Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#145
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostBarboso, on 10 octombrie 2018 - 01:58, said:

Mult mai bine decat manelist.  Posted Image
Tot frustrat ramai. Dovada sta numarul tau de postari.

#146
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Talentat trebuie sa fii ca sa poti compune un cantec, indiferent de gen. Un om inteligent accepta preferintele altora. Ura si dispretul se nasc din prostie

#147
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu ascult si manele, putine si vechi, fratii peste, real b, albatros, generic, dar recunosc ca nu imi plac si nu ascult majoritatea melodiilor de lauda si urāte.

Au melodii frumoase mulți maneliști si Adrian, guta, salam, vijelie, adi de la vālcea și alții.

Nu e asa simplu de aruncat cu noroi in ei.

Intr.adevar cāntć ce doreste publicul, si ca orice lćutar ca asta sunt, cāntć ptr bani.

Dar au si melodii frumoase.

Eu ascult de toate, si usoara veche si noua, si .... de toate, dar f mult muzica veche, dar de, si eu sunt bćtrān, ma apropii de 45 de ani.

🤔

Edited by silenced, 10 October 2018 - 11:33.


#148
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postiamback, on 09 octombrie 2018 - 16:04, said:

Are salam 66 de milioane de vizualizari la Saint Tropez, dar inca sunt cativa basinosi care au impresia ca numai incultii asculta manele.
Evident ca numai incultii asculta manele!  Daca ar fi culti ar asculta muzica elaborata.
A avea multe vizualizari nu inseamna ca produsul e bun, ci ca exista multi ne-educati, ne-civilizati, inculti cu gusturi de cacat.
(similar alora de pe vremuri cu Rapirea din Serai pe pereti).

View Postrodica1978, on 10 octombrie 2018 - 11:20, said:

Talentat trebuie sa fii ca sa poti compune un cantec, indiferent de gen. Un om inteligent accepta preferintele altora.
A compune un cantec e una... A compune un cantec excelent - e total altceva!
Eu pot compune in 30 de minute o manea (inclusiv versurile), mai buna decat orice manea ai auzit-o tu vreodata. Posted Image  
Asta pentru ca nivelul manelelor e foarte jos (muzica si versuri)... sau poate sunt eu extrem de talentat (Ce zici, ar trebui sa ma reorientez ?! :D ).

Inteligentul poate intelege preferintele altora din cauza ca e civilizat, si nu pt. ca le apreciaza...

#149
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostQuantum, on 11 octombrie 2018 - 07:07, said:

Evident ca numai incultii asculta manele!  Daca ar fi culti ar asculta muzica elaborata.

O generalizare care ar fi trebui sa moara in 2002. Dar e ok, considera sa crezi ca esti destept in timp ce muncesti ca sclavul la multinationala.

#150
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postiamback, on 11 octombrie 2018 - 09:18, said:

O generalizare care ar fi trebui sa moara in 2002.
Ce eveniment major s-a intamplat in manele in 2002?

Ce are stima de sine, cu lucratul la multinationala, cu manelele?!  
(intr-un fel, ai si tu dreptate: daca as asculta manele, chiar m-as simti prostul-prostilor, + sclav la multinationala)

#151
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Nu numai inculţii ascultă manele. Dar o mare parte dintre ei sunt inculţi.
Au apărut din păcate şi alte chestii a la manele ţigăneşti care sună şi mai prost decât manelele: mă refer la 5 Gang, Lino Golden (creaţie Alex Velea).
Pe an ce trece găseşti mai puţine piese ce se pot numi muzică.
Eu nu am ce am numai cu manelele. Am ce am cu muzica care nu sună deloc bine. Nu pot să fiu invidios. Invidios pot fi pe Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Paul Anka, Deep Purple, Modern Talking sau Paraziţii.

#152
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Parazitii, o adunatura de bosorogi frustrati care refuza sa iasa la pensie.

#153
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View PostQuantum, on 11 octombrie 2018 - 07:07, said:

Evident ca numai incultii asculta manele!  Daca ar fi culti ar asculta muzica elaborata.
ce te face sa crezi asta? exista multe (chiar foarte multe) manele cu versuri si linie melodica cu mult superioare melodiilor "relevante" din ziua de astazi (produse de "artisti" ca lino golden, satra benz, 5gang, etc) si nu numai. de exemplu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lFLkAA1A9w0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZCo2rkziy98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zx1xRUlT-hU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eeJ4scjbIpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pafa-Xy4BzQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kh70sp8XP-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ts4jAojUCMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#154
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Am luat la rasfoit toate clipurile din postul de mai sus. Dupa 2 minute a inceput sa-mi curga sange din nas.

View PostMustHAVEOl, on 11 octombrie 2018 - 18:45, said:

ce te face sa crezi asta? exista multe (chiar foarte multe) manele cu versuri si linie melodica cu mult superioare melodiilor "relevante" din ziua de astazi (produse de "artisti" ca lino golden, satra benz, 5gang, etc) si nu numai. de exemplu
LOL, compari muzica de proasta calitate cu muzica de si mai proasta calitate.

#155
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Partea buna e ca manelistii au "numele" alea penibile  -  citez din ultimele aparitii de pe forum, vizibile la Subiecte noi... Tzanca Uraganu, Miraj Tzunami  -   de-ti dai seama din prima ce rahaturi behaie... daca apar cumva prin vreun playlist, nu risti sa dai Play crezand ca-i muzica.

#156
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMustHAVEOl, on 11 octombrie 2018 - 18:45, said:

ce te face sa crezi asta? exista multe (chiar foarte multe) manele cu versuri si linie melodica cu mult superioare
In ultimii 30 de ani, Nu au aparut manele cu versuri si linie melodica superioare oricarui alt tip de muzica.

Exemplele date de tine sunt niste mizerii de ti se face rusine ca esti fiinta omeneasca ganditoare si simtitoare.

#157
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Dar asta intră la manele sau la lăutărească?    :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jygqiTtKTBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Uite că nu mai știu cum se numea muzica de genul ăsta înainte de 2000, cînd s-a generalizat termenul de manele.
Noi, prin cartier, îi ziceam muzică țigănească sau lăutărească, dar la 15 ani nu cred că foloseam termenele exacte.
De fapt, cel mai corect ar fi muzică de petrecere.
Cînd eram și mai mic, pe la 10 - 12 ani, îi ziceam muzică țărănească, și nu prea o deosebeam de muzica populară.

Edited by abancor, 17 October 2018 - 13:47.


#159
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

Quote

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?
Pentru ca majoritatea oamenilor culti/destepti prefera sa devina inculti/prosti fie in intimitatea casei lor, fie la betie, de aceea acestia vor asculta manele fie cand sunt beti , fie acasa la ei la casti bineinteles, ca sa nu creada vecinul ca a devenit subit din cult/destept -> incult/prost.

#160
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdjl, on 17 octombrie 2018 - 12:00, said:

Dar asta intră la manele sau la lăutărească? Posted Image
Manea.

View Postpuiu_pe_diezel, on 17 octombrie 2018 - 13:40, said:

majoritatea oamenilor culti/destepti prefera sa devina inculti/prosti fie in intimitatea casei lor, fie la betie
Nu ai cunoscut oameni culti/destepti... E ca si cum ai spune ca Einstein prefera sa ascute un idiot care nu stie tabla inmultirii...(in intimitatea lui, la casti :D )

#161
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Numai eu am impresia ca fanii manelelor sunt implicit si fani Las Fierbinti?

#162
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOctavian_SK, on 19 octombrie 2018 - 09:16, said:

Numai eu am impresia ca fanii manelelor sunt implicit si fani Las Fierbinti?

E posibil, dar reversul nu cred ca e adevarat, ceea ce arata ca marketingul a fost bun pentru realizarea filmului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate