Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Octavian_SK, on 19 octombrie 2018 - 09:16, said:

Numai eu am impresia ca fanii manelelor sunt implicit si fani Las Fierbinti?

Numai tu.

#164
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

 Octavian_SK, on 19 octombrie 2018 - 09:16, said:

Numai eu am impresia ca fanii manelelor sunt implicit si fani Las Fierbinti?

As adauga si Vacanta Mare...      Posted Image

#165
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 g0dafk, on 24 septembrie 2018 - 11:42, said:

Daca nu ati vedea titlul si cunoaste piesa respectiv melodia, cand ati asculta prima data asta ce ati spune ca e? V-ati da seama ca e o manea pe acolo? Sau nici nu ati observa? Sa zicem ca nu-l stiti nici pe Beethoven nici pe Guta. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-ucc3lEsJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu as observa imediat ca s-a strecurat ceva in plus peste melodia Für Elise.
Daca nu as cunoaste melodia lui Beethoven, atunci nu nu as observa nimic.
Din pacate cunosc atat maneau (De ce ma minti - Liviu Guta) cat si clasica (Für Elise - Beethoven).



p.s.:
eu sunt incult,analfabet, nu stiu sa scriu / citesc / numar / socotesc dar nu imi plac manelele.
Sunt facut ciudat de majoritatea ca imi place muzica clasica si house.
Restul genului muzical il tolerez   Posted Image

#166
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 super8, on 20 octombrie 2018 - 08:32, said:

Sunt facut ciudat de majoritatea ca imi place muzica clasica si house.


Esti considerat ciudat ca iti plac cele 2 genuri muzicale individual sau ca le asculti pe amandoua? Adica te-a facut cineva ciudat dupa ce-a auzit ca asculti house sau dupa ce i-ai zis ca pe langa house mai asculti si clasica? Posted Image
Si mie imi place muzica clasica si de asemenea si maneaua rupe, parerea mea. Posted Image
I mean just imagine Beethoven on piano vs Florin Salam on mic. Parca aud intro de la Moonlight Sonata mvt. 3rd si pe Salam cum face "tu gu du gu du gu du gu du gu da da" pe ritmu ala ... Nebunie iese.Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by g0dafk, 21 October 2018 - 01:21.


#167
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Manelele,alea vechi,mai merg la o bautura cu tovarasi ,in rest meh,astea noi imi provoca greata,in special cele de la Dani Muiucu,Ali Futanu..

#168
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 g0dafk, on 21 octombrie 2018 - 01:20, said:

Si mie imi place muzica clasica si de asemenea si maneaua rupe, parerea mea. Posted Image
I mean just imagine Beethoven on piano vs Florin Salam on mic. Parca aud intro de la Moonlight Sonata mvt. 3rd si pe Salam cum face "tu gu du gu du gu du gu du gu da da" pe ritmu ala ... Nebunie iese.Posted Image Posted Image Posted Image
A compara Beethoven cu Salam e ca si cum ai compara un diamant cu un gainatz.  In acest caz, ciudatul esti tu cu astfel de comparatii tembele.

Acesti zanganitori sunt slabi de tot... nu pot nici macar reproduce un singur instrument dintr-o chestie veche de 50 de ani:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HQmmM_qwG4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dápai sa mai compuna si sa cante ei ceva puternic si semnificativ!
La versuri sunt trentze definitiv, pe veci! Posted Image

Edited by Quantum, 21 November 2018 - 03:41.


#169
remixelu

remixelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2018
Ma lași... Și dacă salam se năștea pe vremea aia și rupea ritmu ai fi zis acum despre Beethoven ca e "gainatz". Beethoven a rămas diamant pt ca asta se asculta atunci și asta era trend. Nu mai fi ipocrit și lasă pe fiecare sa asculte ce ii place, fără sa îl critici.

#170
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

 remixelu, on 21 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Ma lași... Și dacă salam se năștea pe vremea aia și rupea ritmu
Daca Salam se nastea atunci si canta manele, cel mai probabil ar fi fost decapitat in piata publica.

#171
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Muzica se asculta de cei carora le place muzica si diferitele interpretari.

Manelele se asculta la "un spritz", adica vin ieftin diluat, sa poti bea mult cand pierzi timpul, cand stai cu "pretinii"
Vrei doar sa fii cu ei, Salam acopera lipsa de subiect de conversatie, vocabularul, si in plus iti da ocazia sa canti cu el, repetand acelasi vers de multe ori pana-ti intra-n cap.
Manelele acopera si niveleaza perfect lipsa de ... orice.

E o diferenta

Ca asemanare, cei care asculta o simfonie pleaca de la concert satisfacuti, discutand interpretarea, manelistii, pleaca bucurosi "ca-ca" "iei" "e multi", deci nu trebuie sa se simta inferiori.

Daca e sa fac o alta analogie, manelistii sunt pesedistii dpdv politic, un patinaj artistic in politica romaneasca performat de perechea Liviu - Viorica.

#172
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 Bursul, on 21 noiembrie 2018 - 13:37, said:

Daca Salam se nastea atunci si canta manele, cel mai probabil ar fi fost decapitat in piata publica.

Sau era vorbit precum a fost Paganini, ca facuse pact cu necuratu'. Pentru ca virtuozitate.Posted Image

#173
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Quantum, on 21 noiembrie 2018 - 03:36, said:

Acesti zanganitori sunt slabi de tot... nu pot nici macar reproduce un singur instrument dintr-o chestie veche de 50 de ani:

Cum te-ai simți dacă ți-aș spune că Led Zeppelin au fost mult mai influențați de manele decât au fost manelele de Led Zeppelin?

Gypsy jazz e la originea manelei, se cânda încă de prin anii '30. Și ce este interesant, este faptul că noi am intervenit asupra acestui gen, în special în ceea ce privește instrumentația. Am scos chitara și am introsdus țambalul. Și ceea ce a rezultat din treaba asta e o muzică foarte interesantă cu un ritm mai alert decât puteai avea in gypsy jazz-ul clasic. Mai târziu lucrurile s-au stricat când am luat genul ăsta și am început să-l cântăm cu instrumente electronice. Mai mult din considerente practice, nu oricine își permite un țambal, iar să-l cari la nunți e foarte greu. Așa că s-a creat sunetul ăla specific al manelelor moderne, cu clapa tare și mai nimic altceva.

Totuși, în tot timpul ăsta, lini melodică nu a suferit foarte multe modificări. Cu câteva excepții, ritmul ăla de manea, e ritmul de jazz. Doar că interpretarea pe clapă, făcându-l accesibil mai multor interpreți, a făcut să apară și tot felul de versuri care mai de care mai prostești. Maneaua modernă este creată fix după rețeta după care creezi o melodie când îi dai copilului tău un microfon și îi spui să improvizeze niște versuri pe o linie melodică, ce-i vine în minte. Cum îți zice copilul despre jucării, Moș Crăciun, ce zice el, așa au zis și maneliști despre bani, femei și valoare. De fapt ideea asta de a cânta despre subiectele astea cred că a apărut din improvizații.

Eu regret că noi am intrat într-un război cu manelele, pentru că le-am cam băgat pe toate în aceeași oală și le-am refuzat pe toate, indiferent de mesaj și muzică. Sunt o parte importantă a culturii noastre și n-ar fi trebuit să ne descotorosim de ea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RB9bis1DnoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
.

Edited by octavvv, 24 November 2018 - 23:13.


#175
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 Bursul, on 21 noiembrie 2018 - 13:37, said:


Daca Salam se nastea atunci si canta manele, cel mai probabil ar fi fost decapitat in piata publica.

Mai degrabă ajungea bufon la curtea regala.

#176
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Ia uite cine vine in Detroit luna asta sa distreze romanu' de Detroit:

Attached Files



#177
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 remixelu, on 21 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Ma lași... Și dacă salam se năștea pe vremea aia și rupea ritmu ai fi zis acum despre Beethoven ca e "gainatz". Beethoven a rămas diamant pt ca asta se asculta atunci și asta era trend. Nu mai fi ipocrit și lasă pe fiecare sa asculte ce ii place, fără sa îl critici.
Bai, tu esti copil?!  Ce sa rupa Salam?!!!  Poate cuiu', ca in rest face numai mizerii.

Gunoaiele din arta se vad de la distanta, si raman gunoaie. Ca exista cetateni care zic: "lasa ca oricine asculta manele la chefuri, ce bine merg daca te ametesti, poti chiar dansa pe ele" - da, poti face asta -  daca ai gusturi de rahat.

Eu las pe oricine sa asculte/priveasca ce vrea.
...insa nu pot spune ca niste porcarii, care indobitocesc populatia ne-educata, sunt arta...
( ca sa intelegi clar:  iubitor de manele=prostanac )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate