Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#91
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Io zic ca e de la versuri
Caz 1
"De ziua nevesti-mi
Sau de ziua soacra-mi
Or ce-ar fi eu cand serbez
Tot cu vin ma-nbarbatez
Jur c-o sa las bautura
Numai cand mi-o coase gura
Cand prieteni n-or mai fi
Sa n-am cu cine ciocni"

https://www.versuri....sani-_out1.html

Caz 2(plagiat de pe o pagina anterioara)

"A aflat ma-ta de mine
Ca vin noaptea pe la tine
Da si nu vrea sa mi te dea,
Pana nu trec pe la ea."
Un fel de ... ma-ta"...."

Edited by danb1961, 24 September 2018 - 08:25.


#92
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Manelele sunt o subcultura facuta de niste nepriceputi. Muzica lor, versurile si interpretarea - totul e o mizerie.
Faptul ca sunt promovate si au priza la publicul ne-educat, ne-civilizat si incult nu inseamna ca e ceva de capul lor, ci inseamna ca sunt multi cu un nivel foarte jos de educatie, civilizatie si cultura.

View Postremixelu, on 24 septembrie 2018 - 00:34, said:

Oare chiar toti care asculta manele sunt prosti si inculti?
Sigur - sunt inculti, iar prostia e molipsitoare daca stai langa prosti, citesti si asculti prostii.

View Postremixelu, on 24 septembrie 2018 - 00:34, said:

Eu unul nu ma consider nici incult si nici analfabet dar nici intelectual
Nu te consideri, dar esti incult (n-ai cultura buna in tine). Analfabet poate nu esti, Dar ai dreptate: nu esti un intelectual adevarat.

View Postremixelu, on 24 septembrie 2018 - 00:34, said:

asta nu inseamna ca trebuie judecat si pus la zid doar pt faptul ca este ''manelist''.
Ba da. Cine consuma gunoaie trebuie tratat ca atare.

Edited by Quantum, 24 September 2018 - 08:29.


#93
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostLibertarian, on 23 septembrie 2018 - 20:08, said:

Cum dovedesti tu in mod obiectiv(ca sa putem verifica si noi) ca manelele ar fi vreun kitsch, vreun stil muzical inferior altor stiluri muzicale?
Întrebare de manelist. ;) Dacă ai ști ce-i arta, n-ai mai întreba.

#94
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 19:48, said:

Pana la urma sunt tot note muzicale, tot are un ritm, versuri, cam tot ce are orice alt gen de muzica. Ba, sa nu fiu carcotas, cred ca are mai multe note muzicale decat alte "muzici". Daca e s-o privim asa.
Pana la urma ce se critica, versurile sau linia melodica?
Chiar așa, nu îmi dau seama! Aceste capodopere concepute de profesori la conservator, oameni cu studii de o viață în domeniu, cu versuri filozofice profunde, sunt adevărate lecții de viață și conduită morală, pline de pilde și învățăminte. Cred pur și simplu că e vorba de invidie. Dujmanii e de vină.

#95
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,858
  • Înscris: 16.08.2010
"Un rocker vine acasă de la concert rupt de beat.
Maică-sa, grijulie îl întreabă:
- Ţi-e rău puiule? Să-ţi pună mama o manea să vomiţi?..."

#96
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View Postursamajor, on 24 septembrie 2018 - 08:32, said:

Întrebare de manelist. Posted Image Dacă ai ști ce-i arta, n-ai mai întreba.
Posibil. Asa ca te invit pe tine sa ne arati ca esti la un nivel mai sus si ca poti sa ne arati ce este exact arta, cine stabileste si in ce baza obiectiva. Ca de diletanti analfabeti sunt extra-plictisit.

#97
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
https://adevarul.ro/...72a8/index.html

Io la testul asta am iesit manelist..

#98
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostLibertarian, on 24 septembrie 2018 - 09:11, said:

Posibil. Asa ca te invit pe tine sa ne arati ca esti la un nivel mai sus si ca poti sa ne arati ce este exact arta, cine stabileste si in ce baza obiectiva. Ca de diletanti analfabeti sunt extra-plictisit.

baza obiectiva e reprezentata de valorile universale ale culturii, recunoscute de elite ca fiind transpunerea in arta a valorilor universale de civilizatie. cinstea, legea, esteticul, ordinea, onoarea, frumosul. oamenii ce au scoli din secolele XII au stabilit deja un curs al acestor valori pe care l-au betonat prin diverse etape si sute de ani, renasterea, impresionismul, rock-n-roll-ul, etc.

muzica este o parte a artei si este si ea subiect de analiza. sa vedem: maneaua este un stil de muzica populara, caracteristic unei etnii. deci din start fiind o muzica specifica unui grup restrans, localnic, ce vine din folclorul limitat in arealul respectiv, nu poate fi valoroasa la nivel universal. ca orice alta muzica populara, fie ea bulgareasca, sarba, irlandeza, tibetana, kuweitiana, siriana, uzbeka, nigeriana, este limitata si inteleasa doar la nivel local de comunitatea respectiva. rareori iese din acea zona si intra in repertoriul universal (ex Goran Bregovic) dar pentru ca imbina cu elemente de muzica moderna sau universalitate (influente si colaborari pop)

mai mult, pe langa limitarea regionala, maneaua ia ca si valori exact pe cele opuse civilizatiei, adica furtul, smecheria, epatarea, lipsa de reguli, nerespectarea legilor si chiar violenta fizica asupra femeilor si "fraierilor". deci implicit un om civilizat nu poate rezona cu aceste valori si chiar este dezgustat de versurile respective. adaugam si faptul ca productia este de cele mai multe ori de slaba calitate, producatorii neavand nici studii muzicale nici aparatura performanta, iesind compozitii "dupa ureche", improvizatii, linii melodice slabe, mai pe scurt "o ti ga nie".  cei care asculta si apreciaza sau se asociaza cu manelele nu pot achiesa la valorile civilizatiei, deci cel mai probabil sunt sau se viseaza sa fie interlopi, hoti, smenari, nu au o educatie aleasa, sunt in patura de jos a societatii, asistati, paznici, drojdieri, oameni simpli de la tara, ca atare nu au nici venituri care sa le permita sa aprecieze calitatea bunurilor pe care le cumpara, iau ce e mai ieftin, frutti fresh, bere la pet, parizer, haine din dragonul rosu, inclusiv sisteme audio ieftine chinezesti si manele

#99
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostLibertarian, on 24 septembrie 2018 - 09:11, said:

Posibil. Asa ca te invit pe tine sa ne arati ca esti la un nivel mai sus si ca poti sa ne arati ce este exact arta, cine stabileste si in ce baza obiectiva. Ca de diletanti analfabeti sunt extra-plictisit.
Repet, numai un manelist cere dovezi și bază obiectivă la creații artistice. Arta de valoare e apanajul (atât dpdv al producției cât și al consumului) unui număr redus de oameni, complecși, sensibili, rafinați, capabili să vibreze la chestii subtile, înălțătoare etc. Manelele se adresează grobianismul și sentimentelor primare, nerafinate.
Apoi, arta adevărată transcende timpul. Proba timpului e printre cele mai elocvente, mai ales când vorbim de muzică.
Compară, de exemplu, "Lasă-mă, papa, la mare" (Andre) cu "Simfonia a 5a" de Beethoven. Ai mai auzit de Andre? De melodia respectivă? De Beethoven o să tot auzi, te asigur eu.
Mai încolo te las să reflectezi și să dezvolți tu.

PS: dacă erai sătul de analfabeți, știai răspunsurile. Dar se pare că te numeri printre ei. ;)

#100
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
as adauga faptul ca este un curent hipsteresc acum care aduce manelele in prim plan ca element de amuzament - hai sa radem de kitsch - dar totusi descopera semi valori p-acolo
se organizeaza petreceri cu DJ sau concerte si week-endul acesta a fost un festival (Outernational Days) dedicat muzicilor traditionale si orientale

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y81Al6oTz90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mw_Bxy3B7MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lVlgMEFu1PI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chiar si eu am descoperit o gramada de artisti misto din Siria, Iordania, Egipt, Irak, Maroc si alte zone d-astea unde au incercat in saracia lor sa creeze ceva interesant
naiba stie ce zic acolo poate daca as sti versurile nu mi-ar placea (de ex Omar Souleyman are ode inchinate presedintelui Bashar Al-Assad)

de asemenea cautati canale TV bulgaresti precum Planeta TV sau Tiankov sa vedeti acolo ritmuri orientale si balcanice, imbinate cu dance si pop sa dea bine si la tineri
https://www.youtube....al?feature=mhee
cum ziceam, muzici limitate. asculti un pic si iti dai seama ca 99% sunt mizerii asemanatoare.

#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004

View Postabancor, on 24 septembrie 2018 - 07:03, said:

Io nici nu știu cum se caută asta   Posted Image    Aud de la fie-mea despre „clipuri în trending”, da nu știu care e butonul care duce la trendingul ăla.

Cred că există un clasament cu trendingul ăsta. Că am dat de el la un moment dat.
Ceva de genul: https://www.youtube....swOt8A/featured

https://www.youtube....ghiA0K-IBQDNgAf


Ceva care sună mai prost decât manelele a fost pe locul 1 în trending:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5zoHaDvQy1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018
Preferinţele muzicale pot să dezvăluie principalele trăsături de personalitate ale oamenilor, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii de la Universitatea Cambridge din Marea Britanie.

https://www.click.ro...-spun-cine-esti

#103
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Simplu, fiindca asa e.

#104
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
Ce cacaciosi aia de mai sus.

Edited by SportBilly, 24 September 2018 - 10:23.


#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
Care, ăia din 5 Gang?

#106
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,311
  • Înscris: 14.10.2008
Maneaua e o "muzica" compusa de niste mizerii umane pentru mizerii umane. Scuze daca jignesc pe cineva. Dar sunt unele cu atata jelanie de te ia capul, nici macar ritm vesel nu au, iar aia cu Salam Regheton cantata in 2008 culmea la Polivalenta, e caterinca de drogat.

#107
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 01.08.2006
Eu respect ce e autentic. Adica muzica lautareasca, spre exemplu. Asa sunt ei, asa canta si chiar suna bine multe dintre ele.
Dar maneaua de azi e o amestecatura de genuri, versuri, care fac sa sune ca naiba daca nu esti si tu ca aia care o canta.
O muzica e buna (dupa parerea mea), daca e cat de cat universala. O melodie rock/pop/populara buna, o sa placa si unuia care nu e neaparat fan. Bineinteles, nu inseamna neaparat ca o melodie e proasta daca nu e placuta de toata lumea. Doar ca e mai nisata. Cu cat e mai de nisata, cu atat e placuta doar de acea nisa.
Manelele sunt prea nisate, asta e problema lor.

Edited by bai3tzash, 24 September 2018 - 10:52.


#108
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View Postursamajor, on 24 septembrie 2018 - 09:46, said:

Repet, numai un manelist cere dovezi și bază obiectivă la creații artistice.
Ce dovezi ai in acest sens? Hai sa vedem niste interviuri cu manelisti care "cer dovezi si baza obiectia la creatii artistice". Nu de alta, dar sa nu credem ca aceasta idee cum ca "doar(sau macar) manelistii cer dovezi si baza obiectia la creatii artistice" nu cumva e o prostie inventata de tine. In general vorbind, doar oamenii extrem de inteligenti cer dovezi(mai ales obiective), prostimea in schimb nici nu intelege conceptul si importanta sa - atunci cand se discuta despre chestiuni care pot avea valoare de adevar.

View Postursamajor, on 24 septembrie 2018 - 09:46, said:

Arta de valoare e apanajul (atât dpdv al producției cât și al consumului) unui număr redus de oameni, complecși, sensibili, rafinați, capabili să vibreze la chestii subtile, înălțătoare etc. Manelele se adresează grobianismul și sentimentelor primare, nerafinate.
A decis cine, in ce baza? Cine sunt acei oameni "complecsi, sensibili, rafinati" si ce anume exact ii face astfel si de ce? Crezi ca daca emiti niste opinii automat ai si dreptate?

"grobianismul"(deja iti manifesti analfabetismul, caci acest cuvant nici nu exista in dex) si "sentimentele primare" sunt cam una si aceeasi chestie? Am putea spune ca iubirea este un sentiment primar? Evident, e un sentiment uman de baza. ZIci ca iubirea e nerafinata si ca ar putea fi asociata cu "grobianismul"? Posted Image


View Postursamajor, on 24 septembrie 2018 - 09:46, said:

Apoi, arta adevărată transcende timpul. Proba timpului e printre cele mai elocvente, mai ales când vorbim de muzică.
Compară, de exemplu, "Lasă-mă, papa, la mare" (Andre) cu "Simfonia a 5a" de Beethoven. Ai mai auzit de Andre? De melodia respectivă? De Beethoven o să tot auzi, te asigur eu.
Mai încolo te las să reflectezi și să dezvolți tu.
PS: dacă erai sătul de analfabeți, știai răspunsurile. Dar se pare că te numeri printre ei. Posted Image
Oamenii prosti presupun, oamenii inteligenti verifica. Tu ce ai verificat?

Ce dovezi verificabile ai tu ca romanii(ca sa pastram comparatia cu andre sau altii de-ai nostru) asculta mai des "simfonia a 5a de beethoven" decat "lasa-ma papa la mare de andre"? Daca am mai auzit de andre?

Da, am mai auzit de andre si de melodia respectiva. Nu doar eu, ci din 2013(piesa e din 2000) de cand a urcat cat music melodia respectiva pe youtube, are 2.3 milioane de vizualizari(adica acestea sunt vizualizarile din ultimii 5 ani, la aceasta piesa veche acum de 18 ani). Plus alte +1 milion, adunate din clipuri urcate de altii sau de la concerte. Doar un vag sumar partial:

Andreea Balan - Lasa-ma papa la mare @ Late Night Show
930,954 views
Andreea Balan - Lasa-ma Papa La Mare / Libera La Mare (Live la Forza ZU 2017)
310,250 views
Andre - Lasa-ma Papa La Mare (HD)
68,595 views
Andreea Balan - Lasa ma papa la mare - Beach Party 22.05.12
30,723 views
Dj Khan vs Andre - Lasa-ma papa la mare (Dj Khan remix)
56,914 views
https://www.youtube....ry=papa la mare

Zici ca nu a rezistat testul timpului? Posted Image

Oare cati romani* reusesc sa identifice un pasaj din simfonia a 5a de beethoven ca fiind respectiva simfonie? Sau ca macar ar fi a lui beethoven?
*- a nu se intelege ca lucrurile ar sta in mod diferit cu strainii(cum ar fi prostii tentati sa creada), doar ca nu putem aduce in discutii cantareti autohtoni pt. comparatii

View Postursamajor, on 24 septembrie 2018 - 09:46, said:

PS: dacă erai sătul de analfabeți, știai răspunsurile. Dar se pare că te numeri printre ei. Posted Image
Nu ma numar, tu in schimb ai demonstrat-o in cel mai literal mod posibil! Posted Image

Si da, sunt de super satul de analfabeti si de prosti care isi dau cu presupusul si au impresia ca stiu mai multe decat stiu, ca sunt mai inteligenti sau mai "rafinati" decat manelistii pe care-i critica. Posted Image

Edited by Libertarian, 24 September 2018 - 10:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate