Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Distrugere medicamente expirate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pufonel, on 15 iulie 2018 - 22:59, said:

Vad ca multa lume e afectata la creier de propaganda ecologista. Pe langa miile de tone de detergenti, hipoclorit etc (sa nu mai vorbin de urina si fcale) deversate in canalizare, chiar si 1 kg dew xanax (substanta activa, pentru care ar trebui sa deversezi cateva milioane de pastile la canalizare) e fix pix. Dar neh, da bine sa fim hipsteri si eco si etc Posted Image Pentru mine e destul sa nu arunc gunoiul pe jos, altora le trebuie mai mult sa fie impacati cu sine.
adică dacă unii sunt nesimțiți și inconștienți, e bine să fim și noi, nu?
Chiar e așa de greu de înțeles că orice facem să ajutăm mediul ăsta de ne înconjoară contează? Da, o pungă de medicamente e puțin față de un milion de mașini/o centrală pe cărbune/etc, dar e ÎN PLUS față de astea. De ce dacă se poate altfel?

#92
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:44, said:

Si nu putem arde cateva zeci de kilograme de medicamente pe luna? Serios? E vorba de bani?

Glumesti sau ce ?!
Pai, da, chiar este vorba de bani, in 90% din situatii, in 90% din tari, in 90% din orice vrei tu.
Cam da, cam totul se invirte in jurul banilor, inca nu ai aflat ?!

#93
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 cristyz, on 16 iulie 2018 - 08:10, said:

Acum 2 ani am facut o ridicare topografica langa groapa pe gunoi Pata Rat din Cluj si am vazut cum un grup de 3-4 puradei au gasit o cutie de medicamente intr-o punga de gunoi si le-au impartit intre ei si le-au inghitit pe loc.
Daca ai vazut asa ceva si totusi au apucat sa le inghita, inseamna ca stateai cu mainile in buzunare si radeai cu gura pana la urechi! (daca ai fi facut ceva in sensul asta, nu le inghiteau). Mi-ar fi fost si rusine sa scriu asa ceva pe forum daca as fi in locul rau!

Edited by stlk, 16 July 2018 - 14:30.


#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 waterman, on 16 iulie 2018 - 08:38, said:

Medicamentele expirate nu se aruncă la coș.
Medicamentele expirate nu se aruncă în vasul de toaletă. Ajung în natură până la urmă și nu e ok.
Totul ajunge in natura, totul se descompune.

 waterman, on 16 iulie 2018 - 10:39, said:

Luat așa de pe net
Fara relevanta.

#95
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Arianna-D, on 15 iulie 2018 - 22:17, said:

"Medicamentele expirate provenite de la populație vor fi depuse la farmacii, oficine locale de
distribuție sau drogherii apropiate, în vederea eliminării finale, prin incinerare. Unitățile
farmaceutice vor afișa la loc vizibil anunțul privind colectarea gratuită a medicamentelor
expirate." http://www.ms.ro/201...ii-nr-119-2014/

Problema înțeleg că e doar în ceea ce privește procedura unei singure farmacii?Or fi multe 4 exemplare, dar nu mi se pare anormal să dai detalii când le predai, mai ales că unele probabil nu sunt clasicele aspirine sau paracetamol.

E anormal si ingreuneaza procedura. Sunt medicamente ce au pret mare pe piata neagra, a astora mai ciudati.
In alte parti se predau si arme si droguri, no question asked, doar sa le retraga sau sa nu ajunga pe mana altora.

#96
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Pare o gluma...
Aici(si nu sunt intr-o tara avansata deloc la nivelul de reciclare) le arunci intr-o cutie la farmacie, blisteul la plastic si hartia ilustrativa la hartie daca chiar vrei sa faci un lucru bine:)


#97
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 21:14, said:

Stau si ma intreb cum de va suporta pamantul!
Ne suporta foarte usor pentru ca il doare in p*** de niste pastile aruncate la wc in timp ce explodeaza centrale atomice si imprastie peste tot niste chestii foarte nasoale care raman faoarte nasoale cel putin 100.000 de ani, o gramada de companii guvernamentale arunca in mari si oceane tot felul de chestii foarte nasoale, etc, etc.
Ce sa spun, crapa Pamantul pentru niste pastile aruncate la wc.
Get a life!

#98
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 waterman, on 16 iulie 2018 - 10:39, said:



Dacă știi să vorbește faci așa:

"Bună ziua mă numesc Guriță Damatale și am niscaiva medicamente expirate. Conform Ordinului nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 127 din 21 februarie 2014, le pot aduce în cea mai apropiată farmacie sau punct farmaceutic - citat din ordin: Medicamentele expirate provenite de la populatie vor fi depuse la farmacii sau puncte farmaceutice apropiate, in vederea eliminarii finale, prin incinerare.
Dacă dumneavoastră refuzați, ma simt obligat să sesizez Ministerul Sănătății și Colegiul Farmaciștilor, sesizări în care voi preciza numele și funcția dumneavoastră CARE AR TREBUI SĂ FIE PREZENTE PE ECUSONUL PURTAT PERMANENT LA VEDERE.

DECI ?
"

Pariu că zâmbea forțat și le lua.
Farmaciile au la un moment dat medicamente expirate. Pe care de obicei le predau furnizorilor de la care le iau.
Nu cred că e vreo mare brânză să le dea și altele.
Nu știu cum procedează cu cele psihotrope dar trebuie să existe și acolo ceva norme.


Totul e să ai toate cuvintele la tine.

Nu să faci și să fugi.

Noaptea minții deh
Noaptea minții, într-adevăr...
Omul a zis clar că farmacia i-a pus n hîrtii sub nas să le completeze pentru a-i prelua medicamentele. Deci nu l-au refuzat ci au aplicat ce prevederi sînt în vigoare.
Prevederile sînt birocrație maximă? Așa e. Trebuie modificate să meargă treaba mai eficient? Așa e. Asta nu înseamnă că nu există sau că nu poți preda ce medicamente ai expirate prin casă. Scrîșnești din dinți, mormăi niște urări de bine cui a gîndit procedura, eventual îi pomenești și rudele apropiate, da' completezi. Sau te întorci cu medicamentele acasă.
Cît despre pitulat medicamente suplimentare între alea nevîndute și expirate am așa o impresie că nu funcționează. Mai ales la medicamente "grele" situațiile cu cîte ai cumpărat, cîte ai vîndut și cîte dai înapoi trebuie să se închidă pe zero. Dacă dă cu virgulă farmacistul va fi luat la întrebări.

#99
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Daca se doreste colectarea medicamentelor separat de catre autoritati, e musai sa faca asa fel incat sa existe un cos in fiecare farmacie pentru a arunca medicamentele expirate, fara nicio alta formalitate. Pentru ca in esenta este un act benevol, care poate fi foarte usor eludat daca se impun formalitati birocratice sau costuri de reciclare.
Din moment ce nu se doreste, insamna ca nu sunt periculoase si se pot arunca binemersi la cos sau in veceu, unde crede fiecare de cuviinta.
Cosuri de baterii/acumulatori exista in megaimaj, asta-i motivul pentru care le duc acolo, nu le arunc. Altfel, le-as fi aruncat la gunoi, nu le-as fi dus la ANRE sau in alta parte.
In magazinele de bricolaj se recicleaza becuri CCFL, asta-i si motivul pentru care nu le arunc la cos, ci le adun intr-o punga sa se-adune si cand imi amintesc si am treaba pe la magazinele de bricolaj, iau punga si le duc acolo.  Daca n-ar fi fost, le aruncam la cos, nu le-as fi dus la Osram Philips sau la cine stie ce institut regional de colectare a reziduurilor.
Reziduuri nucleare nu am, dar unele detectoare de fum cica se faceau cu Americiu, radioactiv. Daca as fi avut asa ceva, il reciclam la gunoi, in lipsa de alternativa rezonabila.

Edited by maccip, 19 July 2018 - 00:17.


#100
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 21:25, said:


Asta este problema ta? Nevasta-mea este bolnava psihic.

Eh. Asa face toate.

#101
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ia uite, ce sa vezi, unde se propti poluarea dacă le aruncai tu in wc.
Io zic sa dai un mail la Greenpeace, că și așa se plictisesc proștii ăia și s o rezolvi.
Ai dracu,arunca diazepamul la closet. Huo, nenorociților !

#102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ba da daca te pisi dupa ce iei medicament ai voie in buda? sau tot la farmacie te duci?

#103
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Daca medicamentul era expirat, atunci te duicio la farmacie. Sau direct la spital :P

#104
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
De obicei medicamentele "expira" doar din motive de vinzari, le arunci, cumperi "noi". Ca doar trebuie sa fie proaspetet, abia scoase din cuptor maica, fierbiti.
Acu e drept, nu toate sint asa...

#105
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 vrajitoruldinoz, on 19 iulie 2018 - 23:48, said:

De obicei medicamentele "expira" doar din motive de vinzari, le arunci, cumperi "noi". Ca doar trebuie sa fie proaspetet, abia scoase din cuptor maica, fierbiti.
Acu e drept, nu toate sint asa...
Ei, nici chiar asa. Intr-adevar, tinute in conditii optime, majoritatea medicamentelor tin in medie cu cel putin 6 luni peste "garantie". Dar din pacate multe medicamente nu sunt tinute in conditii optime de temperatura,umezeala, s.a.m.d., plus ca multe nu sunt conforme din punct de vedere al substantei active sau al excipientilor.

Edited by ccdsah, 20 July 2018 - 16:48.


#106
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 stlk, on 16 iulie 2018 - 14:29, said:

Daca ai vazut asa ceva si totusi au apucat sa le inghita, inseamna ca stateai cu mainile in buzunare si radeai cu gura pana la urechi! (daca ai fi facut ceva in sensul asta, nu le inghiteau). Mi-ar fi fost si rusine sa scriu asa ceva pe forum daca as fi in locul rau!

Cand am trecut pe langa ei mi-au zis asta: Sa-mi sugi p**a. Eu cu colegul meu eram singurii albi pe o arie de 1 km. Nu cred ca era indicat sa ma bag si sa le zic sa nu le inghita:).

#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Iar cei care le aruncă în toaletă sau la gunoi nu sunt conștienți că acele medicamente vor ajunge în pânza freatică. Și tot noi le înghițim. Nu am voie să zic aici cum sunt că îmi iau suspend.

Ingrijorat ar trebui sa fii ca intra rahatul din veceu in apa de baut, nu o concentratie infima de medicamente! De aia te imblnavesti, consumatul apei cu rahat duce la asta. Faptul ca din cind in cind un cetatean arunca in flacon doua la veceu e absolut irelevant, iti garantez ca mult mai multe substante active ajung prin pipi care contine urme de medicament.
Plec de la ideea evident ca se consuma mult mai multe medicamente decit se arunca, deci chiar daca cea mai mare parte ramine in corp, partea aia care o pisi e importanta fata de medicamentele aruncate.

Acu cu farmaciile e alta treaba ca aia ar avea concentratii mari pe o singura teava la un moment dat ca au cantitati mari... dar ideea stupida ca niste flacoane d emedicamente in milioane de tone de apa au vreu efect e de tot rsul.

Edited by althea, 27 July 2018 - 20:42.
flame ?i limbaj


#108
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Spitalele, farmaciile, depozitele de medicamente. probabil ca le recicleaza intr-un alt mod.
Dar la ei e altceva. Cantitatea e mare. Apoi au facturi, stocuri, inregistrat ce s-a vandut, ce a expirat, totul e in hartie, se si poate verifica daca se doreste. Presupun ca au, presupun ca se doreste, presupun ca se verifica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate