Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#109
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La ce te referi?

#110
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
DIn experientele mele cu OLX :
Ca vanzator:
- am vandut combina muzicala la IASI, trimisa cu Posta Romana, impachetata de parca era copil mic, nu am avut probleme.
- am vandut telefon Nokia vechi cu Wingoz , ma cauta omul dupa o saptamana ca i-a spart ecranul, daca mai am unul Posted Image
- am vandut un telefon mai vechi  UTOK catre un paznic de parc, s-a rromit in ultimul hal.

Probleme:
- aveam o tableta la vanzare, din alea de s-au dat la Petrom, ma cauta unul, ca sa ne vedem in Pantelimon, ii zic ca daca vrea, ne vedem la Mega Mall, ca vreau sa iau niste saorme pt acasa.
N-a mai aparut, presupun ca voia sa-mi dea o teapa. Trecut nr lui de telefon la "imbecili", trecut peste.

Experiente haioase:
- Am schimbat 2 aparate de AC de vreo 20 de ani, le-am pus pe OLX ca donatie, in idea ca poate le sunt de folos cuiva pe piese, si scap de chinuiala cu caratul. A fost BATAIE pe ele, am vprimit 50 de telefoane, ce naiba or face cu troacele alea? Au venit doi baieti si mi-au lasat si o sticla de vin Posted Image .

Din experientele mele ca si cumparator:
- Chiar daca omul spune un pret, care nu imi convine, ii comunic cat as da eu pe acel lucru. Am avut si surpriza sa accepte, de exemplu, era o macheta la 400, i-am propus 350 si a acceptat. Atat timp cat esti politicos si nu iti bati joc de el, nu vad de ce ti-ar fi rusine pe banii tai?!


OLX e la fel ca poporul asta: neserios si gargaragiu.

#111
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Unul vindea ceva pe olx. Probabil pentru că a văzut că tot întreb de acel produs a adăugat 140 Lei la preţ. Nu-i nimic, să-l vândă cu 100 Lei, dacă aşa de nesimţit e.

#112
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Ultima chestie vanduta de mine pe olx, un produs electronic in stare foarte buna.
Ii fac probe pe toate partile, ii arat, ii explic si apoi il intreb daca mai vrea sa verifice ceva, la care imi raspunde " a pai eu nu ma pricep ". Posted Image
A ramas fixat si a cumparat pe incredere. Am incercat sa-l conving ca macar pe viitor sa nu mai cumpere cu ochii inchisi.

#113
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Atenţie la acest vânzător: https://www.olx.ro/o...html#bfe9096c12
El al 3-lea cont de-a lui pe care l-am găsit. Dacă deveniţi interesaţi de produsele lui, s-ar putea să crească preţurile.

#114
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
A modificat pretul? Da. Ti-a dat teapa? Nu.

Tu d'aia esti supi?

#115
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mi-a dat ţeapă. Dar când la preţuri mari (nu 50 Lei), cere plata în cont şi tu te milogeşti de el să pună poze şi informaţii, nu mi se pare normal.
Plus că atitudine mârlănească aia cu modificarea preţurilor. Dacă cineva oferă mai mult decât ceri, e problema lui, dar când faci din astea nu comiţi infracţiune, dar nici vânzător de încredere nu eşti.

#116
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Urmaresc de cateva luni doua modele de telefoane care nu sunt prea comune la noi. Sunt mai putin de 10 anunturi cu fiecare model. Si toate au preturi foarte mari, unele dintre ele nici macar nu au acte. Cu toate astea, se vand. Mai, dar se vand mai repede decat sa apuc eu sa pun in balanta daca merita sau nu merita (de cele mai multe ori nu merita).

PS: n-am spus despre ce modele e vorba, ca nu despre asta e vorba. Dar daca insistati...

#117
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce stiu sa faca in plus acele telefoane fata de ce e acum pe piata ?

#118
antoneea

antoneea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.11.2018

 Ahasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Imi plac chilipirurile, asa ca adesea caut pe OLX diverse chestii, dar sunt din ce in ce mai uluit.

Un mic rezumat al frustrarilor mele:

1. Romanul este sigur ca ceilalti sunt mult mai prosti ca el.

- pun preturi mai mari sau ~ egale cu cele din magazine
- cu cat vanzatorul este dintr-o regiune mai saraca, cu atat pretul e mai aproape de cel din magazin.
O specie aparte sunt aia cu "doar predare personala in #orasdeprovincie".

2. Romanul nu a inteles o chestie basic (raportat la pretul de nou, actual):
- la -10% nu intereseaza pe nimeni. Nu merita.
- la -20% ai sanse sa vinzi, daca nu exista concurenta pt produs la vanzare.
- la -30%+ vinzi!
* nu ignorati costul transportului si al rambursului ~ 25 lei minim!

3. Daca e un produs care se gaseste din plin la alti vanzatori, trebuie sa te orientezi in fct de pretul cerut de ceilalti.
Cat visezi tu sa iei pe acel produs e doar un vis, nu e relevant!

4. Cu cat obiectul e de mai mare valoare, cu atat pretul este mai stratosferic vs valoarea de piata (a se vedea mai ales la case si terenuri), pe ideea ca nu il costa nimic sa gaseasca un fraier.
Practic, adesea pretul e umflat cu 50% si minim 30% e loc de negociere rromeasca.
eu am patit si invers. am vrut sa dau cat afisa si m-am trezit cu +20% ca a uitat, chipurile, sa actualizeze pretul.

#119
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Bănuiesc că nu ai mai cumpărat produsul   :mellow:

Eu am parte de un alt mister: de ce dacă caut "Sagem" pe olx îmi dă multe rezultate care nu au de-aface cu termenul căutat   :huh:

#120
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai pune si tu categoria care te intereseaza de la acel brand.
Cred ca mai am unul defect MC seria 900 (din ala cu antena) , adica parca se aprindea ecranul dar parca nu mergea sau nu stiu... :)

#121
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pot să fac asta, dar e totuşi ciudată faza. Din fericire nu erau decât 33 pagini. Problema cu categoria e că unii s-ar putea să pună în categoria greşită.

#122
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai n-ai cum sa pui telefon sagem la articole vestimentare :))

#123
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa inteleg ca e mai destept ca tine Posted Image (glumesc)... dupa numele produsului isi da seama in ce categorie face parte, un fel de inteligenta artificiala...

Edited by TruculMagic, 02 December 2018 - 19:17.


#124
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E o idee buna sa injur un idiot ?
Mi-am luat-o si eu... ii trimit colet si acuma nu mai raspunde. Posted Image

#125
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Trimite-i! Si eu astept un colet de o saptamana, dar spre bucuria mea nu am platit transportul.

Am vorbit cu vanzatorul o data la telefon, dupa ce i-am trimis 3 mesaje pe olx. Doar sa ma conving ca e om serios.

Inca astept coletul.

#126
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Va prezint un specimen foarte des intalnit pe olx. Telefonul a fost cumparat de pe Emag, de Black Friday, cu 1500 de lei si-l vinde cu 1850. Citez anuntul si pun si poza, sa fie ca amintire.

Quote

- Produsul este nou = cutia sigilata
- Este liber de retea din fabrica
- Acte achiziție si Garantie 2 ani
- Prețul NU este negociabil.
- ofer și cer seriozitate.

Attached File  ioly.jpg   66.05K   129 downloads

PS: Elasticul pus pe pret e absolut intamplator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate