Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10829 replies to this topic

#8641
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Mda, cel mai probabil vor menține restricția cu domiciliul ca să nu-și mai pună romanii fotovoltaice pe casele de vacanță... Cel puțin cam așa s-a exprimat ministrul. Am trimis mail cu sugestii dar cred că hotărârea e deja luată. În cazul meu e vorba de o casă construită de noi, intabulata pe numele nostru, doar că momentan locuiesc părinții mei acolo. Deși la doar 2 km de domiciliu, e în alt județ 😒

Edited by aladdin2k, 28 March 2023 - 16:43.


#8642
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021

 laurcj, on 28 martie 2023 - 16:29, said:

Salut @82XXL. Eu am contactat anul trecut o firma din zona mea si mi-au spus ca daca locuinta e in triplex si e incadrata ca apartament, nu am nici o sansa sa fiu acceptat din cauza limitarii respective.

In cazul tau exista pereti dubli intre locuinte ? Cum este incadrata locuinta in extrasul CF ? Am impresia ca mai demult chiar daca nu aveau pereti despartitori dubli locuintele tot nu erau incadrate ca apartamente in extrasul CF. Locuinta mea a fost finalizata in 2021. Sau poate ca in 2019 cand ai depus tu dosarul nu exista limitarea asta in program.
In CF figureaza ca si apartament, intre mine si vecinul nu este perete dublu, acoperisul este trecut comun in cf
Am trimis cf individual si cf colectiv pt dosar si nu au fost probleme
"Se infiinteaza cartea funciara xxxxC1-U1 a unitatii individuale cu
numarul cadastral xxxxC1-U1/Floresti, rezultat din apartamentarea
constructiei cu numarul cadastral xxxx-C1 inscrisa in cartea funciara
Xxxx-C1" Asta e din cf individual


#8643
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021
Eu le-am luat online ambele CF uri de pe ancpi.ro, si cel individual si cel com7n

#8644
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008

 martonkodok, on 28 martie 2023 - 16:06, said:

nu se poate s extinzi sistem existen prin AFM
Dar poti adauga inca unul langa cel existent. Asa cred.

Edited by camsonat, 28 March 2023 - 16:48.


#8645
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Laurcj, poti lua legatura si cu alte firme, cea cu Eslr (si En sis pe alocuri) monteaza in toata tara cu subcontractori. Alladin, am caz asemanator, socrela sta acolo. Cred ca cel mai simplu e ca eu si sotia (prorpietarii) sa isi schimbe CI-urile.

Cu casele ipotecate in favoarea bancilor s-a modificat ceva?

Edited by bobitzaaa, 28 March 2023 - 16:52.


#8646
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 KTF, on 28 martie 2023 - 16:38, said:

Cred ca sunt 2 cazuri distincte : case insiruite dar de fapt toti sunt proprietari cota parte din tot terenul si case insiruite unde fiecare este proprietar pe bucatica lui.  Cei din situatia a doua nu ar trebui sa aiba nici o problema.

Da, cam asa cred ca e. Doar ca cel putin in ultimii ani daca casele insiruite nu au pereti despartitori dubli, atunci terenul de sub constructie va fi detinut in cota parte de toti proprietarii, ca practic nu ai cum sa delimitezi fizic bucatica fiecaruia din terenul de sub constructie. Si aici din pacate intervine limtarea stupida pusa de cei de la AFM.

#8647
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

 martonkodok, on 28 martie 2023 - 16:06, said:

nu se poate s extinzi sistem existen prin AFM

Unde scrie in ghid ca nu ai voie sa extinzi sistem existent prin AFM?
Ar fi culmea sa fie prevederea asta.
Avem acelasi drepturi toti la finantare.
E decizia mea daca vreu sa montez 3 kw pe bani mei iar ulterior sa apelez la o finantare prin AFM de inca 3 kw.

#8648
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
o carte funciara a unui apartament dintrun duplex are forma
54321-C1-U1
unde 54321 e terenul, C1 e constructia, U1 e apartamentul

in total ar fi vorba de 3 carti funciare
1. cel cu numar pentru teren 54321 sau chiar colectiva (asta trebuie cerut prima oara)
2. cel pentru constructie 54321-C1 care va lista unitatiile/compartimentarea/apartamentele
3. cel pentru dobandire locatiune 54321-C1-U1

normal C2, C3, sau U1, U2 exista in cazul in care sunt mai multe

deci in functia de sus ori trebuie ceruta cartea colectia in situatia 1, sau 2.

--------------------------

Articolul 16
Criterii de eligibilitate a proiectului şi cerinţe tehnice ale componentelor sistemului de panouri fotovoltaice
(1) Este eligibil proiectul care are ca scop realizarea sistemului de panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice pentru consum propriu, surplusul de energie fiind preluat în reţeaua naţională de distribuţie, fără a fi permisă extinderea unui sistem de panouri fotovoltaice existent.

Edited by martonkodok, 28 March 2023 - 17:58.


#8649
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Din cate stiu prevederea asta nu exista in primele doua finantari.
Este complet gresit ca au introdus-o.

#8650
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
da, tendinta este ca programului AFM se da un context social
inca nu a aparut sa fie venituri sub salariul mediu, dar va urma daca se va continua proiectul

#8651
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Cine are sistem fotovoltaic montat, o sa faca instiintare  catre distribuitor ca isi desfiinteaza sistemul exsitent. Opreste injectia cateva luni pana implementeaza AFM-ul. Ulterior, dupa ce depunde contractul de racordare pe sistemul cu AFM, declara iarasi sistemul initial.

Eu asa as face.

 martonkodok, on 28 martie 2023 - 17:58, said:

da, tendinta este ca programului AFM se da un context social
inca nu a aparut sa fie venituri sub salariul mediu, dar va urma daca se va continua proiectul


Pentru social sa vina cei de la ministerul cu ajutoare sociale.
Momentan e la mediu, deci vorbim de energie verde.

#8652
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

 bobitzaaa, on 28 martie 2023 - 16:52, said:

Alladin, am caz asemanator, socrela sta acolo. Cred ca cel mai simplu e ca eu si sotia (prorpietarii) sa isi schimbe CI-urile.
Ar fi fost simplu, dar cum spuneam, casa e in alt judet (noi in Galati, casa peste Dunare, in Tulcea). Ar trebui sa inmatriculam si masina pe Tulcea, in teorie actualizarea datelor la banci si cine stie ce complicatii mai apar. Asta e, mai asteptam, pana la urma era o investitie pentru viitor (pentru prezent doar sa nu mai plateasca parintii energia si sa dea drumul la AC cu incredere).

#8653
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 martonkodok, on 28 martie 2023 - 17:54, said:

o carte funciara a unui apartament dintrun duplex are forma
54321-C1-U1
unde 54321 e terenul, C1 e constructia, U1 e apartamentul

in total ar fi vorba de 3 carti funciare
1. cel cu numar pentru teren 54321 sau chiar colectiva (asta trebuie cerut prima oara)
2. cel pentru constructie 54321-C1 care va lista unitatiile/compartimentarea/apartamentele
3. cel pentru dobandire locatiune 54321-C1-U1

normal C2, C3, sau U1, U2 exista in cazul in care sunt mai multe

deci in functia de sus ori trebuie ceruta cartea colectia in situatia 1, sau 2.

Merci de clarificare. Exact asa e si in cazul locuintei mele numarul cadastral are forma 54321-C1-U1 si stiu sigur ca exista si U2 si U3 la ceilalti proprietari. Vad ca am si exstrasul CF al terenului de sub cladire, cel cu numarul cadastral de forma 54321 in care apar cei 3 proprietari, fiecare cu cota parte din acest teren.

Mai are rost sa obtin si extrasul CF al cladirii, cel de la punctul 2 ? Sau e  clar ca in cazul meu se aplica limitarea de maxim 2 apartamente si ca atare nu ma incadrez ?

Edited by laurcj, 28 March 2023 - 19:53.


#8654
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Doar ca si idee aici pe topic,se vorbeste de un nou program prin care se vor da 5000€ pentru sisteme fotovoltaice,batrii pentru sisteme si pompe de caldura,partea beneficiarului fiind tot de 10%. Poate luam si baterii in completarea sistemelor astora pe care le avem sau le vom avea(cazul meu).pompe de caldura la 5000€nu stiu ce iti iei.
Programul va fi separat de casa verde fotovoltaice.

#8655
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

 toniparaschiv, on 28 martie 2023 - 13:08, said:

Tu realizezi ca iti inchizi o gramada de bani in acesta energie verde ce nu iti aduce amortizare nici in 25 ani cat sunt garantate panourule fotovoltaice. Sa nu mai zic ca o baterie de EV in 3-5 ani e terminata, sa nu mai zic ca iarna esti terminat, 5-15% max energie din max panourilor.
Aici sunt pasionati de fotovoltaice, nu este cazul sa vii cu propaganda pe care o faci si pe Fb. Se discuta toate variantele si fiecare decide functie de ceea ce-si doreste si ce poate.
Scuze de off-topic!

Edited by pyxyit, 29 March 2023 - 01:22.


#8656
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 toniparaschiv, on 28 martie 2023 - 13:08, said:

Tu realizezi ca iti inchizi o gramada de bani in acesta energie verde ce nu iti aduce amortizare nici in 25 ani
Voi faceti calcule aiurea. Eu am cosumat sambata 20kwh de la soare. Daca fac un calcul grosier la un pret de 0.7 lei/kw inseamna 14 lei. Daca as consuma la fel in fiecare zi ar fi cam 1000 euro/an. Nu am vorbit de injectie in retea sau altele. Si asta de pe un set de panouri de 4kwh de 4640 euro.

Dar trebuie sa te gandesti si altfel: daca ai acum niste bani si nu prea stii ce sa faci cu ei, a investi in fotovoltaice e o varianta, ca daca mai pica vreo 2 banci e posibil sa-ti iei cu ei o ciocolata.

#8657
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt interesat de programul din 2023, va trebui sa facem un extras de carte funciara in termen de valabilitate sau oare va fi ok la depunere si un extras anterior? Parca are valabilitate numai 30 de zile. Se poate obtine si online?

#8658
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

 laurcj, on 28 martie 2023 - 19:53, said:

Mai are rost sa obtin si extrasul CF al cladirii, cel de la punctul 2 ? Sau e  clar ca in cazul meu se aplica limitarea de maxim 2 apartamente si ca atare nu ma incadrez ?
Obtine-le toate ca sa nu ai surprize. Costa 20 de lei / bucata online. Perfect valabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate