Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3848 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Topicul Recomandări maşini de spălat rufe (2) avea 190+ pagini si era din 2005, deci cred ca e nevoie de unul nou.

Sa facem un rezumat si recomandari:

1. Masina de spalat rufe si cea spalat vase sunt cele mai chinuite electrocasnice din gospodarie.

2. Cea mai importanta carateristica ramane numarul anilor de garantie Posted Image

3. Cu cat suporta mai multe kg de rufe, cu atat mai bine.

4. Exista multe programe dedicate pentru diverse rufe, dar e important sa existe unele precum:
- igienizare tambur
- spalare haine outdoor
- spalare lenjerii
- program spalare manuala (delicate)
- program 15"
- program lana

5. Folositi detergenti lichizi, nu abuzati de balsam, daca e cazul (apa dura) folositi agenti detartranti.
Nu folositi "perle"

6. Nu e recomandat sa cumparati masina de spalat rufe + uscator (exceptand modele AEG/ELECTROLUX cu uscator cu pompa de caldura, dar sunt ~1000 EUR), pt ca sunt cu tehnologie de uscare prin condensatie (consum mare + deteriorare tesaturi).

E de dorit sa cumparati un uscator de rufe separat, de preferinta aceeasi marca, care se poate monta deasupra masinii de spalat rufe.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
7. pentru chestii mici folositi saci speciali

p.s. as adauga, nu montati masina in baie.

Edited by arg, 12 November 2018 - 10:42.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci fara detergent pudra si fara perle ?! LG-ul meu spala perfect cu perle.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

2. Cea mai importanta carateristica ramane numarul anilor de garantie Posted Image

Idee e ca aici cel mai bine rezista in timp masinile cu tambur cu ax orizontal si incarcare verticala.
Tamburul e prins in rulmenti la ambele capete - uzura mai redusa si vibratii mai scazute. Cele cu incarcare frontala sunt prinse pe ax doar in spate - vibratii si uzura mai mare.

Edited by eiffel, 12 November 2018 - 10:59.


#5
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Un alt criteriu este, costul pieselor de schimb.
Ex: La masini cu incarcare prin fata (deci cu ax orizontal) trebuie schimbat (in cazul meu cam la cinci ani) kitul "rulmenti-semering", care la unele costa in jur de 60 lei iar la altele peste 400 lei (fara manopera!)
Daca avem timp putem sa verificam pe net pretul pieselor in functie de marca si tip!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e ca noile kit-uri rulmenti-semering nu vor mai tine ca cei ai masinii. Chit ca sunt tot originali.
De-asta mi-am schimbat si eu masina acum 5 ani. A trebuit sa schimb la cea veche - dupa 15 ani - kit-ul respectiv. Cel nou a mai tinut doar un an. N-a costat mult - 45 de lei plus manopera, dar nu ear sa le schimb la fiecare an. Asa ca alta. Tot cu incarcare pe sus. Are deja 5 ani si merge bine. Daca mai tine inca 10 pana cedeaza zic ok si iau alta.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am 2 masini de spalat Samsung (cam 1800 Ron am dat pe fiecare), una cumparata in 2011 si una anul asta in 2018(2 pentru ca una sta la apartament si una la casa).

Nu am avut nici cea mai mica problema cu ele(cu asta de anu asta nici nu aveam cum)

Am ales Samsung pentru garantia de 10 ani la motor si pentru rezistenta din ceramica pe care cei de la Samsung zic ca nu se depune calcarul, tinand cont ca stau si intr-o zona cu apa foarte dura.

Nu am folosit deloc Calgon sau alt produs pentru a corecta duritatea apei.

Ambele au program de autocuratare, asta din 2018 se aprinde un bec cand considera ea ca trebuie curatata (probabil la un anumit numar de cicluri de spalare)


Daca mi-ar fi permis bugetul as fi cumparat MIELE, care sunt lideri in masini spalat haine.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2018 - 10:59, said:

...Idee e ca aici cel mai bine rezista in timp masinile cu tambur cu ax orizontal si incarcare verticala....
buba la astea cu incarcare verticala e ca nu se ventileaza, nu se usuca la timp si se imput artistic.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
N-am avut probleme pana acum. Dar am grija dupa ce am terminat cu ea sa golesc complet evacuarea si sa o las cuva deschisa cateav ore bune.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Dacă e după experiența personală, recomand Whirlpool. Am una din 2003 și una din 2009, nicio problemă pînă acum cu ele. Au depășit garanția de multă vreme. Sînt folosite cam de 2 ori pe săptămînă, în medie.

#11
Ampt

Ampt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 07.05.2014

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2018 - 12:25, said:

Dar am grija dupa ce am terminat cu ea sa golesc complet evacuarea si sa o las cuva deschisa cateav ore bune.
Adică stai și scoți filtrul de scame după fiecare spălare?! Posted Image

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
8. pentru economie la curent și apã și dacã nu existã spațiu/condiții pentru instalarea unei mașini de spãlat uzuale, una semiautomatã se achitã cu succes de sarcini.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mie nu-mi plac detergentii lichizi. Ramane prea mult miros de parfum in haine, ceea ce eu nu vreau.
Eu folosesc tot timpul extra-rinse, ma enerveaza politica asta cu consumul minim de apa. E apa, da-o dracului, consumam oricum cu tonele la dus/baie. Daca as avea know how-ul si n-ar dura multa vreme, as modifica firmwareul masinii sa clateasca mai mult timp.

Despre consumabile... mda.. nasoala treaba, nasoala si politica producatorilor. La a mea, Bosch, trebuie schimbat tot spiderul odata cu rulmentii. Spiderul e o dracovenie care tine tamburul, se schimba cu jumate din pretul masinii, se cumpara de la magazine obscure, eu nu am procedat asa.
Mie mi s-a stricat acum vreo 3-4 ani, dupa vreo 6 ani de utilizare. A facut joc la tambur, zgomot la centrifugare si in scurta vreme zgomotul a devenit infernal.
Cu chiu cu vai am gasit informatia pe net despre tipul de rulmenti necesari. Am exclus varianta schimbarii spiderului din motiv ca... ma enerveaza politica asta de pre-planed obsolescence, sa-i fut, de la mine nu vad niciun ban pe politica asta.
Dupa ce am gasit tipul de rulmenti, am vazut ca dureaza mult sa-i comand, pana vin.. etc.
Asadar m-am dus in Obor la băeți M-am invartit pe-acolo, m-au vrajit aia cum ca.. cea mai buna calitate$shit, in final am cumparat 2 rulmenti chinezesti cica de cea mai buna calitate, foarte cunoscuti. Cam 5 lei am dat pe ambii. Posted Image
Pe dracu, cand am ajuns acasa, n-am gasit nicio referinta pe net despre ei.
Posted Image
In fine...
Ajung acasa, era sambata, nevasta plecase cu copiii la ma-sa sa nu ma incurce pe-acolo. Fii-miu pe vremea aia imi lua cate o scula si o ducea----> dusa. N-o mai gaseam decat dupa vreo juma de an. O baga prin tot felul de cotloane, numai el stia pe unde. Si m-am gandit ca daca-mi palmeaza vreun surub sau vreo alta piesa, am pus-o, raman cu ea desfacuta si n-o mai pot pune la loc.

Si ma apuc eu s-o desfac. Ajung la spider, vrand sa dau jos rulmentii de pe spider.
Cur!
Semeringul avea un pliu, fusese prost montat, asta era si motivul pentru care s-a dus vaselina de pe rulmentul ala mare si a ajuns sa rugineasca bilele si mantaua aia in care stau bilele.
Spiderul e facut dintr-un material mai moale gen dural, poate cu ceva magneziu prin el. Fuck-it.
Si rulmentul nu voia sa iasa deloc din el. Dau eu cu ciocanul, imi confectionez o presa improvizata, ma chinui vreo 5 ore, ma apuca noaptea si eu nu reusesc sa scot acel rulmente de pe spiderul lui peste prajit. Ranga, ciocan, menghina, dilatare la aragaz---->nimic nu mergea.
Tuva-n-gura cu pre-planedul vostru.
A doua zi, duminica, urc in taxiu si iau Bucurestiul la rand in cautarea unui service auto care sa aiba presa hidraulica pentru scos rulmenti. Cred ca am cautat in vreo 10 locuri, ori era inchis, ori nu voiau sa ma ajute, ori nu aveau.
Intr-un final ajung la un servis. Se uita ala la mine, ma masoara din cap pana in picioare si-mi ia punga de rafie din mana, acolo era spiderul cu rulmentul.
Fara sa ma asculte exact ce vreau se duce in spate si se apuca sa bocane la el.
Boc, boc, boc! ma duc dupa el si-l vad cu o ranga de 1m si un ciocan de 10kg bubuia rulmentul ala.
-  Breeeee, stai oleaca. Nu ziceai ca ai presa?
Whateve, prea tarziu, rulmentul a cazut din spider. Urme de ranga pe buza aia de la spider. Zic... bine, bre, esti bun!
Il cinstesc si plec cu spiderul acasa.
Cand ajung, ma uit la el si vad ca avea si o ruptura de la prinsul in menghina. Strinsese ala bratul in menghina si .. crapase longitudinal.
Te-n-gura si pe tine si pe Bosch cu pre-planedul vostru cu tot.
Am montat singur prin presare rulmentii la loc. Eu fusesem cu ei la servis, dar cand am vazut cum lucreaza ciocanarii aia, nu i-am mai lasat sa mi-i monteze la loc.
Spiderul crapat, cu urme de ciocan si ranga, rulmentii chinezesti... semeringul pliat, pliul destul de bine format, nu se putea indrepta 100%.
Asta e!
Am montat masina la loc, am gresat rulmentul cu vaselina cu litiu d-aia mai solida dar.. mi-era si frica sa-i mai dau stoarcere la turatia maxima. Am facut-o insa, fie ce-o fi!
Well .. a functionat.  Nu i-am dat mai mult de o luna de zile de functionare, dar .. uite ca merge si in ziua de azi, n-are nici pe dracu.
Dupa aia am vazut ca exista prese de rulmenti relativ ieftine (sub 50 lei, poate chiar si sub 25lei) cu care mi-as fi putut scoate rulmentul singur. Data urmatoare imi iau presa si rulmenti STK. Spiderul ala, chiar crapat fiind, dupa ce se monteaza pe tambur nu mai are probleme. Daca s-ar fi rupt material din el, ar fi avut probleme cu echilibrarea la turatii mari, dar nu se pune problema, crapatura e doar pe mijloc unde a pus ciocanarul ala menghina.
Asta e! Invatatura de minte, data urmatoare nu mai apelez la niciun ciocanar. In Romania trebuie absolut totul sa-ti faci singur, sa nu te bazezi pe niciun ciocanar. Toti se dau mari meseriasi dar sunt prosti de bubuie.

Edited by maccip, 12 November 2018 - 16:23.


#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Acum ceva vreme intreba cineva pe forum despre o masina de spalat rufe si i-am spus: daca poti, ia-ti una cu direct drive.
Eu am cumparat una de la LG asta primavara. Daca nu ar canta cand termina programul, nu stii ca ai masina de spalat in casa.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@maccip
lampa pe gaz, trebuia sa incalzesti un pic partea de aluminiu.
eu asa am scos la una din aia vechie cu 16 programe. in final am schimbat-o ca-i cedasera furtunele si cauciucurile.

View PostDecember, on 12 noiembrie 2018 - 16:20, said:

.... Daca nu ar canta cand termina programul,....
o guma de mestecat in difuzor.

Edited by arg, 12 November 2018 - 16:33.


#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postarg, on 12 noiembrie 2018 - 16:34, said:

@maccip
lampa pe gaz, trebuia sa incalzesti un pic partea de aluminiu.
eu asa am scos la una din aia vechie cu 16 programe. in final am schimbat-o ca-i cedasera furtunele si cauciucurile.
n-am.
:D
M-am chinuit la aragaz, dar n-am reusit.
In fine, acum am o scula faina cu care as avea sanse sa scot rulmentul, dar atunci nu aveam. Oricum, mi-as lua presa de rulmenti, ceva ieftin.
Dupa isprava respectva mi-au mai venit niste idei, dar nu am atelier acasa, stau la bloc. O presa improvizata se poate confectiona relativ simplu la flex, dar trebuie o tija filetata pe care n-o aveam.
Si atunci ma luase prin surprindere chestiunea. Acum imi voi procura cele necesare inainte de a incepe sa faca zgomotul ala infernal, inca de la primele semne ca rulmentul va ceda.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Surprize surprize, zona crepusculara la mine in masina de spalat rufe Samsung.

O folosesc de vreo 5 luni, fara probleme. Astazi am spalat niste tricouri si o pereche de pantaloni pe care i am controlat prin buzunare sa nu mai fie nimic. Dupa ce s a terminat programul si am deschis capacul , am gasit pe garnitura din fata cuvei, doua ...saibe sa le zic....de unde naiba au aparut acolo, nu pot sa imi dau seama. Voi va puteti da seama de pe unde ar purea fi ? De unde s or fi desprins? E foarte ciudat, din haine sigur nu aveau cum sa cada, nu imi dau seama cum si de unde s au desprins, si cum au ajuns in interiorul cuvei.

Attached Files


Edited by cuculea, 18 November 2018 - 17:17.


#18
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cred ca daca o centrifughezi bine,  poate incepe sa scuipe si yeni,  eventual zloti polonezi -  depinde unde a fost facuta.. :-).
Ps: nu orea par saibe folosite la o masina de rufe.  Sigur le-ai uitat prin vre-cuta la pantaloni...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate