Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telefon ~800 lei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dețin un Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition. Merge bine, va ajunge prin alunecare la soție, deci aș vrea altul. :)
Am pus ochii pe un Mi A2 (64/4GB) și pe Note 5 sau 6, tot de la Xiaomi. Ce părere aveți? Sau dacă aveți alte recomandări, ascult.
Dezvoltați pro și contra, vă rog.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Moto G7 Power. Probabil cea mai buna autonomie pentru categoria asta de pret ~ 900 lei

Deocamdata doar la Digi se gaseste, dar ar trebui ca in urmatoarele saptamani sa apara si la restul retailerilor.

Avantaje> Android 9 Pie, curat, cu actualizari pe urmatorii 3 ani.
Alte avantaje se gasesc pe net.

Edited by MembruAnonim, 24 February 2019 - 14:31.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce așteptări ai de la noul telefon? Folosesc un Huawei P9 Lite și sunt mulțumit de el (nu le am cu jocurile și nici fotografia nu e specialitatea mea) dar se mișcă bine (un waze, căutare online, îmi înțelege glasul când vorbesc cu el, semnal bun).

Pentru minusuri nu prea am ce sa zic, vin de pe un telefon cu Windows și, cu excepția câtorva aplicații în plus, se mișcă aproape identic (de repede).

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce sotia ia ceva folosit si tu ceva nou ? De ce nu invers ?
Mi A2 daca gasesti e ok

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Cam orice Xiaomi în bugetul tău este o alegere ok, nu prea văd alte opțiuni mai bune.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostPololica, on 24 februarie 2019 - 14:27, said:

Ce așteptări ai de la noul telefon? Folosesc un Huawei P9 Lite...
P10 Lite are fiică-mea, e o jucărie. ;)
Așteptări? Aveam eu multe, dar depășesc bugetul. Poco F1 mi-aș fi dorit, dar e dublu și consider că un telefon nu merită atâția bani, indiferent de... scuză.
Nici eu nu-s gamer, dar camera m-ar interesa să fie mai bună decât la Note 3.

#7
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Acelasi buget am si eu si astept sa vina in tara (Xiaomi) Redmi Note 7.

#8
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nokia 6.1

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Dacă vrei Android curat, atunci Mi A2.

Dacă vrei autonomie bună și cea mai bună cameră dintre cele 3 enumerate, atunci Note 6.

Dacă vrei ceva și mai bun, tot de la Xiaomi, atunci așteaptă să apară Note 7 și pe meleagurile noastre.

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Hmm, din ce-am văzut pe gsmarena la comparații foto, Mi A2 are (e adevărat, cu foarte puțin) camera mai bună.
Autonomia ar fi un aspect de luat în seamă... Probabil Note 7 va avea un preț umflat la început.

Edited by ursamajor, 24 February 2019 - 15:35.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMembruAnonim, on 24 februarie 2019 - 14:27, said:

Moto G7 Power. Probabil cea mai buna autonomie pentru categoria asta de pret ~ 900 lei

Deocamdata doar la Digi se gaseste, dar ar trebui ca in urmatoarele saptamani sa apara si la restul retailerilor.

Avantaje> Android 9 Pie, curat, cu actualizari pe urmatorii 3 ani.
Alte avantaje se gasesc pe net.

Al lui xiaomi redmi note 3 are snapdragon 650 cu adreno 510.
La CPU are hexacore dintre care 2 sunt cortex A72 @ 1,8 ghz.
La GPU adreno 510 e capabil de 153,6 GFlops.

Si ii recomanzi unul care are snapdragon 632 care are CPU octa dar cu kryo 250, 4 gold si 4 silver @ 1,8 Ghz care sunt bazate pe 4 x A73 semicustom si 4 x A53, deci doar putin peste ce are, insa la GPU G7 power  e mai slab pt ca adreno 506 din snap 632 e capabil de numai 115-124 GFlops.

Daca avea macar snap 636 care are adreno 509 capabil de 184,3 Gflops, era macar o idee mai bun, dar tot nesemnificativ.
De asta se uita la A2 full.

Poco e bine ca nu ia in considerare pt ca arata oribil barbia si colturile aberant de rotunjite la ecran, plus ca nu are NFC si are ecran LCD cu latenta de zeci de ori mai mare decat una care sa justifice adreno 630...
Din pacate absolut toate LCD-urile din smartphoneuri au latenta aberant de mare +/- 57-59 ms, si pe la altele mai pricopsite pe la 37-47 ms deci tot aberant de mare si la Sony.
Nokia 8 are 28 ms, deci tot aberant de mare, si culmea are retentie ca un burn-in mai rau ca la AMOLED...

Trebuie sa apara versiunea globala pt MI 9 SE, deocamdata cea lansata nu are banda 20, dar a fost anuntata si o varianta globala ( la mi 8 SE nu a fost dar la Mi 9 SE e anuntata deja)
MI 9 SE are snap 712 cu adreno 616 capabil de peste 384 GFLOPS ( si Mi8 SE are 616) si ecran AMOLED care sa justifice asta.
Are si margini subtiri, e si relativ compact la 147.5 x 70.5 x 7.5mm cu ecran de ~ 6 ( 5,97) si costa 300 euro.
Singura chestie mai discutabila ar fi acumulatorul de numai 3 Ah, dar snap 712 este economic asa ca are autonomie buna.

Edited by loock, 24 February 2019 - 16:07.


#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Interesant, loock. ;) 3000 mAh pe un procesor mai economic probabil m-ar ține cât 4000 mAh pe ce am acum. Acceptabil. Dar ca preț pare cu ceva peste. Maximum maximorum aș putea plusa până la 900 lei. Care s-o-ncadra acolo, va fi al meu. :)

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postursamajor, on 24 februarie 2019 - 15:33, said:

Hmm, din ce-am văzut pe gsmarena la comparații foto, Mi A2 are (e adevărat, cu foarte puțin) camera mai bună.
Curios. Pe hârtie Note 6 stă mai bine: senzor mai mare, dimensiune mai mare a pixelilor.

#14
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
Lenovo K5 Pro (pisi garaj) cu 800lei și Snapdragon 636. Bateria e de 4050.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTrafalgarLaw, on 24 februarie 2019 - 17:24, said:

Lenovo K5 Pro (pisi garaj) cu 800lei și Snapdragon 636. Bateria e de 4050.

Camera e mai proasta decat la telefonul pe care il are deja, si in plus carcasa e cam mare.

E greu sa bati la buget mic ce are deja (redmi note 3 ) cu snapdragon 650 cu adreno 510 si cu o camera bunicica si cu acumulator decent si autonomie.
K5 pro are autonomie dar e mai slab la camera si e prea mare (inalt).
Apropo, snapdragon 650 are si Sony X si X compact care se misca instant fara lag.
La jocuri insa adreno 510 nu impresioneaza, chiar daca e de 4 X peste ce pune Samsung in majoritatea telefoanelor lor...

Edited by loock, 24 February 2019 - 18:15.


#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Postursamajor, on 24 februarie 2019 - 15:03, said:


P10 Lite are fiică-mea, e o jucărie. ;)
Așteptări? Aveam eu multe, dar depășesc bugetul. Poco F1 mi-aș fi dorit, dar e dublu și consider că un telefon nu merită atâția bani, indiferent de... scuză.
Nici eu nu-s gamer, dar camera m-ar interesa să fie mai bună decât la Note 3.

Dacă tu vrei telefon, ești dispus să dai 800 de lei și consideri P10 Lite o jucărie... E ca și cum ai spune nu îmi iau mașina, că nu am bani de Mercedes. :D
In topic: Mi A2 cred că e cea mai echilibrată varianta.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostLauCalin, on 24 februarie 2019 - 17:56, said:

Dacă tu vrei telefon, ești dispus să dai 800 de lei și consideri P10 Lite o jucărie...
În afară de camera nițel mai OK decât la Note 3 ce-l am, e mai slab decât acesta: ecran mai mic (ochii mei au ceva ani în cârcă), mai slăbuț ca hardware, autonomia nu m-a impresionat etc. De ce-aș da banii pe ceva mai prost decât ce am? Lasă comparațiile alea puerile cu mașini. Posted Image Există telefoane cu hardware foarte OK la bugete acceptabile. pe-alea le ochesc. Nu mă interesează Mercedesuri să plătesc sigla, ci Loganuri cu motor de Mercedes, că tot îți plac comparațiile cu mașini.

Edited by ursamajor, 24 February 2019 - 18:23.


#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postursamajor, on 24 februarie 2019 - 14:17, said:

Dețin un Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition. Merge bine, va ajunge prin alunecare la soție, deci aș vrea altul. :)
Am pus ochii pe un Mi A2 (64/4GB) și pe Note 5 sau 6, tot de la Xiaomi. Ce părere aveți? Sau dacă aveți alte recomandări, ascult.
Dezvoltați pro și contra, vă rog.
Mi A2 are Android "curat", celelalte scrise de tine, au toate Miui. Eu as merge ori pe Note 5, ori pe Note 6 Pro, desi imi face mai mult cu ochiul Redmi Note 6 Pro. Era vreo 950 la promo pe Emag week-end-ul asta.

View PostGriggson, on 24 februarie 2019 - 15:14, said:

Acelasi buget am si eu si astept sa vina in tara (Xiaomi) Redmi Note 7.
Sa vina la sub 1000 lei ? M-as mira.

Edited by Magicwisewolf, 24 February 2019 - 19:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate