Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Distrugere medicamente expirate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
O postare de a mea pe facebook. Avand in vedere ca din 200 de prieteni nu s-a gasit decat 1 (unul) singur sa dea un share, propun o mica dezbatere asupra subiectului. Poate sunt eu nebun si am gresit! S-a intamplat azi si este perfect adevarata!



E de noaptea minții! Duc azi la farmacie o punguță cu niște medicamente expirate. Doamna de la tejghea îmi spune, reproduc aproximativ cu cuvintele dumneaei, "o să vă dau un formular pe care o să-l completați în 4 (patru) exemplare, unde trebuie să specificați denumirea medicamentelor, numărul de bucăți, proveniența (!) lor, motivul pentru care au expirat și datele dumneavoastă din buletin".
M-a luat capul. Am pășit ușor spre ușă, când să ies din farmacie îi zic doamnei "uitați, le las aici, jos, faceți ce credeți dumneavoastră că trebuie făcut". Și dispar în trombă, auzind în urma mea vociferări și vorbe de genul "nu se face așa dom-le" sau "asta-i nesimțire".
Dați share masiv, vă rog, eu de obicei nu cer așa ceva, dar poate ajunge cumva să citească postarea asta vreun mahăr de la sănătate, sau de la mediu, sau vreun politician. Asta dacă nu sunt ocupați cu nenorocirea acestei țări sau cu desființarea justiției.


#2
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Varianta cea mai simpla era sa le arunci la gunoi.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Noaptea mintii...
Data viitoare arunca-le si tu la gunoi/wc ca toata lumea, si lasa prostiile, unde te crezi, in occident?

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Abordarea mi se pare rationala .

#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Farmacia plateste ca medicamentele ce au expirat instoc sa fie distruse de o firma autorizata.
Nu vad de ce ar trebui sa plateasca pentru medicamentele expirate ale pacientilor.

#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Haideti mai baieti! Serios? Nu pot sa le arunc pur si simplu la gunoi sau la WC. Refuz sa fac asta. La gunoi exista posibilitatea sa le gaseasca cineva, si erau medicamente pentru boli psihice, care mi-au ramas cand pacientului i s-a schimbat tratamentul, iar la  WC nu le arunc ca ma gandesc la natura.

 oaspetele, on 15 iulie 2018 - 20:33, said:

Farmacia plateste ca medicamentele ce au expirat instoc sa fie distruse de o firma autorizata.
Nu vad de ce ar trebui sa plateasca pentru medicamentele expirate ale pacientilor.

Si este mai bine sa le aruncam?

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Nu, ar trebui pusa la punct o procedura prin care farmacia sa accepte medicamente expirate de la pacienti dar sa nu fie pusa sa le plateasca . Se lucreaza la asa ceva.

#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Asta e ca si cu uleiurile/lichidele auto folosite...suntem rromani...straight to the drain !

#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 oaspetele, on 15 iulie 2018 - 20:36, said:

Se lucreaza la asa ceva.

Ai vreun link sau vreun proiect de lege pentru asa ceva? Sincer, m-as implica in problema asta. De ce sa otravim mediul? Nu cred ca o sacosa de medicamente pe luna / pe farmacie poate pune probleme. Intamplator cunosc activitatea unei firme (STERICYCLE) care arde materiale medicale provenite din spitale. Si nu putem arde cateva zeci de kilograme de medicamente pe luna? Serios? E vorba de bani?

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 oaspetele, on 15 iulie 2018 - 20:33, said:

Farmacia plateste ca medicamentele ce au expirat instoc sa fie distruse de o firma autorizata.
Nu vad de ce ar trebui sa plateasca pentru medicamentele expirate ale pacientilor.

Nu cred ca plateste farmacia. Tu stii sigur de undeva, sau asa crezi ?

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:34, said:

Haideti mai baieti! Serios? Nu pot sa le arunc pur si simplu la gunoi sau la WC. Refuz sa fac asta. La gunoi exista posibilitatea sa le gaseasca cineva, si erau medicamente pentru boli psihice, care mi-au ramas cand pacientului i s-a schimbat tratamentul, iar la  WC nu le arunc ca ma gandesc la natura.



Si este mai bine sa le aruncam?
cum au ajuns medicamentele ,,pacientului,, în posesia ta?

deci tu le-ai lăsat să expire și tot tu faci pe nemulțumitul

curios

#12
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:44, said:


Ai vreun link sau vreun proiect de lege pentru asa ceva? Sincer, m-as implica in problema asta. De ce sa otravim mediul? Nu cred ca o sacosa de medicamente pe luna / pe farmacie poate pune probleme. Intamplator cunosc activitatea unei firme (STERICYCLE) care arde materiale medicale provenite din spitale. Si nu putem arde cateva zeci de kilograme de medicamente pe luna? Serios? E vorba de bani?
Eu am mai preluat medicamente expirate. Atata timp cat nu e cate o punga plina, nu-i problema.

Într-o notă trimisă în 2014 Colegiilor Județene ale Farmaciștilor de către Dumitru Lupuliasa, președintele Colegiului Farmaciștilor din România, acesta își ruga colegii să nu refuze preluarea medicamentelor, pentru că nu există o altă soluție pentru populație. ”Protecția mediului impune ca medicamentele neutilizate de către pacienți să nu fie aruncate împreună cu deșeurile menajere, fiind substanțe periculoase. Ele trebuie să fie distruse ca deșeuri periculoase, și singura cale prin care se poate realiza acest lucru este farmacia. Autoritățile sanitare și cele pentru protecția mediului nu s-au pus de acord privind o procedură națională prin care să fie împărțită responsabilitatea socială între toate verigile circulației medicamentelor: producător, distribuitor, farmacie, firma de distrugere, pacient”, explica Dumitru Lupuliasa.

#13
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu zic ca e normal sa completezi chestionarul. Daca toata lumea ar face asta si ar fi o baza de date undeva, poate si doctorii ar prescrie mai putine. Si eventual si abuzurile ar mai disparea.
Ti-a fost lene sa scrii? Regula e buna.

#14
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 Paz, on 15 iulie 2018 - 20:45, said:


Nu cred ca plateste farmacia. Tu stii sigur de undeva, sau asa crezi ?
Vezi avatarul.

Ar trebui pus o taxa de timbru verde ca pe electronice si atunci ar fi ok.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Chifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:34, said:

... iar la  WC nu le arunc ca ma gandesc la natura.

Sa fim seriosi, ca doar nu-i cianura.

#16
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 86-APP, on 15 iulie 2018 - 20:31, said:

Abordarea mi se pare rationala .
tie ti se par multe , repet TI SE PAR

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 oaspetele, on 15 iulie 2018 - 20:52, said:

Vezi avatarul.

Ar trebui pus o taxa de timbru verde ca pe electronice si atunci ar fi ok.

Daca chiar e asa, e un abuz. E si normal ca te saboteaza cat pot.

#18
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
In momentul acela le scapam din mana de surpriza si calcaaaammmmm pe ele din neatentie,..... si....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate