Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#541
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Eu la întrebări cretine de genul "care e ultimul preț?", răspund că el este afișat, dar se mai poate negocia. Mi-e efectiv silă de aceste specimene. Iar în 99.99% din cazuri, cei care încep discuția așa, nu vor cumpăra. Deci nu are sens să pierdeți vremea cu astfel de oameni. Eu de obicei le dau block direct.

#542
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmodoran, on 16 aprilie 2022 - 10:36, said:

E vina ta ca accepti sa pierzi timpul. Eu spun scurt care e ultimul pret acceptabil si pur si simplu nu mai raspund dupa aia daca nu accepta, nu pierd eu timpul cu explicatii.
Înțeleg.
Ce să mai zic, probabil am o viață prea goală și caut conversații in cele mai nepotrivite locuri...

Acum vorbind serios: voi cum ați proceda dacă ați vinde sau cumpăra ceva uzat într-un talcioc? Nu ați negocia, în ambele situații? Nu mai discut de situații de genul celei expusă de mine mai sus. Am fost martor la nenumărate "negocieri" în târgul de vechituri al orașului, care mai că nu s-au lăsat cu bătălii (cu înjurături ce să mai zic). E drept, majoritatea vânzătorilor/cumpărătorilor făceau parte din acea etnie...


#543
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Eu de obicei cand intreaba cineva care e ultimul pret, de multe ori si pe un anumit ton, le dau pret mai mare decat cel prezentat :)).
Nu vand mare lucru pe OLX, doar cand vreau sa scap de ceva, dar pun preturi decente, corelate la ce exista pe piata second-hand.

#544
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbai3tzash, on 16 aprilie 2022 - 11:02, said:

Eu de obicei cand intreaba cineva care e ultimul pret, de multe ori si pe un anumit ton, le dau pret mai mare decat cel prezentat :)).
Nu vand mare lucru pe OLX, doar cand vreau sa scap de ceva, dar pun preturi decente, corelate la ce exista pe piata second-hand.
Așa și eu. Am în casă o colecție (nedorită) de diverse obiecte, de care încerc sa scap, mai ales că facturile au fost iarna asta mai mult decât astronomice. Unele au prețuri mult mai mici decât aceleași obiecte (sau asemănătoare) de pe piata secondhand românească și străină.

În fine, mai mult mă distrez când văd cum concep unii achizițiile de pe OLX 🙂

#545
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbv01, on 16 aprilie 2022 - 10:52, said:

Eu la întrebări cretine de genul "care e ultimul preț?", răspund că el este afișat, dar se mai poate negocia. Mi-e efectiv silă de aceste specimene. Iar în 99.99% din cazuri, cei care încep discuția așa, nu vor cumpăra. Deci nu are sens să pierdeți vremea cu astfel de oameni. Eu de obicei le dau block direct.

Mai demult si eu le dădeam blocare,dar fix de un an incoace am preferat să-i expun la vedere in cadrul anunturilor mele de pe okazii!Mai ales pe cei care comentau  si bineinteles că nu cumpărau niciodată nimic si mai dădeau si negativ!Până ieri,până nu m-a turnat careva si mi-au suspendat toate anunturile până nu indepărtez zecile de poze cu acesti tărani ordinari si nesimtiti!

#546
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Incet-incet se strange latul si la olx , publi etc

https://www.mediafax...amburs-20798353

#547
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Se strange lantul la guvern.
Doar mai ieri s-a "statistica" a provaduit niste procente de crestere economica in trimestrul I din 2022 care au facut sa moara de invidie pe alti guvernanti din asa zisele tari cu apa calda.
Mai mult ca sigur ca si in trimestrul II cresterea econimica va creste in progresie geometrica similar cum era pe vremuri la "indeplinire plan cincinal".
Bani la buget nema, de la urmarit "evazionisti" care vand ace, brice si "corioce" uzate pe OLX se ajunge ca baba cu leusteanul sa fie obligata sa aibe casa de marcat conectata online la ANAF, sa emita facturi electronice prin E-Factura si tina contabilitate la standard SAF-T
"Standard Audit File for Taxation"
Daca tot am amintit de "plan cincinal" se pare ca istoria se repeta ca la "patrusopt".
1948 .
In iunie 1948 s-a produs marea "nationalizare".Cu forta.
Multi patronasi autohtoni cat de curand vor accepta marea "nationalizare" de buna voie.Adica isi vor baga picioarele in afacerile proprii.Unii vor emigra, inca ne mai bucuram de libera circulatie, altii vor accepta sa fie "saraci si cinstiti".
Cresterea economica va merge inainte.

#548
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdanutzu22, on 18 mai 2022 - 16:55, said:

Se strange lantul la guvern.
Doar mai ieri s-a "statistica" a provaduit niste procente de crestere economica in trimestrul I din 2022 care au facut sa moara de invidie pe alti guvernanti din asa zisele tari cu apa calda.
Mai mult ca sigur ca si in trimestrul II cresterea econimica va creste in progresie geometrica similar cum era pe vremuri la "indeplinire plan cincinal".
Bani la buget nema, de la urmarit "evazionisti" care vand ace, brice si "corioce" uzate pe OLX se ajunge ca baba cu leusteanul sa fie obligata sa aibe casa de marcat conectata online la ANAF, sa emita facturi electronice prin E-Factura si tina contabilitate la standard SAF-T
"Standard Audit File for Taxation"
Daca tot am amintit de "plan cincinal" se pare ca istoria se repeta ca la "patrusopt".
1948 .
In iunie 1948 s-a produs marea "nationalizare".Cu forta.
Multi patronasi autohtoni cat de curand vor accepta marea "nationalizare" de buna voie.Adica isi vor baga picioarele in afacerile proprii.Unii vor emigra, inca ne mai bucuram de libera circulatie, altii vor accepta sa fie "saraci si cinstiti".
Cresterea economica va merge inainte.

Pare exagerat ce au inceput sa faca insa vom vedea cum se aplica ...

Mi se pare penibil pentru orice vechitura data pe olx sa completezi formulare cu date personale expeditor / destinatar etc

Aia care fac milioane de pe Amazon cum zic ei acolo , ok, de acord, sunt stat in stat dar sa te iei de Vasile care isi vinde setul de oale in plus de pe balcon sau nu stiu ce radio vechi mi se pare cam tras de par - mai ales cum se exprima : "pot fi suspectate si persoanele juridice" - ca si cum evazionistii principali sunt PF.


Fiscalizarea asta e buna dar apoi te gandesti si unde se duc banii aiurea - majoritatea fostilor primari si cei de prin guverne-s  condamnati pentru tot felul de deturnari , fraude si alte prostii, se strang bani  la buget si dispar aiurea.

#549
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Fac un experiment social(psihologic) pe olx. Incerc sa inteleg mai mult din natura umana si vreau sa vad cum gandesc oamenii care vor sa cumpere sau sa vanda ceva. Azi va zic doar de cumparatori.
Am avut o masina la vanzare. Real valora 1000 euro. Am pus-o la 1200 sa mai avem de unde negocia. Asa simteam amndoi ca facem o afacere buna, ambii bucurosi.
Am primit numai oferte de la 400 la 800. ,,N-am decat 800, o dai? Da, dar opresc rotile de vara!" Pai ce, a mai raspuns? Aici mi s-a parut ceva dubios si am incercat sa inteleg de ce asa oferte mici.
Am pus-o la 1500. Posted Image
Ma suna cineva si ma intreaba de ce s-a scumpit. Pentru ca vreau sa scap de toti taranii care nu stiu sa aprecieze pretul masinii si au impresia ca o dau pe o ciunga.
Mai vin unii si se uita la ea. Sa vezi pretentii pe ei si fumuri ce aveau... Se legau de absolut orice rahat(la o masina de 15 ani). De, sa traga si ei pretul in jos. Le-am zis ca pretul e fix. Mama, au luat foc, ca ei au vazut anuntul cu pret negociabil. Asa, si? M-am razgandit! Au plecat cu coada intre picioare si cam suparati. Le trece.
Intre timp masina a ramas in familie la un cumnat. Posted Image
O pun iar la vanzare cu 1800. Posted Image  Primesc mesaj:,,doar cu perfectarea actelor- tipic samsarilor". Zic: bo$$, daca vrei fara acte pretul e 2300" Nici asta n-a mai raspuns.
Ma mai joc putin, e interesant. Posted Image

#550
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmisu78, on 18 mai 2022 - 19:18, said:

...
Eu le raspund celor care imi ofera un pret mai mic astfel: sa caute bine fiindca sigur vor gasi un produs din aceeasi categorie la pretul dorit de ei. Imi rup din timpul meu si la unii chiar le trimit linkuri cu produsele din aceasi categorie la pretul dorit de ei :) De cele mai multe ori nu mai primesc feedback dupa acest pas.

#551
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postmisu78, on 18 mai 2022 - 19:18, said:

Fac un experiment social(psihologic) pe olx. Incerc sa inteleg mai mult din natura umana si vreau sa vad cum gandesc oamenii care vor sa cumpere sau sa vanda ceva. Azi va zic doar de cumparatori.
Am avut o masina la vanzare. Real valora 1000 euro. Am pus-o la 1200 sa mai avem de unde negocia. Asa simteam amndoi ca facem o afacere buna, ambii bucurosi.
Am primit numai oferte de la 400 la 800. ,,N-am decat 800, o dai? Da, dar opresc rotile de vara!" Pai ce, a mai raspuns? Aici mi s-a parut ceva dubios si am incercat sa inteleg de ce asa oferte mici.
Am pus-o la 1500. Posted Image
Ma suna cineva si ma intreaba de ce s-a scumpit. Pentru ca vreau sa scap de toti taranii care nu stiu sa aprecieze pretul masinii si au impresia ca o dau pe o ciunga.
Mai vin unii si se uita la ea. Sa vezi pretentii pe ei si fumuri ce aveau... Se legau de absolut orice rahat(la o masina de 15 ani). De, sa traga si ei pretul in jos. Le-am zis ca pretul e fix. Mama, au luat foc, ca ei au vazut anuntul cu pret negociabil. Asa, si? M-am razgandit! Au plecat cu coada intre picioare si cam suparati. Le trece.
Intre timp masina a ramas in familie la un cumnat. Posted Image
O pun iar la vanzare cu 1800. Posted Image  Primesc mesaj:,,doar cu perfectarea actelor- tipic samsarilor". Zic: bo$$, daca vrei fara acte pretul e 2300" Nici asta n-a mai raspuns.
Ma mai joc putin, e interesant. Posted Image
Ai foarte mult timp liber.

#552
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Foarte multi dintre cei care trag de pret, zic ca au numai nu stiu cat, doar se baga in seama si atat. Viseaza si ei sa cumpere, dar cand se uita in portofel isi dau seama ca nici cat au zis ei nu-si permit.
Sa intrebi e gratis, sa cumperi e pe bani.

#553
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Puteai sa dai mașina aia la 800. Nu ți-o mai ia nimeni. Mașinile vechi n-au valoare. Îți ocupa și loc.
La mașinile așa vechi se uita cei care nu-și permit mai scumpe, dar au nevoie de o mașina. Plus, nici nu știi cât te mai tine. De aia și negociezi.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate