Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1685 replies to this topic

#1621
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Costa ceva pentru clasa de consum E. Consum mare, cat a mea Samsung luata acum vreo 8 ani....Daca as lua una acum, primu criteriu ar fi consumul. Sunt destule modele si bune de la Samsung cu consum foarte bun, cel putin cu 100 kw mai putin.

Edited by MMike, 27 March 2024 - 11:20.


#1622
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Si trebuia tu sa iesi in evidenta,ca na unii au grija altuia,ia uite aici maretul samsung echivalent cu ce am luat eu.
https://altex.ro/com...FRB38C672ESAEF/
Vorbim de aceasi capacitate si gama de pret,si ce sa vezi lg consuma mai putin.Ca daca vrem avioane atunci incepem de la miele nu pocnitori.

#1623
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Nu. Ai inteles total pe dos. Uite aici una la un pret apropiat dar mai performanta si mult mai economica.
https://www.emag.ro/...f/pd/DD7DG6MBM/

Sau asta, mai ieftina si mult mai economica.
https://www.emag.ro/...f/pd/DF46Y6MBM/

Edited by MMike, 27 March 2024 - 18:22.


#1624
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Sa fi fericit,dar samsung nu are atata experienta pe partea de frigorifice,oricat le lauzi,si iti spune cineva care are doar samsung in casa,atat electrocasnice cat electronice,dar la asta nu am mers pe ei.Iar diferenta de consum nu e o tragedie,dar cum ai zis pe un alt topic poate eu nu imi permit ca altii sa imi cumpar un frigider sami.
Ps aldoilea o fi economica dar e mai mic ca volum.

Edited by Phonyx, 27 March 2024 - 18:52.


#1625
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMMike, on 27 martie 2024 - 18:24, said:

Nu. Ai inteles total pe dos. Uite aici una la un pret apropiat dar mai performanta si mult mai economica.
https://www.emag.ro/...f/pd/DD7DG6MBM/

Sau asta, mai ieftina si mult mai economica.
https://www.emag.ro/...f/pd/DF46Y6MBM/

Diferența de consum este dată și de capacitatea frigiderului. Per total cel cu capacitate mai mare are consumul mai bun...chiar dacă pe etichetă e mai mare, nu cu mult.

#1626
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostPhonyx, on 27 martie 2024 - 18:51, said:

Sa fi fericit,dar samsung nu are atata experienta pe partea de frigorifice,oricat le lauzi,si iti spune cineva care are doar samsung in casa,atat electrocasnice cat electronice,dar la asta nu am mers pe ei.
Si eu am electronice si electrocasnice Samsung de mult timp si am fost si sunt multumit iar combina frigorifica Samsung o am de peste 8 ani si nu a avut absolut nicio problema si inca functioneaza perfect. Deci nu vorbesc din auzite !

View PostPhonyx, on 27 martie 2024 - 18:51, said:

poate eu nu imi permit ca altii sa imi cumpar un frigider sami.
Doar cu 300 lei mai mult e acea combina Samsung de care am zis si cu 100 kwh mai economica. Merita diferenta, clasa energetica C vs E.

#1627
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Defapt consuma mai putin cu 88kwh/an care la preturile actuale este de cca.70lei/an,luand in considerare diferenta de pret rezulta ca abia dupa 3 ani va consuma mai putin.Din pacate noile modele nu mai au fiabilitatea ca de odinioara,vechiul LG a tinut 15 ani si mai pute-am trage de el o luna doua dar cum a fost zilele lg pe altex am avut cod de reducere de 20% asa ca la pretulcde 2590lei rezulta o diferenta de 910lei se amortizeaza abia peste 12 ani.Repet acesta a foast cea mai optima alegere din punctul meu de vedere,carcotasi tot se vor gasi.O seara placuta.

#1628
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Daca cineva iti zice de (mai) bine e carcotas in opinia ta....

2590 lei e alt pret, nu l-am remarcat. La banii astia e un pret corect pentru clasa E. Nu se compara cu clasa C care poate fi gasita la vreo 3000 lei. Preturi pentru fiecare buzunar.

#1629
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Ne e vorba de carcotas dar cand iti demonstrezi cu cifre ce si cum si tut tot o ti pe a ta,sunt unii oameni care nu suporta dca nu au ei ultimul cuvand,ori ce as scrie 100% vei contracara,eu ma opresc aici is prea batran sa dovedesc orice oricui.

#1630
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
O tii tu pe a ta ca sa-ti motivezi pe aici alegerea facuta. Eu am vorbit la modul general.

Daca ar fi sa facem calcule (relative) la leutz referitoare la consum vs diferenta de pret, nimeni nu-si va mai lua o combina mai economica si mai buna chiar daca diferenta de bani e mica.
Sa fim seriosi si sinceri, pentru unii, pretu (mic) e pe primu loc, nu neaparat si justificat din alte pdv, ceea ce nu e o problema, e dreptul fiecaruia, dar asta nu inseamna sa vina cu tot felu de calcule care cica ar dovedi ca ar fi si avantajos. Combinele sunt mai performante in raport cu consumul, si de asta si costa ceva mai mult, dar exista si reduceri.

#1631
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Frigiderul meu consuma 143kwh/an și este clasa F, dar nu l-aș da pe un Samsung clasa C niciodată

#1632
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Ce model e ?

P.S. Aici discutam despre modelele comercializate in Romania, nu cele din alte tari, cum e la tine, din Germania ! Pe aici sunt alte povesti.... Sunt aceleasi marci, dar nu aceeasi calitate.

Edited by MMike, 29 March 2024 - 11:49.


#1633
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDY2, on 28 martie 2024 - 15:01, said:

Frigiderul meu consuma 143kwh/an și este clasa F, dar nu l-aș da pe un Samsung clasa C niciodată

Se poate un link, sa vedem despre ce e vorba? Ca poate are 100 litri si atunci e explicabil.
Sau nu are congelator, etc...

Edited by mstanciu, 29 March 2024 - 11:59.


#1634
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 29 martie 2024 - 11:48, said:

Ce model e ?

P.S. Aici discutam despre modelele comercializate in Romania, nu cele din alte tari, cum e la tine, din Germania ! Pe aici sunt alte povesti.... Sunt aceleasi marci, dar nu aceeasi calitate.
Atunci nu mai recomanda modele fabricate in alte tari, daca susții că un model fabricat in Germania își schimbă calitatea in funcție de țara în care este comercializat.

View Postmstanciu, on 29 martie 2024 - 11:57, said:



Se poate un link, sa vedem despre ce e vorba? Ca poate are 100 litri si atunci e explicabil.
Sau nu are congelator, etc...

Dacă îmi dă voie colegul, îți dau și link dar este doar frigider și are 311 litri.

Edited by DY2, 30 March 2024 - 01:28.


#1635
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 01:27, said:

Dacă îmi dă voie colegul, îți dau și link dar este doar frigider și are 311 litri.
In discutia anterioara primei tale postari era vorba de consumul unei COMBINE FRIGOTIFICE, care, pentru cine nu stie, are si CONGELATOR ! si care are volum mare si care consuma mult ! Compari mere cu castraveti !
A remarcat bine colegul @mstanciu.

Edited by MMike, 30 March 2024 - 11:26.


#1636
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Daca tot vrei comparatii frigider vs combina (Samsung) de 387 l din care frigideru are 273 l (cu doar 38 l mai putin decat frigideru tau ! la care se adauga si congelaroru de 114 l !), uite una aici de din clasa de consum urmatoare, B, care are un consum cu tot cu congelator de numai 134 kwh ! SUB frigideru tau. Deci, si eu pot spune ca nu as da combina asta pe doar un frigider niciodata.

https://www.emag.ro/.../pd/D8L77MYBM/?

Edited by MMike, 30 March 2024 - 11:54.


#1637
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Omule, nu vrea nimeni comparații, citește și încearcă să înțelegi ce scriu.
Frigiderul meu consuma mult și nu îl dau pe un Samsung, indiferent de consumul acestuia din urmă, asta trebuie sa înțelegi din textul meu.
Chiar trebuie pe orice thread să comentezi aiurea?

#1638
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
:)))) nostim mai esti. O sucesti cum vrei tu. Sa fii sanatos cu ce ai, dar Samsung presteaza excelent.

Ca idee, Bosch made in Germany, in ro gasesti greu. AEG si mai rar. Asta asa, ca sa stii ce se gaseste pe piata din ro la comercializare. Aici Samsung (si LG) sunt printre cele mai bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate