Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Distrugere medicamente expirate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007

 james_tont89, on 15 iulie 2018 - 20:29, said:

Varianta cea mai simpla era sa le arunci la gunoi.
Nu se arunca medicamentele nici in buda si nici la gunoi! Contin substante care nu-ti poti imagina ce efecte pot avea asupra mediului inconjurator.
Ca sa nu mai zic de antibiotice, ce prostie imensa este sa le arunci la gunoi.  Asa ajungem in situatia in care bacteriile se adapteaza la antibiotice si trebuiesc "inventate" altele noi.

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:26, said:

O postare de a mea pe facebook. Avand in vedere ca din 200 de prieteni nu s-a gasit decat 1 (unul) singur sa dea un share, propun o mica dezbatere asupra subiectului. Poate sunt eu nebun si am gresit! S-a intamplat azi si este perfect adevarata!



E de noaptea minții! Duc azi la farmacie o punguță cu niște medicamente expirate. Doamna de la tejghea Ăźmi spune, reproduc aproximativ cu cuvintele dumneaei, "o să vă dau un formular pe care o să-l completați Ăźn 4 (patru) exemplare, unde trebuie să specificați denumirea medicamentelor, numărul de bucăți, proveniența (!) lor, motivul pentru care au expirat și datele dumneavoastă din buletin".
M-a luat capul. Am pășit ușor spre ușă, cĂąnd să ies din farmacie Ăźi zic doamnei "uitați, le las aici, jos, faceți ce credeți dumneavoastră că trebuie făcut". Și dispar Ăźn trombă, auzind Ăźn urma mea vociferări și vorbe de genul "nu se face așa dom-le" sau "asta-i nesimțire".
Dați share masiv, vă rog, eu de obicei nu cer așa ceva, dar poate ajunge cumva să citească postarea asta vreun mahăr de la sănătate, sau de la mediu, sau vreun politician. Asta dacă nu sunt ocupați cu nenorocirea acestei țări sau cu desființarea justiției.

Si eu am avut niste chimicale, ceva de deparazitat de la veterinar. In prospect am citit ca ambalajul nu se arunca la gunoi, sise returneaza la o unitate specializata. Am dus cutoa inapoi la veterinar, a facut aia o moaca..  probabil nu stia de formulare.  
De exemplu flacoanele cu solutie impotriva tantarilor, scrie pe prospect ca sunt extrem de nocive pentru mediul acvatic.

Altfel, si deseurile din spitale se distrug in unitati specializate.

#110
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 vrajitoruldinoz, on 21 iulie 2018 - 03:39, said:

Ingrijorat ar trebui sa fii ca intra rahatul din veceu in apa de baut, nu o concentratie infima de medicamente! ... dar ideea stupida ca niste flacoane d emedicamente in milioane de tone de apa au vreu efect e de tot rsul.

Ne meritam extinctia ca specie. Suntem singura specie care-si distruge habitatul. Din pacate vad ca sunt specimene irecuperabile. Daca ai ajuns sa scrii si sa nu stii ca ceva se arunca intr-un anumit loc si nu aiurea. Iti urez un viitor fericit. Viitorul ala fericit deja a inceput. Uita-te la ce se intampla cu mediul in lume la data asta. Oooo! O sa-mi zici ca  micuta ta pastila nu conteaza! Uita-te in cazul lacului Bicaz. Deh, am aruncat si eu o sticluta. Uita-te la insula de gunoaie din Pacific. Hmm! Uita-te la asta:

https://a1.ro/news/s...e-id786826.html

Data viitoare o sa le arunc intr-o pastravarie, de exemplu, ca sa nu cumva sa capatati vreo boala mintala, voi astia!

Edited by althea, 28 July 2018 - 03:49.
editare citat modificat


#111
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007

 stlk, on 16 iulie 2018 - 14:29, said:


Daca ai vazut asa ceva si totusi au apucat sa le inghita, inseamna ca stateai cu mainile in buzunare si radeai cu gura pana la urechi! (daca ai fi facut ceva in sensul asta, nu le inghiteau). Mi-ar fi fost si rusine sa scriu asa ceva pe forum daca as fi in locul rau!
eu eram in parcul copiilor din centrul timisoarei, m-am intalnit cu o veche cunostinta. Copiii nostri se jucau intr-o zona cu nisip. Cat eu discutam cu tipul, sotia lui supraveghea copilul. Desi eram toti la maximum 5 m de copii.
Intr-o secunda, copilul lui de vreo 2 ani, a gasit un muc de tigara in nisip, si pana a apucat ma-sa sa zica ceva, deja era bagat in gura.. am zis ca mor, de rasu' plansu.

Cat despre medicamente.. a fost odata un documentar pe discovery despre un cartier american "suburban", casele erau construite in jurul unui mic lac.  Se oare ca se deversa apa de wc tot acolo.  La un moment dat broastele din lac prezentat tot felul de malformatii genetice. S-au facut investigatii, si s-a descoperit ca lumea arunca in wc medicamente,  de genul xnanax,  care contineau tot felul de hormoni si altele, care au afectat broastele.  
Chestia este ca multe greseli umane, nu au efecte imediate, si abia dupa mult timp  se pot observa distrugerile.  
Ani de zile omenirea a folosit freonul in industrie pana cand s-a descoperit ca are efecte nocive.
Eu consider ca vom vedea in timp efecte bune si efecte rele ale activitatii umane asupra mediului.  Se zice ca fluturii ar fi un indicator al gradului de poluare atmosferica.  Anul asta am vazut pe langa casa multi fluturi , mari , colorati, pe care eram obisnuit sa-i vad doar in mijlocul naturii, departe de orase. O fi un semn ca se imbunatateste calitatea aerului, poate si conditiile climatice au un rol.
Ideea este ca omul se trage din natura, si trebuie sa reinvete armonia cu ea.

#112
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007
Tocmai mi-a "expirat" si trusa medicala din portbagaj..  
In mod normal ar trebui sa o arunc la gunoi, si sa generez o cantitate de deseuri non biodegradabile, care vor ajunge azvarlite undeva aiurea in camp. Doar pentru  ca a  fost depasit un termen de valabilitate.  Buba e ca asta se intampla pentru zeci de milioane de autoturisme in fiecare an.  
Trusele  astea n-ar trebui sa fie colectate si "reconditionate" sau reimprospatate? Cutia e buna, continutul e si el 80% refolosobil- foarfeca si alte chestii. Sa se schimbe doar pansamentul si sterilizantul.  
Va dati seama cate cutii de prim ajutor ajung la gunoi in fiecare an in lumea intreaga? Sau cum se pot refolosi ele?

#113
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

 Chifteluta, on 27 iulie 2018 - 20:12, said:

Ne meritam extinctia ca specie. Suntem singura specie care-si distruge habitatul. Din pacate vad ca sunt specimene irecuperabile. Daca ai ajuns sa scrii si sa nu stii ca ceva se arunca intr-un anumit loc si nu aiurea. Iti urez un viitor fericit. Viitorul ala fericit deja a inceput. Uita-te la ce se intampla cu mediul in lume la data asta. Oooo! O sa-mi zici ca  micuta ta pastila nu conteaza! Uita-te in cazul lacului Bicaz. Deh, am aruncat si eu o sticluta. Uita-te la insula de gunoaie din Pacific. Hmm! Uita-te la asta:

https://a1.ro/news/s...e-id786826.html

Data viitoare o sa le arunc intr-o pastravarie, de exemplu, ca sa nu cumva sa capatati vreo boala mintala, voi astia!


Ce spui tu nu are nici un sens si logica. Zero. Eu am spus ca nu au nici un impact medicamentele alea (hai, de antibiotice mai ziceam) si tu ii dai cu plasticul din ocean.

 tfmercedez, on 29 iulie 2018 - 11:25, said:

Tocmai mi-a "expirat" si trusa medicala din portbagaj..  
In mod normal ar trebui sa o arunc la gunoi, si sa generez o cantitate de deseuri non biodegradabile, care vor ajunge azvarlite undeva aiurea in camp. Doar pentru  ca a  fost depasit un termen de valabilitate.  Buba e ca asta se intampla pentru zeci de milioane de autoturisme in fiecare an.  
Trusele  astea n-ar trebui sa fie colectate si "reconditionate" sau reimprospatate? Cutia e buna, continutul e si el 80% refolosobil- foarfeca si alte chestii. Sa se schimbe doar pansamentul si sterilizantul.  
Va dati seama cate cutii de prim ajutor ajung la gunoi in fiecare an in lumea intreaga? Sau cum se pot refolosi ele?

Asta cu cutia d eprium ajutor e o timpenie oricum, cine face operatii pe sosea?

#114
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007
Oricum am luat o trusa noua, care expira in 2023. Pe spirt scrie ca nu are termen de valabilitate/ expirare. Va fi bun si peste 1000 de ani..

#115
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,927
  • Înscris: 31.03.2003
Da ce medicamente ai in trusa aia de prim ajutor?

#116
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Seteh, on 15 iulie 2018 - 20:52, said:

Eu zic ca e normal sa completezi chestionarul. Daca toata lumea ar face asta si ar fi o baza de date undeva, poate si doctorii ar prescrie mai putine. Si eventual si abuzurile ar mai disparea.
Ti-a fost lene sa scrii? Regula e buna.
De 4 ori??? De ce sa completezi 4 formulare identice?

Nu stiu, poate a inteles initiatorul gresit. Adica nu vreau sa cred asa ceva. Ce e farmacia, oficiul de plimbat hirtii din Asterix si Obelix?

 Friskey, on 15 iulie 2018 - 21:14, said:

Adica medicamentele sunt bune pentru oameni dar periculoase pentru mediu.
Get a life!

Si nu, nici o farmacie nu e obligata sa iti recicleze tie gunoaiele uitate prin sertare.
Cind mai ai medicamente la indemina, cauta in prospect cum trebuie sa scapi de ele. Medicamentele sunt periculoase si pentru oameni (de aia se dau doar la boala), si pentru mediu.

 rosix, on 15 iulie 2018 - 21:19, said:


Tu, fara indoiala, ai procedat corect. Insa nu stiu daca e vreo procedura de predare a medicamentelor expirate in sensul ca, daca le arunci in canalizare, nu cred ca poluezi foarte mult apele uzate cu acele medicamente....  Nu stiu cum e in alte tari.. probabil ca exista niste recipiente inchise unde sa poti preda medicamente nefolosite, astfel incat sa nu le ia altcineva la iesire.
In prospect se poate gasi un text de genul: "Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului."

 EMPP, on 15 iulie 2018 - 21:58, said:

paracetamolul este precum praful de cretă în acest caz
Mesajul de mai sus l-am luat dintr-un prospect de paracetamol. :) Btw, paracetamolul e hepatotoxic.

 cspot, on 15 iulie 2018 - 22:11, said:

  Mai inceteaza cu aberatiile.
  Poti sa-mi arati si mie unde s-au gasit urme de medicamente in apa de la robinet?
  Medicamentele pot fi periculoase pentru mediu daca arunci cateva tone odata.
  Daca e vorba de o pungutza mica poti sa o pui linistit la tomberon.
  Daca le gaseste un imbecil in gunoi si le inghite, treaba lui. Un idiot mai putin.
Gindeste-te ca oamenii iau tone de medicamente si cumva le elimina. In felul asta ajung in apa din riuri si dau peste cap metabolismul animalelor.

Edited by Dihorul Razboinic, 30 July 2018 - 23:01.


#117
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 19 iulie 2018 - 03:05, said:

Ba da daca te pisi dupa ce iei medicament ai voie in buda? sau tot la farmacie te duci?
pai aia e chestia.. ca medicamentul ala dupa ce-l bei, nu ajunge direct in vezica sa-l pisi. E dizolvat in stomac, si metabolizat in ficat.  Ficatul se ocupa cu transformarile chimice ale medicamentului.  Raman niste urme sau substante derivate din ce s-a metabolizat. Eu mai iau ocazional un analgezic puternic, are timp de  metabolizare de 48 de ore. Tiomp in care te poti asteota la orice din lista de efecte secundare/adverse. De la somnolenta, ameteli, "cufuree" , alergii, etc.

 Dihorul Razboinic, on 30 iulie 2018 - 23:07, said:





Gindeste-te ca oamenii iau tone de medicamente si cumva le elimina. In felul asta ajung in apa din riuri si dau peste cap metabolismul animalelor.
Am vazut un documentar despre efectele cremelor de protectie solara. Cand nu sunt aplicate corespunzator, ele ajung de pe piele in apa marii. Poate ati observat pe litoral la plaja, cum luceste pe apa ca o pata de ulei, o  pojghita , care este fix crema solara de pe sutele de turisti unsi cu diverse cosmetice.
Un studiu a  constatat ca mediul marin nu e foarte bucuros de aceste substante uleioase in apa.
Bine , acuma o sa ziceti  ca deversarea de petrol in Golful Mexic - dezastrul Deepwater Horizon,  cand s-au deversat cca 800.000 de mc de titei in mare, a fost tolerat cu bine de catre natura. Nici acum nu se stiu efectele pe termen lung. Cert este ca niste bacterii de treaba au consumat o mare parte din acel petrol, o parte s-a evaporat, si o alta cantitate necunoscuta, zace pe fundul marii, sub forma de bitum si alte mizerii.  
Si la Cernobâl, cica e fain misto acuma, se pot organiza excursii exotice pentru curiosii mai excentrici.  Dar nu se prea vorbeste despre contaminarea faunei si vegetatiei cu deseuri radioactive.  Vietatile de acolo au o viata prea scurta ca sa se observe degenerari genetice cauzate de radioactivitate.

#118
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In Nigeria se produce zilnic un dezastru ambiental asemanator cu cel din Golful Mexic dar acolo nu pasa nimanui. La Cernobal, e suficient sa ridici 15 cm de pamant ca sa gasesti radiatiile toxice, mi se pare ca unele animale s-au adaptat totusi, numai ele stiu cum.

#119
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

 tfmercedez, on 31 iulie 2018 - 00:11, said:

pai aia e chestia.. ca medicamentul ala dupa ce-l bei, nu ajunge direct in vezica sa-l pisi. E dizolvat in stomac, si metabolizat in ficat.

99% da dar 1% nu, ca urmare in orina sint urmele acestor medicamente.
Nici de aruncat nu cred ca se arunca mai mult de 1% de medicamente cu prescriptie, deci probabil vorbim de cantitati similare.

#120
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007
De cate ori a fost fiul meu bolnav s-au cumparat medicamente in prostie. Si acum mai am antibiotic praf in sticluta, care se prepara cu apa, expirat. Nu l-am aruncat , dar cand o sa fac curatenie generala prin medicamente, le voi da la spital sa fie distruse prin metode "spitalicesti".

Edited by tfmercedez, 31 July 2018 - 22:44.


#121
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Daca stai in Romania, nu le da la spital. La ce criza de pastile e cam peste tot, aia le administreaza bietilor pacienti :ciocan:

#122
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,927
  • Înscris: 31.03.2003

 tfmercedez, on 31 iulie 2018 - 22:43, said:

De cate ori a fost fiul meu bolnav s-au cumparat medicamente in prostie. Si acum mai am antibiotic praf in sticluta, care se prepara cu apa, expirat. Nu l-am aruncat , dar cand o sa fac curatenie generala prin medicamente, le voi da la spital sa fie distruse prin metode "spitalicesti".
Nu cred ca ti le ia la spital. Desi asa ar fi normal.
Colectate la farmacie, trimise la cel mai mare spital din judet o data pe luna pentru a fi distruse.

#123
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007

 oaspetele, on 01 august 2018 - 10:55, said:


Nu cred ca ti le ia la spital. Desi asa ar fi normal.
Colectate la farmacie, trimise la cel mai mare spital din judet o data pe luna pentru a fi distruse.
pai socrul meu e chirurg acolo. I le dau lui..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate