Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum arata Dumnezeu ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#91
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cei care nu mor  pentru Isus, si s-au inchinat fiarei, vor avea parte de o judecata, nu stiu daca scrie clar in apocalipsa dar se intelege asta si unii poate toti vor fi in imparatia lui Dumnezeu

13. Si unul din batrani a luat cuvantul si mi-a zis: "Acestia, care sunt imbracati in haine albe, cine sunt oare? Si de unde au venit?"
14. "Doamne", i-am raspuns eu, "tu stii." Si el mi-a zis: "Acestia vin din necazul cel mare; ei si-au spalat hainele si le-au albit in sangele Mielului.
15. Pentru aceasta stau ei inaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu si-I slujesc zi si noapte in Templul Lui. Cel ce sade pe scaunul de domnie Isi va intinde peste ei cortul Lui.
16. Nu le va mai fi foame, nu le va mai fi sete; nu-i va mai dogori nici soarele, nici vreo alta arsita.
17. Caci Mielul, care sta in mijlocul scaunului de domnie, va fi Pastorul lor, ii va duce la izvoarele apelor vietii, si Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii lor."



se stie clar ca cei care nu s-au inchinat fiarei si cei care au murit pentru Isus nu vor avea parte de judecata

4. Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani.
5. Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. Aceasta este intaia inviere.
6. Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El o mie de ani.



purgatoriul nu e chiar o idee rea

12. Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.

Edited by legit10, 15 September 2018 - 11:17.


#92
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Ai dat dovada clara, biblia e pentru sclavi, e scrisa meticulos si se contrazice in multe feluri, si e scrisa frumos ca sa iti ia mintile, desi am citit o parte din ea, nu am putut suporta atat de multe rahaturi care nu au nici o treaba cu realitatea scrise intr-o carte.

#93
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 legit10, on 15 septembrie 2018 - 11:15, said:

Spoiler


Da, scrie clar despre închinarea la Fiară și la chipul ei. Iacătă cele patru versete :

Şi un alt înger, al treilea, le-a urmat, zicând cu glas mare: „Dacă cineva i se închină Fiarei şi chipului ei şi-i primeşte semnul pe fruntea sau pe mâna lui, va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în cupa mâniei Sale, şi se va chinui în foc şi’n pucioasă dinaintea sfinţilor îngeri şi dinaintea Mielului”.Şi fumul chinului lor se suie’n vecii vecilor. Şi nici ziua şi nici noaptea nu au odihnă cei ce se închină Fiarei şi chipului ei, şi oricine primeşte semnul numelui ei. Aici este răbdarea sfinţilor, cei ce păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Iisus. (Apocalipsa. 14:9-12)


#94
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
corect, dar cine sunt cei care vin din necazul cel mare ?

#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 legit10, on 15 septembrie 2018 - 10:07, said:

tineretea te impinge la lucruri nebunesti, cum ar fi sfidarea lui Dumnezeu...eu cred ca multi din cei de aici, daca ajung la batranete vor fi mai intelepti
In tinerete ai mintea mai agera, la batranete se atrofiaza.

 alex14dlk, on 15 septembrie 2018 - 11:17, said:

Ai dat dovada clara, biblia e pentru sclavi, e scrisa meticulos si se contrazice in multe feluri, si e scrisa frumos ca sa iti ia mintile,
Asa este.

 legit10, on 15 septembrie 2018 - 11:15, said:

cei care nu mor  pentru Isus, si s-au inchinat fiarei, vor avea parte de o judecata,
Judecata mai buna cum ar fi sfidarea imaginarului :)

#96
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 hightech-sys, on 14 septembrie 2018 - 07:26, said:

uite asa arata ..... in carne si oase si se afla in ceruri in imparatia lui

multumit?

Cum drequ' a reușit pocitania prezentată de tine drept creator, să creeze o planetă așa de frumoasă, omul, frumuseți de tot felul, femeia frumoasă, etc., el fiind de o urâțenie cruntă?! :)

 Chifteluta, on 14 septembrie 2018 - 07:47, said:

Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpĂąnească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se tĂąrăsc pe pămĂąnt și tot pămĂąntul!"

Păi omul nu prea e după chipul și asemănarea extratereștrilor, din simplul motiv că acei extratereștri sunt de o urâțenie ieșită din comun, iar omul (femeia), de o frumusețe inegalabilă! :)

 Dude_2nd, on 14 septembrie 2018 - 07:33, said:


asadar musulmanii sunt cel mai aproape de descrierea Dumnezeului crestinilor :D

Corect, și imediat după ei urmează evreii! :)

#97
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

 legit10, on 15 septembrie 2018 - 11:41, said:

corect, dar cine sunt cei care vin din necazul cel mare ?

În veacul acesta este aleasă și mântuită biserica, în veacul viitor restul omenirii. Necazul cel mare este între veacuri și din necaz ”vin” (supraviețuiesc) primii oameni mântuiți din restul omenirii. Acești primi mântuiți au trăit o parte a vieții lor în veacul acesta.

#98
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 alex14dlk, on 15 septembrie 2018 - 11:17, said:

Ai dat dovada clara, biblia e pentru sclavi, e scrisa meticulos si se contrazice in multe feluri, si e scrisa frumos ca sa iti ia mintile, desi am citit o parte din ea, nu am putut suporta atat de multe rahaturi care nu au nici o treaba cu realitatea scrise intr-o carte.

Marea greseala facuta de crestini a fost sa adune toate scrierile intr-o singura carte.
Sunt 66 de carti cu 29 de autori in niste mii de ani.

#99
ciupss

ciupss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.02.2006
Bărboșii sunt niște putori cărora le e lene să se și bărbierească. Valabil și pentru moda asta de acum cu bărbile

#100
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
primesc totul in casa, pensia, fac cumparaturi pe net...cobor jos aproape sa cumpar apa, bere si paine..in rest ma duc o data la trei luni la diabet, o data la 3 luni la inima si o data la 2 luni la psihiatru...asta e toata activitatea mea, ma barbieresc cand ma duc la vreun medic

toata treaba cu psihiatru mi se trage de la faptul ca am spus familiei mele sa nu manance carne, eram in primii ani cand m-am apucat de biblie, nu stiam ca e voie sa manaci carne, am vorbit din capul meu...am lucrat aproape sase ani, am pensie de schizofrenie 375 de lei, o pensie pentru cat am lucrat si un apartament in chirie + ma ajuta mama....ca sa vezi ca nu sunt chiar o putoare, totul s-a intamplat natural fara sa am vreo vina ca nu muncesc

Edited by legit10, 20 September 2018 - 11:32.


#101
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
tu ai o fata de tocilar care se descurca, ma intreb cum ti-ar sta cu barba ?

#102
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Am inteles, deci imi cer scuze ca te-am jignit. Acum se explica de ce crezi in zei imaginari.

Edited by alex14dlk, 20 September 2018 - 12:17.


#103
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am fost ateu pana la 20 de ani , desi toti vedeau in mine un om religios...Dumnezeu exista, exista toate istoria evreilor scrisa si cu dovezi

#104
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
exista templul lui Dumnezeu ? l-au construit evreii sa bulverseze lumea ?...exista legamantul lui Avram cu Dumnezeu , circumcizia ?

#105
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 legit10, on 20 septembrie 2018 - 12:51, said:

am fost ateu pana la 20 de ani
N-ai fost cu adevarat, ti s-a parut. Daca esti ateu cu adevarat nu ai cum sa mai revii la bau bau si prieteni imaginari, nu te lasa creierul.

#106
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu, cineva m-a facut zdrente si psihic si fizic...eram un leu si m-am facut oaie

aveam un curaj nebun , nu ca eram ca un leu...acum nu am curaj sa vorbesc sa nu spun o greseala

#107
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu va inteleg ca nu puteti accepta fratia cu un om urat, cum il vedeti voi...dar eu va spun ca nimeni, absolut nimeni nu e prost, sa va ramana in cap asta....toti suntem subiectivi in functie de preferinte

#108
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 andreic, on 20 septembrie 2018 - 13:12, said:

N-ai fost cu adevarat, ti s-a parut. Daca esti ateu cu adevarat nu ai cum sa mai revii la bau bau si prieteni imaginari, nu te lasa creierul.
Foarte adevarat, cand am devenit ateu am fost intre niste dubii. Si parca creierul meu nu ma lasa sa trec inapoi la religie deoarece gandea logic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate