Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1892 replies to this topic

#163
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 M0sGerila, on 15 ianuarie 2019 - 19:14, said:

Azi am deschis cartea la msv...fraaaate cate trebuie sa bagi in ea, sare, agent prespalare, detergent , daca schimbi detergentul trebuie sa ii faci iar curatare.
Ma gandeam ca ii dai detergentul si la revedere, nici nu am inceput sa o folosesc si deja imi doresc sa fi scapat de detergent si sa iau o capsula all in one ������
Sau sa fi citit cartea inainte sa iau detergentul ������

mosule, te cam alinti :-))).
fa cadou detergentul cuiva care are msv si cumpara pastile all-in-one. parca era ceva promotie zilele astea in kaufland, la pastilele finish si somat.
eu stau si ma intreb cum ti-a venit ideea sa cumperi detergentul, din moment ce nu citisei manualul.
te-ai dus la raft in magazin si ai cumparat fara sa stai prea mult pe ganduri ? nu ti s-au aprins niste beculete atunci cand ai vazut cate feluri si tipuri de produse pentru msv exista ?

radurus, daca msv-ul tau are program de prespalare/preclatire, foloseste-l dupa terminarea programului de spalare. eu asa procedez si niciodata nu am avut probleme, sa ramana depuneri pe vase/pahare.
sare am pus inca de la prima utilizare, nu costa mult, se consuma greu, ajuta la functionarea corecta a msv-ului si ii prelungeste "durata de viata". in ploiesti apa de la robinet este destul de dura.

#164
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
...ok
Dar cum se mai usca vasele?
Este pre... nu post... adica sugerezi sa rulez programul scurt (14min) de spalare fara detergent si cu apa rece.(asa e la mine)
Not good... vasele sunt calde.

#165
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Corinadaniela are un fix cu schema asta cu prespălarea folosita la sfârșit.
Nu-i bai că toți avem un fix de o frecam pe forumul ăsta pe diverse teme.
Totuși....există programe normale și complete gândite de minți luminate ..
Deci să le folosim.

Atenție la reglaj duritate apă.

Să nu te superi CorinaDaniela , dar poate chiar găsești pe unul sa te asculte și să dea cu apa rece peste vasele încinse la 70 grade.

Știu...al tău program scurt e la temperatura mai mică....

Al meu cel scurt de 30 min total e la 65grade. Cum ar fi să-i dau o prespălare cu apa gheață pe post de postspalare?

Și mai e ceva....e posibil ca prespălarea de la masina ta sa se facă cu apă încălzită. La a mea e rece total.

Așa că nu mai sfătui pe toată lumea să facă ce faci tu...că e foarte posibil să-i înveți prost. Chiar daca tu ești convinsă că ai găsit calea cailor în spălarea vaselor cu machina.

#166
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
fabian, nu ma supar, ba chiar e foarte bine ca ai intervenit si ai punctat anumite aspecte, pe care eu nu le luasem in calcul. Posted Image

#167
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Detergentul l-am luat asa ca efect de turma de la Amway, o sa iau si restul, sare si agentul de clatire, nu-i bai caci sarea oricum trebuia sa o iau si stiam de ea, surpriza a fost cu agentul 😎

#168
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Prespalarea nu foloseste agent de clatire, asa ca garantat vei obtine rezultate mai proaste. In alta ordine de idei, masinile de vase spala perfect odata ce ai dozat corect toate produsele pentru gradul de duritate al apei si gradul de murdarie al vaselor si cantitatea lor, ceea ce e un pic mai greu de realizat cu o pastila, care contine cantitati fixe din toate, si nu controleaza precis momentul eliberarii lor.

detergentul individual reprezinta maximul de convenienta/eficienta. In cateva spalari inveti sa corelezi doza pe care o storci in dispenser cu gradul de murdarie. Tot in cateva spalari ar trebui sa reusesti sa reglezi doza de agent de clatire ca sa nu mai ai depuneri reziduale pe sticlarie.
Dozajul de sare de la masina de vase trebuie sa neutralizeze apa de spalat pana spre zero grade duritate, astfel ca daca mai ai incrustatii sau depuneri pe pahare cu sarea setata corect, fie ai dozat prea mult detergent, fie ai clatit vasele aiurea inainte si detergentul nu mai are ce ataca. Ceea ce tot o supradozare a detergentului e pana la urma.
Pentru cei pe apa de la retea centralizata e foarte usor de aflat duritatea. Din ce stiu, mai toate municipalitatile publica regulat buletine de analiza apei, care includ si duritatea. Daca esti pe apa de foraj simplu cauti testul ce a venit cu masina sau unul de cumparat.

 M0sGerila, on 16 ianuarie 2019 - 15:31, said:

Detergentul l-am luat asa ca efect de turma de la Amway, o sa iau si restul, sare si agentul de clatire, nu-i bai caci sarea oricum trebuia sa o iau si stiam de ea, surpriza a fost cu agentul ��
Ia sare de oriunde, cea mai ieftina pe care o gasesti in zona ta, va fi tot NaCl indiferent ca scrie Lidl sau Finish pe ea. Ia agent de clatire de la Finish (cel mai bun) sau Somat (mai ieftin, dar putin mai putin bun) si detergent lichid Finish, Somat (daca speli treburi mai dificile) sau orice marca de supermarket daca vrei ieftin-ieftin, dar fii pregatit sa mai gasesti unele zoaie arse neluate. Grasime de tocanita si sosuri spala toate la fel. Doar la chestii arse de pe vase fara antiaderent(teflon, pe vremuri) vei vedea diferenta.

Edited by anaki, 17 January 2019 - 19:22.
flame


#169
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Din cate am inteles acel " agent" este folosit la final inainte de uscare pentru indepartarea urmelor de detergent si parfumare.
Merci de info !

Edited by M0sGerila, 16 January 2019 - 19:35.


#170
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, este folosit ca sa faca vasele mai "alunecoase" si astfel sa rezulte stropi mai mici, care-s mai usor de evaporat de caldura inmagazinata in vase in urma spalarii. Cam cum se comporta o masina ceruita cand ploua.

#171
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
am nevoie de o mașină de spălat slim. spre ce marcă să-mi îndrept atenția pentru a avea un produs rezistent și de calitate chiar dacă va costa mai mult?

Edited by mirceabarbulescu, 17 January 2019 - 19:29.


#172
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006
By the way, pastilele de la Somat mi s-au parut oribile:
1. Pastila trebuie scoase din ambalajul individual
2. Sunt facute praf
3. La final, cand deschid masina, mirosul de detergent Somat ma face sa vomit.

#173
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

 mirceabarbulescu, on 17 ianuarie 2019 - 19:28, said:

am nevoie de o mașină de spălat slim. spre ce marcă să-mi Ăźndrept atenția pentru a avea un produs rezistent și de calitate chiar dacă va costa mai mult?

Ce buget ai disponibil?
Ce caracteristici ai dori sa aiba neaparat (silentioasa, programe multe, duza de spalare pe tavan, A+++, etc.)?

Daca te uiti dupa recenzii, cele mai vandute modele sunt astea de buget: ADG201, ADG301, ESL4201.
Modelele mai scumpe si cu mai multe facilitati nu prea au recenzii.

Daca ai pus ochii pe un model, intrebi pe aici de probleme are, care e experienta cuiva care are asa ceva.

Eu as putea sa iti spun depre Electrolux ca am. Alti colegi trag spre Bosch.

Edited by radurus, 18 January 2019 - 08:59.


#174
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
radurus, am crezut că poate vreo marcă e mai cu moț la slim, de aceea nu am dat mai multe detalii. momentan arunc un ochi la bosch

#175
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
de ce dupa spalare,  daca dau cu apa pe vase devin alunecoase? de la agentul de clatire, exte vreo problema daca nu mai pun? sa nu fie toxic....

#176
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 andrey_dumytrescu, on 18 ianuarie 2019 - 15:20, said:

de ce dupa spalare,  daca dau cu apa pe vase devin alunecoase? de la agentul de clatire, exte vreo problema daca nu mai pun? sa nu fie toxic....

nu mai pune agent de clatire, in acest caz. si vezi daca esti multumit de cum arata vasele dupa uscare.
vezi mesajul lui sebulbus, mai sus pe aceasta pagina.

#177
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
*Pastile + agent nu este ok.  Cam toate pastilele au inclusa sarea + agent clatire.  Pune agentul pe zero. Si il activezi daor cand speli separat cu detergent.  
* Daca nu speli cu pastile,  ci doar detergent,  atunci seteaza agentul la un nivel mai redus
* foloseste programe mai lungi gen eco sau auto

#178
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmirceabarbulescu, on 17 ianuarie 2019 - 19:28, said:

am nevoie de o mașină de spălat slim. spre ce marcă să-mi îndrept atenția pentru a avea un produs rezistent și de calitate chiar dacă va costa mai mult?
Ce am folosit (Beko) si folosiesc (Bosh) si iti pot spune din experienta ca sunt super ok. Ar mai fi Electrolux care , cica, au un sistem inovativ de rotatie a bratelor, dar mie personal imi miroase a marketing. In schimb, despre cele doua amintite, din experienta proprie pot spune ca sunt ok. Cel putin Bosh-ul, e forjat la greu, merge de rupe.

View PostRitter, on 17 ianuarie 2019 - 20:44, said:

By the way, pastilele de la Somat mi s-au parut oribile:
1. Pastila trebuie scoase din ambalajul individual
2. Sunt facute praf
3. La final, cand deschid masina, mirosul de detergent Somat ma face sa vomit.
Nici eu nu am fost multumit de SOMAT, nici de sare si nici de paastile, bine ca am luat o cutie de pastiele, mai mica.

Raman la FEIRY si /sau la un detergent lichid bio care mi s -a parut super fain (BioPuro). Ca si sare, folosesc sarea de la LIDL (ietina si buna) sau FINISH (ceva mai scumpa , nicio diferenta fata de cea de la LIDL)

#179
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Electrolux am eu, poti vedea pe youtube cum functioneaza stropitorile. Este slim in sensul ca are latimea de 45 cm.
Pot confirma ca satelitul acela este acolo si spreiaza ca in videoclipuri.

#180
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Cum ai reusit sa vezi in masina ta bratele rotindu-se? :) :)
Ai bagat un GoPro acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate