ah)
Are si ecran LCD.

Interesant ar fi Xiaomi Mi 9 SE, insa are doar 3070 mAh si varianta aparuta pana acum nu are banda 20 care e folosita la vodafone.
E mai scump, dar raportul pret-performanta este mai bun.

#77
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
din pacate toate telefoanele de acum incolo or sa fie cat mai mari. Nu avem ce face decat sa ne cumparam o fabrica de asamblat, aducem componente si ne facem noi telefonul ideal. Ceea ce nu ar fi rau doar ca ne lipseste cash-ul :)

#78
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Când "nu mai ai ochi", e numai bun unul mai mare.
Eu cred că mă apropii de luarea unei decizii. Cred că o să comand un Pocophone F1. Camera de pe Note 7 Pro nu-i așa grozavă cum se spune, diferențele sunt infime la nivelul la care mă interesează (DR, expunere, noise reduction, detalii etc.). 48 MP ăia sunt mai mult marketing, căci folosind toți acei pixeli pozele sunt bleah. În schimb la performanță... vreau să simt că am luat ceva mai bun decât bătrânul meu încă tânăr Redmi Note 3 SE. Posted Image E mai scump, dar e un SD845, wtf! Designul nu mă deranjează și-l prefer din plastic. Am avut telefon din sticlă și i-am spart spatele cu husă pe el. Cu husă a trebuit să-l port de-atunci.

Edited by ursamajor, 25 March 2019 - 09:43.


#79
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Poco f1 e super telefon, are un coleg, merge brici, pozele cu aplicatia lui de la miui sunt foarte bune, daca ii pui google camera deja poti sa intri in liga celor mari cu s9, huowei, aifon, etc.
Bateria tine cam 2 zile de calarit. Pt cei care ii deranjeaza cum arata miui-ul, exista o groaza de launchere. Nova e doar un exemplu. Iar plasticul mi se pare o chestie buna nu un defect. Gandeste-te ca la un capac de plastic daca se crapa, dai 1$ pe el si iei altul, daca se sparge spatele de sticla ai pus-o pe langa faptul ca nu o sa ai ce face, o sa arate si nasol. Si inlocuirea celui de sticla e jumate de telefon. Mie tot alea de metal imi plac. Sa simti metalul ala rece si bine finisat in mana, iti da impresia de telefon solid, nu bibelou de sticla.
Am fost in weekend in Auchan si aveau acolo Redmi note 6 la stand. Mi-a placut cum statea in mana. Si capacul telefonului ori era plastic ori metal, nu mi-am dat seama, parea un plastic destul de solid si tare sau un metal. era foarte ok. Ecranul era destul de placut, pt gustul meu si se misca foarte fluid.
Am observat si eu ca Redmi note 7 ziceau astia ca din aia 48 megapixeli, defapt sunt 12 si daca vrei 48 e o optiune dar merg bine doar ziua pe soare puternic. ca sa nu mai zic ca o poza dinaia de 48 mp are in jur de 20 mega. Daca mai faci si raw, deja... ai dat-o in balarii. faci 5 poze si gata memoria. :)

#80
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pacat ca nu are o amarata antena de NFC.

#81
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Alea jacta est!

#82
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
lipsa nfc e o chestie ok pt mine, cum ar fi sa iti sparleasca unii telefonul si sa se duca sa faca cumparaturi cu nfc-ul tau?
plus ca nu ai cum sa faci un telefon si ieftin si devreme acasa si sa faca cartofi prajiti daca nu are si ceva compromisuri, niste pistrui, e bruneta nu blonda, si nu are nfc. big deal... Posted Image
Cine vrea nfc si tot tacamul va trebui sa se mai scarpine de cel putin inca pe atat si sa ia un telefon din seria mi sau mi mix.

Edited by unpuisor, 25 March 2019 - 15:36.


#83
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu poti face cumparaturi atata timp cat nu esti autentificat. Exista telefoane mult mai ieftine care au amarataul ala de NFC. Daca costa cu $2 in pluss, nu era foc. Pentru mine, lipsa NF-cului e dealbreaker. Practic, dupa display, a devenit cea mai folosita componenta.

#84
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu mă interesează NFC. Chiar deloc. ;)

#85
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
la mine desi, am asa ceva nu am folosit nici macar o data. Nici macar nu e activat. E ca si cum nu ar fi. Poate daca aveam vre-un gadget cu nfc l-as fi folosit dar asa...
am vazut la promotie la pisigaraj un a2 cu 800 lei. Dar era pe gold. Ca m-a rugat o ruda sa ii caut un telefon la 800 lei. Din pacate e mofturos si nu vrea gold. Eu nu am avut problema asta, mai ales ca in husa si cu ecran de protectie negru nu se vede culoarea. Si chiar daca s-ar vedea... puii mei e o culoare frumoasa, nu e gold dinala tig--esc.

#86
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Topicul se poate închide (sau nu). Posted Image  Am dat comanda pentru un Pocophone F1 albastru. Posted Image  I-am mai luat și astea, să fie acolo:
https://www.mobiledi...x2q2z2z2t2.html
https://www.mobiledi...x2q213s2t2.html

Mulțumesc pentru participarea la discuții. Posted Image

Edited by ursamajor, 25 March 2019 - 18:33.


#87
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
sa il stapanesti sanatos, frumos culoarea albastru.

#88
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postunpuisor, on 25 martie 2019 - 18:04, said:

la mine desi, am asa ceva nu am folosit nici macar o data. Nici macar nu e activat. E ca si cum nu ar fi. Poate daca aveam vre-un gadget cu nfc l-as fi folosit dar asa...
am vazut la promotie la pisigaraj un a2 cu 800 lei. Dar era pe gold. Ca m-a rugat o ruda sa ii caut un telefon la 800 lei. Din pacate e mofturos si nu vrea gold. Eu nu am avut problema asta, mai ales ca in husa si cu ecran de protectie negru nu se vede culoarea. Si chiar daca s-ar vedea... puii mei e o culoare frumoasa, nu e gold dinala tig--esc.

Eh, unii il folosesc pentru transportul in comun, il folosesc pentru plati si alte de-astea. Pana la urma, se numeste "smartphone" si vreau sa ma folosesc de toate functiile lui ca sa imi usureze viata :)

#89
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
referitor la telefon de 800 lei, l-am convins pe cumnata-miu sa aleaga intre a2, ala gold si Redmi note 6. Personal imi place a2-ul dar am inteles ca e bateria mica si daca il frecusesti nu treci ziua cu el.

#90
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
N-am pus mâna pe N6, doar pe Mi A2, dar mi-a plăcut. Bateria cică n-ar fi chiar așa subdimensionată, cum se credea. După update-ul la Pie și remedierea unor bug-uri, s-a îmbunătățit simțitor durata.
Mersi pentru urare. Sper să n-aibă probleme, cum a fost și Redmi note 3 SE. Mi-au venit husa și sticla înaintea telefonului. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate