Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfy72, on 11 iulie 2018 - 18:45, said:

Alienare din frageda pruncie. Asta-i rezultatul cosmopolitismului. Azi nu-si cunoaste patria de origine, maine nu-si va recunoaste parintii.

Alaturarea oamenilor cu conceptele abstracte si obiectele neinsufletite e o boala psihica...
Ce au parintii cu niste aiureli inventate ca "patria"? Ce e aia patria?

View PostMohombi, on 12 iulie 2018 - 01:20, said:

ăla nu e român, după cum s-a specificat de mai multe ori - nu are nici un atașament față de România, nu știe limba, nu știe nimic de țara asta, îl doare fix in ... la fel cum îi doare și pe părinții lui care l-au crescut in casă vorbindu-i in franceză, bravo lor, să fie sănătoși că au contribuit la progresul Franței.

Eu stiu perfect limba, mentalitatile,am o multime de priteni romani, stau citeva saptamini pe an si tot ma doare fix in...
In schimb ma intereseaza foarte mult de parinti.
Evident dorec binele Romaniei. Dar din motive egoiste, adica pentru beneficiul meu si al parintilor/prietenilor mei care traiesc acolo.
De fapt daca nu as avea parinti in Romania nu as vizita multi ani la rind. Daca nu m-as intoarce 10 ani nu as simti vreu regret. Lumea e mare si interesanta, sint multe de vazut. Prietenii ii pot intilni oriunde in lume, cum am si facut de multe ori.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 July 2018 - 01:39.


#74
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 01:18, said:

Copilul meu e un individ care la rindul lui nu apartine nici unei tari, nu se pregateste pentru nici o tara ci pentru el insusi.
mda, altă vrăjeală : "eu sunt cetățean al lumii, pot trăi oriunde, nu aparțin nici unei țări".

Interesant e că poți trăi oriunde dar totuși nu ești in India, China, Africa sau America de Sud ci ești într-una din țările care s-au îmbogățit prin exploatarea altor țări(și in prezent și de-a lungul istoriei), ai ales să pui peste ce au furat alții decât să pui osul acolo unde e ceva mai greu și un pic mai multă muncă.

Ca cetățean al lumii, ești fix un nimeni,  nu ai rădăcini, nu ai identitate, oricine poate să-și bată paloșul pe fața ta deoarece tu nu vei putea spune nimic pentru că nu aparții nici unui grup. Ești ca o frunză in vânt, te vei simți străin peste tot, vei fi întotdeauna cu capul plecat. La Campionatul Mondial, indiferent cine participă, tu nu vei putea ține cu nici o țară.

Indiferent unde ne vom afla și cât vom evolua vom avea in noi gena de trib, de gintă, de grup - cea care te face să te simți stăpânul planetei atunci când ești impreună cu ai tăi - tu nu vei simți asta niciodată, imi pare rău de tine.

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 01:38, said:

Lumea e mare si interesanta, sint multe de vazut. Prietenii ii pot intilni oriunde in lume, cum am si facut de multe ori.
Conceptul de prietenie pentru tine este f îngust, probabil. Dacă să zicem ca am o anume meserie și mă intâlnesc cu un francez cu care împărtășesc aceleași pasiuni și cu care pot conversa o zi întreagă, nu înseamnă că suntem prieteni - sau daca inseamna, va fi intr-un sens f restrâns, in nici un caz tovărășie.

Chiar daca vei incerca si vei reuși sa te integrezi intr-un grup de straini tot vei simți că sunteți diferiți, va fi o oarecare distanta intre voi, n-are cum sa simti ca ei îți sunt frați - nu-ți permite gena de care vorbeam mai sus.

Poti sa vizitezi tu multe locuri, la sfarsitul vietii bucuria cea mai mare o vei avea cand parintii, fratii si copiii iti vor fi alaturi, nu cand te vei afla la etajul 3 intr-o camera micuță dintr-un bloc din Paris.

Edited by Mohombi, 12 July 2018 - 01:52.


#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Au exploatat pe dracu, unde sint eu se munceste mult si eficient. Nu te poti imogati prin exploatare, banii aia se cheltuiesc in 20 de ani.

Quote

Ca cetățean al lumii, ești fix un nimeni,  nu ai rădăcini, nu ai identitate, oricine poate să-și bată paloșul pe fața ta deoarece tu nu vei putea spune nimic pentru că nu aparții nici unui grup. Ești ca o frunză in vânt, te vei simți străin peste tot, vei fi întotdeauna cu capul plecat. La Campionatul Mondial, indiferent cine participă, tu nu vei putea ține cu nici o țară.

Pe naiba, un nimeni este apartinatorul anonim de grup, eu imi fac identitatea ca individ prin meritele si munca mea. La campionatul mondial nu prea m-am uita ca nu m-a interesat dar acum tin cu croatia ca-s "de-ai nostri" :D
Cine sa-is bata palosul de fata mea, unde ai auzit tu de de-astea, ai vreun exemplu?

Quote

cea care te face să te simți stăpânul planetei atunci când ești impreună cu ai tăi - tu nu vei simți asta niciodată, imi pare rău de tine.

Hehe, mai ales dupa droguri poti sa simti orice, stapinul planetei din berceni :D

Quote

Chiar daca vei incerca si vei reuși sa te integrezi intr-un grup de straini tot vei simți că sunteți diferiți, va fi o oarecare distanta intre voi, n-are cum sa simti ca ei îți sunt frați - nu-ți permite gena de care vorbeam mai sus.

Prin grup "de  straini" e referi si la romani, ca si ei imi sint straini, nu?
Crezi ca eu sint prieten cu toti romanii sau macar cu o mare parte din ei? Nu, sint priete cu 2-3-5-10 maxim ca sintem asa din liceu si facultate.. dar si cu astia de fapt e prietenie mai mult de complezenta, la bine nu la rau, ca doar nu avem mare cotact in viata de zi cu zi.
Am insa prieteni americani get beget, oameni care au facut enorm pentru mine.

Quote

Poti sa vizitezi tu multe locuri, la sfarsitul vietii bucuria cea mai mare o vei avea cand parintii, fratii si copiii iti vor fi alaturi, nu cand te vei afla la etajul 3 intr-o camera micuță dintr-un bloc din Paris.

N-am frati, asa ca de grija asta am scapat, parintii se duc si ei si oricum n-as trai cu ei in casa nici sa ma impusti :), am un copil care nu prea e roman de nici o cuolare saracu.
Dar daca ar fi cum spui tu, i-as putea avea alaturi si in Madagascar, nu crezi?

#76
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostLex404, on 11 iulie 2018 - 17:25, said:



Depinde unde se naste si cat de mult ii intereseaza de nationalisme pe parinti.
Sunt cateva zeci de mii de copii fara cetatenie romana, deci nu sunt romani.

Copilul nascut din parinti romani are automat dela nastere cetatenia romana, indiferent unde e nascut. Lui ii lipseste poate dovada cetatenii, dar e cetatean roman si in lipsa certificatului de nastere romanesc sau strain inregistrat la ambasada.
Poate trai o viata intreaga fara sa calce in Romania, fara sa aibe contact cu autoritatile romanesti si implicit fara sa aibe acte romanesti. Si totusi e cetatean roman. O are prin nastere.

#77
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostMohombi, on 12 iulie 2018 - 01:50, said:

mda, altă vrăjeală : "eu sunt cetățean al lumii, pot trăi oriunde, nu aparțin nici unei țări".

Ca cetățean al lumii, ești fix un nimeni,  nu ai rădăcini, nu ai identitate, oricine poate să-și bată paloșul pe fața ta deoarece tu nu vei putea spune nimic pentru că nu aparții nici unui grup. Ești ca o frunză in vânt, te vei simți străin peste tot, vei fi întotdeauna cu capul plecat. La Campionatul Mondial, indiferent cine participă, tu nu vei putea ține cu nici o țară.

Indiferent unde ne vom afla și cât vom evolua vom avea in noi gena de trib, de gintă, de grup - cea care te face să te simți stăpânul planetei atunci când ești impreună cu ai tăi - tu nu vei simți asta niciodată, imi pare rău de tine.

Conceptul de prietenie pentru tine este f îngust, probabil. Dacă să zicem ca am o anume meserie și mă intâlnesc cu un francez cu care împărtășesc aceleași pasiuni și cu care pot conversa o zi întreagă, nu înseamnă că suntem prieteni - sau daca inseamna, va fi intr-un sens f restrâns, in nici un caz tovărășie.

Chiar daca vei incerca si vei reuși sa te integrezi intr-un grup de straini tot vei simți că sunteți diferiți, va fi o oarecare distanta intre voi, n-are cum sa simti ca ei îți sunt frați - nu-ți permite gena de care vorbeam mai sus.

tu ai iesit vreodata din tara? ai trait vreodata intr-o comunitate de expati? ai trait macar intr-un grup de romani din alta tara? ca vorbesti pe langa daca crezi ca toti romanii din afara sunt izolati si marginalizati. In afara de Europa unde s-au dus multi hoti si cersetori si ne-au cam facut imaginea praf, in alte tari nu pasa nimanui ca esti roman, grec, austriac.
daca tu poti fi prieten doar cu romani e limitarea ta personala, la fel si cu atitudinea asta de trib. pe forum ii dai inainte cu radacini, identitate, in realitate probabil nu stii cum ii cheama pe vecinii de palier.
traitul intr-o comunitate cu oameni din tari diferite e o oportunitate nu o problema. iti da sansa sa inveti de la ei sau sa vezi ca exista mai multe perspective asupra lucrurilor, unele mai bune, unele mai rele.
tu iti cresti copilul tau, nu copilul natiei si il cresti potrivit valorilor tale personale care nu sunt limitate de granita. sunt sanse sa ai mai multe in comun cu niste straini decat cu babele pupatoare de icoane de la tine din tara.
daca atitudinea asta de "noi" vs "restul", gandirea asta ingusta si limitata o consideri o calitate romaneasca, atunci poate e mai bine sa creasca copiii in alte tari, sa vada lumea cu alti ochi, cu o minte deschisa.

Edited by Hobo, 12 July 2018 - 06:11.


#78
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Mie imi bate la ochi pa patriotii astia de 2 lei cum isi iubesc ei semenii romani injurindu-i pentru alegerile facute.
Adica niste loseri care mai baga (inca) o pana de dezbinare intre diferite categorii de romani. Numai ca astia se auto proclameaza patrioti, desi actiunile lor sint pe dos.

#79
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postargentum, on 12 iulie 2018 - 03:52, said:

Copilul nascut din parinti romani are automat dela nastere cetatenia romana, indiferent unde e nascut. Lui ii lipseste poate dovada cetatenii, dar e cetatean roman si in lipsa certificatului de nastere romanesc sau strain inregistrat la ambasada.

Ce tot vorbesti aici?  Copilul dobandeste la nastere cetatenia statului in care se naste, chiar daca se naste din parinti romani. Ca sa dobandeasca ulterior cetatenia romana trebuie sa parcurga procesul de dobandire a cetateniei romane, care nu e unul chiar simplu.  Cunosc un cuplu de tineri care s-a dus special la mama soacra in America sa nasca copilul acolo, ca sa dobandeasca cetatenie americana copilul.. (iti dai seama pana unde s-a ajuns) ca ei doi nu aveau decat viza turistica, iar mama soacra era in plin proces de aplicare pentru rezidenta in America fiind casatorita de convenienta cu un cetatean american cam betziv, caruia ii platise vreo 10.000 USD pentru combinatie.

In privinta educatiei, eu daca as fi tatal unui copil nascut afara, cu viitor previzibil intr-o tara straina, as face tot posibilul sa se adapteze cat mai bine acolo... Binenteles i-as transmite si valorile romanesti, l-as duce in Romania, dar as pune cat mai mare accent pe adaptarea cat mai bine in tara straina.. Apoi, cand va fi adult si capabil sa discearna... sa aleaga unde ii place mai mult sa locuiasca. L-as invata pe cat posibil si limba romana iar in casa as vorbi numai romaneste, ca limba statului oricum o deprinde la gradinita, la scoala, in societate.

Nu cred ca asta e un domeniu in care sa ne manifestam zgomotos patriotismul. Cei care au plecat, au plecat desigur pentru niste motive solide - ca nu te muti intr-o tara straina ca si cand ai merge la piata. Iar daca tot au plecat acolo si au facut copii, trebuie sa se gandeasca foarte bine la viitorul acelor copii.  Niste copii crescuti in alta parte se obisnuiesc de mici, inevitabil sa traiasca si sa simta in limba si in cultura tarii respective, si e normal sa fie asa, nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece.

Edited by rosix, 12 July 2018 - 07:56.


#80
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Romania are cetatenia pe principiul jus sanguinis, daca unul dintre parinti este roman, copilul este cetatean roman. Trebuie doar inregistrat la consulatul din tara unde esti, procesul este chiar simplu.
Copilul are cetatenia statului in care se naste doar in statele cu jus soli ca SUA, Australia etc

#81
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Ce tot vorbesti aici?  Copilul dobandeste la nastere cetatenia statului in care se naste, chiar daca se naste din parinti romani. Ca sa dobandeasca ulterior cetatenia romana trebuie sa parcurga procesul de dobandire a cetateniei romane,

Amindoua afirmatiile sint absolut false.
Copilul din parinti romani e cetean roman, orinde s-ar naste.
Numai unele state dau cetatenia bazat pe locul nasterii. De exemplu Germania nu o da.

Quote

L-as invata pe cat posibil si limba romana iar in casa as vorbi numai romaneste,

Nu ajungi nicaieri pentru ca nu raspunde in romana.
Apoi copilul trebuie sa invete si limba de acolo la nivel superior. Nu are cum daca nu il inveti cuvinte etc.

#82
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006
Ubi bene ibi patria.

#83
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:26, said:

Întrebarea este pentru tine ca părinte, din sângele tău a ieșit un copil ce nu este român, e ca și cum ai fi luat copilul unui străin și l-ai fi crescut tu în străinatate, stirpea ta a luat sfârșit aici, asta e ideea, ai pus capăt liniei tale românești, prin prostia ta.
:lol: Ce ai fumat?, pare calitate buna...

View Postrosix, on 11 iulie 2018 - 17:30, said:

Eu am un nepot de var, nascut si crescut in Italia.. Are vreo 3-4 ani si vorbeste exclusiv limba italiana si romana intelege cate ceva din ce mai vorbesc parintii prin casa.  
Asta tine fix de prostia parintilor, nu de copil. Copiii prind foarte usor mai multe limbi cand sunt mici, da' daca n-are cine sa se ocupe, de unde s-o invete?

View Postrosix, on 12 iulie 2018 - 07:48, said:

Ce tot vorbesti aici?  Copilul dobandeste la nastere cetatenia statului in care se naste, chiar daca se naste din parinti romani. Ca sa dobandeasca ulterior cetatenia romana trebuie sa parcurga procesul de dobandire a cetateniei romane, care nu e unul chiar simplu.  
Ti s-a mai raspuns. Dar nu, nu-i asa :lol:.

#84
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
In Europa, cetatenia se poate obtine prin ius sangvinis (latina „dreptul sangelui”). Asa ca un copil primeste cetatenie la nastere doar daca unul sau ambii parinti au cetatenia statului respectiv, asa cum se intampla in Armenia, Bulgaria, Croatia, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Polonia, Serbia, Slovacia, Turcia, Ucraina si Ungaria.

#85
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,499
  • Înscris: 19.04.2009

View Postargentum, on 12 iulie 2018 - 03:52, said:



Copilul nascut din parinti romani are automat dela nastere cetatenia romana, indiferent unde e nascut. Lui ii lipseste poate dovada cetatenii, dar e cetatean roman si in lipsa certificatului de nastere romanesc sau strain inregistrat la ambasada.
Poate trai o viata intreaga fara sa calce in Romania, fara sa aibe contact cu autoritatile romanesti si implicit fara sa aibe acte romanesti. Si totusi e cetatean roman. O are prin nastere.

Greșești. Sunt tari care nu accepta dubla cetățenie așa ca, copilul nu este automat cetățean roman. (Cazul fratelui meu)

Mai mult, România nu îți impune sa folosești pașaport românesc la intrare in țara și nici nu te considera cetățean fără cetățenie.



Un caz pe dos e Iranul. Unde dacă ai descendenta paternala iraniana statul te considera cetățean iranian chiar dacă nu ai călcat acolo și dacă vrei sa mergi o poți face exclusiv cu pașaport iranian și renunțarea la cetățenie nu e posibila.

In România renunțarea la cetățenie ESTE posibila, drept urmare nu ești cetățean cu forța.


PS. Vezi ca in Germania din 2009 copiii născuți din părinți stai i din care unul e rezident permanent, sunt cetățeni germani. Nu și cetățeni romani (dacă e cazul) și Germania nu accepta dubla cetățenie :)

Edited by Lex404, 12 July 2018 - 10:48.


#86
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostLex404, on 12 iulie 2018 - 10:42, said:

Greșești. Sunt tari care nu accepta dubla cetățenie așa ca, copilul nu este automat cetățean roman. (Cazul fratelui meu)
Daca te nasti din (macar un) parinte roman, poti oricand cere cetatenia ca drept obtinut prin nastere. Dar nu o primesti automat.

Edited by Dev, 12 July 2018 - 10:51.


#87
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostLex404, on 12 iulie 2018 - 10:42, said:

Germania nu accepta dubla cetățenie
Germania accepta dubla cetatenie. Cunosc mai multe persoane care au cetatenie dubla sau chiar tripla dintre care una este Germana. Probabil exista ceva exceptii.

#88
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,499
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDev, on 12 iulie 2018 - 10:50, said:

Daca te nasti din (macar un) parinte roman, poti oricand cere cetatenia ca drept obtinut prin nastere. Dar nu o primesti automat.


Pai ai dreptul, nu zic nu. Bine, ai dreptul daca tara a carui cetatean iti permite (lu frate-meu ii permite numai cat ii minor dubla cetatenie si aia ca exeptie)

Germania acum am impresia ca accepta dubla cu alte state EU, dar nu sunt sigur. Ei, dar astea-s oricum numai 28

#89
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Eu am fost un copil crescut in strainatate de la varsta de 4 pana la 14 ani. Parinti mei au decis la un moment dat sa ne intoarcem in tara si sa-si deschida propria afacere. Si astazi traiesc in Romania dar iti spun ca a fost cel mai traumatizant lucru pentru mine intoarcerea de la un loc unde m-am adaptat intr-o ghena de tara. Nu gasesc cuvinte potrivite sa exprim socul prin care am trecut in acesti ani si sunt in continuare nostalgic sa plec si sper sa ivesc o ocazie sa plec definitiv din tara. Nu am putut sa ma integrez intr-o societate care esti luat de prost daca faci lucrurile corecte, in care oameni din jur sunt efectiv incuiati la minte si nu accepta niste chestii absolut normale si logice.

Imagineaza-ti cum e sa pleci de la o locuinta confortabila si un stil de viata placut si sa ajungi om al strazii. Cam asta e sentimentul doar ca e mai intens. Poate ca alti tineri nu au avut acel soc si s-au integrat mai bine, nu generalizez.

#90
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostJaJe, on 12 iulie 2018 - 12:15, said:

Imagineaza-ti cum e sa pleci de la o locuinta confortabila si un stil de viata placut si sa ajungi om al strazii.
Ca exagerezi, ar fi putin spus. O iei zdravan pe aratura. Sunt atatia straini perfect adaptati in ro, unde se traieste chiar destul de bine daca faci ceva bani. Nu sunt toti romanii incorecti, dupa cum nu sunt toti strainii corecti. Din experienta mea, nu exista diferente mari intre popoare in privinta corectitudinii, ci doar mituri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate