Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1685 replies to this topic

#1675
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.01.2008
Ia-o pe aia mai ieftina...Oricum nu o sa-l tii 20 ani. Nu se mai fac electrocasnice care sa tina atat. Iar daca va ceda ceva in 10 ani sau dupa, nu va fi compresorul.

#1676
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Nu recomand. Compresoarele alea lineare sunt problematice. Adică au încercat să facă ceva mai simplu, deci mai fiabil/durabil, dar au reuşit să facă ceva stricăcios. Probabil arcurile alea se duc.

#1677
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdjl, on 20 aprilie 2024 - 13:54, said:

Nu recomand. Compresoarele alea lineare sunt problematice. Adică au încercat să facă ceva mai simplu, deci mai fiabil/durabil, dar au reuşit să facă ceva stricăcios. Probabil arcurile alea se duc.

Niciunul din acele modele nu este de luat in calcul?

#1678
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009

View Postgavroche83, on 20 aprilie 2024 - 09:38, said:

Salutare!

Sper ca ma poate ajuta cineva sa inteleg diferentele si eventual sa aflu care ar fi alegerea potrivita intre 2 modele de combina frigorifica de la LG, mai exact:
- https://www.lg.com/r...p?returnFlag=Y#
respectiv,
- https://www.lg.com/r.../lg-gbb72saucn1

Ca si diferenta - din cate am inteles, ar fi doar compresorul monta pe ele (si putin la culoare dar asta nu ma intereseaza):
Compresor Centum System, 20 ani Garanție  vs Compresor Smart Inverter, 10 ani garantie
primul este mai scump
Avand in vedere aceste aspecte, precum si diferenta de cca. 400 lei de pret intre cele doua modele (primul este mai scump), va rog sa imi spuneti, care ar fi alegerea potrivita dintre cele doua?
Multumesc!

Ne-am interesat pentru dumneavostră. GBB92STACP are congelare rapidă, cealaltă nu are.  Are consum de 200kwh/an față de cealaltă care are 172, are 83kg, față de 79kag cât are cealaltă. Unul are afișaj pe ușă, celălalalt îl are pe interior.
Uite aici. Dar e bine să te uiți la caracteristici și pe site-ul LG la documente-fișa tehnică.

#1679
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajgavroche83, pe 20 aprilie 2024 - 17:13, a scris:

Niciunul din acele modele nu este de luat in calcul?

Eu aşa am auzit. Nu ştiu dacă la toate modelele, dar cred că e o problemă generală cu compresorul.

#1680
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 gavroche83, on 20 aprilie 2024 - 10:41, said:

3900 vs 3500 Lei
Poti gasi ceva foarte bun, mai economic si mai ieftin (acum) de la Samsung, clasa B sau C, consumu sub 200 kwh sau sub 150 kwh.
https://www.emag.ro/...f/pd/D8L77MYBM/
https://www.emag.ro/...f/pd/DRL77MYBM/


#1681
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 iogamac, on 20 aprilie 2024 - 18:07, said:

Are consum de 200kwh/an față de cealaltă care are 172
Ambele sunt in clasa C si au 172 kwh.

https://altex.ro/com...CBFGBB72SAUCN1/

https://altex.ro/com...AiAAEgLoOfD_BwE

#1682
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008
cumparat de la flanco in martie 2023 cu 2700 lei + bonus aspirator vertical:
Combina frigorifica Samsung RB36T600CSA/EF, 365 l, Clasa C, (clasificare energetica veche Clasa A+++)

Factura de energie 56 lei si suntem 5 persoane.
Daca mai schimb si msr whirlpool slim de 7 kg cu un model de 8-9 Kg ajung la maxim 40 lei cu factura de energie.
83 kwh am avut consum luna trecuta.
Sunt super multumit de combina frigorifica samsung.
0 probleme pana acum
Nu are nici un zgomot, nu are tavita de colectare apa.
Imi pare rau ca nu am inlocuit mai demult vechea combina frigorifica indesit.
Poate unii care postaza aici au ramas fara auz din cauza castilor date la volum maxim ori sunt pensionari.
Unele persoane mai lucreaza si schimbul 3.
Sa vin topit de la munca si sa imi strice somnul combina frigorifica ori sa platesc extra la factura ori sa vad nebunia in bucatarie la cateva luni pt ca trebuie dezghetata combina frigorifica si asta pt ca ????
Incerc sa gasesc un avantaj oferit de combina frigorifica antica....
Ca natie am ajuns debusolati si nu mai discernem ce e bine si ce e rau.
Ma uitam si pe cifrele de la concursul pt admitere in armata.
Viitorul romaniei!!!!
18 % au picat testul psihologic, 12% au picat dupa examinarea medicala.


@DY2
"Tocmai ca consuma atat de mult, unul ca tine le-ar arunca la gunoi si ar lua LG sau samsung.
Eu prefer sa am calitate si sa nu ma intereseze consumul lor, nu ma intereseaza comparatiile imaginare ale tale.
Am 515 litri volum total si un consum total de 436KWh pe an.
Este chiar putin consumul pentru ce primesc in schimb.
Pentru tine poate sa para o afacere proasta, dar pentru mine este una chiar ok."
😱😱😱😱😱

#1683
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmariusixy, on 26 aprilie 2024 - 16:47, said:


@DY2
"Tocmai ca consuma atat de mult, unul ca tine le-ar arunca la gunoi si ar lua LG sau samsung.
Eu prefer sa am calitate si sa nu ma intereseze consumul lor, nu ma intereseaza comparatiile imaginare ale tale.
Am 515 litri volum total si un consum total de 436KWh pe an.
Este chiar putin consumul pentru ce primesc in schimb.
Pentru tine poate sa para o afacere proasta, dar pentru mine este una chiar ok."
����������

Ai inteles exact pe dos, din ce am scris eu.
Eu ma refeream la faptul ca iti consuma putin utilajul, in comparatie cu cat consuma ale mele.
Scriu ale mele, pentrun ca am lada frigorifica dedicata si frigider fara congelator si nici nu ma gandesc sa le arunc la gunoi, chiar daca am AEG si nu LG sau Samsung, asa cum ti-ai inchipuit tu.
Cat despre calitatea pe care o prefer, aleg la orice ora AEG, decat ai ales tu.
Nu am vrut sa iti recomand AEG pentru ca sarea un coleg ca ars, asa ca te-am lasat sa iti alegi singur calitatea dorita.
Tocmai din cauza marcii alese de tine, din punctul meu de vedere a fost o afacere prost aleasa.

La final, important este sa ne folosim de utilaje, sa nu stam cu ele prin service.

#1684
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 27 aprilie 2024 - 00:41, said:

Nu am vrut sa iti recomand AEG pentru ca sarea un coleg
De ce ? Ai AEG ? Foarte bine. Eu vorbesc de ce se gaseste si se comercializeaza in Romania, nu la tine in Germania. AEG in Romania pe partea de frigorifice cam rar in ultima vreme din pacate, caci altfel, recomandam si AEG.

Edited by MMike, 27 April 2024 - 18:45.


#1685
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 13.11.2006
MMike, tine cont ca sunt multi colegi de forum care locuiesc inafara tarii, sau care stiu sa cumpere de pe Amazon.de, de exemplu, cu livrare in Romania.
Poti recomanda si alte marci, restul tine de colegii ce urmeaza sa isi cumpere utilajele.
Eu recunosc ca sunt pitit pe AEG, dar inca nu m-a dezamagit marca si o pot recomanda oricand.
Ma refer la utilajelele ce se gasesc aici, daca zici ca in Ro sunt la alta calitatre, nu te contrazic.

#1686
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 27 aprilie 2024 - 19:00, said:

sa cumpere de pe Amazon.de, de exemplu, cu livrare in Romania.
Nu face nimeni asta cu produse frigorifice. Se pot deteriora la transport si e problematic cu garantia.

 DY2, on 27 aprilie 2024 - 19:00, said:

MMike, tine cont ca sunt multi colegi de forum care locuiesc inafara tarii
Topicu e romanesc si se discuta despre ce se poate cumpara din Romania. Cine e din afara, sa specifice si atunci i se va recomanda in consecinta, desi, prin magazinele din strainatate, sunt destule branduri care nu se comercializeaza in Romania si atunci, recomandarea ar fi incompleta, noi cei de aici, nu cunoastem ce e in acele magazine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate