Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postafh, on 11 iulie 2018 - 17:46, said:

Eu nici nu îmi doresc să fie români.
Dacă aş fi ştiut bine o limbă străină, nici nu vorbeam cu ei în română. Dar până la urmă nu strică nici să ştie puţin română, pe care o vorbesc prost şi cu accent străin Posted Image De exemplu, "mă pişez" Posted Image)

Ei... nu stiu daca e asa. Cei nascuti si crescuti in RO care au plecat la munca, nu sunt atat de integrati pe cat vor sa para, desi stiu bine limba, stau pe acolo 98% din an, etc... Stau tot in enclave de romani.. nu prea s-au adaptat.  Copii lor, in schimb, nascuti si crescuti acolo, sunt ca pestele in apa.

#38
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Poate a ta.

View PostAldulescu, on 11 iulie 2018 - 17:52, said:

Nu, dar am calatorit suficient prin strainatate sa vad cam ce parere au strainii despre noi. Cand auzeau de romani imediat incepeau sa scuipe si sa suduie, asta e reputatia noastra in Europa!

Si ai incercat sa le arati poze cu cimitirul vesel?

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostSabinatu, on 11 iulie 2018 - 17:46, said:

Zilele trecute eram la tobogan cu fetița mea,

Nu-ti vine sa crezi dar romanii sunt de o rautate si o cainosenie incredibila. Trebuie sa te rupi complet de Romania cativa ani, ca sa realizezi asta. Bineinteles, nu toti sunt asa, dar din pacate, ambientul e cam ala.
Imi pare rau pt fetita ta, cred ca putini inteleg ce inseamna sa rasucesti cutitul in rana unui parinte.

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am o familie cu 2 copii deja majori (au plecat in urma cu vreo 15 ani). Unul mai vine in tara doar la bunici , cand vor muri nu se mai intoarce , ramane definitiv in tara respectiva. Are prieteni acolo, se simte ca acasa. Celalalt nu vrea sa auda de tara respectiva, a venit in tara :)

Eu zic, ca e un avantaj sa locuiesti si sa te nasti intr-o alta tara. Sunt multi romani inteligenti care sunt doborati de sistem, daca se nasteau prin germania de exemplu, acuma erau extrem de realizati.

#41
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
aproape40 nu esti tu ala cu copilul "mitraliera care va scoate din casa". Bati un apropo sau ce.

#42
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postjames_tont89, on 11 iulie 2018 - 17:55, said:

aproape40 nu esti tu ala cu copilul "mitraliera care va scoate din casa". Bati un apropo sau ce.

Esti offtopic, nu?

#43
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 17:57, said:


Esti offtopic, nu?


Nu nepoate dar ma interesa ca poate o sa iti educi si tu copilul cand candva prin "strainataturi" si dai comentarii penibile cum ai lasat si la topicul tau despre copilul tau. Incearca sa gandesti si pe urma sa tastezi

#44
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Incearca sa nu ma ataci. Discuta ideea, nu persoana.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ca sa simti "romaneste" ca om, trebuie sa te fi nascut si sa fi crescut in Romania, sa iei contact cu educatia de aici, cu mentalitatile balcanice (alea care sunt) sa traiesti ca tanar cu 50 de euro pe luna sau mai putin, sa iei contact cu conationalii nostri din popor, cu alde Dragnea & compania, sa intri prin spitalele romanesti asa cum sunt ele... etc, etc.   Ori astfel de experiente nu sunt pentru cei nascuti in afara, chiar din parinti romani.  Au o cu totul alta imagine despre lume. Nu ne inteleg nici glumele...

Pe de alta parte, sunt eglezi, americani mai excentrici care s-au stabilit prin Romania, unii din ei prin satele din Apuseni si au facut copii in Romania.  Credeti ca copiii lor se simt englezi, americani?  Au o identitate faurita aici.. loco.  Daca vor merge in America se vor uita la semenii lor ca la masini straine... pentru ca nu sunt crescuti acolo.

In privinta copiilor nascuti in alte tari, nu e o chestie de patriotism daca simt sau nu la fel ca parintii lor.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 18:10.


#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Un copil crescut in alta tara, nu va fi roman, de ar fi sa vorbeasca limba romana la nivelul Academiei.
Asemenea chestiuni ma lasa rece oricum.

#47
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Dar ce va fi?

#48
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAldulescu, on 11 iulie 2018 - 17:43, said:

pentru ceilalti italieni el nu o sa fie decat un "zingaro romeno",
Pai si cum isi dau seama ca e roman daca are accent italian? Posted Image

Edited by YourFan, 11 July 2018 - 18:22.


#49
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
de ce ai dori sa cresti un copil in tzighania numita Romania?

Edited by belogerer, 11 July 2018 - 18:23.


#50
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 18:17, said:

Dar ce va fi?
Va fi englez, german, francez, samd, depinde unde creste.
Din expereinta proprie iti spun ca nu va fi roman. Cunosc destui "romani", nascuti, crescuti prin Franta, care nu stiu doua boabe in romana. De la copii de 3 ani, pina la oameni matyri de 35-40, dar in mintea ei sunt romani, si nici nu stiu sa o artae pe harta. da_i cu praf de mers, ca argumente mai multe ca mine nu ai.
Ia vezi asta e roman?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDfl78d26U4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apropo, parintii lui sunt romani, el e crescut in Franta, ba chiar cel mai mare vlogger francez. Romana o vorbeste cum vorbesti si tu chineza.

#51
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 18:38, said:

Va fi englez, german, francez, samd, depinde unde creste.

Depinde cine cum il creste.

#52
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
a fi roman trebuie sa simti in suflet nu pe o hartie ..

#53
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:26, said:

Nu cred că ai înțeles întrebarea mea(deși nu e deloc complicată). Întrebarea nu este despre copil, daca s-a adaptat sau îi este bine copilului, nu asta e ideea.

Întrebarea este pentru tine ca părinte, din sângele tău a ieșit un copil ce nu este român, e ca și cum ai fi luat copilul unui străin și l-ai fi crescut tu în străinatate, stirpea ta a luat sfârșit aici, asta e ideea, ai pus capăt liniei tale românești, prin prostia ta.
Alienare din frageda pruncie. Asta-i rezultatul cosmopolitismului. Azi nu-si cunoaste patria de origine, maine nu-si va recunoaste parintii.

#54
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postpetit_christian, on 11 iulie 2018 - 18:38, said:

parintii lui sunt romani, el e crescut in Franta, ba chiar cel mai mare vlogger francez.
Vad ca are aproape 2 miliarde de visualizari  Posted Image

Edited by YourFan, 11 July 2018 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate