Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#109
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,056
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi place orice suna bine, aia e problema mea, de multe ori imi plac piese nule ca mesaj. Dar si piesele cat mai electronice si mai pretentioase, care cer sisteme audio bune. Posted Image Eu sunt pasionat mai degraba de sunet decat de muzica.

La manele, recunosc, ultima care mi-a placut a fost in 2012 Onita din Caracal-Unu e Versace, de fapt e din 2009 dar in 2012 cand acel individ, Janir Izdraila zis Giani Versace de Slatina, a reintrat la puscarie dupa ce a incercat sa mituiasca un agent de la rutiera, fiind fara permis si facuse accident, abia iesise din parnaie, dar moaca lui si felul stupid de a reintra la penitenciar efectiv imi starneau rasul, comic rau, iar Onita canta din suflet de ti se face pielea de gaina, pentru cine, pentru un indoaie lemne ca ala. Posted Image

********************

Pentru toti manelistii si manelarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UVdlaR-A1UI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Neaceasca85, 24 September 2018 - 11:00.


#110
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View PostNeaceasca85, on 24 septembrie 2018 - 10:58, said:

Pentru toti manelistii si manelarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UVdlaR-A1UI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce ai acolo? Doar niste maimute proaste care nici nu au voce de manelisti dar se chinuie din rasputeri sa-i ingane si sa faca misto de ei.

#111
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
Poftim

Attached Files



#112
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,056
  • Înscris: 14.10.2008
Hai ca astia au voce. Burta e singurul lucru in comun pe care l-as avea cu manelistii. Si imi place oriunde se mananca bine, de regula si la petrecerile cu manele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-43BRf90v1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Echivalente internationale ale manelelor:

- R & B in SUA
- reggaeton spaniol/sud american, Despacito e manea si are cele mai multe vizualizari

#113
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Daca nu ati vedea titlul si cunoaste piesa respectiv melodia, cand ati asculta prima data asta ce ati spune ca e? V-ati da seama ca e o manea pe acolo? Sau nici nu ati observa? Sa zicem ca nu-l stiti nici pe Beethoven nici pe Guta. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-ucc3lEsJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by g0dafk, 24 September 2018 - 11:42.


#114
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,056
  • Înscris: 14.10.2008
De la Gutza imi place Gigolo. E mai mult lautareasca. O difuzau in Turcia la hotel in 2008. Si aia Facem Show ca la Paris a lui Costi Costitza.

Edited by Neaceasca85, 24 September 2018 - 11:46.


#115
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View Postg0dafk, on 24 septembrie 2018 - 11:42, said:

Daca nu ati vedea titlul si cunoaste piesa respectiv melodia, cand ati asculta prima data asta ce ati spune ca e? V-ati da seama ca e o manea pe acolo? Sau nici nu ati observa? Sa zicem ca nu-l stiti nici pe Beethoven nici pe Guta. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-ucc3lEsJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi-ai stricat ziua, gurile rele zic ca " betovan" ala cu Elise a lui o surzit dupa ce a ascultat manele..( din pacate cunosc amandoua piesele; cea cu Guta de la un bun vecin care mi-o zis ca e melodia lui de suflet..,"De gustibus non est disputandum")

#116
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

Ai intrat intr-o crasma de manele? Ce-ai vazut acolo, intelectuali?

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,056
  • Înscris: 14.10.2008
Vioara alba, specifica manelelor.

#118
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View PostNeaceasca85, on 24 septembrie 2018 - 11:27, said:

Hai ca astia au voce. Burta e singurul lucru in comun pe care l-as avea cu manelistii. Si imi place oriunde se mananca bine, de regula si la petrecerile cu manele.
N-au voce de manelisti. De fapt, mai deloc. Doar tentativa ieftina de mistocareala.

View PostNeaceasca85, on 24 septembrie 2018 - 11:27, said:

Echivalente internationale ale manelelor:
- R & B in SUA
- reggaeton spaniol/sud american, Despacito e manea si are cele mai multe vizualizari
Chiar deloc. Exista echivalente dar nicidecum din acele zone, ci din orientul apropiat, balcani si imprejurimi , inclusiv italia sau israel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z7OvpjplJ_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UQp3bNVlFRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GGPOXPFCCgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#119
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostNeaceasca85, on 24 septembrie 2018 - 10:43, said:

Maneaua e o "muzica" compusa de niste mizerii umane pentru mizerii umane. Scuze daca jignesc pe cineva. Dar sunt unele cu atata jelanie de te ia capul, nici macar ritm vesel nu au, iar aia cu Salam Regheton cantata in 2008 culmea la Polivalenta, e caterinca de drogat.
Multumesc pentru compliment! ascult si manele! insa  vezi tu,  spre deosebire de tine am bun simt, nu ma apuc sa ma iau de cei care asculta alte genuri de "muzica"! (sincer e treaba fiecaruia ce asculta, nu ma apuc sa-i cataloghez).
Degeaba asculti alte genuri de muzica daca iti lipseste bunul simt!

Edited by stlk, 24 September 2018 - 17:00.


#120
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 19:48, said:

Pana la urma sunt tot note muzicale, tot are [AU] un ritm, versuri, cam tot ce are orice alt gen de muzica. Ba, sa nu fiu carcotas, cred ca are mai multe note muzicale decat alte "muzici". Daca e s-o privim asa.
Pana la urma ce se critica, versurile sau linia melodica?
se vede ca asculti si tu

#121
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View Postsalcudean99, on 24 septembrie 2018 - 18:59, said:

se vede ca asculti si tu

Stai, cine AU un ritm? Genul muzical AU un ritm? Ia mai uita-te odata ce corectezi.
Stiu ca ti-a trecut prin minte ca am vrut sa zic manelele au un ritm, dar de unde stii ca mi-a trecut si mie la fel? Posted Image

#122
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,745
  • Înscris: 13.06.2004
Primele 2 Sârbeşti sunt ascultabile. Acum nu ştiu ce zic ăia în versuri, dar măcar ritmul sună o.k.
Seamănă mai degrabă cu aceste proto-manele din România

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BgfybGKKAWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dacă nu asculţi manele la nuntă ce poţi asculta? Mai din zona noastră Populară şi Lăutărească, poţi s-o dai pe Turcească şi Arăbească. Dar nu toţi vor aşa ceva. Unii se pot distra pe Jazz, Rock'n'Roll, Disco.   :yes:
Judec oamenii după muzică pentru că de obicei anumite categorii ascultă anumite genuri. Fireşte că mai există şi excepţiile, dar hmm, să nu-mi pună mie muzicile lor; ne înţelegem, dar până la anumite genuri muzicale.
Mai e un aspect: de obicei fanii manele ţigăneşti sunt  care când merg în public ţin ca lumea să ştie ce ascultă ei.

#123
remixelu

remixelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2018
Mai ``fratilor`` astia ,care va tot bate-ti cu pumni in piept ca voi nu ascultati manele ca sunteti prea intelectuali si va scade prestigiu daca admiteti ,ca defapt sunt o mare parte din melodii chiar reusite si bune, ca si exemplu a-ti putea cauta GENERIC, DAN CIOTOI,DENISA,FLORIN PESTE,COSTI IONITA, VALI VIJELIE,MINODORA,SORINA,JEAN DE LA CRAIOVA etc., artisti ale caror melodii(peste 80%) sunt exceptionale.
Corect, in ultimul deceniu maneaua clasica a fost dusa spre comercial cu varii influente , dar nu toti ``manelisti`` asculta ragetele lui Salam(care acum 15-20 ani avea niste melodii superbe) sau porcaria de manea-rap a lui Dani Mocanu.
Ma repet nu toti ascultatori de manele sunt ``mizerii de oameni`` si nu mi se pare ok ca sa ni se puna stigmatul de ``analfabeti`` doar ca ne plac anumite melodii din genul respectiv.

#124
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

View Postremixelu, on 25 septembrie 2018 - 00:12, said:

va tot bate-ti cu pumni in piept [...] a-ti putea cauta [...]
nu mi se pare ok ca sa ni se puna stigmatul de ``analfabeti``
Hmm...  :scratchchin:


View Postremixelu, on 25 septembrie 2018 - 00:12, said:

GENERIC, DAN CIOTOI,DENISA,FLORIN PESTE,COSTI IONITA, VALI VIJELIE,MINODORA,SORINA,JEAN DE LA CRAIOVA etc
Doar cu ordin judecatoresc.  Si dupa ce discut cu avocatul meu... poate prefer, totusi, sa nu respect ordinul.   :bigwhitegrin:

Recunosc, dupa ce-am ezitat mult si doar pt ca prima data "l-a girat" un prieten, mai ascult cate-un Adi de la Valcea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VzO4aSSVCqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdjl, on 24 septembrie 2018 - 23:19, said:

...
Am ascultat involuntar albumul asta de cel putin 100 de ori.  Va dedic melodia de la min. 3:17 Posted Image si pt. taiat vene la min.47:47:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ZrSsMC5gcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Quantum, 25 September 2018 - 00:39.


#126
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014

View Postremixelu, on 25 septembrie 2018 - 00:12, said:

Mai ``fratilor`` astia ,care va tot bate-ti cu pumni in piept ca voi nu ascultati manele ca sunteti prea intelectuali si va scade prestigiu daca admiteti ,ca defapt sunt o mare parte din melodii chiar reusite si bune, ca si exemplu a-ti putea cauta

View Postremixelu, on 25 septembrie 2018 - 00:12, said:

nu mi se pare ok ca sa ni se puna stigmatul de ``analfabeti`` doar ca ne plac anumite melodii din genul respectiv.

Afcorz. Za manele rulz, may za force (of grammar) be with you!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate