Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#127
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Eu nu reusesc sa inteleg care e problema daca ia un telefon cu un pret mic si il vinde cu mai mult. Sincer, chiar nu imi dau seama. Tu daca ai castiga un logan la un concurs l-ai vinde cu un pret un pic sub cat e in magazine? sau tinand cont ca e gratis il dai gratis la randul tau?
Iar elasticul l-a pus probabil ca sa nu ii scrie toti frustratii ca e un hot extraordinar ca nu il vinde cu cat e pe factura...sau de ce nu, mai mic.

#128
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Sincer aici nu văd care e problema. Dacă l-a cumpărat la ofertă cu un preţ bun nu înseamnă că nu îl poate revinde la un preţ mai mare. A nu se înţelege că încurajez bişniţa dar văd că telefonul costă între 2000 şi 2500 lei nou în magazine, aşadar 1850 nu mi se pare nimic deosebit ţinând cont că e sigilat şi are garanţie la un magazin cunoscut.
Chiar dacă spune că nu e negociabil probabil o să mai lase singur din preţ în funcţie de ce oferte primeşte.

Acum câţiva ani a fost eroarea aia la Emag cu Galaxy S4 la 1 leu, cine a prins telefonul şi avea nevoie de bani trebuia să îl vândă cu mai puţin sau eventual să îl dea gratis?

#129
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postnepot, on 13 decembrie 2018 - 11:45, said:

Eu nu reusesc sa inteleg care e problema daca ia un telefon cu un pret mic si il vinde cu mai mult. Sincer, chiar nu imi dau seama. Tu daca ai castiga un logan la un concurs l-ai vinde cu un pret un pic sub cat e in magazine?
Ceva castigat la concurs si apoi vandut nu se numeste bisnita.

#130
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Atata timp cat unu face un ban si e multumit si al doilea plateste mai putin si e fericit , care e problema?Sau esti bugetar si esti nemultumit ca nu se platesc taxe?

#131
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Puferiu - se numeste cum vrei tu, bisnita (in cazul in care il ia cu un pret si il vinde cu altul), prestare servicii etc. Posted Image Dar tot nu vad  problema, cineva se descurca sa ia un produs si sa il vanda cu un pret mai mare, cu ce te deranjeaza asta? Ca este invitatie la un spectacol, ca e produs castigat la un concurs, ca e un produs luat la o promotie...care e diferenta?
Daca ai fi zis ca sunt produse furate si nu incurajezi asta...da, eram de acord, dar asa ce conteaza? se intalneste unul care a pierdut timp sa dea click-uri la 12 noaptea sa ia telefonul ala la un pret mic, cu unul care nu a pierdut timpul asta (sau l-a pierdut dar nu a avut noroc) si care vrea sa dea mai putin decat in magazin.

Edited by nepot, 13 December 2018 - 12:01.


#132
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce hater pot fi! Omu' vrea sa castige un ban cinstit, iar eu sunt invidios ca e descurcaret. Doamne!

#133
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Nu esti hater, nu te cunosc sa imi permit sa spun asta, doar cred ca te roade prea mult modul in care altii fac bani. Sa stii ca ”bisnita” fac toti care nu lucreaza in industrie si nu produc ceva. Restul iau niste produse (oricare ar fi ele si oricare ar fi sursa lor) si le vand cu un pret mai mare.
Da-l incolo, e loc pt toti, si pt bisnitari, si pentru cei care produc ceva.

#134
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Serios, nu mi se pare o problema ce a facut el, castiga o paine. Cine nu a prins oferta poate plati ceva in plus ca sa aiba produsul.

#135
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Offf, capra vecinului....

#136
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
Cum se misca pentru voi firmele de curierat in perioada asta?
Eu am facut cateva comenzi de curier direct de pe olx si nici dupa o saptamana nu am primit nici un raspuns.

#137
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
În cazul unor probleme care țin de soluționarea pozitivă a garanției unui produs achiziționat de la o persoană fizică, stornarea unei facturi, nu se face în contul bancar al cumpărătorului înscris pe factura respectivă?

#138
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca produsul a fost platit cu cardul, da.

#139
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pai si in cazul in care produsul a fost instrainat care alta persoana sau titularul a decedat.... Se poate plati suma in orice cont dat de cel care a adus produsul la garantie si care este titularul produsului in caz ca a fost instrainat fiindca garantia e pe produs nu pe persoana fizica care l-a achzitionat.. din punctul de vedere..

#140
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Post-koss-, on 15 decembrie 2018 - 20:22, said:

Se poate plati suma in orice cont dat de cel care a adus produsul la garantie si care este titularul produsului
Cel care a adus produsul la service este altul decat cel din acte.

View Post-koss-, on 15 decembrie 2018 - 20:22, said:

garantia e pe produs nu pe persoana fizica care l-a achzitionat.
Da, dar vorbim strict de cazul in care produsul a fost achizitionat cu cardul.

#141
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Omule garantia este pe produs nu pe persoana fizica. Daca produsul a fost instrainat catre alta persoana si nu se mai poate repara.. stornarea se poate face si in alt cont.. Unde scrie in lege ca stornarea banilor este obligatorie in contul celui care a achizitionat produsul.. cand in lege scrie ca garantia este pe produs nu pe persoana fizica (vb lu' vanghelie).. ????

Edited by -koss-, 15 December 2018 - 20:48.


#142
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ca fapt divers, si la Emag e aceeasi clauza:

Quote

Banii vor fi returnati în contul specificat de tine în formularul de retur sau pe card, dacă ai plătit online

Edited by Puferiu_, 15 December 2018 - 20:49.


#143
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Omule daca nu cunosti legea.. nu mai spune povesti.. Banii in cazul in care produsul a fost instrainat/ donat.. catre altcineva si persoana respectiva se duce cu el la garantie se pot returna si in alt cont.. nu neaparat in contul titularului de pe contract.. garantia este pe produs repet.. nu pe persoana fizica.. ce e atat de greu de priceput..

#144
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ai observat ca vorbim despre lucruri diferite?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate