Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10789 replies to this topic

#8623
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
... si sa aiba peste 18 ani la momentul aplicarii in program...

Ai uitat ca a fost dosar respins pe motivul asta?

#8624
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 17.01.2014
domiciliu, varsta, numele de pe factura... dupa mine toate aceste conditii sunt "mioritice".
singurul factor absolut legal este dreptul de proprietate, restul sunt mofturi.... dar de ce sa fie simplu cand poate fi complicat?!?

#8625
toniparaschiv

toniparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2006

 pyxyit, on 24 martie 2023 - 05:41, said:

La invertoarele de duzina nu stiu cum e, dar la invertoarele hibride sau la combinatia ongrid-offgrid bateria se incarca in mod normal doar de la panouri si doar din surplus. Se poate insa si programa sa stea incarcata full tot timpul , adica se incarca din orice sursa disponibila. Ideea sistemului hibrid este aceea de a incarca acumulatorii doar din surplus. Bateria ajuta cu diferenta necesara (daca poate) cand consumul este mai mare decat productia si se poate programa cat sa se descarce.

Pai de cumperi si baterii, ai facut fix pix, erau doua variante, ongrid, scapi de stocare sau offgrid, trebuie acumulatori care-s scumpi si trebuie mare atentie in exploatare.

 pyxyit, on 25 martie 2023 - 14:24, said:

Favorizeaza chinezismele care sunt mai ieftine

Amice, tu crezi ca este sistem sa nu aiba ''chinezisme''? Toate-s produse in china sau pe componenete si asamblate in tari europene, China produce lucruri de calitate, vezi Huawei,Xiaomi si gunoie la pret mic sau uneori chiar scumpe.

#8626
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
"scapi de stocare" dar ramai cu factura care poate nu e "scumpa" dar vine in fiecare luna :))

Edited by pexic, 28 March 2023 - 13:02.


#8627
toniparaschiv

toniparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2006

 KTF, on 20 martie 2023 - 11:02, said:

Mi-ar placea un EV cu V2G, ca as impusca doi iepuri in acelasi timp, dar deocamdata costurile sunt prohibitive pentru asa ceva, daca vrei sa folosesti masina ca masina principala, nu doar sa te plimbi o zi prin oras cu ea. Plus ca ar trebui probabil sa imi suplimentez panourile, ca sa imi ajunga pentru consumul masinii (desi pentru asta costul e infim, comparativ cu costul masinii).

Tu realizezi ca iti inchizi o gramada de bani in acesta energie verde ce nu iti aduce amortizare nici in 25 ani cat sunt garantate panourule fotovoltaice. Sa nu mai zic ca o baterie de EV in 3-5 ani e terminata, sa nu mai zic ca iarna esti terminat, 5-15% max energie din max panourilor.

#8628
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 11.01.2009
De unde stii ca rezista doar 3-5 ani bateriile?
Si ca panourile nu se amortizeaza nici in 25 de ani?
Poti detalia calculele?

#8629
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Stie doar  "terminat" :D Iarna esti terminat, primavara si toamna esti terminat, masina electrica esti terminat.

#8630
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am citit ghidul pentru programul AFM 2023 si din pacate vad ca au pastrat aceeasi limitare stupida de 2 apartamente per imobil. In acest fel continua sa excluda triplex-urile si casele insiruite unde s-ar putea monta fara nici o problema panouri fotovoltaice pe acoperisul fiecarei locuinte. Cel putin in cazul meu, din pacate peretii despartitori dintre locuinte nu sunt dubli, asa ca locuinta apare in CF ca si apartament si terenul de sub casa si peretii despartitori apar ca parti comune. In zona mea sunt multe astfel de ansambluri cu triplexuri sau case insiruite.

Edited by laurcj, 28 March 2023 - 13:30.


#8631
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Pai scrie-i doamnei Raluca si fa o propunere. Tampita limitarea aia...

#8632
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Clar. Deja am inceput sa compun emailul catre d-na Raluca. Daca mai sunt si altii in situatie (locuinta in triplex sau casa insiruita) ii rog sa faca un efort sa trimita si ei un email.

#8633
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003

 toniparaschiv, on 28 martie 2023 - 13:08, said:


Tu realizezi ca iti inchizi o gramada de bani in acesta energie verde ce nu iti aduce amortizare nici in 25 ani cat sunt garantate panourule fotovoltaice. Sa nu mai zic ca o baterie de EV in 3-5 ani e terminata, sa nu mai zic ca iarna esti terminat, 5-15% max energie din max panourilor.

Eu mi-am facut calculele si sunt ok cu decizia luata. Chiar si cu preturile de Hidroelectrica imi recuperez investitia in mai putin de 10 ani. Daca tu ai alt mod de utilizare / calcule, nu este problema mea.

#8634
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Intrebare: daca pun pe banii mei acum 5kw, mai pot apoi sa extind cu 3 kw de la afm?

#8635
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
nu se poate s extinzi sistem existen prin AFM

#8636
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021

 laurcj, on 28 martie 2023 - 13:18, said:

Am citit ghidul pentru programul AFM 2023 si din pacate vad ca au pastrat aceeasi limitare stupida de 2 apartamente per imobil. In acest fel continua sa excluda triplex-urile si casele insiruite unde s-ar putea monta fara nici o problema panouri fotovoltaice pe acoperisul fiecarei locuinte. Cel putin in cazul meu, din pacate peretii despartitori dintre locuinte nu sunt dubli, asa ca locuinta apare in CF ca si apartament si terenul de sub casa si peretii despartitori apar ca parti comune. In zona mea sunt multe astfel de ansambluri cu triplexuri sau case insiruite.
Te contrazic. Sunt unul dintre cei norocosi care am montat prin afm in prima tura, mai exact in maryie 2021 cu dosarul depus din septembrie 2019. Si eu stau la duplex, de fapt casa insiruita pt ca sunt 4 unitati locative lipite si nu au fost probleme. Si nu am avut nevoie nici de acordul vecinilor cu toate ca acoperisul figureaza ca si comun si nici de actele sotiei dupa cum scria cineva mai sus

#8637
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut @82XXL. Eu am contactat anul trecut o firma din zona mea si mi-au spus ca daca locuinta e in triplex si e incadrata ca apartament, nu am nici o sansa sa fiu acceptat din cauza limitarii respective.

In cazul tau exista pereti dubli intre locuinte ? Cum este incadrata locuinta in extrasul CF ? Am impresia ca mai demult chiar daca nu aveau pereti despartitori dubli locuintele tot nu erau incadrate ca apartamente in extrasul CF. Locuinta mea a fost finalizata in 2021. Sau poate ca in 2019 cand ai depus tu dosarul nu exista limitarea asta in program.

Edited by laurcj, 28 March 2023 - 16:32.


#8638
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
cei care postati situatii despre triplex si case insurieta va rog sa postazi ambele carti funciare, ca ele, ambele se incarca la AFM

a) cum e evidentiata constructia in carte funciara COLECTIVA
b) cum e evidentiata constructia in cartea funciara individuala

#8639
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Eu am extras CF pentru unitate individuala, pe care l-am primit de la notar la vreo 2 saptamani dupa ce am semnat contractul de VC cu constructorul si acolo apare ca apartament. Asta presupun ca e pentru cartea funciara individuala. Cum pot sa obtin extrasul de carte funciara colectiva ? (care presupun ca e pentru intreaga cladire)

Edited by laurcj, 28 March 2023 - 16:36.


#8640
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Cred ca sunt 2 cazuri distincte : case insiruite dar de fapt toti sunt proprietari cota parte din tot terenul si case insiruite unde fiecare este proprietar pe bucatica lui.  Cei din situatia a doua nu ar trebui sa aiba nici o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

mihaisilcom

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate