Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1685 replies to this topic

#1657
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,011
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:14, said:


Eu am postat un adevar pe care ti-l pot proba la orice ora.
Tu nu il accedpti si incepi flame aici.
Ti-a mai scris un coleg ca mereu vrei sa ai ultimul cuvant, asta e firea ta, nu conteaza ca aberezi dar sa fii tu ultimul, acum ai onoarea, pa.
Ce adevar ai postat ???? Ti-am aratat cu subiect si predicat ca nu e cum vrei tu sa iasa. Apoi ai sucit-o de fiecare data cand ti-am dat un raspuns care nu-ti convenea. Asa esti tu, asa faci peste tot, vrei sa demonstrezi absurd ca ai dreptate, a sesizat si un coleg aici ce arunci pe aici aiurea si te-a intrebat omu, ca-i dadea cu virgula postarea ta.

#1658
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 13.11.2006
Am pus poze, individule, pentru ca sunt constient ca nu stii sa citesti sau sa intelegi ce citesti, poze da?
Acum scrii ca mi-ai demonstrat ca pozele cu acel consum si volum sunt false si ca eu vreau sa iti demonstrez prin absurd ca sunt reale?
Am scris romaneste, FRIGIDER, iar tu ai inteles ce ai vrut tu.
Acel coleg a primit raspunsul cerut in PM, pentru a nu starni flame aici cu tine, dar degeaba, ca ai mereu venin in taste cand te raportezi la adevarul altcuiva.

Cand vrei sa fi luat in serios, hai cu argumente, nu cu iluzii.
Arata-mi unde ai pus subiectul si unde predicatul care au demonstrat ca ale mele agregate nu au volum sau nu consuma ca in pozele de mai devreme!

#1659
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,011
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:14, said:

Ti-a mai scris un coleg ca mereu vrei sa ai ultimul cuvant, asta e firea ta, nu conteaza ca aberezi dar sa fii tu ultimul, acum ai onoarea, pa.
Cine e ala cu ultimu cuvant ?.... Daca nu te-as cunoaste....

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:49, said:

Acum scrii ca mi-ai demonstrat ca pozele cu acel consum si volum sunt false si ca eu vreau sa iti demonstrez prin absurd ca sunt reale?
Ce-ai consumat man ???? Arata-mi unde am zis eu asa ceva! Le sucesti iar cum vrei tu, ca sa-ti continui caterinca la adresa mea. Atata tot. Nu esti capabil de mai mult.
Eu ti-am zis sa postezi SI ce marca sunt cele doua agregate frigorifice si tu mi-ai raspuns la plezneala ca mie nu-mi zici, ca-i spui doar colegului pe pm.

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:49, said:

Cand vrei sa fi luat in serios, hai cu argumente, nu cu iluzii.
Vorbesti serios ???? Iar vrei s-o luam de la capat ?? Ce capacitate de intelegere ai omule ???? Vre-i sa-ti desenez ? Se vede ca n-ai ce face si au chef de caterinca.

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:49, said:

Am scris romaneste, FRIGIDER, iar tu ai inteles ce ai vrut tu.
Am inteles ce a inteles si colegu caruia i-ai zis ca ii raspunzi pe pm.

#1660
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008

View Postemgd2me, on 15 martie 2024 - 09:01, said:

Noua achizitie: Samsung RB33B612ESA/EF, 344. Pana acum cred ca e ok. In congelator, setat pe 2 la termostatul manual din frigider (singurul loc de unde se pot setata temperaturile pentru frigider si congelator) temperatura medie este de -17,5 (minim -26, maxim -9). Aveti idee, e normala aceasta variatie de temperatura? Asa functioneaza cele NoFrost?
Au trecut 3 saptamani de utilizare intensa de catre o familie cu 5 persoane, umpluta full, atat frigiderul cat si congelatorul. Multumit pana acum de "utilaj" Posted Image

Edited by emgd2me, 01 April 2024 - 13:57.


#1661
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
Multi ani fara probleme!
Doar intreb: pentru 5 persoane nu era mai buna o combina de 2m inaltime (si volum mai mare) ?

#1662
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Atat a fost bugetul si spatiul destinat amplasarii - limitat in adancime si latime la 65 cm. Pentru noi e suficienta (cea veche avea 300 litri). Plus ca daca e mai mare, utilizatorii sunt tentati sa o umple si sa pastreze alimente pe timp mai indelungat. Asa, de necesitate, suntem  nevoiti sa consumam alimentele existente, inainte de a cumpara altele...

Edited by emgd2me, 01 April 2024 - 16:15.


#1663
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,610
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot pune străchinile unele peste altele şi tot se acumulează. Eu încerc să cumpăr cât mămânc, ca să nu fac risipă.

Vizualizare mesajPhonyx, pe 30 martie 2024 - 19:37, a scris:

Daca tot te tine buzunarul si chiar vrei cel mai cel ia de aici:

https://www.miele.ro...icla-12156960-p
https://www.miele.ro...teel-12335900-p

Totuşi, cam scumpă prima.
Dar dacă mă informam un pic acum ceva ani când a fost cumpărată combina frigrofică, luam cu congelatorul în partea de jos, ca să fie mai uşor de văzut în frigider. Dar nu mi-a trecut asta prin minte atunci.
Mai există combine frigorifice la care să se poată pune rafturile aşa cum se puneau la frigiderele "Z.I.L." cu uşă revesribilă, adică să ai nişte căngi care să prindă de 2 "stâlpi" sau combine la care să poţi trage parţial raftul înspre afară, ca să vezi mai bine ce pe refaturi/înăuntrul frigiderului.
Da' filtrele de la frigidere se pot curăţa?   :huh:

Edited by djl, 02 April 2024 - 11:37.


#1664
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,011
  • Înscris: 25.04.2016

 mstanciu, on 01 aprilie 2024 - 14:31, said:

Multi ani fara probleme!
Doar intreb: pentru 5 persoane nu era mai buna o combina de 2m inaltime (si volum mai mare) ?
Tot cam pe acolo era volumul la cele verticale. La 5 persoane mergea un SBS.

 djl, on 02 aprilie 2024 - 11:36, said:

Da' filtrele de la frigidere se pot curăța?
Ce filtre ? O combina no frost o pui in priza si aia e, nu mai umbli la ea niciodata, decat curatare (rafturi si pereti in) interior si exterior.

#1665
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,610
  • Înscris: 13.06.2004
Am "Hotpoint"-"Ariston". No-frost. Ştiu că are ceva circulaţie a aerului şi mă gândeam că are filtre, precum la aerul condiţionat.

#1666
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Bună ziua,  am cumpărat în urma cu doua luni o combina gorenje GORENJE NRC61CSXL4, clasa C. Problema e ca il setez la 2 grade și în interior, punând un termometru, el arata peste 7 grade. Nu deschid usa des, aceeași temperatura o arata și dimineața, după ce a stat 12 ore cu usa închisă. Intr-o zi, seara,  a arătat 10 grade. Acea combina are congelatorul convertibil în frigider,acolo nu sunt probleme, 1-2 grade, însă in partea de sus, frigiderul propriu-zis are temperatura prea ridicata. Inainte de a converti congelatorul, mi se parea ca diferenta nu era asa mare, il setam pe 4 grade si arata 6-7, acum, dupa conversie, il setez pe 2 grade si arata peste 7. Credeți că se poate face vreun reglaj , sa scada temperatura în frigider? De obicei cum se procedează, trebuie împachetat și trimis, sau vin tehnicienii acasă? Ma tem,  daca-l trimit, sa nu-l aducă lovit, și sa inceapa sa-i scoată freonul, sa pună altul, fără a fi necesar acest lucru. Știu ca la aer condiționat se folosește o pompa, sa scoată aerul din instalație, înainte de a pune freon. Însă nu am garanția ca asa se va proceda. În fabrica este o alta treaba, se respecta niște pasi, au și aparatura. Exista o metoda, de reglaj cumva, a scăderii temperaturii?

Edited by vasidaniel, 05 April 2024 - 22:04.


#1667
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Pt orice obiect electrocasnic mai freu de 10kg, prin lege, deplasarea se face la domiciliul clientului.

#1668
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008

View Postvasidaniel, on 05 aprilie 2024 - 22:02, said:

Bună ziua,  am cumpărat în urma cu doua luni o combina gorenje GORENJE NRC61CSXL4, clasa C. ....
Ia legatura cu service-ul indicat in certificatul de garantie prin telefon / mail - poate te indruma ce reglaje trebuie facute. Daca nu reusesti asa, vor trebui sa vina in locatie sa faca depanarea.

#1669
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,610
  • Înscris: 13.06.2004
2 chestii:
1) Dacă scapă izobutanul din instalaţia frigorifică, cât de periculos e?;
2) A cumpărat cineva frigider "L.G." cu compesor liniar? Nu vreau aşa ceva, dar am auzit că în ciuda garanţiei de 10 ani, se strică multe dintre compresoarele alea, deci sunt curios dacă a avut cineva problema asta şi cum s-a rezolvat.

Edited by djl, 16 April 2024 - 13:20.


#1670
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,011
  • Înscris: 25.04.2016
Cele mai bune LG sunt cele fabricate in Coreea, dar se gasesc putine pe la noi.

#1671
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am un LG fabricat în Polonia. Sunt mulțumită de el. La început am avut o problemă cu garnitura. Băgam foaia de cerere între ușă și corp și ieșea cam ușor, iar când închideam frigiderul îmi flutura garnitura de la ușa congelatorului. Am trimis filmulețe la reprezentanța LG România și m-au rezolvat. Au schimbat garniturile și nu mai am probleme.

#1672
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!

Sper ca ma poate ajuta cineva sa inteleg diferentele si eventual sa aflu care ar fi alegerea potrivita intre 2 modele de combina frigorifica de la LG, mai exact:
- https://www.lg.com/r...p?returnFlag=Y#
respectiv,
- https://www.lg.com/r.../lg-gbb72saucn1

Ca si diferenta - din cate am inteles, ar fi doar compresorul monta pe ele (si putin la culoare dar asta nu ma intereseaza):
Compresor Centum System, 20 ani Garanție  vs Compresor Smart Inverter, 10 ani garantie
primul este mai scump
Avand in vedere aceste aspecte, precum si diferenta de cca. 400 lei de pret intre cele doua modele (primul este mai scump), va rog sa imi spuneti, care ar fi alegerea potrivita dintre cele doua?
Multumesc!

Edited by gavroche83, 20 April 2024 - 09:39.


#1673
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,011
  • Înscris: 25.04.2016
Cat costa ?

#1674
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMMike, on 20 aprilie 2024 - 10:33, said:

Cat costa ?

3900 vs 3500 Lei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate