Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

amenda parcare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#145
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
100 % de acord cu colegul iancuMIC
Incalcam legea in mod nesimtit, cautam pretexte dar, vrem o tara ca afara
NO COMMENT

#146
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Nu vreau sa scap de amenda. Vreau doar sa fie aplicata legea in mod corect si pt toata lumea. Adica daca nu am fost eu la volan de ce sa fiu eu cel care e trecut in PV? Putea sa fie un prieten, o ruda, puteam sa nu am nici permis ci doar sa fiu proprietar de autoturism.

Greseala a fost recunoscuta, nu asta e problema, ci PV in sine si atitudinea "gardianului" care nici nu mi-a dat copie dupa PV.
Eu ma astept sa primesc amenda prin posta, nu-i bai o voi plati ca nu e capat de tara, insa e bataie de joc ce se intampla. Nu exista locuri de parcare si tot orasul Galati e un santier si e pe duca iar cei  de la pol locala (acesti fosti gardieni cu max 8 clase) se comporta ca fiind buricul pamantului.

Asta e. Daca va ma fi o data viitoare (desi suntem la prima abatere atat eu cat si sotia) pt ca in genere chiar respectam legea, nu voi mai da curs acestor invitatii si voi astepta linistit sa vina prin posta. Nervi si timp pierdut degeaba.

Edited by shadow_x3x, 13 March 2019 - 10:50.


#147
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Trebuia sa mergi cu sotia la intocmirea PV-ului sau sa spui ca tu ai condus. Semnai, plateai si a2a oara nu mai parcai acolo. :) Ei te invita "la sectie" sa identifice conducatorul auto. Eu am luat amenda in sectorul 4 si am platit on-line in timp ce mi se intocmea PV. :)

#148
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Daca nu sunt locuri de parcare, sa stii ca n-ai voie oricum s-o lasi asa. Dupa acelasi principiu, n-am loc de parcare, o las in mijlocul intersentie pentru ca...?!
Mai ales ca spui ca erati 2. Unul se duce unde are treaba si altul cauta loc de parcare sau se plimba aiurea prin trafic. Inteleg ca uneori e nevoie de masina, dar daca n-ai loc, eviti s-o iei sau n-o lasi parcata.
Daca pana la 100 de metri la mare in larg nu e sosea, e problema primariei ca n-a facut. Nu e, nu te duci / n-o bagi acolo.

Posted Image

Edited by sorin147, 13 March 2019 - 11:00.


#149
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
Legea a fost aplicata corect
Ai parcat aiurea - plateste amenda fara comentarii
Asa este civilizat

Agentul nu ti-a dat copie pentru ca ai refuzat
Ce nu e clar ? Tot pe el dai vina ?

Data viitoare recunoste din prima clar si raspicat ca ai gresit (nu mai da vina pe sotie)
Semneaza PV instant si fara ezitari
La mentiuni trece - "scuze pentru neplacerile pe care le-am provocat"
Primesti frumos PV si platesti amenda

Nu mai cauta scuze puerile cum ca nu sunt locuri de parcare sau alte asemenea
Nu tine

#150
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Ca totul sa fie clar.

Quote

Art. 32. - În aplicarea prevederilor prezentului regulament cetăţenilor le revin
următoarele obligaţii cu privire la circulația, oprirea, staționarea și parcarea
neregulamentară pe domeniul public sau privat al municipiului Galati:
...
b) de a nu opri, staţiona, parca și circula cu vehicule în parcuri, alei pietonale, insule
de dirijare a circulației, esplanade, trotuare, cu excepția locurilor unde parcarea
este permisă prin indicatoare;
...
Art. 33. - Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 700 – 1500
lei nerespectarea prevederilor art. 32, lit. a) – k), n).

http://politialocala.../06/HCL-260.pdf

Inainte de a parca pe trotuar, intrebati-va cum ar fi daca acestea ar fi ocupate de masini  si invers, strazile ar fi ocupate de pietoni. Dăcat 5 minute. Posted Image

Edited by iancuMIC, 13 March 2019 - 11:15.


#151
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
Absolut nimic anormal
Niste reguli de bun simt care se aplica peste tot  - nu doar in Galati

Dar nu - Batman ! Batman !
- Politistii sunt nesimtiti ... ma persecuta
- Nu ma lasa sa parchez unde vrea si cand vrea muschii mei ...
- Nu semnez PV asa ... de-al draku
- etc.

#152
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007

View PostiancuMIC, on 13 martie 2019 - 10:39, said:


Or fi avand ei o baza legala; uite asta, de exemplu ce zici, merge?
Sa-ti amintesc ce spuneai pe aici?



Eu vorbeam de pv intocmit in lipsa.
Iar hotararea aia de consiliu local face exact ce am mai spus: face pipi pe lege, in speta pe OUG 195 desi spune ca o respecta.
Uite un exemplu de la Constanta.

HCL 235/2018 spune la art. 25 ca "sanctiunea se aplica proprietarului vehiculului"
Apoi zice ca "prevederile prezentului regulament se aplica cu respectarea OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice...."
Ori in OUG 195/2002 se spune ca PV-ul se incheie in lipsa doar dupa stabilirea identitatii conducatorului de vehicul... "
Deci cum poate politistul local sa respecte OUG 195/2002, cand aceasta se bate cap in cap cu hotararea de consiliu local nr. 235/2018?
Daca o respecta pe prima(referitor la aceasta speta) , automat inseamna ca o incalca pe cea de-a doua si invers.
Asa ca acel paragraf din  HCL 235  este un abuz grosolan din partea autoritatilor municipale pentru ca incalca legislatia in vigoare.


View PostNaijax, on 13 martie 2019 - 10:44, said:

100 % de acord cu colegul iancuMIC
Incalcam legea in mod nesimtit, cautam pretexte dar, vrem o tara ca afara
NO COMMENT
Au scapat altii si de crima daca nu au fost intocmai respectate procedurile.
Ideea e ca daca vrei sa faci o treaba, atunci fa-o ca la carte in plm.
Altfel ajungem ca in Coreea de nord.
Tie ti-ar conveni sa imprumuti masina unui amic si amenda sa-ti vine pe numele tau?

Edited by dan1980_25, 13 March 2019 - 11:31.


#153
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Nenea, am impresia ca, ori nu vrei ori nu poti sa intelegi niste aspecte; eu cred ca personalul poliției locale este abilitat să constate și să aplice sancțiuni contravenționale la nivel local, numai în situația în care faptele sancționabile  sunt prevăzute în hotărâri de consiliu local, neavând aptitudinea de a constata contravenții la regimul circulației rutiere așa cum acesta a fost stabilit prin O.U.G. 195/2002. Cand o sa-mi arati o amenda a politiei locale in care se specifica, faptul ca esti amendat in vreunui articol din OG 195 atunci te cred, pana atunci poti sa continui pe teme asta cat doresti, chiar daca nu poti fi avea o logica in anumite exprimari.

Edited by iancuMIC, 13 March 2019 - 11:35.


#154
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdan1980_25, on 13 martie 2019 - 11:30, said:

Au scapat altii si de crima daca nu au fost intocmai respectate procedurile.
Ideea e ca daca vrei sa faci o treaba, atunci fa-o ca la carte in plm.
Altfel ajungem ca in Coreea de nord.
Tie ti-ar conveni sa imprumuti masina unui amic si amenda sa-ti vine pe numele tau?

Si ce propui ? Sa ne omoram unii pe altii ?
Sa parcam aiurea pentru ca, nu e o crima, nu-i asa ?
Sa ne pisam pe legi ? Altceva ?
Nu am prieteni d'astia - multumesc lui Dumnezeu

#155
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007

View PostiancuMIC, on 13 martie 2019 - 11:34, said:

Nenea, am impresia ca, ori nu vrei ori nu poti sa intelegi niste aspecte; eu cred ca personalul poliției locale este abilitat să constate și să aplice sancțiuni contravenționale la nivel local, numai Ă®n situația Ă®n care faptele sancționabile  sunt prevăzute Ă®n hotărâri de consiliu local, neavând aptitudinea de a constata contravenții la regimul circulației rutiere așa cum acesta a fost stabilit prin O.U.G. 195/2002. Cand o sa-mi arati o amenda a politiei locale in care se specifica, faptul ca esti amendat in vreunui articol din OG 195 atunci te cred, pana atunci poti sa continui pe teme asta cat doresti, chiar daca nu poti fi avea o logica in anumite exprimari.
Eu nu aveam neaparat treaba cu politistul local. El face ceea ce a fost instruit sa faca adica sa aplice kegea.
Eu puneam doar la indoiala legalitatea HCL.

View PostNaijax, on 13 martie 2019 - 11:34, said:



Si ce propui ? Sa ne omoram unii pe altii ?
Sa parcam aiurea pentru ca, nu e o crima, nu-i asa ?

Nu, din pacate nu ai inteles nimic.

Edited by dan1980_25, 13 March 2019 - 11:42.


#156
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdan1980_25, on 13 martie 2019 - 11:30, said:


Eu vorbeam de pv intocmit in lipsa.
Iar hotararea aia de consiliu local face exact ce am mai spus: face pipi pe lege, in speta pe OUG 195 desi spune ca o respecta.
Fix așa e și cu amenda rutieră când ești pozat de camere.
Ești rugat să spui cine a condus.
Dacă nu o faci, plătești tu (proprietarul) amenda.
Nu văd nici un abuz.

#157
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdan1980_25, on 13 martie 2019 - 11:42, said:

Nu, din pacate nu ai inteles nimic.

Pai, ce nu ar fi de inteles ?
Sunt cu masina (care este pe numele meu) dar conduce sotia
Parcam prost ca asa vrea muschii nostril
Refuzam PV pasand responsabilitatea de la unul la altul. Conducea sotia - ba nu - era Elvis Presley - ...etc.

Sa n-o mai lungim - incalc legea cu buna stiinta dar, ca un veritabil cocalar, caut motive sa nu platesc o amenda pe care o merit cu varf si indesat

Te rog sa nu mai incurajezi astfel de acte
Fapta e comisa iar amenda mai mult decat meritata
Restul e CAN CAN

#158
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007

View PostiancuMIC, on 13 martie 2019 - 11:34, said:

Cand o sa-mi arati o amenda a politiei locale in care se specifica, faptul ca esti amendat in vreunui articol din OG 195 atunci te cred,


View Postsfantu.dracu, on 13 martie 2019 - 11:47, said:


Fix așa e și cu amenda rutieră când ești pozat de camere.
Ești rugat să spui cine a condus.
Dacă nu o faci, plătești tu (proprietarul) amenda.
Nu văd nici un abuz.
Asa e corect.
Problema e ca politia locala nu te intreaba cine a condus. Trimite amenda direct proprietarului.

Attached Files


Edited by dan1980_25, 13 March 2019 - 12:04.


#159
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postdan1980_25, on 13 martie 2019 - 12:03, said:

Problema e ca politia locala nu te intreaba cine a condus. Trimite amenda direct proprietarului.
Asa o fac peste tot in lumea civilizata... sau vrem o tara ca afara dar nu cu reguli ca in afara?
Trimit amenda proprietarului, daca proprietarul stie ca nu a condus el si nu a parcat el aiurea poate cere returnarea contravalorii amenzii de la cel ce a condus in cadrul unui proces civil cu cel caruia i-a imprumutat masina.
Simplu, corect si eficient.

Edited by projectfp, 13 March 2019 - 12:17.


#160
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 30.04.2006
e 15€ o amendă de parcare la München
o parcare pe "oprirea interzisă" e ceva mai scumpă, 25€ am impresia.

#161
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

Quote

Eu puneam doar la indoiala legalitatea HCL.
Eu cred ca doar prefectul poate ataca, in fata instantei de contencios administrativ, aceste acte, daca le considera nelegale.

Referitor la persoana care conducea masina la momentul incalcarii unei legi; poate nu doresti din motive personale (ai imprumutat-o unei...prietene) sa comunici numele acesteia, caz in care iti asumi riscurile (ca si la trecere pod sau rovinieta).  Rau asa, rau asa.
In fine, deja intram in barfe, smenuri, susanele. Posted Image
Concluzia; ai gresit, te documentezi, vezi daca e corecta sanctiunea si ti-o asumi. Data viitoare, vei sti.

Edited by iancuMIC, 13 March 2019 - 12:55.


#162
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007

View Postprojectfp, on 13 martie 2019 - 12:15, said:

Asa o fac peste tot in lumea civilizata... sau vrem o tara ca afara dar nu cu reguli ca in afara?
Trimit amenda proprietarului, daca proprietarul stie ca nu a condus el si nu a parcat el aiurea poate cere returnarea contravalorii amenzii de la cel ce a condus in cadrul unui proces civil cu cel caruia i-a imprumutat masina.
Simplu, corect si eficient.
"afara" amenda e 15 euro, nu 150.
Sau luam de afara numai ce ne coafeaza?
Eu am patit sa-mi vina hartii sa dau numele celui care a condus masina mea in data de... in zona.... Etc, pentru masina pe care am vandut-o unui gaozar care nu a transcris-o pe numele lui.
Daca imi veneau direct amenzi, imi petreceam 2018 prin tribunale, pentru ceva ce nu am facut eu.
Nu cre ca ti-ai dori sa patesti asa ceva.

Edited by dan1980_25, 13 March 2019 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate