Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3852 replies to this topic

#2449
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Asta e "hiba" de marketing. Si la fostul slim Siemens de 3,5 kg si la actualul Bosch de 8 kg am acelasi hublou. Nu am nici un impediment sa bag perne, pilote sau pături...

#2450
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postplimbaretul, on 03 octombrie 2022 - 18:46, said:

Doar sa nu uiti sa inscrii masina pe situl lor. E conditia de acordare. In rest spor la spălat:-)

Da, stiam. Multumesc de informatie si de urari! Toate cele bune!

View PostMMike, on 03 octombrie 2022 - 18:50, said:

Nu pe toate care scrie Bosch sunt bune. Multe sunt facute in Turcia. La pretu ala, e cam entry (la Bosch)....
Acel AEG recomandat mai sus e made in Italy.

Modelu ala de Bosch are 9kg dar are o hiba, intrarea e mica, ca la una de 5-6 kg....

Cu tot respectul, n-as crede ca seria 6 e entry la Bosch, mai degraba seriile 4 si mai ales 2...

M-a interesat o recomandare strict intre cele doua modele expuse de mine. Asa ca acel AEG nu e relevant. Plus ca am apucat sa discut cu cineva in domeniu si mi-a zis ca nici AEG nu mai e ce a fost candva la capitolul fiabilitate asa ca nu s-ar justifica diferenta de pret din acest punct de vedere.

Edited by Elenistic, 03 October 2022 - 20:31.


#2451
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostElenistic, on 03 octombrie 2022 - 20:30, said:

Cu tot respectul, n-as crede ca seria 6 e entry la Bosch, mai degraba seriile 4 si mai ales 2...
Vezi unde e fabricata cea pe care vrei s-o cumperi. Daca e in turcia e egala cu zero. Mai sunt unele facute in Spania, sunt ok si cele de top in germania.

View PostElenistic, on 03 octombrie 2022 - 20:30, said:

Plus ca am apucat sa discut cu cineva in domeniu si mi-a zis ca nici AEG nu mai e ce a fost candva la capitolul fiabilitate asa ca nu s-ar justifica diferenta de pret din acest punct de vedere.
Te asigur ca merita diferenta de pret !
Am zis ca la AEG de la seria 7 sunt bune. Sub, nu sunt ok, asa ca, cine ti-a zis, a zis bine in cazu asta.

View Postplimbaretul, on 03 octombrie 2022 - 20:11, said:

Asta e "hiba" de marketing. Si la fostul slim Siemens de 3,5 kg si la actualul Bosch de 8 kg am acelasi hublou. Nu am nici un impediment sa bag perne, pilote sau pături...
Cand aveam msr de 5kg, era greu de bagat anumite rufe, mai ales cele voluminoase. Acum la cea de 8kg, cu hublou mare, intra mult mai usor, tamburu pare imens si chiar e incapator. Acum pur si simplu rufele de dimensiuni normale le arunc inauntru una dupa alta, lejer :)

#2452
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.11.2009
Am și eu o problemă. Mașina mea Electrolux, care a făcut 13 ani a început să cam huruie. M-am uitat acum la diverse mașini și asta îndeplinește toate cerințele mele.N-am nevoie de 100 de programe și nici de capacitate mare.
Mă gândeam să aștept black friday, dar nu știu ce nebunie va fi și cât durează livrarea. Apoi s-ar putea să o scumpească înainte și să o prind mai scumpă decât e acum.

#2453
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
@iogamac la fel ca in cazul lui elenistic, verifica mai intai unde e fabricata.

#2454
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.11.2009
Mă tot uit pe site-ul bosch și nu găsesc unde e fabricată. Știam că specifică acolo pe undeva.

#2455
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiogamac, on 03 octombrie 2022 - 22:20, said:

Mă tot uit pe site-ul bosch și nu găsesc unde e fabricată. Știam că specifică acolo pe undeva.

eu de obicei ma uitam aici- au bunul obicei de a scrie si tara de fabricatie. Probabil ca poti scrie si la producator daca vrei o extra-confirmare. Seriile WAJ par a fi in PL.

#2456
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.11.2009
Mulțumesc mult! Mă tot uit să văd ce pot alege. La electrolux, cea actuală în vârstă de 13 ani, am programe mai puține, dar fiecare program poate fi personalizat.

#2457
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postiogamac, on 03 octombrie 2022 - 22:10, said:

Am și eu o problemă. Mașina mea Electrolux, care a făcut 13 ani a început să cam huruie. M-am uitat acum la diverse mașini și asta îndeplinește toate cerințele mele.N-am nevoie de 100 de programe și nici de capacitate mare.
Mă gândeam să aștept black friday, dar nu știu ce nebunie va fi și cât durează livrarea. Apoi s-ar putea să o scumpească înainte și să o prind mai scumpă decât e acum.

Am avut-o si eu pe aceasta pe lista. Din start trebuie sa iti spun ca face parte din Seria 2 de la Bosch care este entry level. Ceea ce inseamna costuri reduse de fabricatie, componente de calitate inferioara si in consecinta fiabilitate redusa. Daca insa vrei sa o iei doar pentru 5 ani cat e garantia va fi ok. In alta ordine de idei ar mai trebui sa stii ca modelul in cauza nu iti ofera control asupra programelor, adica nu le poti schimba temperatura apei de exemplu ci doar rotatiile pe minut la centrifugare. E un model basic limitat ca optiuni si functionalitate insa care pare ca spala foarte bine din review-uri. E si silentioasa.

#2458
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostElenistic, on 04 octombrie 2022 - 10:47, said:

Din start trebuie sa iti spun ca face parte din Seria 2 de la Bosch care este entry level.
Asta inseamna ca mai mult ca sigur ca e facuta in turcia. Deci e Bosch doar cu numele....

View Postiogamac, on 03 octombrie 2022 - 22:20, said:

Mă tot uit pe site-ul bosch și nu găsesc unde e fabricată. Știam că specifică acolo pe undeva.
In magazin, cauti eticheta pe produs. Eu asa fac, sa fiu sigur.

View Postiogamac, on 04 octombrie 2022 - 09:00, said:

La electrolux, cea actuală în vârstă de 13 ani, am programe mai puține, dar fiecare program poate fi personalizat.
Si la cele actuale au pastrat chestia asta, personalizare multipla. Foarte utila, mai ales scurtarea timpului pana la 5 ori (la AEG pana la 3 ori dar aplicabila la mai multe programe decat la Electrolux) ! Se poate adauga prespalare la mai multe programe, antipata si altele. Au si cantar, care iti arata cand s-a depasit cantitatea maxima indicata (pe display) pentru fiecare program. Programe cu aburi....

Edited by MMike, 04 October 2022 - 11:17.


#2459
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMMike, on 04 octombrie 2022 - 11:13, said:

Asta inseamna ca mai mult ca sigur ca e facuta in turcia. Deci e Bosch doar cu numele....


In magazin, cauti eticheta pe produs. Eu asa fac, sa fiu sigur.


Si la cele actuale au pastrat chestia asta, personalizare multipla. Foarte utila, mai ales scurtarea timpului pana la 5 ori (la AEG pana la 3 ori dar aplicabila la mai multe programe decat la Electrolux) ! Se poate adauga prespalare la mai multe programe, antipata si altele. Au si cantar, care iti arata cand s-a depasit cantitatea maxima indicata (pe display) pentru fiecare program. Programe cu aburi....
E fabricată în Polonia.

Cred că rămân la Electrolux xu toate că seria 7 s-au scumpit excesiv.

Edited by iogamac, 04 October 2022 - 14:50.


#2460
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Postiogamac, on 04 octombrie 2022 - 14:48, said:


E fabricată în Polonia.

Cred că rămân la Electrolux xu toate că seria 7 s-au scumpit excesiv.
Nu e rau in Polonia. Turcia sa nu fie.

Da, din pacate Electrolux (si AEG) s-au scumpit enorm. Exact acum 2 ani am luat-o pe a mea. Am dat 1850 lei. Seria 7, made in Italy. Fusese putin mai scumpa dar am prins o reducere si am primit si un vorcher de 150 lei pentru buy back. Nu am prins 5 ani garantia de producator.... Insa i-am facut o prelungire de curand, cu inca 2 ani, extragarantie cu 10% din valoare, la altex. Pana acum functioneaza ok. Sunt foarte multumit de ea, spala bine, "calca" :) (programu cu aburi). Apreciez mult personalizarea programelor si mai ales scurtarea timpului. De exemplu, la 90 grade se poate si in maxim 75 min.

Edited by MMike, 04 October 2022 - 16:21.


#2461
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Asta cu personalizarea (time manager parca ii zcea la elux) este cu dus-intors. Pt ca implicit conditioneaza gradul de incarcare (cantitatea de rufe) si cel de murdarie. Cu alte cuvinte, respectivele reduceri de timp implica in primul rand scaderea cantitatii de rufe, cf manual.
Insa daca am 8kg de rufe murdare, intre a le spala mai repede sau mai bine (cu apa suficienta), prefer varianta 2.
Altfel, aceasta personalizare echivalează cu "optiunea de spalare rapida"/reducere (fast, speed, etc) programe disponibila la majoritatea producătorilor.
La masina mea am de exemplu optiunea SpeedPerfect cu care pot reduce toate programele...si e model vechiut

Edited by plimbaretul, 04 October 2022 - 17:58.


#2462
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Nu am puns niciodata 8 kg de rufe odata chiar daca programu full de bumbac permite. Prefer sa bag cantitati mici de rufe, pe categorii, albe, colorate cat si in functie de gradu de murdarie. Din cele 5 scurtari de timp, pot alege destule variante. Niciun program scurtat nu ajunge sub 45 min. Exista si program scurt dedicat, de vreo 20 min.dar nu l-am folosit niciodata. De obicei, cam 60-75-90 min. Oricum, la un spalat, temperatura e de baza, 90 grade e foarte mult si la timpu cel mai scurt de 75 min.
Nu sunt adeptul programelor lungi ! De asta am si ales modelul. Am vazut multe msr ca au majoritar timpi lumgi si foarte lungi si timpi scurti foarte putin. E o pierdere de timp. Am testat si urmarit msr la faza intreaga a programului cat si la cel scurtat. Stiu ce poate si ce face in fiecare varianta. Astfel ca, tinand cont de toate aspectele de mai sus, msr poate fi eficienta si la programele scurte din ce am observat, raportat la cantitatea de rufe. Asta nu inseamna ca pun doar 1 kg de rufe. Bineinteles ca conteaza si detergentul, la care am observat ca nu trebuie pus mult (lichid), masina face  spuma destula si cu putin. E eficienta. Nu am spalat niciodata la 20 grade, folosesc 30 sau 40, cel mai des. Uneori 50 sau 60 si rar 90. Am spalat si pilote la programul dedicat (nu se poate scurta) dar nu e lung. Depinde si de temperatura aleasa.

Edited by MMike, 04 October 2022 - 19:33.


#2463
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMMike, on 04 octombrie 2022 - 16:16, said:

Nu e rau in Polonia. Turcia sa nu fie.

Da, din pacate Electrolux (si AEG) s-au scumpit enorm. Exact acum 2 ani am luat-o pe a mea. Am dat 1850 lei. Seria 7, made in Italy. Fusese putin mai scumpa dar am prins o reducere si am primit si un vorcher de 150 lei pentru buy back. Nu am prins 5 ani garantia de producator.... Insa i-am facut o prelungire de curand, cu inca 2 ani, extragarantie cu 10% din valoare, la altex. Pana acum functioneaza ok. Sunt foarte multumit de ea, spala bine, "calca" Posted Image (programu cu aburi). Apreciez mult personalizarea programelor si mai ales scurtarea timpului. De exemplu, la 90 grade se poate si in maxim 75 min.

Toamna trecută am schimbat msv-ul cu un Electrolux și sunt foarte mulțumită. Bosch-ul chiar dacă este fabricat în Polonia nu prea mă încântă. Are puține spre deloc variante de personalizare. Dar...diferența de bani este 1300 lei. Între Electrolux Oerfect Care 800 EW8F228S...și Bosch-ul WAJ20061BY.
Și-a luat o prietenă un WAN2462BY, tot seria 2 dacă nu mă înșel. O are de 1 an și e mulțumită de ea. Acum, nu știu ce să spun...NU mă interesează storsul la 1200rot/min, dar mă interesează stabilirea temperaturilor și a timpilor de spălare.
Am văzut în reviews la Bosch că unii se văitau că li s-au găurit tricourile. Erau vreo 4 sau 5.




#2464
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Daca si le iau din Pepco si le storc la 1200 - 1400 tot ce se poate :-)

#2465
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postiogamac, on 04 octombrie 2022 - 20:31, said:

Și-a luat o prietenă un WAN2462BY, tot seria 2 dacă nu mă înșel. O are de 1 an și e mulțumită de ea. Acum, nu știu ce să spun...NU mă interesează storsul la 1200rot/min, dar mă interesează stabilirea temperaturilor și a timpilor de spălare.
Am văzut în reviews la Bosch că unii se văitau că li s-au găurit tricourile. Erau vreo 4 sau 5.
    

    

E seria 4 si sunt doar 2 review-uri nu 4 dintr-un total de 68. Statistic inseamna in jur de 3%.

#2466
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Postiogamac, on 04 octombrie 2022 - 20:31, said:

Electrolux Oerfect Care 800 EW8F228S...
Vezi ca : desi e seria 8, e facuta in Polonia. E totusi un model ok, dar ti-am zis....
Recomand (la un pret apropiat), AEG seria 7, e Made in Italy !, am vazut-o in magazin, la fel de buna sau chiar peste modele similare de la Electrolux. La fel, personalizare multipla. Doar scurtarea timpului programelor are doar 3 trepte fata de 5 la Electrolux, dar programele care permit scurtarea timpului la AEG sunt mai multe si poti personaliza si numaru de extraclatiri, de la 1 la 3. In rest, e cam la fel, poate mai bun procesoru, constructia, materialele. Dar merita modelu asta.
https://altex.ro/mas...pd/MSFL7FNE48S/

N-am patit la nicio msr detinuta deteriorarea rufelor ! Cred ca boschu ala e "Bosch", nu Bosch....

View Postplimbaretul, on 04 octombrie 2022 - 21:32, said:

Daca si le iau din Pepco si le storc la 1200 - 1400 tot ce se poate :-)
E posibil ca anumite programe, inclusiv cel de bumbac sa foloseasca prea putina apa si atunci rufele se freaca de gaurile tamburului.

View Postplimbaretul, on 04 octombrie 2022 - 21:32, said:

Daca si le iau din Pepco si le storc la 1200 - 1400 tot ce se poate :-)
Vara dau stoarcere la 800 si mai rar la 1000. Iarna 1000-1200. Nu am folosit 1400 pana acum.

Am luat lenjerie intima din Pepco, spalata la 60 grade, uneori 90. Nu au ramas rupti in partea din spate :)

Edited by MMike, 04 October 2022 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate