Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1890 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Precedentul topic despre Masina de spalat vase (DishWasher) este din 2005 si are peste 300 de pagini, asa ca am hotarat sa incep unul nou.

Masina de spalat vase nu mai e doar un moft in gospodaria actuala.
Cu putina educatie, scazi timpul necesar spalatii vaselor si consumi substantial mai putina apa.


Cum se foloseste o masina de splat vase?

1. Se curata vasele/tacamurile de resturile mari.
2. Se pun in masina de spalat vase.
3. Daca masina nu se umple, puteti folosi un program de clatire, pana o umpleti.
4. Din cand in cand verificati si curatati sita de resturile grosiere (jos).
5. Folositi in deodorant dedicat
6. In fct e folosire, din cand in cand folositi o substanta dedicata de spalare.

Consumabile:

Acum avem teoretic tablete/saculeti all-in-one, dar traditional toate masinile au trei consumabile:

1. Detergentul.
2. Solutia de limpezire
3. Sarea

2+3 se consuma foarte incet.

Personal am sare de la Lidl + lichid de clatire de la Carrefour, nimic de marca.

La tablete all-in-one am incercat Finish, Fairy si inca una, dar sincer... nu am sesizat nicio diferenta vs cele W5 de la Lidl...

Cumparati un deodorant pentru masina de spalat. Ajuta sa nu puta a hoit cand reveniti din concediu.

Tehnologie

Pana la urma ai in principal 2/3 jeturi rotative de apa, actionate de presiunea apei.
Modelele ceva mai scumpe au jeturi aditionale laterale sau speciale pt tavi.

Attached File  jets.jpeg   103.88K   193 downloads

Exista mai multe programe, dar ele se rezuma la:
- programul principal
- limitare la cosul de jos/sus
- igienizare (temperatura mare)
- clatire rapida
- incarcare 1/2 (nu exista senzori de greutate, exista doar senzor optic de murdarie a apei)

In rest, sunt tot felul de giumbuslucuri de marketing, care cel mai des nu vor fi niciodata folosite.

Masina de spalat vase ajunge pe primul loc dpdv al folositei in gospodarie => cea mai importanta este garantia (de preferinta 5 ani)
Numarul declarat de seturi este orientativ. Pana la urma conteaza dimensiunile (45cm sau 60 cm) si spatiul disponibil.

Aparatele NU au sensor de greutate, deci e de dorit sa aveti si o functie manuala de 1/2.
Senzorul principal e optic si analizeaza cat de murdare sunt vasele in general => ajusteaza timpul.

Unele masini de spalat au un al 3-lea raft, superior, destinat spalarii tacamurilor.

NB
Daca nu este specificat ca fiind specific interzis in manual, atunci orice masina de spalat vase poate fi racordata direct la apa calda (max 60C), ceea ce va duce la reducerea consumului de energie electrica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RfU5LT807cA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o_I4BkMp7uY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

3. Daca masina nu se umple, puteti da un program de clatire.

Masina mea, un Bosch are functie de 1/2 si timp de 30 de min, foarte utila pt cateva vase sau tacamuri.

Eu ii mai fac cam odata la 6 luni un tratament de igenizare cu solutie dedicata..in rest spala mai bine ca o nevasta :)

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Alea sint pentru familii cu copii multi...pentru 2 farfurii nu scoate banii niciodata...

#4
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
2 copii, se pune ?

Pentru doua farfurii nu discutam , la MSV vorbim de seturi.

Un set de vase inseamna 1 farfurie de ciorba, 1 farfurie plata, 1 farfurie pentru desert, 1 pahar, 1 ceasca sau cana, 1 cutit, 1 lingura, 1 furculita, 1 lingurita de desert.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View Post_Dadi_, on 02 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Alea sint pentru familii cu copii multi...pentru 2 farfurii nu scoate banii niciodata...
nu inteleg logica. nu te pune nimeni sa speli 2 farfurii, eu astept pana se umple masina si atunci ii dau drumul.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postborn2lose, on 02 noiembrie 2018 - 16:59, said:

nu inteleg logica. nu te pune nimeni sa speli 2 farfurii, eu astept pana se umple masina si atunci ii dau drumul.

Corect. Faci si economie la apa si detergent: pt a spala 2 farfurii odata ( dace nu alegi sa le lasi sa se inmoaie in chiuveta)  pui detergent pe burete, apoi limpezesti buretele la finalul operatiunii de spalare. In plus detergentul de vase care spala bine iti nenoroceste mainile, cel care e ok pt maini nu spala  mai deloc. Daca iti pui manusi, risti sa spargi din vase.

Bonus: o igiena mai buna, nu spala nimeni vasele manual la 60C

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Este invenţia îngerilor....

#8
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Post_Dadi_, on 02 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Alea sint pentru familii cu copii multi...pentru 2 farfurii nu scoate banii niciodata...
Locuiesc singur si tot ce inseamna spalat in masina de vase...acolo sfarseste ! Daca renunti la masina de spalat haine, renunt la masina de spalat vase ! Timp economisit, apa economisita, spalat impecabil, uscat, aranjat in mobila. Kaput !

Am o masina de spalat vase luata second hand. Nu am mila de ea si de 3 ani de zile de cand spala, bag orice, oricum, fara sa curat vasele sau sa le prespal. Este facuta sa spele vase murdare, nu sa le spal inainte de a le spala masina. Nu i-am facut niciodata igienizarea si vad ca merge turbo.

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am cumparat in sept. o MSV Electrolux.de 45cm dupa mai multe luni de documentare.
In plus de dotarile uzuale mentionate de initiator mai are cate ceva mai mult sau mai putin "util":
- deschiderea automata a usii la terminarea programului
- duza de spalare si pe tavan
- lumina interioara
- timp proiectat pe podea
- brat inferior cu satelit
- cateva programe pot fi folosite cu optiune program scurt (presiune mai mare a apei)

Nu cu ce sa compar, fiind prima MSV.
Nu imi fac iluzii ca spala orice. Inca nu am bagat la spalat vase arse, n-a fost nevoie.
Verificam/curatam filtrul de la baza aproape dupa fiecare spalare.
Daca nu sunt vase suficiente mai asteptam si spalam doar urmatoarea zi.

De notat!!
Nu spalati vase de plastic. Se va impregna detergentul in ele.

Dupa ce am citit mai multe recenzii la detergenti, am ales Fairy Platinum.
Nu folosesc sare deoarece duritatea apei in zona mea este aproape nula, adica are valori f.mici.
De asemenea, nu am cumparat agent de clatire deoarece au pastilele.

Pentu curatare se foloseste un recipient de 200ml (cred) cu solutie pozitionat in sertarul de sus cu gura in jos.
Ceea ce nu stiu, la ce interval de timp ar trebui facuta o curatare a masinii?

Edited by radurus, 02 November 2018 - 19:52.


#10
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Curățarea mașinii se face în funcție de numărul de cicluri de spălare, nu de timp. Eu o fac cam la 10 - 15 cicluri de spălare. Asta în condițiile în care în momentul în care pun vasele la spălat le curat înainte de resturile de mâncare.

#11
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
La mine masina ma anunta.  Cam la 20-30 spalari

#12
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Am un Siemens. Vad mai nou ca acum apare si pe modele Bosch (machine care) incepand cu serie4. Ins nu imi pot da seama daca e doar program special sau te si anunta. Modelul meu echivaleaza cu un model serie 8.

Edited by plimbaretul, 03 November 2018 - 23:33.


#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View PostRosebud09, on 04 noiembrie 2018 - 01:49, said:

(...)
Pentru familie mica, trei persoane, cu gatit relativ putin, zero utilitate, mult mai repede se “ rezolva” prin metoda clasica Posted Image
(...)
Cam aceleași condiții și, totuși, cînd văd cît e de fericită nevastă-mea de cînd are MSV, pentru mine e clar ce utilitate are!

#14
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Familie mica, 3 persoane, utilitate 0?? Si daca as fi singur mi-as lua msv. Dar nu esti singurul caz de acest gen, am cunostinte care spala de mana si msv sta cuminte, asortata cu aragazul, hota si frigiderul.

View Post_Dadi_, on 02 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Alea sint pentru familii cu copii multi...pentru 2 farfurii nu scoate banii niciodata...
Nici nu este facuta sa scoata bani, este facuta sa salveze timp si sa faca viata mai usoara pt majoritatea oamenilor. Pt unii, insa nu se justifica, de exemplu soacra-mea. Are o placere nemarturisita sa spele de mana. I-am zis ca intr-o zi o sa-i scot siguranta de la msr ca sa se simta si mai bine.

#15
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Daca vrei sa ai si o manichiura perfecta pentru care ai platit cel puti 45 de dolari, folosesti MSV ...  si in caz ca vine cineva, ascunzi tot ce nu vrei as fie la vedere in MSV ... chiar daca este spalat cu mana vasul respectiv, folosind masina, n-ai de sters de apa nimic inainte sa le pui la loc, etc.

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am un Bosch de vreo 4 ani. Folosesc pastile Finish Powerball Quantum Max Deluxe Pro Foaie Verde Trispe. Anyway, sint foarte bune si chiar am observat o diferenta fata de alea "normale". Nu folosesc chestii de clatire. N-am curatat-o niciodata. Folosesc un mirositatiush care se agata in masina si cica tine 60 de spalari, nu le-am numarat.

Folosesc masina in medie de 2 ori pe saptamina, nu tot spal cite 2 farfurii. O folosesc doar pentru farfurii, tacimuri, boluri si cani. Timpul si apa economisite merita toti banii. Sigur ca sint din-aia care spala vasele bagindu-le intr-un lighean, aia nu se pune. Dar daca speli vasele manual cu simt de raspundere, adica detergent, sub jet, clatit si rasclatit...

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In urma discutiei de azi cu depanatorul de masini de spalat vase & Co iata un mic rezumat:

- nu folositi partile/perle all-in-one, pt ca masina are ciclurile in fct de un timing si isi ia substantele in fct de asta (detergent, apa, lichid de clatire), iar pastila e un amestec.
- masinile vechi folosesc mai multa apa, iar masinile noi colecteaza apa folosita la clatire, pentru a o folosi in ziua urmatoare la spalare. Este eco, dar daca nu o folosesti cateva zile...
- folositi detergent gel, dozati in fct de cantitatea de vase/murdarie.

Recomandari masini: Bosch si Miele (exista si un model "ieftin" de 2500 lei).
La Whirlpool spune ca difera f mult calitatea in fct de pret.

Ma bate gandul sa mai cumpar o masina Bosch SMV46KX01E (1790 lei) pt maman; are 5 ani garantie.

Edited by Courage, 06 November 2018 - 21:13.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da-mi voie sa nu cred prima afirmatie. Msv-ul meu are un buton pe care trebuie sa-l apesi pentru a selecta spalarea cu tablete. Logica imi spune ca in acest fel se modifică timing-ul sau procedura de spalare, masina "sare" peste etapa in care isi ia lichid de clatire, probabil si ciclul de alimentare/clatire este modificat. Presupunerea imi este confirmata de faptul ca, desi am umplut cu lichid de clatire micul compartiment al msv, nu s-a consumat deloc din el, este la fel de plin ca atunci cand l-am umplut. Nu stiu daca toate msv au optiunea de a selecta spalarea cu tablete in loc de detergent pudra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate