Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

12 sept. 1944-Conventia de Armistitiu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
La 23 august 1944, tara noastra  a facut primul pas in incercarea de a se alatura Aliatilor împotriva lui Hitler, în speranta refacerii frontierelor. Totusi, schimbarea directiei a fost parafata de armistitiul încheiat la Moscova în septembrie, desi delegatia noastra se afla la Moscova, inca din 29 august. S-ar putea spune ca rusii nu au semnat armistiutiul decat dupa ce si-au infiltrat trupele in toata tara, ca niste adevarati stapani.
Desi speram ca dupa razboi, Romania sa fie tratata ca un stat cobeligerant, rusii au considerat tara noastra o prada de razboi si care in cele din urma avea sa ramana in spatele cortinei de fier, cu toate repercursiunile asupra dezvoltarii societatii. In cele din urma, Romania a  platit cu varf si indesat invadarea teritoriului rusesc, alaturi de nazisti.

#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostiancuMIC, on 12 septembrie 2018 - 09:52, said:

invadarea teritoriului rusesc, alaturi de nazisti.
Asta este cheia - romanii au atacat Uniunea Sovietica. Te asteptati sa fie felicitati ? Normal ca au fost pedepsiti.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostiancuMIC, on 12 septembrie 2018 - 09:52, said:

rusii au considerat tara noastra o prada de razboi

Posted Image

#4
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Pai mai dragule in primul rand sunt niste chestii nezise in legatura cu 23 August. Mie imi lasa impresia ca unii s-ua grabit (ceva in genul il omori inainte sa semneze testamentul ..)

Apoi .. apoi pana s-a facut delegatia aia .. Sa te apuce plansu si rasul ... Am citit in revista Dosarele istoriei  niste extrase din jurnalulu lui Ioan Hudiță, fruntas taranist. AU perdut vreo 2 zile ca sa compuna scisoarea ptr Stalin !!! Si sa se certe intre ei .... Lasa impresia ca oamenii aia pur si simplu nu prea ikntelegeau ca sunt prinsi intr-un razboi ..

De altfel se pare ca nu prea staau. Imi amintessc de ce povesteau noste batrani.. fosti ofiteri pe frontul de E ... Au avut permisii, au ajuns in Bucuresti si .. si aici nice ca se dorea sa se stie de razboi!  Cea mai urata criza a facut-o unu capitan de infanterie .. care a trebuit scos din locanta .. "trebuiti impuscati! Impuscati cu totii inconstientgilor!!" si care tot cauta tocul pistolului 9slava domnului nu avea pistoliul la el!). SI tptusi astia mai vazusera excesele din Chisinau (Sodoma si Gomora la un loc!!!) insa Chisnau era oras din spatele frontului si deci unele excese erau  normale -a le celor fericiti ca ua scapat , a ceor care a 2a zi urmau sa se intoarca pe front .. deci "bea, f@@e ca u se stie daca nu e ultima data!"

View PostPlatonX, on 12 septembrie 2018 - 10:03, said:

Asta este cheia - romanii au atacat Uniunea Sovietica. Te asteptati sa fie felicitati ? Normal ca au fost pedepsiti.
Da draga/ Normal.
Normal ca si ursu care  te rupe ca nu il lasi sa iti ia oaia.
Cant Romania atrecut Prutul .. se adunase un vraf de motove care justificau actiunea!!!

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Actiunea asta se justifica in 1940, daca ataci Uniunea Sovietica si castigi razboiul, ti se pare normal sa primesti teritorii in est. Dublu standard ?

Harta Romaniai in 1942:

Attached Files



#6
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 03.03.2007

View PostiancuMIC, on 12 septembrie 2018 - 09:52, said:

Desi speram ca dupa razboi, Romania sa fie tratata ca un stat cobeligerant, rusii au considerat tara noastra o prada de razboi si care in cele din urma avea sa ramana in spatele cortinei de fier, cu toate repercursiunile asupra dezvoltarii societatii. In cele din urma, Romania a  platit cu varf si indesat invadarea teritoriului rusesc, alaturi de nazisti.

Daca asta sperau politicienii romani, nu e de mirare ca viata politica romaneasca din interbelic a fost atat de mediocra.

Romania venea dupa 3 ani de razboi impotriva Uniunii Sovietice si mai putin de o luna de razboi impotriva Germaniei. Si avea asteptari ca va fi tratata ca o tara victorioasa, basca sa primeasca si ceva teritorii plus despagubiri?

#7
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostPlatonX, on 12 septembrie 2018 - 10:03, said:

Asta este cheia - romanii au atacat Uniunea Sovietica. Te asteptati sa fie felicitati ? Normal ca au fost pedepsiti.
Nici nu aveau cum sa uite ca armata noatra a patruns in inima rusiei; cine ar fi uitat? De altfel nu a fost admisa nicio obiectie; un adevarat dictat a fost acel armistitiu.  
Molotov.
„Este de la sine înţeles că nu trebuie să reamintim cum a început războiul şi cum românii au tratat teritoriile ocupate în Ucraina, Crimeea, bazinul Doneţului şi Stalingradul. Nu putem uita ca guvernul român a fost alături de Hitler şi armata germană şi pentru acest fapt România rămâne responsabilă”.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007
Si totusi... in alea 20 de zile de cand soldatii  au predat armele pana la semnarea efectiva a armistitiului,  un numar de aproximativ 150 de mii de soldati romani au stat capra in fata rusilor. Ca asa li s-a zis de catre cei de la butoane.
Pana pe 12 septembrie rusii erau in razboi cu noi.
Noi nu mai eram cu ei inca din 23 august.
A dat careva seama de comunicarea defectuoasa?

Edited by dan1980_25, 12 September 2018 - 10:49.


#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 09.12.2015
Rușii nu au fost 100 % alături de români nici mâcar în războiul nostru de independență, cel din 1877-1878, nu ai ce milă să aștepți de la mujici și cioloveci!

#10
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 03.03.2007

View Postdan1980_25, on 12 septembrie 2018 - 10:46, said:

Si totusi... in alea 20 de zile de cand soldatii  au predat armele pana la semnarea efectiva a armistitiului,  un numar de aproximativ 150 de mii de soldati romani au stat capra in fata rusilor. Ca asa li s-a zis de catre cei de la butoane.
Pana pe 12 septembrie rusii erau in razboi cu noi.
Noi nu mai eram cu ei inca din 23 august.
A dat careva seama de comunicarea defectuoasa?

Pai si ce propuneai? Ca romanii sa lupte in continuare impotriva rusilor? Soldatii au fost sacrificati pentru ca era imposibil sa il dai jos pe Antonescu, sa anunti iesirea din Axa si sa ajungi la un consens cu Aliatii in aceeasi zi.

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 09.12.2015
Marea majoritate a voievozilor, domnitorilor, conducătorilor politici, politicienilor români în general, au fost dintotdeauna delapidatori hulpavi ai propriei țări și națiuni,
marea majoritate a comandanților militari români Posted Image dintotdeauna au fost și ei de destule ori Posted Image cel puțin cu inima împărțită și cel mai adesea de o rea voință, obtuzitate și incompetență crasă.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 12 September 2018 - 11:04.


#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostGhita_Bizonu, on 12 septembrie 2018 - 10:15, said:

Cant Romania atrecut Prutul .. se adunase un vraf de motove care justificau actiunea!!!

Uimeste-ma !

Dar mai intai permite-mi sa-ti amintesc faptul ca am fost aliati cu Hitler, iar intentia lui Hitler, nu era sa-i cucereasca.

View PostTheStarkestTruthMatters, on 12 septembrie 2018 - 10:58, said:

Rușii nu au fost 100 % alături de români nici mâcar în războiul nostru de independență, cel din 1877-1878, nu ai ce milă să aștepți de la mujici și cioloveci!
Rusii nu au avut vreodata mila nici pentru ei insisi. Au avut lupte fratricide infioratoare, cu exterminari in masa si torturi.

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image ''Totale Vernichtung!'' Posted Image  asta îi aștepta pe slavi și de fapt pe toți ne-Arienii, se știe Posted Image
România Posted Image , a fost, este și va fi aproape întotdeauna Posted Image doar o ''monedă de schimb''
Patriotardismul și naționalismul bombastic nu au adus niciodată nici un fel de beneficiu real nici României și nici românilor, absolut niciodată!

Nota + 10 'Paz'

Potrivit teoriei Ariene din ''Mein Kampf'' nu doar slavii estici și central europeni erau ''untermenschen'' buni pentru muncă silnică spre nimicire ci și chiar însăși românii Posted Image nu erau văzuți prea bine de Hitler și șleahta lui :chair: ,
fie ei SS-iști sau nu!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 12 September 2018 - 11:31.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostTheStarkestTruthMatters, on 12 septembrie 2018 - 11:07, said:

Posted Image ''Totale Vernichtung!'' Posted Image se știe Posted Image România Posted Image , a fost, este și va fi aproape întotdeauna Posted Image doar o ''monedă de schimb''

Nota + 10 'Paz'
Nu multi stiu asta, eu am aflat de curand. Cei care stiu, au grija sa nu "se laude". ;)
----------------------
Romania a fost intr-un mare rahat in momentul ala. Daca se opunea Germaniei, risca soarta sarbilor. S-a aliat Germaniei si a avut soarta lui Berila. Cel mai corect ar fi sa privim situatia cu obiectivitate si sa recunoastem ca din unele puncte de vedere am avut noroc, de exemplu faptul ca Hitler ne aprecia cat de cat, dar din alte puncte de vedere am fost ghinionisti, de exemplu nesimtitii aia de rusi nu s-au lasat exterminati, cum ar fi fost civilizat din partea lor.

#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 09.12.2015
Eu am aflat din copilărie, chiar și înainte de clasa a V-a Posted Image atunci când am participat la prima mea olimpiadă de istorie faza pe clasă, faza pe școală și faza pe oraș.

Chiar de atunci Posted Image am scris și am spus destule lucruri care nu erau în nici un caz

și sub nici o formă ''politic corecte'' Posted Image la aceea vreme.

Așadar , am avut întotdeauna profesori de istorie foarte comopetenți, neutri și foarte onești și extrem de serioși!

În plus chiar tatăl meu, bunicii mei dinspre tată, bunica mea dinspre mamă, sora și fratele tatălui meu

și alte neamuri din zona Banatului și Crișanei, mi-au povestit destule pățanii

și destule ciudățenii greu de înțeles pentru cei ne-educați sau spălați pe creier și greu de explicat

din cauza nedreptăților, fățărniciei, trufiei și violenței extreme existente mai ales atunci în perioada respectivă,

cea de dinainte de 22 iunie 1941, cea din timpul ''războiului Sfânt românesc'' și cea de după război.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 12 September 2018 - 11:40.


#16
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Sa vedem ce au pati vecinii de dinainte de razboi ai sovieticilor :
Tarile Baltice - au fost integrate in URSS
Polonia -  a pierdut teritoriile unde polonezii erau minoritari si au avut noroc sa prinda o regiune non-poloneza din Germania, pe care au si golit-o rusii, ca sa nu mai doreasca germanii sa si-o ia inapoi peste ani.
Cehoslovacia - a pierdut subcarpatii, unde si-asa erau minoritari
Finlanda - a repierdut teritoriile pierdute initial in 1939
Romania -  a repierdut ce pierduse in 1940 catre rusi; a ramas cu cadrilaterul pierdut, a recuperat transilvania
Germania - a pierdut la greu fata de dinainte de razboi - si catre rusi, si catre polonezi, si un satuc catre olandezi

Tarile care nu erau vecine cu sovieticii:
Ungaria - a revenit la teritoriul de dinainte de razboi si au ajuns sa fie vecini directi (ei initial nu erau vecini cu rusii, pt ca cehii si romanii se intelesesera in 1919 sa nu ii lase sa fie vecini si apoi au fost si castigurile Poloniei fata de ucrainieni si rusi in 1920)
Bulgaria - a ramas cu cadrilaterul
Iugoslavia - a castigat Istria de la italieni
Albania - a redevenit cu granitele de dinainte de razboi
Austria - a revenit la vechile granite

Toti vecinii rusilor le-au cedat teritorii(chiar si Cehoslovacia, care nu ii atacasera); Romania nu a facut exceptie. Basarabia si Bucovina nu aveau cum sa fie pastrate. Am recuperat Transilvania, pentru ca au murit multi rusi in batalia pentru Budapesta si poate si pentru ca ar fi fost ciudat ca Ungaria sa ii atace pe rusi si sa castige teritorii in razboi. Cadrilaterul a ramas pierdut pentru ca romanii nu l-au cerut inapoi si bulgarii erau prieteni cu rusii ; si poate e mai bine asa, ca sa avem relatii prietenoase cu bulgarii, nu sa fie o noua Ungarie.
Asa a fost sa fie; cu exceptia cadrilaterului, nu aveam cum sa iesim mai bine; nici daca nu atacam Rusia, tot ne luau teritorii.
Peste zeci, sute de ani, cand o permite situatia internationala, poate ne unim cu Basarabia; si cand or dezmembra rusii Ucraina, poate avem noroc sa luam cateva satuce cu romani.

Edited by romanasu, 12 September 2018 - 11:25.


#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postromanasu, on 12 septembrie 2018 - 11:24, said:

Romania -  a ramas cu cadrilaterul pierdut
Anexarea Cadrilaterului a fost o mare greseala. Romania nu avea drespt istoric pentru acest teritoriu, era de bun simt sa fie al Bulgarilor, chiar Iorgha a spus ca el este pentru apararea granitelor nu pentru anexare.
„Cu privire la Cadrilater eu sunt naţionalist, nu expansionist, anexarea Cadrilaterului a fost o greșeală. Eu am fost împotriva anexiunii la timpul său”.

#18
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Hm .... pentru un forum in care se vitupereaza in zeci de articole "ciumka rosie" cam muloti rusofili si indoctrinati comunisti pe aici !!!! PREA MULTI !!!

View PostPlatonX, on 12 septembrie 2018 - 10:28, said:

Actiunea asta se justifica in 1940, daca ataci Uniunea Sovietica si castigi razboiul, ti se pare normal sa primesti teritorii in est. Dublu standard ?

View PostiancuMIC, on 12 septembrie 2018 - 10:32, said:

Nici nu aveau cum sa uite ca armata noatra a patruns in inima rusiei; cine ar fi uitat? De altfel nu a fost admisa nicio obiectie; un adevarat dictat a fost acel armistitiu.
Molotov.
„Este de la sine înțeles că nu trebuie să reamintim cum a început războiul și cum românii au tratat teritoriile ocupate în Ucraina, Crimeea, bazinul Donețului și Stalingradul. Nu putem uita ca guvernul român a fost alături de Hitler și armata germană și pentru acest fapt România rămâne responsabilă”.

View PostPaz, on 12 septembrie 2018 - 11:06, said:

Uimeste-ma !
Dar mai intai permite-mi sa-ti amintesc faptul ca am fost aliati cu Hitler, iar intentia lui Hitler, nu era sa-i cucereasca.

Dintai o intrebare : cum am ajuns aliati cu Hitler?
Multumesc.


A doua intreebare - cine a iscalit un pact de neagrsiu8ne in 1939 dupa care a urmat WW2?
Multumesc.


A treia intrebare  - cine a atacat Polonia? Germania si .. si MAI CINE?!
Multumesc.


Si .. si ... in perioada de dupa cedarea Basarabiei (si a Bucovinei de N si a 3/4 din judetul Dorohoi) sitiatia nu s-a calmat.  Dimpotriva.
La un moment dat marina sovietica face un exercitz de debarcare .. undeva prin Delta. 2 grinduri intra in compunerea URSS.  Asta peste tot se numeste agresiune.

De-a lungul noii granite cu URSS se intampla "incidenge" provocate de mici echipe sovoetice. De fapt echipe militare de cercetare .... asta la limita este agresiune.

Incepand de prin aprilie 1940 aviatia sovietica incalca spatiul aerian roman. In prea dese randuri ca sa fie vorba despre insi mai "infierbantati" sau in limbal sovietic "elemente huliganice" ca ar fi fost huliganism in masa! Ntz. Provocare si cercetare aeriana. Apoi cam pe vremea cadn se coceau ciresele si incepea seceratul avioanele sovietice (in gnl SB uri) incep sa piarda bombe. Noroc ca ori aia nu aveau precizie .. sau aveau ordine precise sa nu loveasca ceva cda alte bom,be aveau probleme cu focoasele ... INSA ACEASTA ESTE AGRESIUNE!!!

Au avut loc zeci de "incidente" mergand de la "simpla cercetare"  si provocari militarea pana al agresiune fatisa...


View PostAlexandru H., on 12 septembrie 2018 - 10:28, said:

Romania venea dupa 3 ani de razboi impotriva Uniunii Sovietice si mai putin de o luna de razboi impotriva Germaniei. Si avea asteptari ca va fi tratata ca o tara victorioasa, basca sa primeasca si ceva teritorii plus despagubiri?
Italia ... Italia iti mai amintesti ? Cobeligeranta ptr 100.000 de partizani cam ineficaci .
Asta dupa ce Italia a fots cosemnatara a pactului de Otel, a declarat razboi Frantei si Angliei, a atacat Frnta (fara succes), a trimis un Corpo Aeronautico Italiano sa sprijine Luiftwaffe in timpul Bataliei ptr Anglia (azi Italia doreste uitat episodul . Nu atat ptr actul agresiv cat ptr .. ei da! Rusinosul esec!!!) , a atacat in Africa de Nord  , a trimis trupe in URSS (unde s-0ua distins mai ales ca tenori in lagarele de prizonieri)
Asta o stii ?


MDa.
Curios cum nsite insi gata sa acuze fara dovezi ca unii ar fi troli putinisti, ca "vreti cu URSS" si alte cele continua sa improaste cu cerbicie propaganda sovietica ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate